Skocz do zawartości

Wymagania techniczne dla odbiornika DVB-T2


K63
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało dzisiaj projekt rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych.

Na forum Emitel-a można zgłaszać swoje uwagi do projektu tego rozporządzenia -> https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=2&t=6453&start=301

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie niektóre części tej propozycji są niezrozumiałe. Rozumiem że w gruncie rzeczy to dwa podzbiory - HD i UHD (nie wiem czy UHD  będzie kiedykolwiek wykorzystywane naziemnie).

Kodeki dźwięku to mp2 i E-AC3 w przypadku HD oraz dodatkowo AC4 w przypadku UHD. Moim zdaniem bez sensu te mp2. mp2 jest po prostu przestarzały i powinien iść do odstrzału (dla stereo wg danych podawanych przez Dolby Labs potrzeba w mp2 160 kbps, podczas gdy E-AC3 to 96 kbps, a AC4 to 80 kbps).. Odstrzelenie mp2 zatem dałoby całkiem spory zysk. Wbrew pozorom mocno zastanawiałbym się nad AC4, który wykazuje przewagę w scenariuszu "dźwięk wielokanałowy i jednocześnie Dolby Atmos".  Bez  dźwięku wielokanałowego i jednocześnie Dolby Atmosa zysk w przepływności nie jest wart komplikowania życia. Wg mnie powinien zostać tylko E-AC3. ew. plus AC4 dla UHD. Adopcja E-AC3 już teraz jest niezła (występuje on w DVB-T, z użyciem bywa różnie).

Chętnie bym za to przywitał przymus nadawania dwóch ścieżek dźwiękowych przez telewizję - oryginalną i polską (tak nadawane są już niektóre filmy/programy w polskim DVB-T)  w przypadku filmów i z komentarzem i bez w przypadku zawodów sportowych. I  przymus prawidłowego i ludzkiego opisywania ścieżek, bo tu panuje dziwna dyzwoluntura.

Nie widzę niczego o telegazecie (chyba zę coś przeoczyłem) i dobrze, bo pożera ona całkiem sporo przepływności a jej przydatność jest dziś dyskusyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Nie lepiej poczekać nawet o rok dłużej tj. do 2023 roku aby dać możliwość producentom TV wprowadzić do masowej sprzedaży odbiorniki TV z tym kodekiem i wprowadzić ukończoną do października 2020 roku pierwszą wersję kodeka H.266 (VCC) dla kanałów do 16K?

https://www.itu.int/en/ITU-T/studygroups/2017-2020/16/Pages/video/jvet.aspx

 

Ma osiągnąć o ok. 30% lepszą kompresję w porównaniu z H.265 (HEVC).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamka zapadła. Rozporządzenie dotyczące H.265/HEVC jest po konsultacjach i czeka na zatwierdzenie, które ma nastąpić przed końcem br.

EDIT:

No i właśnie dzisiaj rozporządzenie zostało opublikowane

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2019/2125/D2019000212501.pdf

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W/w rozporządzenie miało obowiązywać od 1 grudnia br. Ale producenci telewizorów zrzeszeni w związku Cyfrowa Polska ponieśli lament, że nie są w stanie tak szybko dostosować swoich produktów do tych wymagań. I 'miłosierne' Ministerstwo Cyfryzacji poszło im na rękę, publikując projekt zmiany rozporządzenia przedłużający termin jego obowiązywania na 1 września 2020.

Będzie zatem okazja w okresie przedświątecznym pozbyć się w ramach promocji np. telewizorów dvb-t2 z kodekiem H.264.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...