Skocz do zawartości

Zmiany na transponderach TVP (Astra 1KR, EuroBird 3)


RafiX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

TVP powinna mieć własną platformę satelitarną, tak jak chciał Farfał i wtedy nadawanie na Astrze byłoby logiczne(więcej miejsca, mocniejszy sygnał, bo jeśli chodzi o dosył do kablówek to równie dobrze może być na HotBirdzie, to i z jednego miejsca by miały wszystkie platformy satelitarne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanałów z Astry moim zdaniem nie usuną prędko, bo są one wykorzystywane jako dosył do kablówek. TVP musiałaby wykupić miejsce na innej pozycji, bo nie każdy operator jest zainteresowany dosyłem po świetle. HotBird jest dość mocno zapchany a pozostałe satelity są nazwijmy to ogólnie "egzotyczne" (może poza 4,9E skąd dosył zapewnia m.in. Discovery) więc najlepszym rozwiązaniem jest Astra, na której chyba nadal wciąż dużo wolnego miejsca jest po niemieckim analogu dlatego TVP mogłaby mieć dodatkowy transponder i całą ofertę na Astrze. Alternatywą mogłoby być porozumienie TVP z jakąś platformą i zamiast systemu kodowania NDS byłyby karty do TVP np. w Conaxie. Tylko pewnie z NDS też jest umowa na dłuższy czas podpisana i koło się zamyka.

Z TVP nie warto się na cokolwiek umawiać i współpracować, wszyscy o tym wiedzą. Większość sieci po prostu ciągnie sygnał z DVB-T albo z HotBirda zamiast męczyć się z kartami TVP. Tak nawiasem, kiedyś pewne dekodery (już w epoce HD) topiły plastik w tych kartach (tych nowych, 09B2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że sieci ciągną sygnał z DVB-T, tyle tylko, że taki TVP Sport czy TVP Seriale oficjalnie drogą satelitarną można tylko z Astry mieć :? Poza tym popularne dekodery są dość kapryśne przy współpracy z NDSem.

Tak nakazuje logika, natomiast zastanawia mnie w praktyce podstawa prawna..

Kupując TnK HD nie podpisuję umowy, nie łamię więc żadnych zasad.

Rejestrując odbiornik (hahaha, żartuję) także nie podpisuję żadnej umowy - choć w sumie do retransmisji odbiornika mieć nie muszę.

 

Inna sprawa że już widzę w praktyce jak biega kontrola złożona ze starych dziadów, w poszukiwaniu źródła sygnału TVP Sport/Seriale/HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większości sieci pobiera sygnał kanałów TVP z multicast-ów. TVP 1 HD oraz TVP 2 HD dostępne są tylko w multicast-ach dla operatorów.

Niekoniecznie multicast jest potrzebny. Ja nie widzę najmniejszego problemu technicznego, aby sygnał TVP1 HD i TVP2 HD odebrać z DVB-T a do abonentów posłać w DVB-C. Przy samej zmianie sposobu modulacji sygnału jakość (bitrate) tak reemitowanego sygnału będzie taka sama jak w DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, ale jak się jest w zasięgu nadajników pracujących w sieci SFN to mogą konserwować je kolejno i nie ma problemu z MUX1 i MUX3 (np. jak wyłączą Kosztowy to nadaje Skrzyczne i odwrotnie). W przypadku profesjonalnego sprzętu odbiorczego wszystko nadawane z SFN powinno dać się poprawnie odebrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy sprzęt powinien poprawnie odbierać SFN - inaczej technologia nie miałaby sensu.

 

Odnośnie dosyłu - uważam że wy[beep]e kanałów kodowanych - przeniesienie na np. Eurobird 33.2E byłoby świetnym pomysłem; tak żeby na Astrze były tylko kanały TVP FTA. TVP korzysta już z Eurobirda - paczce kanałów z Videoguard będzie raźniej obok MUX4 :D

 

Przenosiny już były w historii kilka razy, jeszcze w kwietniu 2010 TVP informowała 'swoich klientów' że anteny mają być na stałe ustawione na 7.0E (tam była pełna paczka TVP). Wydaje mi się że chodziło m.in. o miejsce dla Smoleńska. W następnym miesiącu była szybka przeprowadzka na Astrę, na 19.2E - na 7.0E zostały TVP1, TVP2 i TVP Info (kodowana tylko wizja), dla tylko dla nadajników naziemnych (stary system kodowania TVP CAID:09D0).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie multicast jest potrzebny. Ja nie widzę najmniejszego problemu technicznego, aby sygnał TVP1 HD i TVP2 HD odebrać z DVB-T

Tak, zwłaszcza jak się okaże, że z momentem opuszczenia MUX-1 przez TVP, tego sygnału (TVP 1 HD, TVP 2 HD) w DVB-T w ogóle nie będzie. Ponadto z nadajników naziemnych to może korzystają jakieś małe, lokalne kablówki, bo na pewno nie profesjonalni operatorzy typu UPC, Vectra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też uważam, że powinni wyłączyć kanały kodowane z "Astry", a jako miejsce ich dosyłu satelitarnego dla "kabłówek" wskazać "Hot Birda", rezygnując przy okazji z systemu "NDS" i rozdawać karty w "Conax" (takie jak do "TNK SD", tylko oczywiście z logo "TVP" i dekodujące tylko jej kanały).

 

Wtedy zniknęłyby kłopoty z kompatybilnością odbiorników, bo praktycznie każdy, który ma "slot" na kartę kodową obsługuje "Conax", a na "Astrze" byłoby trochę miejsca na następne kanały "FTA", albo zwiększenie "bitrate`u" tych, które już tam są.

 

Dziwię się, że nikt w "TVP" (np. Pan Łdzikowski, który przecież potrafił wymyśleć na polecenie Piotra Farfała "platformę TVP") nie potrafi na to wpaść, bo przecież dzięki temu mieliby oszczędności ("Conax CAS 5", bo taki chyba stosuje "TNK SD" byłby podejrzewam sporo tańszy od "NDS") !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwię się, że nikt w "TVP" (np. Pan Łdzikowski, który przecież potrafił wymyśleć na polecenie Piotra Farfała "platformę TVP") nie potrafi na to wpaść, bo przecież dzięki temu mieliby oszczędności ("Conax CAS 5", bo taki chyba stosuje "TNK SD" byłby podejrzewam sporo tańszy od "NDS") !

A skąd wiesz, że NDS Videoguard, który jest obecnie stosowany jest tańszy od Conaxu? Może nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Telewizja na kartę, nigdy nie korzystała z systemu Conax CAS 5, tylko od początku był to Conax Cas 7.

O to można by zapytać p. Farfała dlaczego przedłużył umowę z Astrą zamiast z Eutelsatem z którym to już miał umowę tylko na innej pozycji niż HB.

Bo miał dobre plany, ale śmiało można powiedzieć, że korupcja nie zna granic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to można by zapytać p. Farfała dlaczego przedłużył umowę z Astrą zamiast z Eutelsatem z którym to już miał umowę tylko na innej pozycji niż HB.

 

Farfał pewnie dogadał się z "Astrą" na zasadzie: "zrób Pan platformę TVP u nas, to damy Panu upust", więc na to poszedł. Z drugiej strony to też nie jest tak, że jeśli mieli umowę na transponder na 7E, to automatycznie mogli w każdej chwili przenieść się na "Hot Birda". "Eutelsat" też nie jest głupi i wie, że skoro są u niego wszystkie polskie platformy, to dla kolejnych klientów z Polski może windować cenę. Na "Astrze" jest odwrotnie i to oni zabiegają o polskich nadawców i Farfał chciał z tego skorzystać.

 

A skąd wiesz, że NDS Videoguard, który jest obecnie stosowany jest tańszy od Conaxu? Może nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Telewizja na kartę, nigdy nie korzystała z systemu Conax CAS 5, tylko od początku był to Conax Cas 7.

 

Przecież ja napisałem coś zupełnie odwrotnego (że to "Conax" jest pewnie tańszy od "NDS"), co zresztą sam zacytowałeś, a o tym, że "TNK SD" stosuje "Conax Cas 5" czytałem kiedyś na forum "laki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W normalnym biznesie transakcje wiązane zawsze są tańsze niż pojedyncze. Jeśli TVP płaciła Eutelsatowi za miejsce na 7E to pewnie na HB nie tylko znalazłby się jakiś transponder (np. ten który ostatnio dostał CP) ale i może jakaś zniżka.

W 2009 roku całe 19,2 było zajęte. Nadawały jeszcze analogowe kanały niemieckie i Astra nie musiała o nikogo zabiegać.

Rzuciłem okiem w net i do przetargu na obecne dosyły na 33E (nota bene pozycja Eutelsat) stanęły Astra i TP. Wygrała TP. Eutelsat nie stanął do przetargu. Ciekawe czy dlatego że się obraził czy nie chciał robić konkurencji TP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanałów z Astry moim zdaniem nie usuną prędko, bo są one wykorzystywane jako dosył do kablówek. TVP musiałaby wykupić miejsce na innej pozycji, bo nie każdy operator jest zainteresowany dosyłem po świetle. HotBird jest dość mocno zapchany a pozostałe satelity są nazwijmy to ogólnie "egzotyczne" (może poza 4,9E skąd dosył zapewnia m.in. Discovery) więc najlepszym rozwiązaniem jest Astra, na której chyba nadal wciąż dużo wolnego miejsca jest po niemieckim analogu dlatego TVP mogłaby mieć dodatkowy transponder i całą ofertę na Astrze. Alternatywą mogłoby być porozumienie TVP z jakąś platformą i zamiast systemu kodowania NDS byłyby karty do TVP np. w Conaxie. Tylko pewnie z NDS też jest umowa na dłuższy czas podpisana i koło się zamyka.

 

 

TVP mogła by już teraz zrezygnować tylko umowę z ASTRĄ do 2014 dlatego MUSZĄ kontynuować nadawanie. Nie stać ich na wynajęcie miejsca na HB i Astra.

Z tego co w ubiegłym roku rozmawiałem z pracownikami TVP na MEDIA EXPO w Poznaniu to wstępnie rozmowy już jakieś z TVP A HB już były. Po przeniesieniu na HB na własny transponder sami będą decydować które kanały będą kodowane a które nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłbym raczej za tym, żeby nie wynajmowali dla siebie osobnego transpondera na "Hot Birdzie", tylko dogadali się z platformami na dołączenie systemu kodowania dla kart "TVP" (tak jak pisałem najlepiej byłoby gdyby wywalili "NDS" w diabły i używali "Conax", który jest o wiele bardziej elastyczny i przyjazny dla odbiorców kanałów, a i operatorzy chyba na niego nie narzekają???) do obecnych przekazów i gotowe :D .

 

W ten sposób nawet poszerzyliby możliwości odbioru dla operatorów kablowych itp., bo mogliby im udostępnić "TVP1 HD" i "TVP2 HD" z satelity.

 

Tak jak mówię, cała sprawa wymagałaby dogadania się z platformami, ale myślę nie robiłyby problemu i raczej nie zażądałyby tyle co za osobny transponder (na którym i tak wszystkie kanały "TVP" by się nie zmieściły) i wymiany kart kodowych, ale przecież nie są ich miliony, więc to też nie byłby myślę kłopot i wydatek zacząłby się zwracać od razu po wygaśnięciu umowy z "Astrą".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu nadawców udostępnia dla operatorów kablowych karty z logo platform cyfrowych więc najprostsze technicznie byłoby chyba także dla TVP udostępnianie kart np. w Conaxie bądź ewentualnie w Nagra (Conax lepszy ;) ) z uprawnieniami na programy TVP obecne dziś na pojemnościach czy to NC+ czy CP. Po co dublować przekazy i nadawać to samo z oddzielnego transpondera? Wydaje mi się, że można by się spróbować porozumieć na takiej właśnie zasadzie, że TVP potrzebuje kilka tys. kart z uprawnieniami na programy dla kablówek a w zamian dołożyłoby się do utrzymania transponderów. Co sądzicie o takiej opcji? Jest jakaś szansa żeby to tak mogło wyglądać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to by potrzebowali dwa transpondery DVB-S albo jeden DVB-S2 żeby im się zmieściło.

Należy pamiętać o tym, że jest wiele odbiorników SD, w związku z czym transponder musiałby pracować w DVB-S, co na taką ilość kanałów:

1) TVP HD

2) TVP 1 HD

3) TVP 2 HD

4) TVP 1

5) TVP 2

6) TVP Info

7) TVP Sport

8) TVP Kultura

9) TVP Seriale

10) TVP Historia

11) TVP Rozrywka

12) TVP Polonia

 

To trochę za mało (zakładając 42 Mbps transpondera DVB-S).

Przy DVB-S2 można by to jeszcze jakoś upakować (powiedzmy przy 60 Mbps), ale do czasu możliwości korzystania u operatorów z odbiorników SD to nie przejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DVB-S2?

30vem0y.jpg

Chyba nie.. :)

 

Poza tym ta ponad połowa to i tak zdecydowanie za mało. Muszą je mieć wszyscy - paradoksalnie choćby użytkowników TNK SD jest bardzo dużo. A u platform cyfrowych również nie widać przymusu (np. ostatecznej daty korzystania z odbiornika SD) w tym kierunku, więc w najbliższej przyszłosci jest to niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to by potrzebowali dwa transpondery DVB-S albo jeden DVB-S2 żeby im się zmieściło.

Należy pamiętać o tym, że jest wiele odbiorników SD, w związku z czym transponder musiałby pracować w DVB-S, co na taką ilość kanałów:

1) TVP HD

2) TVP 1 HD

3) TVP 2 HD

4) TVP 1

5) TVP 2

6) TVP Info

7) TVP Sport

8) TVP Kultura

9) TVP Seriale

10) TVP Historia

11) TVP Rozrywka

12) TVP Polonia

 

A jeszcze dojdą kanał dla dzieci z DVB-T, Dokument, jakiś ogólny Regiony (bo chyba tak to będzie działać). Na Astrze tego nie upchną na jednym transponderze. Wynajmą drugi? Po co jak za miejsce na HB też będą musieli jeszcze płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...