Jump to content
Frontowiec

Wojna w Iraku - reakcja mediów

Recommended Posts

Wiosną 2003 roku doszło do wojny w Iraku, w której wzięli udział wojska USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Polski. Polskie stacje telewizyjne bardzo szeroko relacjonowały pierwsze dni wojny, pojawiły się na YT fragmenty programów informacyjnych i specjalnych z TVP i Polsatu z tamtych dni.

 

 

TVP1, Polsat i TVN relacjonowały przebieg pierwszego dnia wojny w Iraku przez całą noc, gdzie także było o 6:00 rano wydanie specjalne ''Kawy czy Herbaty?'', prowadzone przez duet Iwona Schymalla i Paweł Pochwała oraz wydanie specjalne ''Faktów'', prowadzone przez śp. Marcina Pawłowskiego. Także TVP1 i Polsat relacjonowały na żywo obalenie pomnika Saddama Husajna w Bagdadzie (Polsat brał wtedy bezpośredni przekaz z CNN, z którym wtedy współpracował).

 

A czy wy pamiętacie ten okres?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie tylko w 2003, ale również w 1991 roku była wojna w Iraku, znana bardziej jako wojna w Zatoce Perskiej. Pojawiły się nagrania z polskiej telewizji z tamtego okresu (fragmenty ''Wiadomości'', ''Teleexpressu'' i ''Panoramy Dnia''), są również fragmenty z CNN oraz innych zagranicznych stacji telewizyjnych (m.in. Rai Uno i TV5 Europe, który retransmitował sygnał TF1).

 

 

 

Tak swoją drogą do kiedy pracował w ''Wiadomościach'' widoczny w niektórych filmikach Wojciech Reszczyński? (zawsze mi się wydawało, że Reszczyński odszedł z ''Wiadomości'' wraz z Aleksandrą Jakubowską, z którą był pokłócony).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak dokładniej to te nagrania pochodzą już z okresu operacji "Pustynna Burza", końcowego etapu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej, ona rozgrywała się na terytorium Kuwejtu, na który jeszcze w 1990 roku najechały wojska irackie.

Jeśli chodzi o same nagrania: sporo urywków z CNN International to oryginalny przekaz, nienadawany przez polską telewizję, bo TVP jedyne, co retransmitowała, to serwisy Headline News (czyli takiego drugiego CNN, nawet początkowo ta stacja nosiła nazwę CNN2). Wyjaśnienie drobne jeszcze co do TV5 - ta francuska stacja emitowała z TF1 dzienniki telewizyjne, tak było do 1995 roku (choć sama TF1 wyłączyła się z finansowania projektu TV5 już po prywatyzacji w 1987).

 

Natomiast jeśli chodzi o to, kiedy Wojciech Reszczyński odszedł z "Wiadomości", no to miało to miejsce podczas Wielkanocy 1991. W swojej autobiografii "Byłem dziennikarzem" podaje on nawet dokładną datę wraz z informacją, że zamiast niego główne wydanie poprowadził Jarosław Gugała.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...