Skocz do zawartości
K63

Wymagania techniczne dla odbiornika DVB-T2

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie niektóre części tej propozycji są niezrozumiałe. Rozumiem że w gruncie rzeczy to dwa podzbiory - HD i UHD (nie wiem czy UHD  będzie kiedykolwiek wykorzystywane naziemnie).

Kodeki dźwięku to mp2 i E-AC3 w przypadku HD oraz dodatkowo AC4 w przypadku UHD. Moim zdaniem bez sensu te mp2. mp2 jest po prostu przestarzały i powinien iść do odstrzału (dla stereo wg danych podawanych przez Dolby Labs potrzeba w mp2 160 kbps, podczas gdy E-AC3 to 96 kbps, a AC4 to 80 kbps).. Odstrzelenie mp2 zatem dałoby całkiem spory zysk. Wbrew pozorom mocno zastanawiałbym się nad AC4, który wykazuje przewagę w scenariuszu "dźwięk wielokanałowy i jednocześnie Dolby Atmos".  Bez  dźwięku wielokanałowego i jednocześnie Dolby Atmosa zysk w przepływności nie jest wart komplikowania życia. Wg mnie powinien zostać tylko E-AC3. ew. plus AC4 dla UHD. Adopcja E-AC3 już teraz jest niezła (występuje on w DVB-T, z użyciem bywa różnie).

Chętnie bym za to przywitał przymus nadawania dwóch ścieżek dźwiękowych przez telewizję - oryginalną i polską (tak nadawane są już niektóre filmy/programy w polskim DVB-T)  w przypadku filmów i z komentarzem i bez w przypadku zawodów sportowych. I  przymus prawidłowego i ludzkiego opisywania ścieżek, bo tu panuje dziwna dyzwoluntura.

Nie widzę niczego o telegazecie (chyba zę coś przeoczyłem) i dobrze, bo pożera ona całkiem sporo przepływności a jej przydatność jest dziś dyskusyjna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi