Skocz do zawartości
  • 0

Nagrywarka HDD


TomoS
 Udostępnij

Pytanie

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wydaję mi się że dekodery są wyposażone w wyżej wymieniony mechanizm HDCP.

Myślałem że się mylę, dlatego sięgnąłem po pierwszy lepszy manual od dekodera CP i sprawdziłem specyfikację a tam taki o to zapis w niej: 

HDMI: wyjście HDMI 1.4b z HDCP i CEC, 1080p/1080i/720p/576p, Dolby Digital, Dolby Digital Plus.

Albo urządzenie jest sprytne i działa w ten sposób że HDCP nie zgłasza naruszenia, albo urządzenie po prostu nie zadziała :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Proszę poczytać mój post na innym forum dotyczącym tego właśnie sprzętu, powinno rozwiać wszelkie wątpliwości. Pozwolę sobię zacytować to, co napisałem kilka lat temu.

Oczywiście dekodery Polsatu mają HDCP. Dodam tylko, że nagrywając bezpośrednio z telewizji jest jednak różnica w obrazie - bezpośrednio z telewizji kolory są bardziej naturalne i jakby trochę ostrzejszy obraz.
 

Spoiler

 

Witam Panią,
Różne grabbery są na rynku. Najpopularniejsze to zapewne czarny Velocap znany pod nazwą TBOX 900 oraz ID4Mobile, czy jakoś tak. Koszt: ok. 300-500 zł. Jeśli interesuję Panią nagrywanie z dekodera NC+ przez HDMI, musi Pani zwrócić uwagę na to, aby grabber współpracował z HDCP (jest to system zabezpieczający sygnał HDMI, jednak jego klucz wyciekł do sieci już kilka lat temu, w związku z czym istnieją urządzenia łamiące te zabezpieczenia. Sprzedawanie takich urządzeń na wolnym rynku raczej nie jest do końca zgodne z prawem, w związku z czym ciężko jest tam takowe znaleźć. Mogą one działać zarówno z komputerem, jak i w trybie bez komputera. Nie ma żadnego problemu z odtworzeniem nagrań na komputerze - oczywiście można je dowolne poprzycinać, poobrabiać, itp. Jest też możliwość zgrania nagrań analogowo, jeśli dekoder ma odpowiednie wyjścia, ID4Mobile ma taką możliwość, jednak nie testowałem tego, czasy analogu mamy już dawno za sobą. Jakość byłaby znacznie słabsza (o HD nie ma co marzyć).

Nie wiem, czy znana jest Pani zasada działania takiego grabbera - w przypadku ID4Mobile, wgrywa Pani odpowiednie oprogramowanie, ustawia parametry (m.in. bitrate, szyfrowanie HDCP), łączy Pani z dekoderem, naciska guzik, i rejestrowane jest wszystko z dekodera, co Pani obecnie ogląda. Nie ma tak, że wybiera sobie Pani nagranie, coś klika, i automatycznie zapisuje się ono na dysku podłączonego do grabbera. Zgrywanie polega na tym, że wszystko, co Pani chce zgrać, musi zostać odtworzone przez dekoder w całości lub w części, w zależności od tego, czy całe nagranie chce Pani zgrać, czy też część. W przypadku Velocapa wszystko jest tak samo, jednak HDCP odszyfrowuje się poprzez przyciśnięcie guzika przez 5 sekund. Wgrywanie oprogramowania inaczej się odbywa i w zasadzie jest to bezużyteczne, bitrate jest nie do zmiany przed nagrywaniem ani w trakcie. Oczywiście, w obu z tych urządzeń, bitrate jest STAŁE. Z racji tego, że grabbery nagrywają obraz progresywnie (1080p/720p/576p), przeplot z nagrań (poziome paski, polska telewizja HD nadaje w 1080i, SD w 576i) jest automatycznie usuwany. Ale to nie ten wątek, żeby opisywać standardy emitowania przez TV. Jest dużo informacji na ten temat w Internecie. Grabbery nagrywają w 576p w 50fps, 720p również w 50fps, natomiast 1080p w 25 kl/s.


Oba z nich działają również w trybie bez komputera. Po podłączeniu do komputera oczywiście można poprzycinać materiał, zmieniać bitrate itd. Również nie mam pojęcia co to jest muxowanie, i czy coś takiego istnieje.
ID4Mobile - można zmieniać bitrate przed nagrywaniem (tylko z poziomu komputera, po wybraniu nagrywa z ustawioną przepływnością)
Velocap - nie można zmieniać bitrate przed nagrywaniem, nagrywa zgodnie z oprogramowaniem - bodajże starsze to 10000 kbps, a nowsze coś między 15 a 20 tysięcy.) Bitrate zmienić można po tzw. "obróbce" filmu. (np. wycięcie reklam, itp.)

W obu z nich, potrafią występować, opisywane już tutaj problemy, zwane "cmokaniem", nie należy to do najprzyjemniejszych dźwięków.
Nie pamiętam, czy link był udostępniany tutaj, ktoś dodał film na YouTube. (edycja 10.03.2017: podałem zły link) http://www.youtube.com/watch?v=s0K4YUM0PfU . Wbrew temu co wszyscy piszą, nie zaobserwowałem problemów ze"zbyt cichym" dźwiękiem podczas nagrywania, po prostu należy przygłosić pilotem od dekodera przed nagrywaniem.

To niestety nie jest jedyna wada tych urządzeń.

Obraz jest czysty, ładny, nie mam co do niego zastrzeżeń. Co do synchronizacji dźwięku z obrazem to marnie to wygląda. Zarówno w Velocapie, jak i w ID4Mobile występują te same problemy. Co około 25 minut zaczyna się cykl nieregularnych problemów audio, które są bardzo irytujące dla takich perfekcjonistów jak ja. Pod koniec ''cyklu'', dźwięk leci szybciej o ok. 1 sekundę, co jest naprawdę nieprzyjemne, gdy osoba rusza ustami "inaczej", a mówi "co innego". Ta wada dyskwalifikuje dla mnie grabbery z dolnej półki, jeżeli Pani to nie przeszkadza, to OK. Na przykład, jeśli bajki są emitowane w oryginale np. po angielsku, a jest polski lektor, nie będzie to bardzo zauważalne. Myślę, że w kreskówkach i w animowanych też będzie to ciężko zauważyć. Gorzej w normalnych programach, gdzie żywe postaci mówią i "ruszają ustami". Pierwsze kilka minut jest poprawnie zsynchronizowane, a potem już jest (nieregularnie) coraz gorzej, po jakimś czasie to się znów ''normalizuje'', lecz później dźwięk się rozjeżdza, itd. Oprócz tego, co jakiś czas, przez ok. pół sekundy nie ma dźwięku, co czasami znacznie utrudnia zrozumienie nagranej wypowiedzi. Często, podczas nagrywania, nagrywanie potrafi się samoczynnie wyłączyć bądź stworzyć kilkanaście plików, które są nie do skasowania bez formatowania. Urządzenia się w szybkim tempie nagrzewają.

Jeżeli Pani przeszkadzają te problemy - proszę się poważnie zastanowić nad zakupem takiego grabbera. Może są też i inne, ja jednak testowałem tylko te dwa, jednak podejrzewam, że wszystkie z nich mają ''ten sam szajs'' w środku. 500 zł to nie są małe pieniądze i radzę przemyśleć zakup zanim wyrzuci się pieniążki w błoto, jeśli nie akceptuje Pani poniższych ''skaz'' urządzeń.
Najlepiej, oczywiście, wziąć moduł od operatora / nieparowaną kartę (Cameleon/ może BSKA), kupić własny dekoder i cieszyć się nagrywaniem kanałów bezpośrednio na dysk twardy z możliwością odtworzenia ich na komputerze bez żadnych problemów, w jakości bezpośrednio nadawanej przez telewizję.

Są oczywiście jeszcze karty przechwytujące HDMI do komputera za około 1000 zł i myślę, że z takowymi nie powinno już być problemów z przechwytywaniem obrazu, jednak większość z nich nie obsługuje HDCP. Oczywiście działają one tylko wtedy, kiedy komputer jest włączony. Jak obejść te zabezpieczenia - jakiś chiński aktywny splitter HDMI bądź między dekoderem a komputerem jakieś urządzenie ''odkodowujące'' sygnał.

"Czy będzie możliwość odtwarzania tych nagrań bez PC?" - nie wiem, czy dobrze Panią zrozumiałem. Opisywane przeze mnie grabbery nagrywają w formacie .mp4, więc można je bez problemu odtworzyć w DVD, w dekoderze na pendrive, przez telewizor, itp. Jedynym problemem może być wysokie bitrate - nie wszystkie urządzenia mogą sobie poradzić z plikiem o wysokiej przepływności(bitrate). W rezultacie, prawdopodobnie, plik albo się w ogóle nie odtworzy - albo będzie się zacinał.

Pozdrawiam Panią bardzo serdecznie i życzę udanego zakupu. Mam nadzieję, że przybliżyłem Panią trochę do tej tematyki i w sposób zrozumiały wytłumaczyłem pewne kwestie. Może jeszcze ktoś inny się wypowie, mam taką nadzieję. Chyba aż za bardzo się rozpisałem.

A tak na marginesie - myślałem, że wszystkie bajki dostępne są w Internecie :-o

 

 

Edytowane przez Linz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...