Jump to content

Recommended Posts

Witam  Planuję zakup tej anteny czyli Inverto 120. Ostatnio czytałem im większa antena tym lepiej. Posiadam obecnie Triax-a TD88 (tak zwaną 100) Ale jakość sygnału na kanale Canal 4K UltraHD jest w bardzo pogodny dzień tylko 63 a inni mają na antenie setce nawet 78 i więcej. Mam nadzieję że na antenie 120 jakość sygnału będzie o wiele lepsza. Co o tym sądzicie? A może na tej mojej obecnej antenie da się coś więcej wyczarować? Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wskaźnik procentowy niewiele mówi. To zależy od skalowania w oprogramowaniu tunera. Te 63% to może być więcej niz 90% w innym tunerze. Powinieneś gdzieś w opcjach mieć parametr albo SNR albo MER podany w dB. To jest konkretny wskaźnik którym możesz się sugerować. A po drugie antena 100 cm to już jest duża. Masz możliwości - dokładniej ustawić antenę, wymienić kabel na porządny, porobić na nowo lepiej wtyczki, dać lepszy konwerter. Tu w pierwszej kolejności szukaj problemu.

Edited by Ramirez

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konwertery mam inverto dość porządne. Na innym kanale np TVP 1 HD jakość sygnału mam 89. Antena jak była nowa to szybko instalator ją ustawił. Kiedyś jak całkowicie mi się rozlegulowała  to instalator miał spory problem z ustawieniem. Kabel mam porządny zresztą jest schowany pod ociepleniem i wymiana nie wchodzi w rachubę.

Edited by Rafus
Źle napisany wyraz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikt nic mądrego nie napisze do czasu az nie do podasz wartości MER albo SNR. To gdzieś w opcjach tunera masz podane.A co do Inverto to bym tak nie chwalił jeśli chodzi o parametry. Trwałe ale dosyć nierówne. Co model to różnie się sprawują. Z pospolitych Black Premium np dla mnie Twiny sa bardzo dobre, Quad  w normie ale single cieniutkie. Ale i tak wygląda jak byś miał zwyczajnie zle ustawioną antenę. Nawet na tle tych procentowych wartości te 63% wygląda podejrzanie.

Edited by Ramirez

Share this post


Link to post
Share on other sites

No chyba że masz krzywą (straciła ognisko), wtedy tylko wymiana.

Na wygietych czaszach często parametry się rozjeżdżają np 11508 V jest ok, ale np 11449 H jest kiepsko itp.

Poza tym 10719 V to częstotliwość, która po przemianie w konwerterze jest przesyłana w paśmie 900MHz a z niej korzysta LTE np Plusa, więc trzeba dobrze uszczelnić kable i złącza między konwerterem a dekoderem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzień dobry.

Wykorzystam już istniejący temat. Zacznę od początku. Do tej pory miałem satelitę 90 cm montowaną w 1991 roku. (firmy nieustalonej).  Przeniosłem antenę w inne miejsce na ścianie.Sygnał co prawda był, ale siła była w granicach 70-90 %, natomiast jakość na poziomie 25-40%.  Konwerter Inverto Monoblock.  Śruby na antenie były już tak skorodowane, że odkręcenie ich było niemożliwe. Teraz zmieniłem na antenę Inverto 120. Sygnał bardzo dobry. (siła 90%, jakość 99-100%).  W chwili obecnej mam konwerter Monoblock ustawiony na Hot Birda przy tej 120 - gdyż miałem taki, a mam do obsługi 3 dekodery.

Pytanie moje brzmi - czy istnieje możliwość wykorzystania Monoblock tak, by choć część Astry ściągnąć?

Gdzieś przeczytałem, że antena 120 ma inne kąty, choć znalazłem też opinie, że można jakoś ustawić.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Monoblock jest dostosowany do anten 80-90 cm. Im większa średnica czaszy, tym konwerter zezujący z monoblocka będzie wskazywał pozycje satelitarne coraz bliższe Hot Birda 13E. W przypadku anteny 120 cm będzie to pozycja ok 17E. Można to policzyć na kalkulatorze zeza:

http://jp.pum.edu.pl/satel/az/zez.html

Po prostu na antenie 120cm zamiast monoblocka, trzeba używać uchwytów zezujących, aby odbierać Astrę 19.2E.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedź.

Na razie zostawię ten monoblock by mieć dostęp do Hot Birda

Może w następnym sezonie pomyślę nad zmianą i ustawieniem zeza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A robiłeś wyszukiwanie na drugim porcie monobloka? Teoretycznie powinno pokazać się coś z 16°E albo i nawet z 19°E (Astra).

Ogólnie jest możliwość wykorzystania monobloka do odbioru Hotbirda i Astry na antenie 1,2 m. Trzeba tylko zrobić dwie rzeczy:

– przysunąć monoblok w uchwycie jak najbliżej anteny (zwykle konwertery ustawia się jak najdalej);

– minimalnie obrócić antenę na wschód – żeby nie za dużo stracić na Hotbirdzie i jednocześnie złapać Astrę; nie będą to maksymalne sygnały, ale przy tej wielkości anteny wszystko powinno grać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na drugim porcie wyskakuje mi brak sygnału. (wyszukanie na Astrę 19,2°)

Posiadam dekoder Cyfrowego Polsatu - Evobox PVR oraz Fergusona 103 mini (do Smart HD)

Dodam, iż sam ustawiałem antenę (wraz z wymianą), na razie HB mi wystarczy, mam ten monoblock a nie będę kupować nowego konwertera bo to troszkę bez sensu, jak wszystko z HB chodzi.

A z drugiej strony, skoro już jest monoblock, to się zastanawiałem czy można coś z nim zrobić by wykorzystać drugi port.

 

Nawet nie myślałem, żeby przeszukać 16°.  Przeglądałem tylko Astrę 19,2°.

 

Edited by daub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety ale na antenie 120 cm to monoblock odpada. Też mam taką antenę i żeby odebrać Astrę 19,2 musiałem odsunąć drugi konwerter znacznie dalej od pozycji HodBirda niż wspomniany monoblock ma odległości. Takie rzeczy to na antenie 80-90 cm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...