Skocz do zawartości
  • 0

Pytania o głowice FBC


Frazes
 Udostępnij

Pytanie

Po niemiło zakończonych ostatnio przygodach z odbiornikami Opticum Odin Twin i VU+ Solo2 teraz rozglądam się za sprawdzonym modelem i w ramach rozeznania przeczytałem test odbiornika Vu+ Solo 4K (https://satkurier.pl/news/150480/test-odbiornika-vu-solo-4k.html ), w którym zostało też świetnie wyjaśnione wiele zagadnień związanych z rozwiązaniami stosowanymi w najnowszych odbiornikach z systemem linux (ukłony i podziękowania dla autora tego tekstu, za takie kompleksowe podejście do tematu) i po lekturze mam mimo wszystko pewne niejasności, odnośnie głowic FBC, które chciałbym wyjaśnić, a jednocześnie może te wyjaśnienia przydadzą się nie tylko mi:

 

1. Czy do odbiornika z podwójną głowicą FBC (z dwoma gniazdami na kable) da się podłączyć tylko jeden kabel i jakie wtedy będą możliwości odbioru (czy nic nie da się odebrać, czy po prostu głowica będzie działać tak jak te starego typu, tzn. można nagrywać tylko to co się aktualnie ogląda???)???

 

2. Czy głowice FBC wymagają jakiegoś specjalnego pod nie stworzonego konwertera i czy dobrze działają z konwerterami typu monoblock???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Cześć,

 

co prawda minęły już prawie dwa miesiące, ale odpowiem na zadane przez Ciebie pytania :) 

 

Ad.1

Do podwójnej głowicy FBC jak najbardziej możesz podłączyć tylko 1 kabel. Wówczas skonfigurowany będzie tylko Tuner A. To co będziesz mógł nagrywać i oglądać w tym samym czasie zależeć będzie już od częstotliwości/polaryzacji. 1 wejście sygnału to 4 demodulatory = odbiór z 4 różnych transponderów jednocześnie.

 

Ad.2

Nie ma specjalnych konwerterów pod te głowice, chodzi tylko o to aby były Full Band (pełnozakresowe), ale dziś chyba wszystkie konwertery na pasmo Ku są takie. Głowica FBC bez problemu współpracuje z konwerterami monoblock.

 

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania śmiało pisz. Korzystam z dwóch podwójnych głowic FBC w Ultimo 4K.

Pozdrawiam

Edytowane przez Millstreet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Millstreet

nie zgodzę się z tym co piszesz ;)

 

Jedna głowica FBC i zwykły pojedynczy konwenter to możliwość oglądania - nagrywania z transponderów z jednej ćwiartki pasma.

 

Nagrywam 7 kanałów jednoczęśnie z różnych transponderów :)

TVN HD - 11508 V

Canal+ HD - 11278 V

HBO3 - 10834 V

Filmbox Family - 10796 V

Boomerang - 10758 V

Nuta TV - 11393 V

Trace TV - 10719 V

i wszystkie kanały mi się ładnie nagrywają.

 

Do drugie głowicy FBC mam podłączony konwenter na Astrę i robię stream kanału Pro Siebien HD na komputer.

 

Korzystanie z dwóch zwykłych konwenterów ( twin ) podłączonych do dwóch głowic ( tunerów ) FBC umożliwia oglądanie - nagrywanie z transponderów z dwóch ćwiartek pasma ;)

 

Przy podłączeniu konwentera Unicable I pod wejście A głowicy FBC i odpowiedniej konfiguracji umowżliwia nagrywanie z dowolnych transpoderów ze wszystkich 4 ćwiartek.

Kwestia na ile pozwoli wydajność dekodera - dysku - spokojnie ogarnie nagrywanie 20 kanałów ;)

 

Dodatkowo jakbyś miał dwa konwentery Unicable I:

jeden podłączony do głowicy ( tunera ) A - Hotbird

drugi do główicy ( tunera ) B - Astra

to wtedy możesz oglądać - nagrywać - robić stream z każdego transpondera na w/w satelitach.

Na tyle na ile pozwoli wydajność dekodera - dysku - sieci lan.

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@tweed77 ale w czym konkretnie się ze mną nie zgadzasz? ? Jeśli chodzi o ilość możliwych do nagrania kanałów to ja posłużyłem się zwyczajnie opisem dostępnym w sklepach. Nie twierdzę, że to mogą być tylko 4 kanały/transpondery - może to być więcej, tak jak ty podałeś. Kolega zadający pytanie oraz inni potencjalni zainteresowani muszą być świadomi, że są wyraźnie pewne "ograniczenia" przy stosowaniu FBC i nie można sobie równocześnie nagrać 2 lub więcej dowolnych kanałów/transponderów z tego samego satelity satelity. Wszystko zależy właśnie od tych ćwiartek ?.

 

Edytowane przez Millstreet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wszystko będzie ładnie pokazane które kanały z których transponderów przy jednym konwenterze podłączonym do wejścia A tunera FBC można oglądać - nagrywać robić stream.

Będzie to pokazane na liście kanałów

Te kanały które są na szaro ( ciemniejsze ) na liście nie można wtedy nagrywać.

 

07141084d74ccf62.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam do Was pytanie.

tweed77 pisał: Przy podłączeniu konwentera Unicable I pod wejście A głowicy FBC i odpowiedniej konfiguracji umowżliwia nagrywanie z dowolnych transpoderów ze wszystkich 4 ćwiartek.

 

Mam uno 4k SE, talerz stały na hotbirda.

Założenia są takie:

chciałbym oglądać jakiś kanał i w tym samym czasie nagrywać inny ale z dowolnej częstotliwości (z dowolnej ćwiartki)

Czy osiągnę to podłaczając unicable pod wejście A głowicy FBC? czy wtedy wejście B głowicy FBC jest jakoś wykorzystywane?

Jeśli nie to po co jest drugie wejście B?

czy są tunery z pojedyńczym wejściem głowicy FBC?

Czy połaczenie będzie identyczne jeśli podczas oglądania jakiegoś kanału chciałbym streamować inny z dowolnej ćwiartki po LAN do innego tunera z E2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W VU+ Uno 4K SE masz podwójną głowicę DVB-S2X FBC czyli:

Mając podłączony konwenter Unicable I a najlepiej II uzyskasz to co chcesz.

 

Dwie fizyczne głowice - tunery A i B

Do głowicy - tunera A masz przypisane

głowicę - tuner C - D - E

 

Do głowicy B masz przypisane

głowicę - tuner F - G - H

 

Mając konwenter Unicable I - 4 SCR konfigurujesz tak:

Głowica - tuner A - SCR 1

Głowica - tuner C - SCR 2

Głowica - tuner D - SCR 3

Głowica - tuner E - SCR 4

 

Głowicę - tuner B - F - G - H możesz wykorzystać np do podłączenia konwentera z anteny z obrotnicą albo na inne satelity

 

 

Gdybyś miał np. Unicable II - 8 SCR to konfigurujesz tak:

Głowica - tuner A - SCR 1

Głowica - tuner B - SCR 2

Głowica - tuner C - SCR 3

Głowica - tuner D - SCR 4

Głowica - tuner E - SCR 5

Głowica - tuner F - SCR 6

Głowica - tuner G - SCR 7

Głowica - tuner H - SCR 8

 

Głowice tunery FBC w dekoderach są w wersji podwójnej czyli dwa.

Dlatego żeby można było korzystać ze zwykłych konwenterów twin na głowicach FBC.

 

f764a5d40dfce554.png

 

Podpięty konwenter Monoblock Twin ( Hotbird - Astra )  - jeden kabel do wejścia A - drugi kabel do wejścia B w dekoderze.

Na zdjęciu powyżej:

Tuner B - Astra 19,2E - oglądam stream ORF na komputerze.

Tuner C - Hotbird 13E - oglądanie TVP Sport na dekoderze.

 

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki tweed77!

Napisz proszę czy dobrze rozumiem

przy wersji

Mając konwenter Unicable I - 4 SCR konfigurujesz tak:

Głowica - tuner A - SCR 1

Głowica - tuner C - SCR 2

Głowica - tuner D - SCR 3

Głowica - tuner E - SCR 4

 

podłaczam kabel do wejścia A, konfiguruję j/w i teoretycznie oglądam 1 kanał a nagrywam jednocześbie 3 inne z dowolnej częstotliwości?

 

Przy wersji

Gdybyś miał np. Unicable II - 8 SCR to konfigurujesz tak:

Głowica - tuner A - SCR 1

Głowica - tuner B - SCR 2

Głowica - tuner C - SCR 3

Głowica - tuner D - SCR 4

Głowica - tuner E - SCR 5

Głowica - tuner F - SCR 6

Głowica - tuner G - SCR 7

Głowica - tuner H - SCR 8 

 

podłaczam kabel do wejścia A a wejście B mostkuje softwerowo z wejściem A w ustawieniach uno (przy założeniu - mam jeden konwerter unicable i czasza tylko hotbird)

to oglądam 1 kanał a nagrywam 7 innych?

 

rożnica między obiema wersjami unicable dawała by mi tylko możliwość większej ilości nagrywanych programów (przy jednym uno 4k SE) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam taką konfigurację jak wyżej i działają wszystkie Tunery od B włącznie. Niestety A nie działa, co może być przyczyną ? to że inne są pod to podpięte ?

 

sprzęt:  VU+ UNO 4K SE 1xDUAL DVB-S2X FBC + konwerter UNICABLE II SCR-LNB INVERTO 32UL40 

Edytowane przez Tomasz1974
dopisanie sprzetu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dreambox DM920, 1 głowica Broadcom BCM45308 FBC DVB-S2X z dwoma wejściami, 1 pojedynczy nie Unicable konwerter, OpenATV 6.5 17/08/20

1. Jak ustawić ustawienia tunera aby maksymalnie wykorzystać jego możliwości oglądania i nagrywania programów?

2. Jak ustawić ustawienia tunera aby sprawdzić(czułość)/ile programów znajduje tuner nr2 względem tunera 1

Inaczej mówiąc: przewód z konwertera podłączony do wejścia nr2 głowicy.

Mam włożoną drugą głowicę z 2 wejściami SiLabs Si21662B i 2 wejście w porównaniu do 1 jest mniej czułe tzn. znajduje o 15 programów mniej niż wejście 1. Skanowanie kilkukrotne, w tym samym czasie, te same ustawienia, te same warunki pogodowe, ten sam image.

3. Przy 2 głowicach (Broadcom BCM45308 FBC i SiLabs Si21662B) włożonych do tunera DM920 czy ma znaczenie do których gniazd są one włożone?

 

 

 

Edytowane przez radek12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W tunerze VU+ Ultimo 4K nagrywam kanał "z ręki" z satelity Hot Bird i mogę go jednocześnie oglądać tak jak inne kanały z tej samej ćwiartki. Przy nagraniu z timera taka oto przypadłość. Materiał się nagrywa natomiast nie mogę go jednocześnie oglądać.  Nie można też oglądać innych kanałów z tego samego tp. SNR pokazuje 0%. Inne kanały z tej samej ćwiartki mogę oglądać. Sygnał z satelity HB dostarczony do wejścia A, soft OpenATV.  Jakiś pomysł?

Edytowane przez markar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

FCC służy do jednoczesnego dekodowania kilku kanałów z karty w czytniku.

Obciąża to bezsensownie kartę - nawet jak się danego kanału nie ogląda.

Poza tym może powodować problemy przy korzystaniu z karty w module.

Rożnica w szybkości dekodowaniu kanałów praktycznie żadna.

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja mam chyba w swoim 2 głowice, ale albo soft jest jakiś zwalony albo sam juz nie wiem. W poprzednim tunerze mozna było na raz ogladac 8 kanałów lub nagrywać. W tym tylko 1. Robiłem różne ustawienia a co ciekawe po zmianie ustawień głowicy wysypuje się oprogramowanie w tunerze . Kolejna wada to nie przełącza się sam na nagrywany kanał, mimo załączenia tego w menu nagrywa czysty plik.

 

Edytowane przez Kiler
Poprawiono pisownię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może nie w tym temacie ale mam trochę inne pytanie, mam konwerter Unicable II ale jeden tuner ma głowicę FBC a drugi niestety nie czy da się go podłączyć do konwertera i odbierać programy?

Oczywiście sygnał jest podzielony spliterem, jeden kabel do tunera z FBC a drugi do tego bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki fakt jakoś się zakręciłem i pomieszałem ale mam pytanie trochę z innej beczki w tunerze nie pasują mi częstotliwości w stosunku do tego co jest opisane na konwerterze, konwerter to GT-dLNB1T w moich tunerach obsługa tylko do częstotliwości 1-4 a konwerter ma 24 i chciałbym to móc wykorzystać gdyż w moim VU+ SOLO 4K mogę wykorzystać więcej a już dla drugiego tunera nie da się nic przypisać.

Może ktoś pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To się popatrz dokładnie na SCR w opisach konwertera, zwykle pierwsze 4 do 8 SCR powinny być takie same zgodnie ze standardem używanym w Polsce. 

 

Tuner operatora używa 1-4 , 5-8 albo 1-8 lub dowolny do ustawienia , każdy inny tuner można podłączyć każdy inny wolny SCR nie używany w tunerach w tej instalacji. 

Nie wiadomo jakie masz  dokładnie tunery w całej instalacji w domu podpięte. 

Vu+ możesz sobie dowolnie podpić jak chcesz, np. podepnij głowice tak 

 

UB17 = 2084 MHz

UB18 = 2128 MHz

UB19 = 1816 MHz

UB20 = 1860 MHz

UB21 = 1904 MHz

UB22 = 1948 MHz

UB23 = 1992 MHz

UB24 = 1728 MHz

 

Drugi tuner jak jak bez unicable musi mieć osobną instalacje z LEGACY jak ma zwykłe głowice , nie da się zamienić unicable   na LEGACY. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Drugi tuner to AX51HD obsługuje unicable, problemem jest tylko to, że zgadzają się tylko pierwsze 4 częstotliwości a kolejne już nie dlatego mam problem z wykorzystaniem możliwości tunera VU+. Rozumiem, że w tunerze można wyedytować plik unicable.xml? na takie częstotliwości jakie mam na konwerterze bo niestety żadne powyżej 4 nie zgadzają się w moich tunerach z tymi zaprogramowanymi w konwerterze. Na ten moment po prostu ustawiłem pierwsze 3 dla VU Solo4k i 4 dla AX51 i działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...