Skocz do zawartości

Antena + multiswich PROBLEM


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam instalacje w domu jednorodzinnym na 6 gniazdek. Zastosowałem antene  kierunkowa DVB-T DL-19 Dipol  podobna do tej : https://d1000-stalowym-pakiet-element-batej.vdn.pl/antena-telewizyjna-kierunkowa-dvb-t-uhf-19-elementowa-hn40f,1913299.html oraz OPTICUM 5/8  https://www.dmtrade.pl/p722,multiswitch-opticum-oms-5-8-golden-line.html.

Do nadajnika w Łodzi ok 60 km. 

Przy antenie z symertyzatorem w gniazdkach nie łapie wszytskich muxów. Natomiast przy włożonym wzmacniaczu  anten.( LNA-188 DVB-T ekranowany 32dB HFO do DIPOL ) zupełny brak sygnału z multiswicha. Bez multiswicha po samym kablu sygnal wydaje sie byc ok.

Da się to jakoś ogarnąć by po multiswichu szlo ? 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , też robie.

Wzmacniasz do puszki antenowej a zasilacz przed wejsciem multiswicha. Sygnal dochodzi do multiswicha , niestety w zadnym z wyjsc  juz nie wychodzi, tak jakby multiswich go blokował... 

Jak pisalem wczesniej na symertyzatorze chodzi ok, niestety za slaby sygnał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.07.2019 o 12:23, Yoshy napisał:

Zmieniałem w puszcze antenowej rożne wzmacniacze LNA..niestety. a zadnym nie chce puscic sygnalu Multiswich...co Panowie byscie polecili...

 

Wzmacniacz dobiera się do miejsca instalacji anteny, zysku anteny i mocy nadajnika. Podaj miejsce instalacji anteny.

Po drugie antena ,którą zainstalowałeś nie odbiera pasma VHF czyli MUX8 (TVP Sport HD, TVP Rozrywka, Zoom TV, Nowa TV, WP, Metro)

Więc powinna to być zainstalowana antena szerokopasmowa np. tego typu: https://hollex.pl/antena-szerokopasmowa-log-2-69-hv-ze-wzm-25db-p-4190.html

Do anteny którą masz aktualnie zainstalowaną przy tej odległości od nadajnika powinien dobrze działać wzmacniacza LNA-169. Ale to wyłącznie teoretyczne rozważanie.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz musisz mieć między wejściem multiswitcha a anteną.

Ja mieszkam w Krośniewicach więc od nadajnika w Łodzi mam tyle samo co ty i odbiór bezproblemowy. W naszych rejonach moim zdaniem (patrząc nawet po dachach sąsiadów) lepiej sprawdzają się "krokodyle" w tym stylu: https://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-AT-45VSL-41-el.-3-LINE-LTE/42101

Kanał 24 w mojej okolicy jest najmocniejszy. Trudno coś wnioskować bo nie podajesz żadnych danych dotyczących odbioru. Jaką masz siłę, jakość sygnału z samej anteny na symetryzatorze z kanałów 9,24,43,46, czy kierunek jest ustawiony na Zygry (pod MUX8 czy na Ec4).

W ogóle odbierane MUX8 anteną nieprzystosowaną do VHF to taka trochę partanina. Dziś odbiera, jutro może nie. Tym bardziej że zygry i EC4 to trochę różne kierunki. Ale jak się upierasz to może kup antenę logarytmiczną w stylu:https://dvbsklep.pl/antena-dvbt-uni-line-560hdv-emme-esse

Jednak do Łodzi masz kawałek więc nie gwarantuje czy to zda egzamin. Ten "krokodyl" z pierwszego linku dla MUX1,2,3 znacznie lepszy.

Jeśli chodzi o Multiswitch to też jest opcja, że jest wadliwy. Niestety Opticum robi słabe testy swojego sprzętu. Kiedyś wymieniałem ze 3 razy w sklepie zanim trafiłem na dobry egzemplarz. Niestety ale te wszystkie tanie multiswitche opticumy, megasty, centauri, blue line to wałściwie to samo tylko brandowane i ich jakość zależy od tego czy dobrze producent przetestował przed sprzedażą.

Warto kupić coś takiego: https://www.dipol.com.pl/multiswitch_mr-508_terra_klasa_a_5-wejsciowy_8-wyjsciowy_z_aktywna_naziemna_R70608.htm i kłopot z głowy.

Bezpośrednio możesz zasilić przedwzmaczniacz w antenie, zrobić regulację wzmocnienia na multiswitchu no i masz pewność, że wszystko działa, długa gwarancja. 

 

Teraz jak już jesteś po zakupach i nie możesz tego oddać to pozostaje chyba tylko kupić jakiś wzmacniacz regulowany na kabel https://allegro.pl/oferta/wzmacniacz-antenowy-regulowany-15-30-db-dvb-t-dl30-5484129594 , w antene wsadzić symetryzator i dopiero tym wzmacniaczem kręcić i patrzeć czy ten Opticum coś przepuści.

Bo tak bez miernika to nie sprawdzisz, czy poziom sygnału z anteny TV nie jest za wysoki dla tego Opticuma, albo po prostu czy nie ma uszkodzonego wejścia naziemnej w jakimś stopniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziekuje za odp....ten problem rozwiazałem.

Mam teraz inną zagwozdke, znajmomy posiada antene satelitarną, konwerter single skierowany na hot bird oraz antene  dvbt , fajnie by bylo połączyć je razem na maszcie i rozciągnąć do 2 pokoji. Z tym ze zalezy mu by w jednym pokoju byl sygnal sat i dvbt a w drugim wystarczy tylko dvbt. Mozecie polecic jakis sprawdzony sumator. Multiswich to za duzo kabli i dodatkowy koszt konwertera oraz problem z zamontowaniem na zewnatrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy Splitter Telmor RA2F, który w razie potrzeby przepuści napięcie do anteny naziemnej i sumator rtv sat.
Antene naziemna dzielisz na splitterze i jeden kabel idzie do pokoju gdzie ma być tylko naziemna, a drugi kabel podajesz na wejście RTV sumatora. Kabel z konwertera sat podajesz na wejście SAT sumatora, na wyjściu masz zsumowany sygnał i podajesz do drugiego pokoju. Musisz mieć jeszcze gniazdo rtv sat, które rozsumuje Ci sygnał na 2 odbiorniki. Jeśli antena naziemna ma wzmacniacz to w pokoju gdzie jest sama naziemna trzeba zapiąc zasilacz z separatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Panowie za odp...w budynku juz idzie jeden kabel od anteny sat do jednego pokoju, co do anteny dvbt chialbym najpierw sprobowac z anteną bez wzmacniacza , gdy sygnal bedzie zbyt slaby doloze wzmacniacz do anteny i zasilacz w pokoju....rozumiem ze ten splitter telmora dziala bezprobremowo z anteną z symetyzatorem ?

Tylko czy ten sprzet Telmora mozna zamontowac na zewnątrz ?

Polecicie jaki sumator sat dvbt sprawdzony ...Pozdr

Edytowane przez Yoshy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odp..mam jeszcze jedno pytanie, gdybym tego sumatora RS-02Ms DCTV, i jednym kablem w domu ktory przechodzi przez dwa pokoje , uzyl w jednym pokoju gniazdka przelotowego , w drugim gniazdka koncowego to czy na tym jednym kablu powinno pociagnac czy bedzie problem z dzialaniem ,duze straty itp..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...