Skocz do zawartości
  • 0

Pomoc w doborze sumatora


swiezak82
 Udostępnij

Pytanie

Witam

Proszę o pomoc w doborze sprzętu.

Posiadam antenę TELMOR ASR IQ, długość kabla to ok 50m, przy odbiorniku podłączony jest zasilacz 12v.

Siła sygnału 80-100%.

Chciałbym teraz do tego dołożyć antenę sat i puścić to tym samym kablem.

Posiadam Sumator EMP-Centauri C3/2PNP(T+2S)-W1 outdoor ale niestety po podłączeniu sygnał naziemnej spada na 0%.

Doczytalem, że sumator ten nie współpracuje z zasilaczami.

 

Czy jest jakiś sprzęt który bez problemu sobie z tym poradzi?003baf31cdd332e054a979245c03a505.jpg

 

Wysłane z mojego MHA-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
16 minut temu, swiezak82 napisał:

Sumator EMP-Centauri C3/2PNP(T+2S)-W1 outdoor

Aktualnie używasz zwrotnicy dla konwertera twin bez przejścia zasilania dla TELMORA IQ.

Wystarczy zastąpić go chociażby takim samym sumatorem, tylko z przejściem zasilania do anteny naziemnej, np. C2/1PNP(T+S)5V-W1. Jest to wersja dla konwertera single. Ten sumator umożliwia zasilanie ant. naziemnej napięciem 5V. Napięcie 12V przesyła w/w AMS RS-02Ms DCTV

Antena ASR IQ ma możliwość zasilania napięciem 5-12V.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedź.
No właśnie widziałem ten Sumator EMP-Centauri 5V C2/1PNP(T+S)5V-W1 outdoor i czytałem, że współpracuje z zasilaczem.
Czyli zasilacz musiałby być 5v i może on być przed samym odbiornikiem?
Długość kabla nie robi tutaj problemu?
I jeszcze pytanie co zastosować jako rozgałęzienie na dekoder sat i tv naziemna?



Wysłane z mojego MHA-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, swiezak82 napisał:

Czyli zasilacz musiałby być 5v i może on być przed samym odbiornikiem?

Nie musisz mieć zasilacza. Jego rolę może pełnić dekoder satelitarny. Jedyna wada takiego rozwiązania, to konieczność ciągłego włączenia dekodera. Ale obecnie wiele dekoderów sat posiada tryb tzw. płytkiego standby i zasilają konwerter także w stanie czuwania. Wówczas podziału sygnału dokonujesz np. przy pomocy gniazda TV/SAT.

Prawdę mówiąc nie wiem jaki wpływ na siłę sygnału ma zasilenie wzmacniacza ASR IQ napięciem 5 lub 12V. Teoretycznie, wyższe napięcie powinno dać troszkę mocniejszy sygnał, co może mieć znaczenie przy tak długim przewodzie antenowym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nom właśnie też nie wiem jaki ma wpływ napięcie. Jedno jest pewne, że bez zasilacza sygnał spada na 0%.
Będą z tego korzystać starsze osoby i szczerze mówiąc wolałbym żeby działało to bez żadnych kombinacji i problemów. Antena naziemna wpieta w tv i działa cały czas tzn. zakładam sytuację kiedy po wyłączeniu dekodera sat nie rozlaczy się zasilanie LNB (lub gdy pozostanie on włączony) sygnał naziemnej będzie nadal na tym samym poziomie.
Zasilanie LNB jest ustawione na 13/18v i tutaj może być właśnie problem.

Wysłane z mojego MHA-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, swiezak82 napisał:

Nom właśnie też nie wiem jaki ma wpływ napięcie. Jedno jest pewne, że bez zasilacza sygnał spada na 0%.

To akurat jest normalne. Bez zasilania wzmacniacz w ASR IQ nie działa. Mało tego - zamienia się w tłumik.

Chodziło mi natomiast o to, że nie wiem jaka będzie różnica w poziomie sygnału z ASR przy zasilaniu 5 lub 12V. Fabrycznie do tych anten załączony jest zasilacz 12V.

 

15 minut temu, swiezak82 napisał:

Zasilanie LNB jest ustawione na 13/18v i tutaj może być właśnie problem

To nie problem. Cytat z opisu  AMS RS-02Ms DCTV ...

Cytat

RS-02 posiada stabilizator +12V w zasilaniu anten RTV.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za rozjasnienie tematu.
Jest jeszcze coś takiego
https://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_-_sumator_tv-sat_rs-02ms_R85311.htm
Różnica to w jednym mowa o zasilaniu 12v do anteny naziemnej a w drugim przypadku do konwertera sat.

Jeszcze pytanie czy zasilacz może być podłączony przed odbiornikiem czy przed sumatorem?

Czy taki rozgałęźnik będzie ok?
f6b9ef33800c3d6415026fdf248dc05d.jpg

Wysłane z mojego MHA-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, swiezak82 napisał:

Zwróciłeś uwagę na symbole? W/w nie ma w nazwie DCTV, czyli nie przepuszcza zasilania do anteny naziemnej (podobnie jak ten EMP którego masz obecnie).

2 godziny temu, swiezak82 napisał:

czy zasilacz może być podłączony przed odbiornikiem czy przed sumatorem?

W/w diplexer LX5107 nie ma przejścia zasilania w torze TV, wiec podpinanie do niego zasilacza nie ma sensu.

 

Masz jeszcze jedno rozwiązanie z wykorzystaniem posiadanego EMP -Centauri C3/2PNP(T+2S)-W1.  O ile jest taka możliwość, zamontuj zasilacz 12V między tym sumatorem EMP, a anteną ASR. Chyba że sumator jest na zewnątrz, to taka opcja raczej odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, swiezak82 napisał:

Co będzie jak urządzenie będzie włączone i przełącze na tv naziemna w telewizorze?

Możesz wówczas zastosować w/w diplexer lub gniazdo TV/SAT. Torem SAT cały czas będzie zasilany LNB, zatem również będzie szło napięcie na wzmacniacz w ASR i odbiór tv naziemnej będzie możliwy.

17 godzin temu, swiezak82 napisał:

TELMOR ASR IQ, długość kabla to ok 50m, przy odbiorniku podłączony jest zasilacz 12v.

Siła sygnału 80-100%

Na wszystkich mux-ach? Jak wygląda jakość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeżeli zdecydujesz się na sumator z przejściem napięcia, to role zasilacza będzie pełnił (włączony) dekoder sat.

Jeżeli chcesz pozostać przy obecnym sumatorze EMP, to zasilacz 12V montujesz między sumatorem, a anteną ASR. Ale skoro ten sumator ma być na zewnątrz, musiałbyś przewód od niego poprowadzić najpierw do pomieszczenia gdzie byłby włączony ten zasilacz, a stamtąd do anteny tv. Masz taką możliwość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Raczej nie mam takiej możliwości.
Czyli stosując ten sumator TV/Sat RS-01HsDCtv mogę zastosować ten rozgałęźnik i za nim przed odbiornikiem zasilacz 12v. Sumator przepuści napięcie na antenę i będzie ok przy wyłączonym dekoderze sat?

Wysłane z mojego MHA-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, swiezak82 napisał:

A jakbym zasilacz wpiął przed nim?

A jak wówczas zasilisz LNB? Separator zasilacza 12V zablokuje zasilanie konwertera.

 

Można byłoby spróbować zastosować jako rozgałęźnik drugi AMS RS-02Ms DCTV, ale nie wiem czy można w niego wpuszczać zasilanie 12V torem tv naziemnej? Czy nie grozi to uszkodzeniem rozgałęźnika lub dekodera? Być może zadziałałoby to, ale w momencie włączenia dekodera sat, zasilacz 12V trzeba byłoby wyłączyć. :?:

Najlepiej gdybyś zapytał o to producenta.

 

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...