Skocz do zawartości

Telewizje kablowe a telewizje TVoDSL


Rekomendowane odpowiedzi

Czy dobrze rozumiem że telewizja kablowa dostarcza sygnał przy pomocy koncetrycznego kabla przez dostawcę (który "bierze" sygnał z przekazów satelitarnych) a telewizja TVoDSL (IPTV) korzysta podczas dostarczania sygnału TV z kabla światłowodowego?

Jakie są plusy i minusy tych dwóch rodzajów przekazu? Czy jedna z nich ma wyższość nad drugą. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. To skąd sygnał jest pobierany nie ma znaczenia. To technologia w której sygnał trafia do Ciebie, a zarówno tradycyjne kablówki DVB-C jak i IPTV moga brać sygnał i z satelity i z światłowodu a czasem nawet po prostu z nadajnika naziemnego.

Edytowane przez bgmnt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, samiel2009 napisał:

Czy dobrze rozumiem że telewizja kablowa dostarcza sygnał przy pomocy koncetrycznego kabla przez dostawcę (który "bierze" sygnał z przekazów satelitarnych) a telewizja TVoDSL (IPTV) korzysta podczas dostarczania sygnału TV z kabla światłowodowego? 

Jakie są plusy i minusy tych dwóch rodzajów przekazu? Czy jedna z nich ma wyższość nad drugą.

Dostawca zarówno IPTV jak i DVB-C może używać źródła satelitarnego,jak i IP. Z nadajnika naziemnego to naprawdę ostateczność. Raczej w przypadku lokalnych stacji używa się źródeł IP, nikt w poważnej firmie nie będzie brał sygnału z kiepskiej jakości skompresowanego na maksa sygnału naziemnego.

 

Może najpierw wytłumaczę ci na jakiej zasadzie działa telewizja DVB-C (kablówka). Otóż w kabel koncentryczny wprowadza się sygnał elektromagnetyczny o odpowiednich częstotliwościach, odpowiedni zakres częstotliwości tworzy Ci konkretny kanał, lub też zakres kanałów. Odbiornik TV lub STB (dekoder) przetwarza ten sygnał na odpowiedni sygnał audio-video i inne tam dane typu epg, zdjęcia w epg itp. Na tej samej zasadzie działa internet w sieci HFC(sieć telewizji kablowej,sieć koncentryczna). Działa on na innym FIZYCZNYM zakresie niż TV czy radio w kablu koncentrycznym. Podobnie sprawa wygląda w światłowodzie, z tym ,że tam używa się jedną długość fali świetlnej do przenoszenia downloadu, osobną do uploadu a osobną dla TV DVB-C. Natomiast w przypadku DSL sprawa wygląda tak,że masz kilka zakresów częstotliwości dla (kolejność od najniższego zakresu do najwyższego, im wyższa częstotliwość tym gorzej z zasięgiem,z tego powodu DSL nie może osiągać na chociaż wioskach dobrych prędkości): telefon stacjonarny POTS, upload xDSL, download xDSL. W DSL nie masz częstotliwości dla DVB-C. W HFC możesz wykorzystać to co zazwyczaj idzie dla DVB-C dla pasma"internetowego" IP i na nim puszczać IPTV.

 

Telewizja IP to telewizja która nie wykorzystuje fizycznego podziału kabla, tylko LOGICZNIE odseparowuje TV od internetu, telewizja taka to przesyłanie czystych danych w protokole IP. Logiczność to chociaż by osobny VLAN. Logiczność to jakby ci łatwiej wytłumaczyć sytuacja taka, masz ciąg bitów tj 0 i 1 np taki:

 

0101110111 011111

 

to przyjmijmy w największym uproszczeniu,że 011111 to część sygnału tv, a 0101110111 to część sygnału internetowego.

 

Oczywiście to baaaaaaaaaaaardzo duże uproszczenie.

Co najważniejsze telewizja IP to tv którą obsługują serwery jej operatora. Sygnał TV puszcza Ci serwer.

Chociaż dzisiaj w sumie to już wszędzie sygnał puszcza serwer, różni się jedynie transmisją w ostatniej mili.

 

IPTV ma to do siebie,że mały operator nie musi stawiać własnej stacji czołowej, może tylko pobrać strumienie IP od gotowego już producenta które wpuści tylko we  własną sieć i rozda dekodery, nic więcej w dużym uproszczeniu. No i to telewizja zdecydowanie interaktywna,można dawać aplikacje itp bo wszystko odbywa się w komunikacji IP, jak w internecie.

 

Jeśli gdzieś przez przypadek za bardzo skróciłem myślowo to dajcie szanowni koledzy/koleżanki znać, poprawię ;)

Edytowane przez djadijos
  • Dzięki 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Sporo zrozumiałem, choć nie wszystko bo jestem kompletnym laikiem. Zastanawiam się w takim razie czemu tradycyjne kablówki (UPC, Vectra) które jak rozumiem doprowadzają sygnał do mieszkań kablem koncentrycznym ze swoich skrzynek na klatce schodowej nie przejdą na światłowód jeśli to lepsze rozwiązanie? A może są jakieś plusy tradycyjnego okablowania i dostarczania w ten sposób telewizji? Jak przyglądam się ofercie IPTV (konkretnie Orange TV) to wydaje mi się że mają one uboższą programowo i droższą cenowo ofertę aniżeli tradycyjne kablówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówił znany adwokat z mojego miasta:

Koszta są najważniejsze.

Kablówki chcą przede wszystkim jak najdłużej zbierać tylko hajs nie inwestując praktycznie nic.

Poza tym IPTV i FTTH to nowa infrastruktura, DVB-C to także możliwość stosowania modułu CI, który wkładasz bezpośrednio do TV.

Pamiętaj też ze masz także w kablówkach często kanały analogowe za które płacą np. emeryci, bo nie chcą wymieniać poczciwego Rubina ;)

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Arkon napisał:

I gdzie szybciej się będą rozwijały kanały 4K?  Czy do końca tego roku można się spodziewać Canal+ 4K w w/w?

Wróżką nie jestem ;)

Jedynie z technologicznego punktu myślenia jako,że Vectra ma milion klientów i technologię która nie ogranicza teoretycznie 4K to oni mogą mieć lepszy rozwój, jednak Orange bardzo mocno inwestuje w PON i nawet marketingowo mogą mocno promować światłowód poprzez 4K. Mają też porozumienia z NC+ i już oferowali krótkotrwale C+ 4K UHD. Sytuacja jest więc jednak ciężka.

 

 

3 godziny temu, Arkon napisał:

Tak z ciekawości, to gdzie Twoim zdaniem jest lepsza jakość w Vectrze czy Orange światłowód?

Zależy do kanału, Orange nie przekracza w IPTV 8 Mbps dla HD. Vectra to jakościowa też nie najwyższa półka, ale teoretycznie nie mają takiego technologicznego ograniczenia co do bitrate. Na jednym TV mogłem tylko porównać CP/Netia STV i Netia STV/Vectra. Orange IPTV u kumpla czy też w wielu firmach wyglądał poprawnie po prostu. Bez rewelacji. jak Netia czy CP czy też Vectra. Jambox to jest już WOW! Oni to wyprzedzili Polsat w dodaniu szybciej Super HD. Niestety jak to multicast, bywały problemy. Bo MOICO miało technika nie do końca kumatego ;)

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lukimann

@djadijos

Jak oceniasz możliwość wypuszczenia strumienia 1080p z dobrą przepływowościa w formie aplikacji przez smart tv, kanału który w tradycyjnej tv oferuje jakość 1080i?

Nie wiem, na ile interesują Cię nowinki na rynku operatorów kablowych.

Co do UPC, która zredukowała w dużym stopniu analog, inwestuje w Internet 1Gb ma jakąś " przyszlość" nie wchodząc w IPTV?

U znajomego widziałem obraz w Jamboxie - faktycznie kryształ.

 

Edytowane przez lukimann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Lepiej nie mogłem trafić :)

Znajomy spytał mnie co bym polecił:

- UPC

- NETIA

- ORANGE

- CYFROWY POLSAT lub NC+

bo takie ma możliwości.

Spytał mnie gdzie będzie miał "najlepszy obraz".

Czy lepsza TV przez "kabel" czy przez Satelitę?

Więc ja jako stały czytelnik SAT KURIER wskoczyłem na forum a tutaj taki temat na czasie :

Co polecacie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...