Skocz do zawartości
  • 0

Brak sygnału - brak siły i jakości


Trucha
 Udostępnij

Pytanie

Witam. Na początku chciałbym przeprosić, jeżeli w poniższym opisie użyję nieodpowiedniego słowa z terminologii telewizji satelitarnej. Niestety w tym temacie nie mam dużej wiedzy.

 

Jestem posiadaczem telewizji nc+ od listopada 2017. Instalacji dokonywałem sam ("na oko") i wszystko było w porządku do sytuacji ok 2 tyg. temu, kiedy wieczorem przy dość silnym wietrze zniknął kompletnie sygnał - na dekoderze nie pojawiała się nawet godzina. Sytuacja poprawiła się w następny dzień, ale niektóre kanały były kiepskiej jakości. Postanowiłem poprawić ustawienie anteny i niestety od tamtego momentu do dzisiaj sytuacja jest beznadziejna.

 

Po pierwsze po podłączeniu wszystkiego poziom sygnału i jakość sygnału wynoszą 0% (w opcji Miernik Sygnału). Wyczytałem na innych forach, że poziom sygnału powinien wynosić > 0%, jeżeli jest odpowiednie połączenie konwerter - dekoder. Czy to prawda? Na początek sprawdziłem wtyki kabla typu F i zarobiłem je od nowa - niestety nic nie pomogło. Sprawdziłem również dekoder w punkcie n+ - działał bez zarzutu. Spodziewając się, że problem może leżeć w kablu koncentrycznym, kupiłem nowy, zarobiłem wtykami typu F i podłączyłem "na krótko" - nadal siła 0%. Ostatnią rzeczą, którą została do sprawdzenia to konwerter - kupiłem nowy, podłączyłem kablem - siła 0%.

 

Zaczyna brakować mi pomysłów, gdzie jeszcze może być problem. Jako ciekawostkę dodam, że jak wejdę w "Informacje Techniczne" to parametr poziom sygnału na: pokazuje 20% (zaciemniony pasek), a czasami 9% na zielono. Poniżej zdjęcia.

 

https://zapodaj.net/18df110a9bb1c.jpg.html

https://zapodaj.net/7b9e02dcf57c6.jpg.html

https://zapodaj.net/e3bba960d9b39.jpg.html

 

Rozumiem, że jeżeli poziom sygnału wynosi 0% to nie ma sensu bawić się ustawianiem anteny, zgadza się?

Proszę o pomoc w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dzięki za szybką odpowiedź.

 

Zapomniałem dodać, że już ustawiałem ponownie antenę. Niestety w tym momencie nie pojawia się nawet 1% sygnału oraz jakości - wszędzie 0%. Kombinowałem z kątem elewacji, ustawiałem kierunek anteny, kąt elewacji i kąt konwertera zgodnie z danymi odpowiadającymi mojej lokalizacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość GrubyBubu

Jak był jakikolwiek sygnał to wtedy mogłeś kombinować z poprawieniem go, no ale skoro kiedyś się udało to pewnie tym razem też dasz radę, ważne żeby elewacja była poprawna to już pójdzie z górki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Problem w tym, że od 2 tygodni walczę i z ustawianiem anteny i sprawdzaniem poprawności instalacji i efektów zero.

 

Nadal nie daje mi spokoju siła sygnału równa 0%. Czy nie powinna być > 0% przy prawidłowym podłączeniu? Szczerze powiem, że nie pamiętam jakie były wartości siły i jakości jak ustawiałem pierwszy raz antenę.

 

Rozumuję, że jeżeli siłę pokazuję jako 0% to zrozumiałe jest, że nie będzie odbierany sygnał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Prawdopodobnie skończy się wezwaniem montera, chociaż chciałbym się dowiedzieć tutaj na forum pewnych informacji, które nie dają mi spokoju :)

 

Napiszcie proszę - potwierdźcie lub obalcie: czy jeżeli podłącze konwerter na krótko kablem antenowym (bez montowania go na czaszy) z dekoderem to wartość siły ma wynosić 0%? Czy wartość siły wzrośnie jeżeli zamontuje konwerter i antenę obrócę w kierunku HB?

 

Przepraszam, że zadaję być może głupie pytania, ale przeczytałem na innych forach, że dobrze połączony dekoder z konwerterem (nawet schowany pod kołdrę) powinien pokazywać >0%, ponieważ wartość siły pokazuje, jak dobrze przepływa prąd pomiędzy tymi 2 elementami.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Procentowe paski sygnału pokazują tylko wartości orientacyjne, niczym nie ustandaryzowane. Stąd każdy model dekodera pokazuje wskazania wg skali takiej, jaką ustali producent w oprogramowaniu. Np przy dokładnie tej samej instalacji antenowej, dekoder Polsatu może pokazać 90% jakości, a dekoder nc+ 80% i jest to całkowicie normalne. Podobnie z siłą sygnału. Są dekodery, które faktycznie pokazują jakiś % przy podłączonym konwerterze. Ale to wcale nie musi być regułą dla wszystkich dekoderów. Czy zasilanie z dekodera dochodzi do końcówki kabla przy konwerterze możesz sprawdzić multimetrem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wiatr Ci przestawił antenę i zrobiłeś jeden błąd. Nie zaznaczyłeś markerem ustawienia anteny względem uchwytu anteny i dopiero od tego punktu mogłeś kręcić anteną. Poza tym wiatr wieje z prawej strony na lewą lub odwrotnie ,nigdy góra dół :). Także mogłeś tylko przekręcać antenę w poziomie a tak ją całkiem rozregulowałeś. Zaznacz sobie markerem punkt na mocowaniu anteny i na uchwycie tak aby się pokrywały. Ustaw dowolny kanał z paskami sygnału na przykład Polsat i powoli kręć anteną najpierw w jedna stronę ,jeżeli nie będzie efektu ,wróć do punktu wyjścia i kręć w drugą. Dopiero potem ustawiaj pion i konwerter. Jeżeli coś Ci pomoże przeczytaj to jeszcze https://forum.satkurier.pl/topic/29675-nic-nie-działa-dlaczego/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję wszystkim za pomoc. Próbowałem ustawiać od nowa antenę, pożyczyłem nawet sat findera od znajomego, ustawiałem kąt anteny, kąt elewacji - ale kompletnie nic.

 

Został w takim razie monter, bo ja już nic nie wymyślę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wuzel, sprawdziłem tak ja Ty pisałeś. Dodatkowo sat finderem. Nie wiem czy występował problem czy nie (jak wspomniałem wyżej, nie znam się na tematyce telewizji satelitarnej), ale sat finder "gubił"  sygnał, tzn. połączyłem zgodnie ze sztuką i napięcie powinien podawać dekoder. To napięcie nie było stabilne i raz urządzenie się podświetlało, a raz gasło (również dźwięk).

 

Pytasz się czy są w pobliżu drzewa - są i według mnie są problemem. Celowo nie wspominałem o nich wcześniej, ponieważ już kiedyś udało się ustawić antenę i przez 1,5 roku telewizja była (jak się pojawiły liście na wiosnę to oczywiście jakość sygnału spadła, ale była). W tym momencie jest absolutne 0.

 

Wydaje mi się, że najrozsądniej będzie wezwać osobę, która zajmuje się instalacjami i wtedy dojdziemy to źródła problemu.

Edytowane przez Trucha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, Trucha napisał:

Pytasz się czy są w pobliżu drzewa - są i według mnie są problemem. (...) kiedyś udało się ustawić antenę i przez 1,5 roku telewizja była (jak się pojawiły liście na wiosnę to oczywiście jakość sygnału spadła, ale była)

Drzewa na wiosnę nie tylko wypuszczają liście,  ale także rosną. No i prawdopodobnie w końcu rozrosło się na tyle, że zasłoniło satelitę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Trucha,dwie uwagi mi się nasuwają na myśl. Pierwsza to czytając Twoje posty ,poradzisz sobie z ustawianiem anteny. Druga ,chyba znaleźliśmy przyczynę braku odbioru. Drzewa. Prawdopodobnie będzie trzeba przestawić antenę w inne miejsce. Znajomy ostatnio sobie tak instalował antenę i tu gdzie chciał rosło drzewo i zero odbioru. Przestawił 10 metrów dalej i ma odbiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witajcie ponownie. Niestety potwierdzam, że problem jest związany z drzewami. Rozwiązaniem jest kontakt ze spółdzielnią mieszkaniową i prośba o przycięcie korony drzew albo po prostu rezygnacja z nc+.

 

Dziękuję wszystkim za pomoc - temat do zamknięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam 

widze ze post juz ma ponad rok ale chcialbym dowiedziec sie co z ta sila , poniewaz rowniez podl 100 tki anten , ale tym razem rowniez pokazuje mi 0 u gory i na dole . A rowniez jak podlaczalem dekoder z konwerterem to pierwszys pasek automatycznie sie zapalal na zielono i zostala mi tylko jakos docustawiania. 
jak podl przy ustawieniu dekoder polsatu to 2 wskazniki pokazuja 0 a jak podl dekoder nc to gorny pasek sie pokazuje i znika. . Tez chcialbym wiedziec w czym problem ? 
kabel antena , i konwerter nowe 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...