Skocz do zawartości

Multischwitch unicable + dekoder pvr+ dekoder 5500s


cwikla007
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w dużym domu jednorodzinnym zrobiłem instalacje unicable na bazie multischwitcha srm 522 z podłączonym konwerterem quatro. Zastosowałem rozgałęźniki i do nich został podłączony każdy kabel z instalacji. Po podłączeniu dekodera pvr i wybraniu konwertera inverto idlb-qudl42-uni2l-1pp zostały zajęte pierwsze 4 kanały na multi 1 (1210MHz), 2 (1420MHz), 3(1680MHz), 4(2040MHz) niby wszystko ok, do momentu podłączenia drugiego dekodera 5500s i wybraniu unicable. Jeżeli wybrałem unicable na tym dekorze to mam możliwość wybrania tylko i wyłącznie 1,2,3 bądź 4 kanału o tych samych częstotliwościach na których pracuje dekoder pvr. Pytanie brzmi czy mogę w dekoderze z ręki wpisać inną częstotliwość pracy z innego kanału multischwitcha ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Evobox po ustawieniu konwertera inverto wykorzystuje 4 częstotliwości, które są pierwszymi 4 kanałami multischwitcha. Pytanie moje czy mogę  w dekoderze 5500s wpisać z ręki inną częstotliwość niż te które są tam dostępne ? 

 

 

Częstotliwości na których działa dekoder po wybraniu konwertera inverto:

• Wyjście IF kanał 1 (SCR0) - 1210MHz
• Wyjście IF kanał 2 (SCR1) - 1420MHz
• Wyjście IF kanał 3 (SCR2) - 1680MHz
• Wyjście IF kanał 4 (SCR3) - 2040MHz

 

Niżej częstotliwości na których pracuje multischwitch :

 

 

 

d735+.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że model hd5500 ma tylko unicable 1 czyli tylko te 4 najbardziej popularne userbandy.
Przekonfigurować da raczej evobox do pracy na innych kanalach. Są w menu do wyboru inne konwertery, które pracują na innych userbandach ale bodajże przewidziane dla dcss czyli Unicable 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się są do wyboru jeszcze dwa konwertery ale na tych częstotliwościach nie działa multi, musiałbym go przeprogramować. A  co jeżeli w instalacji będzie np. 4 szt dekoderów Evobox ? Musi być możliwość wpisania z ręki kanałów ( częstotliwości ) na którym ma pracować dany dekoder.... Właśnie tylko gdzie i jak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nc+ i dekoderach linuksowych tak jest. Temat przerabiałem i powiem Ci jedno, w CP uważają (chociaż miało się to podobno zmienić z oprogramowaniem ale się nie zmieniło), ze abonent jest tępy i ma mieć z góry narzucone przez nich rozwiązania. W dekoderze Evobox PVR nie zmienisz częstotliwości pracy na danych kanałach więc zostaje Ci tylko i wyłącznie przeprogramowanie multiswitcha pod te kanały: http://icyfrowypolsat.pl/przydzial-czestotliwosci-unicable-evobox1-evobox2/

 

INVERTO IDLB-QUDL42-UNI2L
KONWERTER-DCSS-CP (EVOBOX1)
KONWERTER-DCSS-CP (EVOBOX2)
Kanał Częstotliwość
1 1210MHz
2 1420MHz
3 1680MHz
4 2040MHz
5 978MHz
6 1028MHz
7 1072MHz
8 1116MHz
9 1160MHz
10 1271MHz
11 1315MHz
12 1359MHz
13 1484MHz
14 1528MHz
15 1572MHz
16 1616MHz
17 2084MHz
18 2128MHz
19 1816MHz
20 1860MHz
21 1904MHz
22 1948MHz
23 1992MHz
24 1728MHz
25 1772MHz

Kanały 21-25 są niewykorzystywane. Stanowią rezerwę.

 

Wówczas evoboxa ustawisz np na evobox2 i pierwsze 4 kanały będziesz miał dla pozostałych dekoderów.

Edytowane przez roberttosat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w  opisanym przypadku jest "instalator", który przed wykonaniem instalacji na etapie projektu, nie ma wiedzy na temat konfiguracji sprzętu dla którego wykonuje instalację i po jej wykonaniu nie potrafi rozwiązać problemu. Przez takie podejście wielu późniejszych użytkowników ma najwięcej problemów.

Kiedyś instalacje były banalne. Jedn typ konwerterów i łatwość diagnostyki, a teraz trzeba się nauczyć czegoś nowego. Nie wszyscy nadążają za rozwojem.

Do przeprogramowania SRM 522 potrzebny jest zewnętrzny programator oraz trochę wiedzy na temat jak się programuje ten model multiswitchy. Korzystam z tego modelu codziennie. Najlepiej jest zaprogramować wyjście dSCR1 pod cały zakres częstotliwości Unicable I + Unicable II zgodnie z tabelką częstotliwości CP. Drugie wyjście dSCR2 warto zostawić wyłącznie jako Legacy (wyłączyć Unicable). Przyda się na potrzeby odbiornika z obsługą standardowego konwertera uniwersalnego. W poniedziałek mogę wstawić zrzut ekranu mojej konfiguracji.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zgadzam się z tym co napisałeś ale weź też pod uwagę, że ktoś może zakupić CP z evoboxem PVR do już istniejącej instalacji. Czy w takiej sytuacji musi wymieniać multiswitcha czy go na nowo programować (płacić), czy nie lepiej by było gdyby w funkcjach dekodera można było zmienić częstotliwości? Chociażby nawet przypisać tylko jedną czy dwie częstotliwości, żeby można było tylko oglądać na dekoderze. Nie każdy użytkownik dekodera CP to amba technologiczna a niestety tak jest traktowany w tej sytuacji. Przecież nie wszystkie rozwiązania CP muszą być słuszne.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najbliższej (jest już w testach) aktualizacji oprogramowania Evobox PVR, pojawi się możliwość wyboru indywidualnych dwóch częstotliwości SCR.

Dodane zostaną również profile konwerterów Inverto dCSS z fabrycznym zestawem częstotliwości.

Problem sprzętu Terra jest w tym, że fabryczny zestaw częstotliwości nie pasuje do żadnego popularnego układu częstotliwości Unicable dCSS.

Sprzedawca albo instalator muszą zaprogramować ten mutiswich, tak aby był zgodny z jednym z przyjętych na rynku układów częstotliwości.

Ogólnie przyjęte są dwa zestawy częstotliwości unicable Evobox PVR lub Ultrabox+ (który odpowiada zestawowi fabrycznemu Inverto dCSS).

Nowe możliwości konfiguracji anteny w Evobox PVR, które zostaną dodane w nowej wersji oprogramowania, zapewnią konfigurację zgodną z parataktycznie każdą poprawnie wykonaną instalacją antenową, odnoszącą się do zestawów częstotliwości które wymieniłem powyżej.

Po udostępnieniu aktualizacji Evobox PVR. Zostanie udostępniony również materiał opisujący wsparcie dla konwerterów unicable w dekoderach rodziny Evobox.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wina instalatora z jakiej platformy i jakie dekodery użytkownik sobie zakupi.. To według rozumowania kolegi Support458 najpierw trzeba zakupić dane dekodery a później projektować/ wykonywać instalację? Problemem są dekodery CP które zamykają ścieżki. Oczywiście nie mam problemu z przeprogramowaniem multi na częstotliwości evobox1 czy evobox2. Ale jak np. rozwiązać problem w budynku wielorodzinnym? Gdzie powiedzmy jest 6 rodzin z Evoboxem ? Kto pierwszy ten lepszy? Przecież evobox daje tylko 3 możliwości wyboru konwerterów ( 3 grupy częstotliwości). Technologia unicable jest napewno technologią przyszłościową i miejmy nadzieje że również dostawcy pójdą z duchem czasu. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieco w obronie CP. Zmiana UB w Evobox ma być podyktowana uniknięciem zakłóceń z LTE.

Jeśli chodzi o budynki wielorodzinne, to tam jeszcze nie zauważyłem tendencji w kierunku Unicable i w tym wypadku pozostaje dogadanie się z administratorem, aby do instalacji włączył szeregowo, dodatkowy multiswitch Unicable oraz podał z nich sygnał do mieszkania zainteresowanego lokatora. Czy nawet dwa takie multiswitche. ?

Inna rzecz, że opcja zmiany UB w dekoderze, to dobre rozwiązanie alternatywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, roberttosat napisał:

No i elegancko tylko, że to powinno być dostępne od samego początku. Kiedy mniej więcej ma się pojawić ta aktualizacja bo ja o niej słyszę już ponad pół roku albo i więcej.

 

Trochę wiary zamiast narzekania. Przecież napisałem, że soft jest już w testach np. u mnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cwikla007 napisał:

Nie wina instalatora z jakiej platformy i jakie dekodery użytkownik sobie zakupi.. To według rozumowania kolegi Support458 najpierw trzeba zakupić dane dekodery a później projektować/ wykonywać instalację? Problemem są dekodery CP które zamykają ścieżki. Oczywiście nie mam problemu z przeprogramowaniem multi na częstotliwości evobox1 czy evobox2. Ale jak np. rozwiązać problem w budynku wielorodzinnym? Gdzie powiedzmy jest 6 rodzin z Evoboxem ? Kto pierwszy ten lepszy? Przecież evobox daje tylko 3 możliwości wyboru konwerterów ( 3 grupy częstotliwości). Technologia unicable jest napewno technologią przyszłościową i miejmy nadzieje że również dostawcy pójdą z duchem czasu. Pozdrawiam 

 

Problem jest po Twojej stronie jako instalatora.Zaprogramowanie mutiswicth zgodnie z zestawem częstotliwości dla NC+ lub CP będzie rozwiązywać problem dla obydwu platform. To już napisałem w postach wcześniej. Ogarnij temat standardów SCR i DCSS, (to nie tylko same częstotliwości) w całości, a zrozumiesz, że mam rację. Oddawanie w ręce użytkownika programowania indywidualnego każdej z częstotliwości dCSS za pomocą menu dekodera, to proszenie się o kłopoty. Wystarczy, że w momencie programowania np. Ultrabox+ pozostałe dekodery obsługujące dCSS będą wyłączone, a wtedy można przypisać całość lub cześć z częstotliwości do dwóch i więcej dekoderów. Znalezienie problemu niezaawansowanemu użytkownikowi zajmie trochę czasu. UB są wykorzystywane dynamicznie więc zakłócenia w odbiorze będą również pojawiać się dynamicznie.

 

22 minuty temu, roberttosat napisał:

W takim przypadku musiałbyś szukać multisitcha z większą ilością wyjść unicable lub takie multiswitche połączyć kaskadowo i rozdzielić na jednym wyjściu z multiswitcha dwa (max3) dekodery evobox PVR.

 

Wszystko jest kwestią projektową, co i za ile chcemy osiągać. Oczywiście wyższy poziom technologiczny wymaga nowych narzędzi i nauczenia się, że zaawansowana instalacja zbiorcza wymaga administratora. Podobnie jak nowoczesny samochód potrzebuje dobrego serwisu nie "Janusza". 

 

6 godzin temu, roberttosat napisał:

Oczywiście zgadzam się z tym co napisałeś ale weź też pod uwagę, że ktoś może zakupić CP z evoboxem PVR do już istniejącej instalacji. Czy w takiej sytuacji musi wymieniać multiswitcha czy go na nowo programować (płacić), czy nie lepiej by było gdyby w funkcjach dekodera można było zmienić częstotliwości? Chociażby nawet przypisać tylko jedną czy dwie częstotliwości, żeby można było tylko oglądać na dekoderze. Nie każdy użytkownik dekodera CP to amba technologiczna a niestety tak jest traktowany w tej sytuacji. Przecież nie wszystkie rozwiązania CP muszą być słuszne.

 

Oddawanie w ręce użytkownika programowania indywidualnego każdej z częstotliwości dCSS za pomocą menu dekodera, to proszenie się o kłopoty. Wystarczy, że w momencie programowania np. Ultrabox+ pozostałe dekodery obsługujące dCSS będą wyłączone, a wtedy można przypisać całość lub cześć z częstotliwości do dwóch i więcej dekoderów. Znalezienie problemu niezaawansowanemu użytkownikowi zajmie trochę czasu. UB są wykorzystywane dynamicznie więc zakłócenia w odbiorze będą również pojawiać się dynamicznie.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, support458 napisał:

 

Problem jest po Twojej stronie jako instalatora.Zaprogramowanie mutiswicth zgodnie z zestawem częstotliwości dla NC+ lub CP będzie rozwiązywać problem dla obydwu platform. To już napisałem w postach wcześniej. Ogarnij temat standardów SCR i DCSS, (to nie tylko same częstotliwości) w całości, a zrozumiesz, że mam rację. Oddawanie w ręce użytkownika programowania indywidualnego każdej z częstotliwości dCSS za pomocą menu dekodera, to proszenie się o kłopoty. Wystarczy, że w momencie programowania np. Ultrabox+ pozostałe dekodery obsługujące dCSS będą wyłączone, a wtedy można przypisać całość lub cześć z częstotliwości do dwóch i więcej dekoderów. Znalezienie problemu niezaawansowanemu użytkownikowi zajmie trochę czasu. UB są wykorzystywane dynamicznie więc zakłócenia w odbiorze będą również pojawiać się dynamicznie

 

 

I tu zmierzamy do sedna sprawy. Jak mam zaprogramować multiswitcha dla obu platform jednocześnie tak aby nie zmieniać tych parametrów w dekoderach? Nie da się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież już napisałem. Po aktualizacji softu w Evobox PVR będą obsługiwane konwertery Inverto dCSS "z półki"  bez konieczności extra programowania.

Aktualnie takie profile konwerterów masz już w Evobox HD nazywają się: IDLU-24UL40-UNMOO-OPP (EVOBOX1) i IDLU-24UL40-UNMOO-OPP (EVOBOX2).

W Evobox HD masz możliwość wyboru indywidualnych częstotliwości SCR (Unicable I). Po aktualizacji identycznie będzie w Evobox PVR.

Dlaczego nie ma wyboru indywidualnych częstotliwość dCSS, to już wyjaśniłem w poście wcześniej.

Ponadto redukowanie ilości przydzielonych UB wpływa bezpośrednio na funkcje dekodera.

Trudno sobie wyobrazić zdalną pomoc klientowi i tłumaczenie dlaczego nie działa jakaś funkcja w dekoderze jak korzysta z innej, a powodem jest jego "wmyślona" konfiguracja. Operator musi myśleć o całości wsparcia klienta, nie o pojedynczych przypadkach. Konfiguracja sprzętu musi być maksymalnie zunifikowana w taki sposób, aby zapewnić w maksymalnie prosty sposób dostęp do oferty. Zestaw antenowy operatora + dekoder i po ustawieniu ma wszystko działać zgodnie z zakupioną ofertą, to wszystko.

Uważasz, że NC+ jest na topie a w przypadku Ultrabox+ popełnili podstawowy błąd, ponieważ w gotowych profilach konwerterów dCSS zajmują częstotliwości od początku, blokując w ten sposób możliwość prostego wykorzystania częstotliwości SCR w starszych dekoderach NC+. Trzeba ręcznie konfigurować dCSS.

Wystarczyło zostawić cztery pierwsze częstotliwości SCR dla dekoderów np. multiroom tak jak jest w CP.

ADB tworzyło soft Ultrabox+ wiedząc o tym ale NC+ miało to w nosie. Po co ułatwiać pracę instalatorów.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może po moim wpisie postawimy kropkę ;-)

 

@support458

Proszę Cię, to że jest w planach to ok ale to może być jutro a może być za rok. Ile to już czekają użytkownicy jednego z modeli CP na zapowiadaną aktualizację? Rok? Więcej? Ta możliwość powinna być od początku.

 

Co do ograniczenia możliwości dekodera to się z tym zgadzam ale czasami jest konieczność przycięcia UB i zmarginalizowania możliwości dekodera. Wyższa konieczność po prostu. A co do konieczności wsparcia to już pojechałeś bo właśnie go brakuje w tej sytuacji a dodanie możliwości o której pisze wcale nie musi się odbyć kosztem aktualnego rozwiązania bądź co bądź dla zwykłego użytkownika dekodera bardzo dobrego.

 

Co do zakłóceń LTE to po prostu usuńmy TVN HD z listy bo nadają z transpondera podatnego na zakłócenia. To tak na podsumowanie wyższości i słuszności rozwiązań CP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...