Skocz do zawartości

Zez od 13E do 23.5E


Rekomendowane odpowiedzi

Na początku napiszę, z czego korzystam:

Antena: Corab 90cm, ustawiona centralnie na 13E

Konwertery:

  • Opticum Unicable+legacy na 13E
  • Inverto Single na 19.2E
  • Megasat Multifeed Single na 23.5E
  • Inverto Single na 28.2E (niepodłączony)

Dekoder którego dotyczy akcja to nBox BSKA z Enigmą2, skonfigurowany na wszystkie cztery satelity.

Dodałem sobie zez na Astrę 3B, problem w tym, że SNR jest dość niskie, do tego mam problem z umocowaniem wąskiego konwertera tak, by odbiór był stabilny. Aktualnie mocowanie wygląda w ten sposób:

https://i.imgur.com/yeszwep.jpg

https://i.imgur.com/1H3J2tc.jpg

Zbyt stabilne to nie jest i szukam uchwytu, który pozwoli zamontować konwertery możliwie blisko.

Myślę też nad zamianą miejscami konwerterów na 19.2E i 23.5E lub o dokupieniu drugiego "wąskiego" konwertera i podłączeniu go na 19.2E. Co polecicie w tej sytuacji?

Odczyty z miernika w BSKA:

Astra 23.5E:

12363V: SNR: 9,8dB, AGC: 52%, BER: 2.7e

11644H: SNR: 9,6dB, AGC: 43%, BER: 5.3e

11720H: SNR: 7,9dB, AGC: 56%, BER: 3.7e

11934V: SNR: 10,2dB, AGC: 51%, BER: 3.3e

12090V: SNR: 7,9dB, AGC: 49%, BER 4,7e

 

Astra 19.2E:

10714H: SNR: 13dB, AGC: 73%, BER: 7e

10758V: SNR: 7,1dB, AGC: 62%, bER 0,0e

10802H: SNR: 11dB, AGC: 71%, BER: 2,4e

10964H: SNR: 13dB, AGC: 73%, BER 7e

 

HotBird 13E:

10719V: SNR: 8,7dB, AGC: 57%, BER: 2,1e

10758V: SNR: 12dB, AGC: 65%, bER 1,8e

12713V: SNR: 10,5dB, AGC: 57%, bER: 0.0e

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w magazynie SK był opis uchwytu multifeed, który wyglądał jak taka długa szyna, na którą nakłada się uchwyty z konwerterami. :) Niestety nie znam jego nazwy, a sam się za nim rozglądam. :/ I to by się nadało u ciebie. :) Może @Mr. Orbita jak tu kiedyś zajrzy, to nam pomoże. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego że masz źle antenę ustawioną. Na antenie corab 80 cm plus konwerter unicable opticum mam na 10719 SNR 14 dB, 10758 13,5 dB, 12713 13 dB a na tym zestawie co masz powinien być lepszy wynik. Te złączą F  też nie wyglądają zbyt rewelacyjnie. Poprzednio miałem układ na takich dwóch pojedynczych uchwytach 4.8E, 13E, 19.2 E 23.5E i były one robione na normalnych konwerterach typu invertoblack premium lub Red. Na 13E i 19E parametry miałem normalne. Ale na 23.5E oraz 4.8E też już miałem kiepskie wyniki 9.5-10.5 dB. Może jak by dać centralnie 19,2 to efekt byłby lepszy.

Edytowane przez Ramirez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukaszuk1995 z Hot Birda 13E  na Astrę 19,2E masz 6 stopni różnicy ,przy standardowych konwerterach, jak widać na zdjęciu ,masz je przyklejone do siebie .Z 19,2E na 23,5E jest tylko 4 stopnie różnicy. Także tutaj w grę wchodziły by według mnie 2 wąskie konwertery.Odnośnie mocowania. Standardowe uchwyty do zeza można przypiłować po bokach aby zmniejszyć odległość między nimi.Tutaj takiej możliwości bardzo niema. Można by spróbować zastosować uniwersalny uchwyt zeza poziomo na wąskich konwerterach.Ewentualnie tak jak zrobiłeś tylko zamiast tej plastikowej opaski dać metalową i dobrze ją skręcić. Gdybyś chciał dołożyć 28.2E to również w grę  wchodzi wąski konwerter i centralnie Astra 19.2E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ramirez, powinien być lepszy, ale nie jest - 13E mam osłabione, bo jest częściowo zasłonięte przez blok. Antenę ustawiał mi monter profesjonalnym miernikiem. Gdybym zamontował antenę z drugiej strony bloku - miałbym idealny widok na HB, ale z kolei nie byłoby Astry (okno nr. 1: od 13E w górę, okno nr. 2: od 16E w dół - okna na dwie strony bloku, a że chce mieć Astrę bez wieszania dwóch anten, poszedłem na kompromis). Że to spółdzielnia mieszkaniowa, to z montażem na dachu jest problem.

Złącza F - zwykłe, nakręcane to raczej problemów nie powoduje. Kompresyjne raczej nie dadzą mi +2dB na SNR :P

Aktualnie ustawiłem Inverto na 23.5E, działa elegancko, do 19.2E spróbuję zamontować konwerter z wąskim promiennikiem.

Foto poglądowe:


eb4decfbd1be63915e621dc1beffddd1.jpg

Edytowane przez lukaszuk1995
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...