Jump to content
Sign in to follow this  
rafalp201

Gniazda antenowe podtynkowe?

Recommended Posts

Cześć, chciałbym wiedzieć czy ktoś z was ma może doświadczenie z gniazdami antenowymi montowanymi podtynkowo?  Takie coś: https://etak.eu/gniazda-antenowe

Bo szczerze mówiąc pierwszy raz to widzę a wygląda interesująco (większa estetyka, mniej kabli) Do tego zdarza mi się że czasem po prostu usuwam telewizor z pokoju gdy potrzebuję więcej miejsca więc dzięki temu wystarczyło by odpiąć przewód antenowy i tyle. Czy dużym problemem jest podłączenie tego? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do gniazda podtynkowego musisz mieć puche w ścianie i do niej doprowadzony przewód (najczęściej instalacja podtynkowa).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z gniazdami podtynkowymi jest tak, że trzeba wiedzieć dokładnie jakiego typu gniazdo gdzie może być użyte żeby później nie było rozczarowań, że gniazdo ładnie wygląda ale nie działa jak powinno. Inne gniazdo potrzebne jest do instalacji zbiorczej na multiswitchu, inne do telewizji kablowej, inne jak mamy sygnał poprowadzono jednym kablem od pokoju do pokoju bez żadnych rozgałęźników a jeszcze inne jak ktoś ma tylko antenę satelitarną za oknem. Typowy przykład z życia - remont mieszkania, gniazda podtynkowe założone samemu wszędzie, nawet po dwa w pokoju tak na zapas jakby telewizor miał być przestawiony a kablówka nie działa jak powinna. Poza tym z samą jakością wykonania gniazd też jest różnie u różnych producentów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, adrian1981 napisał:

Z gniazdami podtynkowymi jest tak, że trzeba wiedzieć dokładnie jakiego typu gniazdo gdzie może być użyte żeby później nie było rozczarowań, że gniazdo ładnie wygląda ale nie działa jak powinno. 

Właśnie, wygląda ładnie ale nie działa jak powinno. Ja gdy wprowadziłem się do nowego budynku, to wcześniej podczas budowy elektrycy gdy zakładali mi elektrykę,to i przy okazji pozakładali okablowanie antenowe,oraz gniazdka tv dvbt/sat.Podłączyłem telewizor pod antenę naziemną na dachu poprzez gniazdo,a tam sygnał ok.60% max  (bez żadnych wzmacniaczy).Anteną na dachu regulowałem i nie mogłem uzyskać większej siły sygnału. W pewnym momencie coś mnie podkusiło,aby zdemontować gniazdko tv ze ściany i połączyć bezpośrednio antenę do tv.O dziwo sygnał się podniósł do ok 80-85% !.Dokupiłem do tego z czasem wzmacniacz antenowy przelotowy-liniowy i sygnał obecnie ok.95%.Więc tak zostawiłem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frez do muru, lub wiertarka z opcją kucia,  wsadzasz kabel, osadzasz puszkę (tylko nie płytką, głęboka lub ultragłęboka) gniazdko montuje się  łatwo. Trzeba odizolować długość żyły  i ekranu (najczęściej opisane na tylnej ścianie lub opakowaniu). Następnie wsuwasz kabel w gniazdo , tam jest ''ząbek'' który wchodzi między izolację zewnętrzną a ekran i dokręcasz śrubkę  by przewód się nie wypiął. Sama żyła wchodzi w zacisk, który widać z tyłu mechanizmu. Ważne by nie zrobić zwarcia. Są pojedyńcze, podwójne, końcowe, przelotowe, różnych producentów, serii i jakości. Jak nie masz możliwości zrobienia otworu pod puszkę, to możesz natynkową wersję wybrać (puszka + mechanizm + ramka). Wszystko do zobaczenia w sklepach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U siebie stosowałem gniazda końcowe firmy Televes i mogę z czystym sumieniem polecić. Spadek sygnału właściwie niezauważalny (o ile pamiętam, to jakieś 2-3% wg wskazań tunera DVB-T). Plus taki, że w każdym pokoju mam sygnał DVB-T i SAT z jednego kabla. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×