Skocz do zawartości

Dodatkowy dipol VHF do anteny HN63 Combo


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem tutaj nowy na forum, więc z góry przepraszam jeżeli temat się gdzieś zdublował.

 

Kupiłem antenę DPM HN63 Combo. Antena poprawnie łapie Mux 1-3 oraz Mux 8 który nadawany w poziomie. W mojej lokalizacji Namysłów antena ustawiona jest na nadajnik w Mikstacie oraz w Kobylej Górze (Mux 8). Chciałbym zmienić jednak ustawienie anteny na nadajnik Ślęża Mux 1,2,3, 8 pionowo i spróbować złapać dodatkowy Mux L4 z Sky Tower we Wrocławiu. Z uwagi, iż antena nie ma możliwości zmiany polaryzacji VHF pomyślałem o dokupieniu dodatkowego dipola VHF np. AX 80. Tylko mam pytanie czy muszę też wymienić symetryzator bo obecny puszcza całe pasmo Kanały: 5-12 / 21-60 na sam symetryzator w paśmie UHF?

Edytowane przez tomy46
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym zamknąć sprawę jedną anteną, bo druga antena wiązać się pewnie będzie z jakąś zwrotnicą, a to jest instalacja telewizyjna dodatkowa. Wg mapy niby mux L4 kończy się w Oleśnicy, ale ten mux odbierany jest nawet w Kluczborku, co jest aż dziwne, patrząc na jego moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego. Ja bym proponował zakupić dodatkową antenę na pasmo vhf.Odpiąć antenę dotychczasową od odbiornika dvbt zewnętrznego czy  telewizora w sensie wyciągnąć wtyczkę antenową od tv.Zamontować antenę na pasmo vhf i skierować ją na Sky Tower.Dobrze ją skalibrować.Jeżeli będzie prawidłowo łapać mux lokalny L4,to dopiero wtedy zsumuj sygnały z obu anten.Jeżeli nie wyłapie tobie ta antena lokalnego mux-a,to zawsze możesz ją zwrócić do sklepu w którym ją nabyłeś.Paragon chyba przy zakupie dostaniesz.Tak zrobił mój brat,póki nie trafił na odpowiednią antenę.W jego przypadku było to zainstalowanie jednej anteny na mux 1,2,3,8,zaś drugiej anteny na mux 4 Cyfrowego Polsatu.Przy czym w jego przypadku to były anteny dwu pasmowe na polaryzację V i H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno będzie ogarnąć Ślężę i Sky Tower jedną anteną. Na Ślężę masz azymut ok. 250 st, a na Sky Tower ok. 270 st. Musiałaby być antena o dużym zysku i szerokim kącie "widzenia". Z tym, że te o dużym zysku są raczej mocno kierunkowe.

Sprawdź najpierw czy w ogóle jesteś w stanie odebrać stabilny sygnał L4. Jeżeli tak, to dopiero potem "zabawa" z modernizacją instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego K63 też mam taką wątpliwość czy jedna antena kierunkowa da radę zebrać dwa nadajniki. Jak tylko pogoda będzie bardziej sprzyjająca to poszukam czy w ogóle jest opcja złapania stabilnego sygnału ze Sky Tower. Widziałem, że na siatce ze wzmacniaczem ktoś w Kluczborku odbierał a to 90 km. Że przy takiej mocy aż tak daleko dociera to szok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak w temacie samej anteny. Powiedzcie, jak to jest możliwe, że anteny podobnej konstrukcji u jednych producentów są oznaczone jako możliwe do zmiany polaryzacji VHF, a u innych nie? Np. Antena Libox Combo LB2000. Czy to jest po prostu ściema z tym opisem?

Napisałem do producenta swojej anteny, firmy DPM, z pytaniem, czy zmiana tylnego ekranu zmieni polaryzację to uzyskałem odpowiedź: "Jednocześnie jeżeli chciałby Pan ściągać sygnał VHF w polaryzacji pionowej przy tej antenie to niestety sama zmiana tylnego ekranu nic nie da, konieczna jest dodatkowa płytka dla pasma VHF. "

Niestety, o jaką płytkę chodzi to już mi pan nie odpisał, pomimo wysłania dwóch maili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu macie przykład jak na dłoni, żeby nie kupować takiego szmelcu jaki kupujecie i anten typu turbo-śmigło. DPM - najgorsza chińszczyzna jaką miałem w swoich rękach, no może jeszcze wyprzedza MITON z Eltroxa - sprzętu z tego brandu to nawet nie chce się komentować.

 

Co to znaczy "płytka" wg pana fachowca? Aż chce się odpisać Panu, gdzie u mnie w domu "płytki leżą". Pan nie ma pojęcia co to jest symetryzator i nawet jeśli ten dodatkowy symetryzator byłby tam wstawiony to Pan nadal nie da uciąć ręki, że to co mówi i sprzedaje będzie działać.

 

Stosujcie anteny sprawdzone na rynku, które cokolwiek sobą reprezentują i idzie za tym jakiś support. Nie mówię tu o drogim televes. Produkty Dipola czy Fracarro wystarczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...