Skocz do zawartości

Microsoft Office – pakiet biurowy


Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno kupiłem sobie nowego laptopa. Mam na nim system operacyjny Windows 10 Home.

Planuję zakupić nową wersję pakietu Microsoft Office do użytku domowego.

I tutaj mam spory dylemat. Zastanawiam się, którą wersję wybrać: Office 365, czy Office 2019 Home & Student.

Podstawowe różnice są takie, że Office 365 jest jedynie z licencją ważną przez 1 rok, natomiast Office 2019 H&S to licencja wieczysta, bez żadnych ograniczeń czasowych.

Dodatkowe różnice to takie, że Office 365 Personal (tę właśnie wersję biorę pod uwagę) jest tylko dla 1 użytkownika, z tym że istnieje tutaj możliwość jego instalacji na kilku urządzeniach, w tym też np. na smartfonie. Z kolei Office 2019 H&S jest też tylko dla 1 użytkownika, ale też zainstalować go można tylko na 1 komputerze.

Jeśli chodzi o koszty... Wygląda to następująco: Office 365 Personal w sklepie Microsoftu kosztuje 299 zł rocznie, natomiast Office 2019 H&S kosztuje 639,99 zł jednorazowo. W innych sklepach, w tym w tzw. elektromarketach ceny są podobne. Znacznie taniej jest jednak w sklepie X-Kom, gdzie pakiet Office 365 Personal kosztuje 199 zł, a pakiet Office 2019 H&S 579 zł.

Ja już prawie się zdecydowałem na zakup tego Office 365 Personal, bo uważam, że te 199 zł (biorąc pod uwagę ofertę sklepu X-Kom) raz na rok byłoby jeszcze do przełknięcia, jednak okazało się (dowiedziałem się o tym w trakcie rozmowy z konsultantem sklepu X-Kom), że sklep X-Kom oferuje jedynie możliwość zakupu zupełnie nowej licencji, nowej subskrypcji. Natomiast nie oferuje możliwości późniejszego przedłużenia (odnowienia) licencji pakietu Office 365 (tutaj już niezależnie od wersji). Późniejsze przedłużenie licencji trzeba już wówczas zrobić sobie za pomocą sklepu Microsoftu. A jak wiadomo, tam wychodzi to praktycznie o 50% drożej. Przeliczając, Office 365 Personal już po dwóch latach użytkowania to koszt blisko 500 zł (koszt zakupu w niższej cenie w sklepie X-Kom i po roku przedłużenie licencji w Microsofcie na kolejny rok). Natomiast Office 2019 H&S to "szarpnięcie" się na znacznie większy wydatek (579 zł w sklepie X-Kom), ale tylko jeden raz i potem już święty spokój na lata. Po trzech latach Użytkowania opłata za licencję dla Office 365 Personal wynosi już, bagatela, blisko 800 zł (biorąc pod uwagę ceny z dzisiaj), a Office 2019 H&S wciąż sobie używamy bez żadnych ograniczeń i dodatkowych kosztów.

 

Wiem też, że Office 365 Personal, w porównaniu do Office 2019 H&S to więcej programów (m.in Access, Outlook, Publisher i coś tam chyba jeszcze), dodatkowo 1 TB przestrzeni dyskowej w usłudze OneDrive, ciągłe aktualizacje, programy zawsze więc dostępne w najnowszej wersji itp. itd. Natomiast Office 2019 H&S to jedynie trzy programy: Word, Excel, PowerPoint. Bez żadnych dodatków typu usługa OneDrive itp. No i też brak aktualizacji do nowszych wersji. Jedynie tylko poprawki bezpieczeństwa. No, ale z drugiej strony, opłata za licencję, choć wysoka, jest jednak tylko jednorazowa, bez późniejszych kolejnych kosztów ponoszonych co roku. A jak wiadomo, za rok ceny tych pakietów też już mogą być inne, czytaj: wyższe. Bo niższe, zwłaszcza znając Microsoft, to już raczej nie będą. W dodatku pakiet Microsoft Office nie starzeje się aż tak szybko. Dla porównania, na moim starym komputerze stacjonarnym oraz na moim poprzednim laptopie, które wciąż czasami używam, mam zainstalowany pakiet Microsoft Office 2010 dla Użytkowników Domowych. Jest to licencja wieczysta na trzy komputery. Ten Office 2010, mimo upływu lat, wciąż jest jeszcze użyteczny. A że kupiłem sobie nowego laptopa, już z systemem Windows 10 to chciałbym sobie ten pakiet Microsoft Office "odświeżyć" i zakupić już na tego nowego laptopa najnowszą wersję tego pakietu biurowego. Z tych programów wchodzących w skład pakietu Microsoft Office, najczęściej korzystam z programu Word oraz sporadycznie z Excel. PowerPoint praktycznie nie używam. Jednak może się przydać, jeśli gdzieś w Internecie znajdę jakiś plik z prezentacją w tym formacie i będę potrzebował go otworzyć właśnie w programie PowerPoint. W przeszłości już mi się to kilkakrotnie zdarzyło.

 

I dlatego chciałbym się Was tak tutaj poradzić, co byście zrobili na moim miejscu? Jaką wersję pakietu Office najlepiej wybrać? Chodzi mi o użytek wyłącznie domowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie korzystasz z tabeli przestawnym w Excel na Twoim miejscu na sam początek rozpocząłbym od darmowej paczki LibreOffice. Jeżeli w trakcie korzystania utwierdzisz się w przekonaniu, że jesteś bardziej wymagający to wtedy dopiero zainwestowałbym odpłatnie w paczkę Microsoft Office. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już od wielu lat korzystam z pakietu Microsoft Office (począwszy od Office 97) i wolę przy nim pozostać. Myślałem też o darmowym pakiecie Libre Office, ale to "nie jest to". Choć bardzo zbliżone. Pakiet Libre Office mam też na jednym z komputerów u mnie w pracy i jakoś mi on "nie leży". Dlatego wolę już pakiet Microsoft Office.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanuje oczywiście Twój wybór. U mnie sentyment również występuje we wielu produktach/usługach. Odkąd wiele lat temu zakończyłem pisanie prac dyplomowych na wersjach właśnie Office 97, w późniejszym czasie korzystałem już tylko z wersji portable poprzez pendrive oraz OpenOffice, a obecnie LibreOffice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze pakiet biurowy od Google, zawsze możesz przetestować i pobrać wersję .exe lub z poziomu przeglądarki, tak jak office. Jeśli nie używasz  zaawansowanych narzędzi arkusza kalkulacyjnego lub PowerPoint, to nie wiem czy jest sens wyrzucać tyle kasy. A w wersji od Google również masz pełną synchronizację z chmurą (np. zaczynasz na komputerze, kończysz na smartfonie) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Chce kupic samochód, co proponujecie Honde czy Toyote?
- Kup sobie rower
Ludzie ogarnijcie się!@Barti nie pyta czym zastąpić MS Office, tylko jaki wybrać sposób zakupu.
Jeśli nie potrzebujesz nic poza Wordem, Excellem i PP, to bardziej opłacalny bedzie jednorazowy zakup, bo posiedzisz na tym z 5-6 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower ? Bardziej Dacia - auto tańsze, choć trochę gorzej wyposażone i mniej wygodne. Ale to wciąż auto, tak jak Honda, czy Toyota. :) 

 

Nie ma co się dziwić, że padają propozycje zastępcze. Produkt Microsoftu jest moim zdaniem po prostu zbyt drogi jeśli w perspektywie mamy domowy użytek (czyli napisanie od czasu do czasu ładnie sformatowanego tekstu i obliczenie czegoś "od święta"). Sam ostatni raz korzystałem z Office'a jakieś 8 lat temu. LibreOffice ma właściwie wszystko, czego potrzeba w domowym użytku. A korzystanie to kwestia przyzwyczajenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Barti - zalety subskrypcji wyliczyłeś. Ja dodam do tego, że wziąłem subskrypcję Home (nie Personal), bo biorąc pod uwagę różnicę w cenie, jest bardziej opłacalna i dzieli się na 6 (nie 5, jak jeszcze gdzieniegdzie piszą) osób. W tej cenie dostajesz 6 * 1TB na onedrive - cena jest bezkonkurencyjna moim zdaniem. Dla mnie ten punkt (+ outlook premium z własną domeną mailową) jest przeważający, a Office to tylko mało znaczący dodatek, bo i tak, jak niektórzy tu pisali, używam LibreOffice. Bo działa na Linuksie :). I jeszcze jedno - subskrypcja to tak naprawdę tylko zakup kodu aktywacyjnego. Działa zarówno do nowej aktywacji, jak i przedłużenia. Jeszcze nie sprawdzałem, ale niedługo będę. A - i możesz wziąć na miesiąc do testów. O ile pamiętam trzeba podać nr karty, ale można go skasować zaraz po aktywacji.

 

Z Office w wersji Home & Student jest potencjalnie jeden problem - Microsoft wyłącza serwery aktywacyjne. Ja mam kupiony wieki temu Office 2003 (jeszcze na WIndows XP) i właśnie się rozbiłem o niemożność aktywacji, a mam powody żeby to XP trzymać w rezerwie. Podobno można dzwonić, ale nie próbowałem, bo aż tak mi nie zależy. Także ostrożnie z tą licencją na "zawsze" bo wcale tak być nie musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2019 o 11:12, Pawop napisał:

- Chce kupic samochód, co proponujecie Honde czy Toyote?
- Kup sobie rower
Ludzie ogarnijcie się!@Barti nie pyta czym zastąpić MS Office, tylko jaki wybrać sposób zakupu.

 

Ooo, wreszcie zostało to zauważone! ;-) Założyłem niniejszy wątek, zadałem konkretne pytania. Sprawa tyczy się pakietu MS Office i tylko i wyłącznie MS Office! Nie interesują mnie żadne alternatywne programy/pakiety. U mnie w pracy mam też pakiet Libre Office i po prostu, zwyczajnie jakoś mi on nie odpowiada.

 

 

W dniu 12.05.2019 o 21:40, tomkep napisał:

@Barti - zalety subskrypcji wyliczyłeś. Ja dodam do tego, że wziąłem subskrypcję Home (nie Personal), bo biorąc pod uwagę różnicę w cenie, jest bardziej opłacalna i dzieli się na 6 (nie 5, jak jeszcze gdzieniegdzie piszą) osób. W tej cenie dostajesz 6 * 1TB na onedrive - cena jest bezkonkurencyjna moim zdaniem.

 

Tak, tyle tylko, że jest to dobre w sytuacji, gdy tym pakietem chcesz się podzielić np. pozostałymi domownikami, którzy mogą go sobie zainstalować też na swoim komputerach. W moim przypadku w grę wchodzę tylko ja jeden. Tak więc, wersja Home jest mi akurat średnio potrzebna. :roll:

 

 

W dniu 12.05.2019 o 21:40, tomkep napisał:

I jeszcze jedno - subskrypcja to tak naprawdę tylko zakup kodu aktywacyjnego. Działa zarówno do nowej aktywacji, jak i przedłużenia. Jeszcze nie sprawdzałem, ale niedługo będę.

 

Ooo, to właśnie jest dla mnie bardzo ważna, a nawet chyba i najważniejsza kwestia! Czy późniejsze przedłużenie ważności subskrypcji MS Office 365 na kolejny rok trzeba koniecznie wykonać wyłącznie za pomocą sklepu Microsoftu, czy można też za pomocą innego, gdzie jest taniej (patrz: podany przeze mnie wcześniej przykład sklepu X-Kom), no i czy przedłużenia tego można dokonać kupując po prostu w danym sklepie nowy kod, jak dla nowej subskrypcji. No, ale skoro tego jeszcze nie sprawdzałeś to nie ma tutaj pewności, czy tak faktycznie da się to zrobić. :roll:

Chociaż, z drugiej strony, na stronie Microsoftu znalazłem coś takiego:

 

Cytat

Jak można odnowić subskrypcję usługi Office 365?

 

Istnieje kilka możliwości odnowienia. Niezależnie od wybranej opcji upewnij się, że odnawiasz subskrypcję, używając tego samego konta Microsoft, za pomocą którego została skonfigurowana.

  • Jeśli dla subskrypcji włączono opcję automatycznego odnawiania, procedura będzie przeprowadzana automatycznie. Twoje ustawienie automatycznego odnawiania jest wyświetlane w witrynie konta Microsoft po zalogowaniu się za pomocą konta Microsoft użytego do zakupu pakietu Office.
     
  • Jeśli automatyczne odnawianie nie zostało włączone, odwiedź stronę www.office.com/renew w celu zakupienia subskrypcji usługi Office 365 z automatycznym odnawianiem. Dodatkowy czas zostanie automatycznie dodany do Twojej istniejącej subskrypcji.
     
  • Aby odnowić subskrypcję za pośrednictwem sprzedawcy, od którego zakupiono usługę Office 365, wróć do tego sprzedawcy i kup kolejną przedpłaconą roczną subskrypcję. Postępuj zgodnie z instrukcjami dołączonymi do opakowania — są takie same w przypadku konfigurowania nowej subskrypcji. Dodatkowy rok zostanie automatycznie dodany do pozostałego czasu Twojej istniejącej subskrypcji.

 

 

Informację taką znalazłem na tej oto stronie, w sekcji "Odnowienia, anulowania i rozliczenia": https://www.microsoft.com/pl-pl/p/office-365-personal/cfq7ttc0k5bf?activetab=pivot:faqtab

Dla mnie szczególnie interesujący jest ten ostatni punkt z powyższego cytatu. Ja to rozumuję tak, że gdy zakupię sobie w sklepie X-Kom subskrypcję pakietu, dajmy na to, tego MS Office 365 Personal za te 199 zł na rok, za które ten sklep tę subskrypcję aktualnie oferuje to potem, gdy będzie już się zbliżał koniec ważności tej subskrypcji to idę sobie ponownie do sklepu X-Kom, a w zasadzie na jego stronę internetową ;-) i tam ponownie kupuję sobie nową subskrypcję w postaci kodu, jak poprzednio i za jego pomocą przedłużam sobie tę subskrypcję, którą już mam, na kolejny rok. Czy dobrze to rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GrubyBubu

Też mam Home & Student, przypisane jest do konta Microsoft, jeżeli chodzi o współdzielenie z innymi domownikami, to wystarczy być zalogowanym na tym samym koncie, więc ogólnie jest to możliwe i działa jak należy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem na infolinię Microsoftu i dowiedziałem się, że subskrypcję pakietu MS Office 365 mogę bez problemu przedłużyć poprzez zakup w sklepie X-Kom nowego kodu (klucza licencyjnego). Bo zakup tej subskrypcji, jak i późniejsze jej przedłużenie polega właśnie na zakupie klucza licencyjnego. Pani konsultant z infolinii Microsoftu powiedziała mi, że to nie ma żadnego znaczenia, czy to jest pierwszy zakup licencji, czy kolejny. Wszystko później odbywa się tak samo.

Zapytałem się też o pakiet MS Office 365 Personal i możliwość jego instalacji na kilku urządzeniach, mimo iż jest on tylko dla jednego Użytkownika. Pani konsultant powiedziała mi, że oczywiście, jak najbardziej jest możliwa instalacja tego pakietu na kilku komputerach, przy czym korzystać z niego można jednocześnie na maksymalnie pięciu. Na każdym z tych komputerów trzeba oczywiście zalogować się na swoim, tym samym koncie Microsoft.

 

Tak więc, ja już się zdecydowałem na pakiet MS Office 365. Porozmawiałem też na ten temat z moim bratem i on też jest tym pakietem MS Office zainteresowany. W związku z tym ostatecznie wybrałem jednak wersję MS Office 365 Home. Zakupu dokonam w przyszłym tygodniu. Natomiast opłatą za subskrypcję podzielimy się z bratem na pół. Wyjdzie nam to wówczas po 175 zł na rok "od łebka". ;) Myślę, że w takiej sytuacji ten pakiet MS Office 365 jest opłacalny. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak, ale ja takie kombinowanie uważam za zbędne. Dla mnie ten OneDrive to w zasadzie bardziej dodatek, bo i tak wszystkie moje dane trzymam na domowym serwerze NAS. Ale że 1 TB przestrzeni dyskowej w OneDrive w ramach subskrypcji MS Office 365 to dużo to też może się przydać. ;)

To tak na marginesie, bo w niniejszym wątku rozmawiamy wyłącznie o samym pakiecie biurowym Microsoft Office. :read:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kupiłem już ten pakiet MS Office 365. :D

Tak, jak pisałem tutaj wcześniej, ostatecznie wybrałem jednak wersję Home, dla 6 Użytkowników. Udostępnię też ten pakiet mojemu bratu i podzielimy się na pół opłatą za tę subskrypcję. ;)

Zakupu pakietu MS Office 365 Home dokonałem w wersji elektronicznej (klucz licencyjny otrzymałem mailem) w sklepie X-Kom za 349 zł. Maila z kluczem licencyjnym otrzymałem mniej więcej po 30 minutach od sfinalizowania zakupu za pomocą sklepu internetowego X-Kom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam też szukać kodów aktywacyjnych O365 na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych. Często są dodawane w "gratisie" np. do komputerów, a ludzie się tego pozbywają po niższych cenach.

Nie mówię tu już o takich podejrzanie niskich cenach, jak 15 zł, tylko o w miarę normalnych, w granicach 120-170 zł.

Edytowane przez Vsat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, może to i ciekawa też opcja, ale ja jednak wolę nie ryzykować. Wolę już zapłacić więcej i mieć 100% pewności, że kod pochodzi z legalnego źródła.

Dzisiaj ten pakiet MS Office 365 Home, który ostatnio zakupiłem, zainstalował sobie również mój brat na swoim komputerze, w ramach swojego konta Microsoft. Wcześniej zrobiłem mu udostępnienie tego pakietu. Wszystko działa poprawnie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...