Jump to content
samiel2009

Wielkość czaszy do słabych transponderów na Hot Bird'zie 13 E

Recommended Posts

Mieszkam w centralnej części Polski. Interesują mnie kanały SD i HD (odbioru UHD nie planuję). Jeśli chodzi o ofertę NC plus najsłabszy sygnał emituje TVN i TVN 24 (wiem z doświadczenia). Jaką wielkość czaszy zastosować żeby nawet w nieco gorszą pogodę nie mieć zakłóceń 70 cm, 80 cm czy 90 cm ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja od wielu lat użytkuję antenę o średnicy 90 cm.Ale powiem szczerze, jak ustawisz antenę 90" precyzyjnie,to spokojnie tobie wystarczy. A wichury i gradobicie to wiadomo,nawet antenę  o średnicy 120 cm osłabi co do sygnału.Średni deszcz nie przeszkadza i powiewy wiatru jak w ostatnich dniach pogodę mamy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez szaleństw. 90cm spokojnie Ci wystarczy. Dobrze ustawiona i poprawnie skręcony konwerter zapewni jeszcze rezerwę sygnału na deszczową i wietrzną pogodę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eee poWizyjna spokojnie wystarczy czyli 55cm. Skoro do Hispansata wystarczyła to do HB bez problemu - i tak i wielu lat. Zaniki sygnału miałem tylko przy gwałtownej burzy, ale na to i 90cm nie pomoże.

  • Confused 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko pamiętaj, że kiedyś odbierało się sygnał z transponderów dvb-s / QPSK. Czyli do odbioru wystarczył MER=10 czy 11dB. Dziś to nie przejdzie bo modulacja 8PSK jest bardziej wymagająca co do parametrów odbioru. Nie polecam stosować anten 60cm, szczególnie dalej na wschód.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 2.04.2019 o 23:08, qwerty01 napisał:

Im większa tym lepiej

Oraz normalnej firmy a nie jakieś firmy krzak co też można kupić. Można spotkać opinię na temat jednego taniego producenta popularnego na allegro że ich anteny 80 cm mają nędzne parametry, znacznie gorsze od słabych anten cyfrowego polsatu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podstawa to pecyzyjnie ustawiona antena .Ja od wielu lat korzystam z anteny 90 cm,i większej nie potrzebuję. Kanały TVN mam na poziomie 15 snr,i jak dotychczas nie miałem żadnego szatkowania przy zwykłym deszczu. Co jakiś czas raz na kilka miesięcy sprawdzę sobie tylko czy nie mam jakiś luzów na śrubach przy cybantach,oraz podejrzę na ekran w menu z jakością sygnału.Wiadomo wiatr i wichury z czasem mogą lekko przesunąć antenę.Nigdy nie korzystałem z usług instalatora,gdyż nie było takiej potrzeby. Być może to z zamiłowania do takich rzeczy związanych z instalacją anten satelitarnych. Więc nie ma co się porywać na antenę 120 czy nawet 180 cm,jeśli nie jest się w stanie ogarnąć prawidłowego ustawienia anteny,a także biorąc pod uwagę usytuowanie anteny w zależności od terenu,zabudowania czy przeszkód zasłaniających lustro anteny. Przyczyn może być wiele.Źle ustawiony kąt konwertera, odkształcenia czaszy,wadliwy przewód, źle zarobione końcówki itp.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z doświadczenia instalatorskiego i osobistego 90 to minimum do spokojnego oglądania i dobry jakościowo lnb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...