Skocz do zawartości

Mann i Materna


Frontowiec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wątek ten będzie poświęcony kultowym programom telewizyjnym, które były tworzone przez niezapomniany duet Wojciech Mann i Krzysztof Materna. Ich pierwszym programem był ''Mądrej Głowie'', później zaś powstał ''Za chwilę dalszy ciąg programu'' - jeden z kultowych programów tego duetu, którego niemal wszystkie odcinki i skecze można bez problemu znaleźć na YouTube (np. ''Kuchnię pełną niespodzianek'' Grzegorza Wasowskiego i Sławomira Szczęśniaka czy parodie ''Koła Fortuny'' i ''Wielkiej Gry'').

 

Później w latach 1994-2001 prowadzili talk show ''MdM'', w którym były m.in. ''[beep]yki'' czyli czytanie śmiesznych ogłoszeń z gazet czy ''MdM po godzinach'', w którym parodiowano teleturnieje - np. ''Idź na całość'' jako ''Wygraj bardzo dużo pieniędzy albo coś innego'' czy ''Familiadę'' jako ''Rodzinna przyjemność''.

 

Po ''MdM'' Wojciech Mann i Krzysztof Materna prowadzili jeszcze ''Bardzo ostry dyżur'' (cykl skeczy z doktorem Wernerem i siostrą Irenką), ''M Kwadrat'', ''MaMa'' (kontynuacja ''Za chwile dalszy ciąg programu'') oraz ''MC2 - maszyna czasu Manna i Materny'' (kontynuacja ''MdM'' i ''M Kwadrat'').

 

A jak wy wspominacie programy tego duetu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pojawił się jeden z odcinków "Za chwilę dalszy ciąg programu" z kwietnia 1991 roku, o ile dobrze kojarzę to tego jeszcze w sieci nie było, zarówno jeśli chodzi o te ocalałe z VHS-ów nagrania (bo tam to głównie programy z okresu 92-94 były), jak i nagrania z emisji powtórkowych.
 

 

I jeszcze jeden odcinek, tym razem nieco "powtórkowy". Swoją  drogą ciekawe, w tamtych czasach można było niejako w trakcie "sezonu" zrobić tego typu program :D
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Łącznie wyemitowano 115 odcinków ZCDCP (licząc składanki powtórkowe) - pierwszy odcinek: 28.06.1988, ostatni: 21.10.1994. W „internetach” dostępnych jest 98 epizodów (w tym dwa niepełne: „Karol w USA” i „ Porady dla bogatych” i jeden w fatalnej jakości video „Rodzina po wyborach”). Jeśli zaś chodzi o archiwa TVP, to mają tylko 81 zachowanych odcinków, w tym według „analizy” niewyemitowane w powtórkach - jeden z 1989 i jeden z 1990 (cały „Karol w USA” i „ Porady dla bogatych”).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Nie tylko dla orłów” to klasyka! („Lato obleśnych ludzi”)? Z udziałem Moniki Olejnik i Alicji Resich-Modlińskiej. Notabene ten skład z Mannem i Resich stworzył telewizyjny program „Kanał” (1986), który doczekał się kilku odcinków, ale w TVP zachował się jeden (niby 66.) Jest czasami powtarzany czasem na TVP Rozrywka (ostatnio w grudniu 2018). Jest jeszcze program „Z duchem czasu”, prekursor ZCDCP - też czasem powtarzany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą ''Nie tylko dla orłów'' było nagrywane na tzw. taśmie-szpieg, tak samo jak ''Jarmark'' Wojciecha Pijanowskiego, Krzysztofa Szewczyka i Włodzimierza Zientarskiego, gdzie wraz z tym nie zachował się ani jeden odcinek ''Jarmarku'' (jedynie co się zachowało, to piosenka ''Świnki trzy'').

Edytowane przez Frontowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, PralkiPolar napisał:

Jest jeszcze program „Z duchem czasu”, prekursor ZCDCP - też czasem powtarzany.

Pozwolisz, że się spytam: a co z "Mądrej głowie"? Bo spotkałem się z opinią, że to też był prekursor ZCDCP, wiem że był nagrywany wcześniej.

I tak przy okazji, to już w sumie do wszystkich: jak oceniacie ten ostatni wspólny projekt "MC2  - maszyna czasu"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ''MC2 - maszyny czasu'', to program był następcą ''MdM'' i ''M Kwadrat'', w którym oprócz nieznanych osób zapraszano też znane, poważne osoby z domieszką humoru w historycznej formie (nawet pamiętam odcinek w całości poświęcony Jeremiemu Przyborze). Początkowo ''MC2 - maszyna czasu'' leciała w poniedziałki po ''M jak Miłość'' o 21:30, później przenieśli program na pory nocne z niedzieli na poniedziałek ze względu na zbyt słabą oglądalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o „Mądrej głowie”, to TVP ma komplet (8 odcinków), ale ostatni raz powtarzała styczeń/luty 2013. W internecie są trzy odcinki: 4, 5 i 8. 

Liczę, że kiedyś wszystkie programy (od „Kanału” po „MC2”) znajdą się na TVP VoD.

 

Co do „Maszyny czasu”, mnie się to niezbyt podobało (podobnie jak „MaMa” czy „Bardzo ostry dyżur”). Moje wrażenie: wymuszone, na siłę, bez polotu. Zresztą ani Mann i Materna, ani Wasowski ze Szczęśniakiem w swoich osobnych programach nie dali rady dorównać wspólnemu „Za chwilę dalszy ciąg programu”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PralkiPolar napisał:

Zresztą ani Mann i Materna, ani Wasowski ze Szczęśniakiem w swoich osobnych programach nie dali rady dorównać wspólnemu „Za chwilę dalszy ciąg programu”.

Nie zgodzę się. O ile programy Manna i Materny rzeczywiście były słabe, o tyle taki "KOC" (Komiczny Odcinek Cykliczny) - produkcja Wasowskiego i Szczęśniaka jak najbardziej dorównywała humorem "Za chwilę dalszy ciąg programu". Kontynuacja, czyli "KAC" (Komiczna Audycja Cykliczna) była już nieco gorsza, ale też jeszcze było z czego się pośmiać.

Szczególnie fajne były występy T-raperów znad Wisły, którzy w "KOC"-u prezentowali historię Polski, natomiast w "KAC"-u streszczenia lektur szkolnych. :smile:

Część ich piosenek, z tego co pamiętam, gościło nawet na liście programu "30 ton - lista, lista przebojów". :!:

Edytowane przez Tim
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że KOC był najbliższy ZCDCP (zwłaszcza pierwsze odcinki). Niestety potem - jak dla mnie - zrobił się męczący (te coraz bardziej czerstwe i nudne gry słowne). Najlepsza była Dyskoteka Szarego Człowieka i T-Raperzy znad Wisły, nawet miałem kilka kaset z tymi piosenkami. Streszczenia lektur szkolnych były także w KOCu jako PKS - Przegląd Książek Szkolnych, po tym jak zakończył się PKP - Poczet Królów Polski. Teksty z PKS wyszły w formie książki.

W KACu były jakieś piosenki, zresztą to było tylko 9 piętnastominutowych odcinków, bo KOCa było ok. 150 epizodów.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...