Jump to content

Wymagania techniczne dla odbiornika DVB-T2


Recommended Posts

Jak dla mnie niektóre części tej propozycji są niezrozumiałe. Rozumiem że w gruncie rzeczy to dwa podzbiory - HD i UHD (nie wiem czy UHD  będzie kiedykolwiek wykorzystywane naziemnie).

Kodeki dźwięku to mp2 i E-AC3 w przypadku HD oraz dodatkowo AC4 w przypadku UHD. Moim zdaniem bez sensu te mp2. mp2 jest po prostu przestarzały i powinien iść do odstrzału (dla stereo wg danych podawanych przez Dolby Labs potrzeba w mp2 160 kbps, podczas gdy E-AC3 to 96 kbps, a AC4 to 80 kbps).. Odstrzelenie mp2 zatem dałoby całkiem spory zysk. Wbrew pozorom mocno zastanawiałbym się nad AC4, który wykazuje przewagę w scenariuszu "dźwięk wielokanałowy i jednocześnie Dolby Atmos".  Bez  dźwięku wielokanałowego i jednocześnie Dolby Atmosa zysk w przepływności nie jest wart komplikowania życia. Wg mnie powinien zostać tylko E-AC3. ew. plus AC4 dla UHD. Adopcja E-AC3 już teraz jest niezła (występuje on w DVB-T, z użyciem bywa różnie).

Chętnie bym za to przywitał przymus nadawania dwóch ścieżek dźwiękowych przez telewizję - oryginalną i polską (tak nadawane są już niektóre filmy/programy w polskim DVB-T)  w przypadku filmów i z komentarzem i bez w przypadku zawodów sportowych. I  przymus prawidłowego i ludzkiego opisywania ścieżek, bo tu panuje dziwna dyzwoluntura.

Nie widzę niczego o telegazecie (chyba zę coś przeoczyłem) i dobrze, bo pożera ona całkiem sporo przepływności a jej przydatność jest dziś dyskusyjna.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

Nie lepiej poczekać nawet o rok dłużej tj. do 2023 roku aby dać możliwość producentom TV wprowadzić do masowej sprzedaży odbiorniki TV z tym kodekiem i wprowadzić ukończoną do października 2020 roku pierwszą wersję kodeka H.266 (VCC) dla kanałów do 16K?

https://www.itu.int/en/ITU-T/studygroups/2017-2020/16/Pages/video/jvet.aspx

 

Ma osiągnąć o ok. 30% lepszą kompresję w porównaniu z H.265 (HEVC).

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

W/w rozporządzenie miało obowiązywać od 1 grudnia br. Ale producenci telewizorów zrzeszeni w związku Cyfrowa Polska ponieśli lament, że nie są w stanie tak szybko dostosować swoich produktów do tych wymagań. I 'miłosierne' Ministerstwo Cyfryzacji poszło im na rękę, publikując projekt zmiany rozporządzenia przedłużający termin jego obowiązywania na 1 września 2020.

Będzie zatem okazja w okresie przedświątecznym pozbyć się w ramach promocji np. telewizorów dvb-t2 z kodekiem H.264.

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...