Jump to content
  • 0
Frazes

Pytania o głowice FBC

Question

Po niemiło zakończonych ostatnio przygodach z odbiornikami Opticum Odin Twin i VU+ Solo2 teraz rozglądam się za sprawdzonym modelem i w ramach rozeznania przeczytałem test odbiornika Vu+ Solo 4K (https://satkurier.pl/news/150480/test-odbiornika-vu-solo-4k.html ), w którym zostało też świetnie wyjaśnione wiele zagadnień związanych z rozwiązaniami stosowanymi w najnowszych odbiornikach z systemem linux (ukłony i podziękowania dla autora tego tekstu, za takie kompleksowe podejście do tematu) i po lekturze mam mimo wszystko pewne niejasności, odnośnie głowic FBC, które chciałbym wyjaśnić, a jednocześnie może te wyjaśnienia przydadzą się nie tylko mi:

1. Czy do odbiornika z podwójną głowicą FBC (z dwoma gniazdami na kable) da się podłączyć tylko jeden kabel i jakie wtedy będą możliwości odbioru (czy nic nie da się odebrać, czy po prostu głowica będzie działać tak jak te starego typu, tzn. można nagrywać tylko to co się aktualnie ogląda???)???

2. Czy głowice FBC wymagają jakiegoś specjalnego pod nie stworzonego konwertera i czy dobrze działają z konwerterami typu monoblock???

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Cześć,

co prawda minęły już prawie dwa miesiące, ale odpowiem na zadane przez Ciebie pytania :) 

Ad.1

Do podwójnej głowicy FBC jak najbardziej możesz podłączyć tylko 1 kabel. Wówczas skonfigurowany będzie tylko Tuner A. To co będziesz mógł nagrywać i oglądać w tym samym czasie zależeć będzie już od częstotliwości/polaryzacji. 1 wejście sygnału to 4 demodulatory = odbiór z 4 różnych transponderów jednocześnie.

Ad.2

Nie ma specjalnych konwerterów pod te głowice, chodzi tylko o to aby były Full Band (pełnozakresowe), ale dziś chyba wszystkie konwertery na pasmo Ku są takie. Głowica FBC bez problemu współpracuje z konwerterami monoblock.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania śmiało pisz. Korzystam z dwóch podwójnych głowic FBC w Ultimo 4K.

Pozdrawiam

Edited by Millstreet

• 0

@Millstreet

nie zgodzę się z tym co piszesz ;)

Jedna głowica FBC i zwykły pojedynczy konwenter to możliwość oglądania - nagrywania z transponderów z jednej ćwiartki pasma.

Nagrywam 7 kanałów jednoczęśnie z różnych transponderów :)

TVN HD - 11508 V

Canal+ HD - 11278 V

HBO3 - 10834 V

Filmbox Family - 10796 V

Boomerang - 10758 V

Nuta TV - 11393 V

Trace TV - 10719 V

i wszystkie kanały mi się ładnie nagrywają.

Do drugie głowicy FBC mam podłączony konwenter na Astrę i robię stream kanału Pro Siebien HD na komputer.

Korzystanie z dwóch zwykłych konwenterów ( twin ) podłączonych do dwóch głowic ( tunerów ) FBC umożliwia oglądanie - nagrywanie z transponderów z dwóch ćwiartek pasma ;)

Przy podłączeniu konwentera Unicable I pod wejście A głowicy FBC i odpowiedniej konfiguracji umowżliwia nagrywanie z dowolnych transpoderów ze wszystkich 4 ćwiartek.

Kwestia na ile pozwoli wydajność dekodera - dysku - spokojnie ogarnie nagrywanie 20 kanałów ;)

Dodatkowo jakbyś miał dwa konwentery Unicable I:

jeden podłączony do głowicy ( tunera ) A - Hotbird

drugi do główicy ( tunera ) B - Astra

to wtedy możesz oglądać - nagrywać - robić stream z każdego transpondera na w/w satelitach.

Na tyle na ile pozwoli wydajność dekodera - dysku - sieci lan.

Edited by tweed77

• 0

@tweed77 ale w czym konkretnie się ze mną nie zgadzasz? 🙄 Jeśli chodzi o ilość możliwych do nagrania kanałów to ja posłużyłem się zwyczajnie opisem dostępnym w sklepach. Nie twierdzę, że to mogą być tylko 4 kanały/transpondery - może to być więcej, tak jak ty podałeś. Kolega zadający pytanie oraz inni potencjalni zainteresowani muszą być świadomi, że są wyraźnie pewne "ograniczenia" przy stosowaniu FBC i nie można sobie równocześnie nagrać 2 lub więcej dowolnych kanałów/transponderów z tego samego satelity satelity. Wszystko zależy właśnie od tych ćwiartek 🙂.

Edited by Millstreet

• 0

Wszystko będzie ładnie pokazane które kanały z których transponderów przy jednym konwenterze podłączonym do wejścia A tunera FBC można oglądać - nagrywać robić stream.

Będzie to pokazane na liście kanałów

Te kanały które są na szaro ( ciemniejsze ) na liście nie można wtedy nagrywać.

07141084d74ccf62.jpg

• 0

Mam do Was pytanie.

tweed77 pisał: Przy podłączeniu konwentera Unicable I pod wejście A głowicy FBC i odpowiedniej konfiguracji umowżliwia nagrywanie z dowolnych transpoderów ze wszystkich 4 ćwiartek.

Mam uno 4k SE, talerz stały na hotbirda.

Założenia są takie:

chciałbym oglądać jakiś kanał i w tym samym czasie nagrywać inny ale z dowolnej częstotliwości (z dowolnej ćwiartki)

Czy osiągnę to podłaczając unicable pod wejście A głowicy FBC? czy wtedy wejście B głowicy FBC jest jakoś wykorzystywane?

Jeśli nie to po co jest drugie wejście B?

czy są tunery z pojedyńczym wejściem głowicy FBC?

Czy połaczenie będzie identyczne jeśli podczas oglądania jakiegoś kanału chciałbym streamować inny z dowolnej ćwiartki po LAN do innego tunera z E2?

• 0

W VU+ Uno 4K SE masz podwójną głowicę DVB-S2X FBC czyli:

Mając podłączony konwenter Unicable I a najlepiej II uzyskasz to co chcesz.

Dwie fizyczne głowice - tunery A i B

Do głowicy - tunera A masz przypisane

głowicę - tuner C - D - E

Do głowicy B masz przypisane

głowicę - tuner F - G - H

Mając konwenter Unicable I - 4 SCR konfigurujesz tak:

Głowica - tuner A - SCR 1

Głowica - tuner C - SCR 2

Głowica - tuner D - SCR 3

Głowica - tuner E - SCR 4

Głowicę - tuner B - F - G - H możesz wykorzystać np do podłączenia konwentera z anteny z obrotnicą albo na inne satelity

Gdybyś miał np. Unicable II - 8 SCR to konfigurujesz tak:

Głowica - tuner B - SCR 2

Głowica - tuner C - SCR 3

Głowica - tuner D - SCR 4

Głowica - tuner E - SCR 5

Głowica - tuner F - SCR 6

Głowica - tuner G - SCR 7

Głowica - tuner H - SCR 8

Głowice tunery FBC w dekoderach są w wersji podwójnej czyli dwa.

Dlatego żeby można było korzystać ze zwykłych konwenterów twin na głowicach FBC.

f764a5d40dfce554.png

Podpięty konwenter Monoblock Twin ( Hotbird - Astra )  - jeden kabel do wejścia A - drugi kabel do wejścia B w dekoderze.

Na zdjęciu powyżej:

Tuner B - Astra 19,2E - oglądam stream ORF na komputerze.

Tuner C - Hotbird 13E - oglądanie TVP Sport na dekoderze.

Edited by tweed77

• 0

Dzięki tweed77!

Napisz proszę czy dobrze rozumiem

przy wersji

Mając konwenter Unicable I - 4 SCR konfigurujesz tak:

Głowica - tuner C - SCR 2

Głowica - tuner D - SCR 3

Głowica - tuner E - SCR 4

podłaczam kabel do wejścia A, konfiguruję j/w i teoretycznie oglądam 1 kanał a nagrywam jednocześbie 3 inne z dowolnej częstotliwości?

Przy wersji

Gdybyś miał np. Unicable II - 8 SCR to konfigurujesz tak:

Głowica - tuner B - SCR 2

Głowica - tuner C - SCR 3

Głowica - tuner D - SCR 4

Głowica - tuner E - SCR 5

Głowica - tuner F - SCR 6

Głowica - tuner G - SCR 7

Głowica - tuner H - SCR 8 

podłaczam kabel do wejścia A a wejście B mostkuje softwerowo z wejściem A w ustawieniach uno (przy założeniu - mam jeden konwerter unicable i czasza tylko hotbird)

to oglądam 1 kanał a nagrywam 7 innych?

rożnica między obiema wersjami unicable dawała by mi tylko możliwość większej ilości nagrywanych programów (przy jednym uno 4k SE) ?