Skocz do zawartości

Zawieszanie się komputera na kilka sekund


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Nie byłbym sobą ( :D ), gdybym nie miał problemu z laptopem, który jak widać już swoje lata ma niestety, i gdybym nie powiadomił to forum o moich problemach raz na jakiś czas :D . Mowa o laptopie IBM ThinkPad T43, który mam już od chyba prawie 10 lat. I tak będę kupował nowy komputer, bo ten laptop, którym obecnie dysponuję po prostu jest za słaby na większość gier komputerowych, nawet na zwykłe działanie komputera (włączanie i wyłączanie systemu etc) jest wolny. Czasami mam coś takiego, że raz na jakiś czas mi się wiatrak w komputerze nie włącza. Wiem, powinienem wnętrze laptopa dawno temu rozkręcić, i wyczyścić wnętrze laptopa z kurzu, ale mi się nie chce (wiem, takim już jestem leniuszkiem :P ), ale cóż, i dwa tygodnie temu, w niedzielę, 6 stycznia, jak włączyłem laptopa, to mi się nie chciał włączyć wiatrak. Wiem, że jak "wyrcy" (tak mówię na działanie wiatraka,  że przynajmniej go słyszę) :D , to jest dobrze, ale wtedy nic nie było słychać od wiatraka. I się zaczęło. Nie mam pojęcia, co się stało, ale w mojej Windows 8 mam coś takiego, że jak się system normalnie nie uruchamia, to przy ładowaniu systemu wyskakuje "Przygotowanie automatycznej naprawy", i wiatrak się nie włączał 2 godziny. To pół biedy, ale co się potem stało, to ja już nie wiem. Jak się włączył wiatrak, to następne 2 godziny spędziłem na takim włączeniu laptopa, żeby w sensowny sposób działał - albo się strasznie długo (dużo dłużej niż normalnie - np na logu Windows potrafiło 5 - 10 minut stać!) włączał, albo nie wiadomo co, i dopiero koło 13 mogłem z niego normalnie korzystać. I od tego momentu mam coś takiego, że mi ścinają nie tylko filmy na YT, ale też nawet literki! Na YT - pomimo tego, że jest filmik załadowany, że się wczytał na kilka minut do przodu, to mi idzie kilka sekund - i muszę czekać na to, aż znaczek reakcji laptopa zareaguje - i wtedy film idzie dalej, ale ułamek sekundy później - i sytuacja się powtarza. Oczywiście czasami filmik działa dobrze, więc to działa różnie - raz film idzie dobrze, raz jest sytuacja, którą opisałem, ale ona nie dotyczy tylko YT, ale też i grafik, ładowania stron, nawet aby zobaczyć kilka literek, które napisałem, aby zobaczyć kursor muszę czekać na znaczek reakcji (mam na myśli że typowo jest tak, że jak np w niektórych komputerach ta kropka jest na czerwono, to wtedy komputer nie wiem, coś w tle robi, po prostu - działa, a jak nie jest na czerwono - to tak jakby w stanie braku reakcji jest, przepraszam, wiem, jestem głupi, ale cóż - opisałem to jak opisałem, mam nadzieję, że wiadomo, o co chodzi), który znika ułamek sekundy po pokazaniu się. Oczywiście w/w sytuacja automatycznie uniemożliwia mi granie w grę, którą uruchamiam na przeglądarce internetowej - przed 6 stycznia chodziła mi w miarę ok, można było grać, a teraz - strasznie muli, jak się cudem załaduje po długim czasie, to strasznie wolno chodzi itd. Myślałem, że to może jest wina śmieci, które mam na komputerze - odpaliłem program czyszczący, a tu się niedawno patrzę - a tu tylko 40 MB śmieci! Wyczyściłem, ostatnio było 130 MB z groszem śmieci, na chwilę się poprawiło - i nic! Jak coś, to mój laptop ma 2 GB RAM, procesor chyba 2.13 GHz, a karta graficzna - to nie mam pojęcia jaka. Przepraszam za moje pomieszanie z poplątaniem, mam nadzieję, że ktoś zrozumie to, co napisałem, i o co chodzi :P Z góry dziękuję za pomoc, byłoby bardzo miło. Co to może być, to ja nie mam pojęcia. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak to, skoro wcześniej mi chodził lepiej, niż teraz? Chyba, że się dopiero te dwa tygodnie temu coś zmieniło i ta naprawa coś zniszczyła, nie wiem. Wiem, trzeba będzie go zanieść do serwisu i oni może mój laptop wyczyszczą i zrobią z nim porządek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 18.01.2019 o 17:00, Gierek napisał:

Jak coś, to mój laptop ma 2 GB RAM, procesor chyba 2.13 GHz

To są solidne, niemal niezniszczalne komputery. Wywal z niego Windowsa i zainstaluj Linuksa. Na początek - jeśli nigdy nie używałeś tego systemu - polecam Minta.

 

Wrzucam Screena ze swojego dinozaura - HP Compaq 6720s z Celeronem i 2 GB RAM. Linux Mint 18 LTS ze środowiskiem MATE:

 

a7339ce44a60.png

 

Na nowszym lapku mam Ubuntu z LXDE. Dla Minta polecam Ci lekkie środowisko graficzne Xfce. 

 

https://www.linuxmint.com/download.php

 

Tu pobierasz, wypalasz płytę DVD lub zbootowany pendrive i instalujesz. Instalacja tej dystrybucji jest banalna. 

 

A Laptop możesz wyczyścić. Jak nie czujesz się na siłach rozebrać go możesz użyć odkurzacza. Nie żartuję. Ustaw go na największy ciąg i przejedź po kratkach od spodu.

 

Winda, żeby działała względnie szybko, to musi dzisiaj być na komputerze mającym z 8 GB RAM, nie wspominając o procku i oczywiście grafice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkurzacz się nie sprawdzi,czyściłem tak pc-ta ale nie dokładnie ściąga kurz,tym bardziej z klawiatury.Teraz raz na rok robię przedmuch sprężarką.Tylko lepiej to robić na powietrzu bo kurzu jest masa.

Na marginesie @jaszekdzięki za link,od dawna się przymierzam do Linuxa,może wreszcie spróbuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc to odkurzaczem (wiem, że śmiesznie to brzmi, ale nie każdy czuje się na siłach rozebrać laptop żeby dostać się do układu chłodzenia, zaś starych nie opłaca się oddawać do czyszczenia, gdyż koszt usługi będzie równy cenie starego komputera) trzeba wspomóc się innymi "narzędziami", jak np. igła, itp, żeby przez kratki wyciągnąć zwarte już "fafoły". Oczywiście musi pozwalać na to konstrukcja laptopa (kratki najlepiej bezpośrednio pod wiatrakiem). 

 

W moim HP 6720 s wlot powietrza jest przez klawisze, więc musiałem zdemontować klawiaturę. Ale najczęściej udaje się dość przyzwoicie przeczyścić komputer, różnice są zauważalne.

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...