Jump to content
Frontowiec

Mann i Materna

Recommended Posts

Wątek ten będzie poświęcony kultowym programom telewizyjnym, które były tworzone przez niezapomniany duet Wojciech Mann i Krzysztof Materna. Ich pierwszym programem był ''Mądrej Głowie'', później zaś powstał ''Za chwilę dalszy ciąg programu'' - jeden z kultowych programów tego duetu, którego niemal wszystkie odcinki i skecze można bez problemu znaleźć na YouTube (np. ''Kuchnię pełną niespodzianek'' Grzegorza Wasowskiego i Sławomira Szczęśniaka czy parodie ''Koła Fortuny'' i ''Wielkiej Gry'').

 

Później w latach 1994-2001 prowadzili talk show ''MdM'', w którym były m.in. ''[beep]yki'' czyli czytanie śmiesznych ogłoszeń z gazet czy ''MdM po godzinach'', w którym parodiowano teleturnieje - np. ''Idź na całość'' jako ''Wygraj bardzo dużo pieniędzy albo coś innego'' czy ''Familiadę'' jako ''Rodzinna przyjemność''.

 

Po ''MdM'' Wojciech Mann i Krzysztof Materna prowadzili jeszcze ''Bardzo ostry dyżur'' (cykl skeczy z doktorem Wernerem i siostrą Irenką), ''M Kwadrat'', ''MaMa'' (kontynuacja ''Za chwile dalszy ciąg programu'') oraz ''MC2 - maszyna czasu Manna i Materny'' (kontynuacja ''MdM'' i ''M Kwadrat'').

 

A jak wy wspominacie programy tego duetu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pojawił się jeden z odcinków "Za chwilę dalszy ciąg programu" z kwietnia 1991 roku, o ile dobrze kojarzę to tego jeszcze w sieci nie było, zarówno jeśli chodzi o te ocalałe z VHS-ów nagrania (bo tam to głównie programy z okresu 92-94 były), jak i nagrania z emisji powtórkowych.
 

 

I jeszcze jeden odcinek, tym razem nieco "powtórkowy". Swoją  drogą ciekawe, w tamtych czasach można było niejako w trakcie "sezonu" zrobić tego typu program :D
 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pełne wydanie talk-show ''MdM, czyli Mann do Materny, Materna do Manna'' z 24 listopada 1995 roku.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Łącznie wyemitowano 115 odcinków ZCDCP (licząc składanki powtórkowe) - pierwszy odcinek: 28.06.1988, ostatni: 21.10.1994. W „internetach” dostępnych jest 98 epizodów (w tym dwa niepełne: „Karol w USA” i „ Porady dla bogatych” i jeden w fatalnej jakości video „Rodzina po wyborach”). Jeśli zaś chodzi o archiwa TVP, to mają tylko 81 zachowanych odcinków, w tym według „analizy” niewyemitowane w powtórkach - jeden z 1989 i jeden z 1990 (cały „Karol w USA” i „ Porady dla bogatych”).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętam, że kiedyś nawet trafiłem w internecie na taką listę wszystkich odcinków wraz z datami i godzinami emisji. Ciekawe czy ktoś ma nagrane te odcinki, których nie ma w archiwum TVP?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętacie " Nie tylko dla orłów " nadawane w radiowej 3. Człowiek czekał cały miesiąc na kolejny odcinek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

„Nie tylko dla orłów” to klasyka! („Lato obleśnych ludzi”)😁 Z udziałem Moniki Olejnik i Alicji Resich-Modlińskiej. Notabene ten skład z Mannem i Resich stworzył telewizyjny program „Kanał” (1986), który doczekał się kilku odcinków, ale w TVP zachował się jeden (niby 66.) Jest czasami powtarzany czasem na TVP Rozrywka (ostatnio w grudniu 2018). Jest jeszcze program „Z duchem czasu”, prekursor ZCDCP - też czasem powtarzany.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Swoją drogą ''Nie tylko dla orłów'' było nagrywane na tzw. taśmie-szpieg, tak samo jak ''Jarmark'' Wojciecha Pijanowskiego, Krzysztofa Szewczyka i Włodzimierza Zientarskiego, gdzie wraz z tym nie zachował się ani jeden odcinek ''Jarmarku'' (jedynie co się zachowało, to piosenka ''Świnki trzy'').

Edited by Frontowiec

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co ciekawe nawet z 1994 roku nie ma kompletu odcinków. Te brakujące odcinki to   zapewne taśmy, które zostały „nadpisane” lub „padły” przez warunki przechowywania. Dotyczy to wielu programów i seriali. Niestety. 😕

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
49 minut temu, PralkiPolar napisał:

Jest jeszcze program „Z duchem czasu”, prekursor ZCDCP - też czasem powtarzany.

Pozwolisz, że się spytam: a co z "Mądrej głowie"? Bo spotkałem się z opinią, że to też był prekursor ZCDCP, wiem że był nagrywany wcześniej.

I tak przy okazji, to już w sumie do wszystkich: jak oceniacie ten ostatni wspólny projekt "MC2  - maszyna czasu"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do ''MC2 - maszyny czasu'', to program był następcą ''MdM'' i ''M Kwadrat'', w którym oprócz nieznanych osób zapraszano też znane, poważne osoby z domieszką humoru w historycznej formie (nawet pamiętam odcinek w całości poświęcony Jeremiemu Przyborze). Początkowo ''MC2 - maszyna czasu'' leciała w poniedziałki po ''M jak Miłość'' o 21:30, później przenieśli program na pory nocne z niedzieli na poniedziałek ze względu na zbyt słabą oglądalność.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o „Mądrej głowie”, to TVP ma komplet (8 odcinków), ale ostatni raz powtarzała styczeń/luty 2013. W internecie są trzy odcinki: 4, 5 i 8. 

Liczę, że kiedyś wszystkie programy (od „Kanału” po „MC2”) znajdą się na TVP VoD.

 

Co do „Maszyny czasu”, mnie się to niezbyt podobało (podobnie jak „MaMa” czy „Bardzo ostry dyżur”). Moje wrażenie: wymuszone, na siłę, bez polotu. Zresztą ani Mann i Materna, ani Wasowski ze Szczęśniakiem w swoich osobnych programach nie dali rady dorównać wspólnemu „Za chwilę dalszy ciąg programu”.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedy sobie pomyślę że sam nagrywałem ZDCP i KOC na vhs i na bieżąco kasowałem, bo szkoda kaset, to dziś szlag mnie trafia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, PralkiPolar napisał:

Zresztą ani Mann i Materna, ani Wasowski ze Szczęśniakiem w swoich osobnych programach nie dali rady dorównać wspólnemu „Za chwilę dalszy ciąg programu”.

Nie zgodzę się. O ile programy Manna i Materny rzeczywiście były słabe, o tyle taki "KOC" (Komiczny Odcinek Cykliczny) - produkcja Wasowskiego i Szczęśniaka jak najbardziej dorównywała humorem "Za chwilę dalszy ciąg programu". Kontynuacja, czyli "KAC" (Komiczna Audycja Cykliczna) była już nieco gorsza, ale też jeszcze było z czego się pośmiać.

Szczególnie fajne były występy T-raperów znad Wisły, którzy w "KOC"-u prezentowali historię Polski, natomiast w "KAC"-u streszczenia lektur szkolnych. :smile:

Część ich piosenek, z tego co pamiętam, gościło nawet na liście programu "30 ton - lista, lista przebojów". :!:

Edited by Tim
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadzam się, że KOC był najbliższy ZCDCP (zwłaszcza pierwsze odcinki). Niestety potem - jak dla mnie - zrobił się męczący (te coraz bardziej czerstwe i nudne gry słowne). Najlepsza była Dyskoteka Szarego Człowieka i T-Raperzy znad Wisły, nawet miałem kilka kaset z tymi piosenkami. Streszczenia lektur szkolnych były także w KOCu jako PKS - Przegląd Książek Szkolnych, po tym jak zakończył się PKP - Poczet Królów Polski. Teksty z PKS wyszły w formie książki.

W KACu były jakieś piosenki, zresztą to było tylko 9 piętnastominutowych odcinków, bo KOCa było ok. 150 epizodów.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szkoda że z "MaMy" nie ma w internecie wielu materiałów. Sam od kilku lat szukam piosenki właśnie o "MaMie" w wykonaniu asystentki panów Manna i Materny w tym programie i znaleźć nie mogę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...