Skocz do zawartości

perłowe gody telewizji kablowej w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsi operatorzy telewizji kablowej pojawili się w Polsce w połowie lat 70. XX wieku. W latach 1972–1974 Przemysłowy Instytut Telekomunikacji w Gdańsku opracował koncepcję zbiorowego odbioru. We współpracy z zakładami Telkom-Telmor w 1975 ponad 1000 mieszkańców Gdyni w dzielnicy Chylonia i częściowo w dzielnicy Cisowo zostało przyłączonych do eksperymentalnej sieci. Sieć ta została przystosowana do odbioru 7 kanałów (ówcześnie w języku polskim działały jedynie TVP1 i TVP2). W późniejszym okresie sieć Telkom-Telmor przejęła spółdzielnia mieszkaniowa, a w 1990 roku spółka Szel-Sat.

 

w stolicy pierwszą sieć kablową uruchomiono 5 marca 1988 w dzielnicy Ursynów przez Ursynowsko-Natolińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne pod nazwą Ursynat. Program odbierało zaledwie kilkudziesięciu abonentów w dwóch blokach mieszkalnych. W krótkim czasie utworzono na całym osiedlu kilkanaście niezależnych sieci, z których każda dysponowała własną anteną odbiorczą oraz niezbędnym zestawem aparatury do przetwarzania sygnału satelitarnego, który po odpowiedniej modulacji, był przesyłany do mieszkań za pomocą anteny zbiorczej (instalacja AZART).

 

Z satelity Eutelsat lFl emitowano w niej cztery niekodowane programy: Sat.1, Super Channel, Teleclub i RTL Plus, a z anteny zbiorczej pobierano dwa programy TVP i jeden rosyjski. Do 1989 roku działało w kraju 10 sieci kablowych, z liczbą ponad 1 tys. abonentów.

 

Dynamiczny rozwój sieci kablowych rozpoczął się w latach 90. XX w. Początkowo oferowały one przede wszystkim liczne kanały zagraniczne, które często emitowane były nielegalnie, tzn. bez podpisywania umów z nadawcami i bez ich wiedzy. Wynikało to z braku w tamtym okresie odpowiedniego prawa, które mogłoby tę sferę normować. Z czasem w sieciach kablowych uruchamianych było coraz więcej kanałów polskojęzycznych, w tym regionalnych oraz własnych, powstających dla abonentów na potrzeby danej sieci kablowej. Wprowadzone w 1993 roku regulacje prawne pozwoliły na swobodny rozwój mniejszych i większych sieci kablowych, z których część została po jakimś czasie przejęta przez większych operatorów, a część istnieje po dzień dzisiejszy.

 

Pierwsze konsolidacje na rynku sieci kablowych miały miejsce w 1994 roku. Proces ten nasilił się od 1997 roku. W ostatnich latach doszło do przejęć większych operatorów sieci, rozdrobnionego wciąż polskiego rynku operatorów kablowych i dostawców szerokopasmowego internetu. W 2011 roku Małopolska Telewizja Kablowa została przejęta przez sieć Multimedia Polska, 2 stycznia 2012 roku UPC Polska zakupiła sieć Aster (wtedy 4 największą pod względem liczby abonentów), a w maju 2012 roku Multimedia Polska przejęła Stream Communications (7 pod względem liczby abonentów). W lipcu 2013 roku Inea zakupiła sieć Tesat, a baza abonentów powiększyła się o 21 tys.

 

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji została powołana mocą ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji, która weszła w życie 1 marca 1993 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji została powołana jako organ państwowy kompetentny w sprawach radiofonii i telewizji, mający pełnić funkcję regulatora rynku mediów elektronicznych w Polsce. KRRiT rozpoczęła działalność 28 kwietnia 1993 roku. W związku z tym niezbędne dla prowadzenia emisji telewizyjnej i radiowej prowadzonej w oparciu o polskie prawo stało się uzyskanie koncesji na emisję programu. Jednak nie wszystkie polskojęzyczne stacje telewizyjne działają w oparciu o polskie regulacje. Część stacji nadaje na podstawie koncesji i zezwoleń uzyskiwanych za granicą (nadają głównie z Francji, Węgier i Wielkiej Brytanii).

 

Must carry została wprowadzona po raz pierwszy w 1995 roku dla operatorów sieci kablowych, po nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i wydaniu rozporządzenia (instrukcja o pakietyzacji – 1996), które rozbudowały i doprecyzowały zasady rozprowadzania programów w sieciach kablowych. Nałożono obowiązek umieszczenia w pierwszej kolejności w ofercie programów nadawców, których sygnał drogą naziemną był dostępny na terenie działania danej sieci, poczynając od stacji telewizji publicznej, a potem innych polskich nadawców niepublicznych (w tym lokalnych). Programy zagraniczne mogły zostać wprowadzone do sieci w dalszej kolejności.

 

Obydwa sposoby dostępowe odbywają się zarówno w analogowej i cyfrowej telewizji satelitarnej, telewizji kablowej, ale także w coraz większym stopniu za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej i w internecie. Telewizja bezpłatna dostępna jest bez żadnych dodatkowych uwarunkowań. W telewizji płatnej abonent dokonuje odpłatności za oferowane kanały a la carte lub zgrupowane pakiety kanałów na zasadzie opłaty postpaid lub prepaid.

W Polsce zdecydowana większość kanałów dostarczanych jest w ramach telewizji płatnej. Jednak pierwsze wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej umożliwiły zwiększenie dostępności ilości kanałów bezpłatnych odbiorcom i wzrost konkurencyjności pomiędzy nadawcami. Z dotychczas oferowanych 6 kanałów przed 2010 r., liczba ta wzrosła do 24 w 2014 r. Natomiast w 2012 r. telewizja naziemna została wzbogacona również o 8 kanałów płatnych w ramach kodowanego multipleksu IV.

 

według artykułu Wikipedii na temat rynku telewizji kablowej, były wzmianki na temat założenia pierwszej doświadczalnej sieci telewizji zbiorowej, przyjęciu uchwały nowelizacji ustawy o rozpowszechnianiu (dystrybucji) programów satelitarnych z zagranicy, pilnowaniu porządku na rynku medialnym w Polsce po powołaniu nowego regulatora medialnego oraz konsolidowaniu w ponad 500 sieciach kablowych w Polsce w połowie lat 90-tych. 

Edytowane przez tutenmaton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej miejscowości telewizja kablowa pojawiła się w 1993 roku jako Osiedlowa Telewizja Kablowa Albatros, która po kilku latach została kupiona przez Vectre (OTVK ''Albatros'' ostała się jedynie w Dziwnowie). Natomiast w moim domu telewizja kablowa pojawiła się w 2002 roku, gdzie miałem wówczas ponad 20-30 stacji telewizyjnych - zarówno polskich, jak i zagranicznych typu ZDF czy RTL.

 

Prawdziwy rozkwit telewizji kablowej w Polsce to zdecydowanie 1989 rok, kiedy uruchomiono pierwszą z prawdziwego zdarzenia sieć kablową PTK - Polska Telewizja Kablowa, która istnieje do dnia dzisiejszego jako UPC. Do uruchomienia telewizji kablowej przyczynił się również miesięcznik TV Sat Magazyn, który informował o tym jak zrobić swoją własną telewizje kablową (w Łodzi, w której wydawany jest TV Sat Magazyn to powstało ponad 10 osiedlowych telewizji kablowych w 1989 roku).

 

Polecam również obejrzenie bardzo ciekawego materiału ''Teleskopu'' OTV Poznań z lipca 1988 roku, w którym informowano o uruchomieniu telewizji kablowej w Kole koło Konina.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zachęcamy do dyskusji na temat 30-lecia rynku telewizji kablowej w Polsce. pierwsza doświadczalna w dzisiejszej Aglomeracji Warszawskiej sieć telewizji kablowej została uruchomiona wiosną 1988 roku pod nazwą "Ursynat" nazwana na cześć Ursynowsko-Natolińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego usytuowanego na Ursynowie. Meander 15 to drugi po ulicy Marco Polo 1 adres, w którym usytuowało nowocześniejsze studio telewizji kablowej pod nazwą "Porion". szwedzkie towarzystwo zajmujące się sprzętem do odbioru telewizji satelitarnej o nazwie "Porion AB" udostępniło w Kole (ówczesne województwo konińskie) pierwszą sieć telewizji kablowej przy ulicy Włocławskiej.

Od 1987 roku rozpoczynała się, metodą prób i błędów, budowa sieci kablowych w Polsce - pierwsze z nich to Gosat we Wrocławiu, TVSat w Warszawie czy PTK na Wybrzeżu.

Ale najważniejsze, że sygnał dochodził z Zachodu, a schemat ten dość szybko rozprzestrzenił się na całą dzielnicę. I właśnie uruchomienie tej sieci przyjmuje się jako początek telewizji kablowej w Polsce. Jak grzyby po deszczu powstało kilkanaście małych sieci, dysponujących oddzielnie własną anteną odbiorczą oraz aparaturą niezbędną do przetwarzania sygnału satelitarnego, który następnie zmodulowany, przesyłany był do mieszkań za pomocą istniejącej anteny zbiorczej, tzw. systemu AZART.

Andrzej Muras, wówczas dyrektor w Telewizji Polskiej, wspomina, iż nowe zjawisko budziło niepokój ówczesnych najwyższych czynników partyjno-państwowych. Pierwszą prezentację telewizji kablowej i nowych możliwości sygnału zorganizowano w TVP po to, aby oswoić te gremia z nowoczesnością.

Warto przypomnieć, że ustawa o łączności z 1984 roku nakładała obowiązek uzyskiwania zezwolenia „na posiadanie i użytkowanie odbiorników rtv innych niż powszechnego użytku”, co dotyczyło w szczególności anten i zestawów satelitarnych. Generalnie obowiązywała zasada, iż żeby uzyskać zezwolenie MSW na ich zakup i użytkowanie, trzeba było być profesjonalistą i udowodnić, iż te urządzenia potrzebne są do wykonywania zawodu. Ale w 1987 roku rygor ten nieco zelżał, już nawet osoby prawne mogły ubiegać się o zainstalowanie systemu zbiorowego odbioru, ale po dostarczeniu listy osób mających praktyczną możliwość korzystania z sieci i schematu okablowania budynku. Z danych Państwowej Inspekcji Radiowej wynika, iż pod koniec 1988 roku wydano jedynie 10 zezwoleń odbiorcom indywidualnym, co oznaczało, iż w kraju wówczas istniało ok. 1000 gniazd do odbioru telewizji kablowej. W 1989 roku przepisy zostały jeszcze bardziej złagodzone, pozwalając na zarejestrowanie kablówki w urzędzie pocztowym. Seryjną produkcję gniazd RTV dla sieci telewizji kablowych uruchomiono w warszawskim Satelu w 1989 r.

kolejny materiał jest o telewizji osiedlowej w Szczecinie, w Spółdzielni Mieszkaniowej "Student".  

 

1988_02_10_Prasa_ZW_TelewizjaSatelitarna

 

kolejny materiał, to artykuł z "Życia Warszawy" z lutego 1988 roku na temat eksperymentu pierwszej sieci kablowej w Warszawie.

1990_PTK-ListaKanalow.jpg

 

na początku lat 90-tych był to pierwszy wykaz programów pierwszej ponadregionalnej sieci kablowej pod nazwą "Polska Telewizja Kablowa".

ale w wykazie mógłby zostać wpisany opis programu "Centralnej Telewizji ZSRR" jako znamienite programy muzyczne, rozrywkowe, doskonałe filmy i seriale oraz rzetelne źródło informacji i publicystyki.

i na koniec, przejrzysta prawda o odbiorze telewizji satelitarnej w Polsce późnych lat 80-tych. oto materiał: https://www.youtube.com/watch?v=DGkpqcBQ8nk

41 minut temu, Frontowiec napisał:

Prawdziwy rozkwit telewizji kablowej w Polsce to zdecydowanie 1989 rok, kiedy uruchomiono pierwszą z prawdziwego zdarzenia sieć kablową PTK - Polska Telewizja Kablowa, która istnieje do dnia dzisiejszego jako UPC. Do uruchomienia telewizji kablowej przyczynił się również miesięcznik TV Sat Magazyn, który informował o tym jak zrobić swoją własną telewizje kablową (w Łodzi, w której wydawany jest TV Sat Magazyn to powstało ponad 10 osiedlowych telewizji kablowych w 1989 roku).

 

tuż po uruchomieniu doświadczalnej sieci telewizji kablowej o nazwie "Studio Ursynat" (później Porion).

a to jest film promocyjny Telewizji Kablowej w Warszawie z listopada 1991 roku. na początku filmu, to był materiał dotyczący uruchomienia doświadczalnej sieci kablowej (osiedlowej telewizji satelitarnej) jak mówiła spikerka Telewizji Polskiej od samego początku działalności. to było "Studio Ursynat" przy ulicy Marco Polo 1 na Ursynowie.

Edytowane przez tutenmaton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lukimann

@Emil.1603

To była ironia.;-)

PTK jak wracam wspomnieniami to pierwsze na myśl ,to przychodzi mi MTV  nie HD , nie dolby ale fantastyczny kanał z dobrą  muzą.

Edytowane przez lukimann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo na kanale 31 był to opis kanału, w którym był napisany, że już wkrótce zostanie tłumaczony na język polski w godzinach największej oglądalności. to właśnie CNN rozpoczął przekazywanie za pośrednictwem polskich sieci kablowych w latach 90-tych najważniejszych wydarzeń ostatniej doby za pośrednictwem lektorów języka polskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...