Jump to content
K63

Wymagania techniczne dla odbiornika DVB-T2

Recommended Posts

Jak dla mnie niektóre części tej propozycji są niezrozumiałe. Rozumiem że w gruncie rzeczy to dwa podzbiory - HD i UHD (nie wiem czy UHD  będzie kiedykolwiek wykorzystywane naziemnie).

Kodeki dźwięku to mp2 i E-AC3 w przypadku HD oraz dodatkowo AC4 w przypadku UHD. Moim zdaniem bez sensu te mp2. mp2 jest po prostu przestarzały i powinien iść do odstrzału (dla stereo wg danych podawanych przez Dolby Labs potrzeba w mp2 160 kbps, podczas gdy E-AC3 to 96 kbps, a AC4 to 80 kbps).. Odstrzelenie mp2 zatem dałoby całkiem spory zysk. Wbrew pozorom mocno zastanawiałbym się nad AC4, który wykazuje przewagę w scenariuszu "dźwięk wielokanałowy i jednocześnie Dolby Atmos".  Bez  dźwięku wielokanałowego i jednocześnie Dolby Atmosa zysk w przepływności nie jest wart komplikowania życia. Wg mnie powinien zostać tylko E-AC3. ew. plus AC4 dla UHD. Adopcja E-AC3 już teraz jest niezła (występuje on w DVB-T, z użyciem bywa różnie).

Chętnie bym za to przywitał przymus nadawania dwóch ścieżek dźwiękowych przez telewizję - oryginalną i polską (tak nadawane są już niektóre filmy/programy w polskim DVB-T)  w przypadku filmów i z komentarzem i bez w przypadku zawodów sportowych. I  przymus prawidłowego i ludzkiego opisywania ścieżek, bo tu panuje dziwna dyzwoluntura.

Nie widzę niczego o telegazecie (chyba zę coś przeoczyłem) i dobrze, bo pożera ona całkiem sporo przepływności a jej przydatność jest dziś dyskusyjna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie lepiej poczekać nawet o rok dłużej tj. do 2023 roku aby dać możliwość producentom TV wprowadzić do masowej sprzedaży odbiorniki TV z tym kodekiem i wprowadzić ukończoną do października 2020 roku pierwszą wersję kodeka H.266 (VCC) dla kanałów do 16K?

https://www.itu.int/en/ITU-T/studygroups/2017-2020/16/Pages/video/jvet.aspx

 

Ma osiągnąć o ok. 30% lepszą kompresję w porównaniu z H.265 (HEVC).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

W/w rozporządzenie miało obowiązywać od 1 grudnia br. Ale producenci telewizorów zrzeszeni w związku Cyfrowa Polska ponieśli lament, że nie są w stanie tak szybko dostosować swoich produktów do tych wymagań. I 'miłosierne' Ministerstwo Cyfryzacji poszło im na rękę, publikując projekt zmiany rozporządzenia przedłużający termin jego obowiązywania na 1 września 2020.

Będzie zatem okazja w okresie przedświątecznym pozbyć się w ramach promocji np. telewizorów dvb-t2 z kodekiem H.264.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...