Jump to content
Palikot

Polskie Radio

Recommended Posts

Polskie Radio przyznaje się do klapy: ani słuchaczy, ani pieniędzy z reklam (...)

Częstotliwości zamieniono, a słuchacze uciekli

Dziś, po dziewięciu miesiącach od tamtej zamiany, nawet przedstawiciel zarządu spółki Polskie Radio, Tadeusz Fredro-Boniecki, przyznaje, że jest gorzej.

To tylko fragmenty z obszernego artykułu o Polskim Radiu, który opublikował Onet.pl Ujawnione są w nim efekty tzw. alokacji oraz działania kierownictwa PR.

Od razu wiedziałem, ze alokacja zakończy się wielką klapą. Pozbawili odbioru najlepszej stacji w wielu rejonach Polski. Sam muszę się wspomagać czasami satelitą w celu odbioru PR2. Do tego te jingle wiadomości przypominające melodyjne wydawanie odgłosów fizjologicznych... Skandal.

O personaliach wypowiadał się nie będę.

- Quo Vadis Polskie Radio?

- Ku najgłębszemu dnu.

 

Całość tekstu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Do tego te jingle wiadomości przypominające melodyjne wydawanie odgłosów fizjologicznych... Skandal.

Hahaha Dobre... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

W tekście pominięto temat PR III, które może nie zostało dotknięte roszadami częstotliwości, ale zmianami kadrowymi - owszem. Oczywiście mam na myśli odejście p. red. Marka Niedźwieckiego - niekwestionowanego specjalisty z dziedziny muzyki powiedzmy "popularniej" (mam nadzieję, że p. Marek jeśli kiedykolwiek to przeczyta - wybaczy mi to nadużycie), ze szczególnym naciskiem na smooth jazz. PR III straciło jedną ze swoich wizytówek. Inna sprawa to muzyka w PR III - Program Trzeci coraz wyraźniej skręca w stronę alternatywy - może to i akurat dobrze, ale (nie wiem - może to moje subiektywne wrażenie) kiedyś PR III było stacją bardziej "lekką łatwą i przyjemną" - obecnie prezentowana oferta muzyczna... jest inna... cięższa... mniej wesoła... (???) no nie wiem jak to wyrazić... może rynek muzyczny aż tak się przez te ostatnie 10 - 15 lat pozmieniał...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Inna sprawa to muzyka w PR III - Program Trzeci coraz wyraźniej skręca w stronę alternatywy - może to i akurat dobrze, ale (nie wiem - może to moje subiektywne wrażenie) kiedyś PR III było stacją bardziej "lekką łatwą i przyjemną" - obecnie prezentowana oferta muzyczna... jest inna... cięższa... mniej wesoła... (???)

Trafne spostrzeżenie. Niestety są to konsekwencje przemian w BIS-ce, których rezultatem ma być zastąpienia tego programu Radiem EURO. Młodzieżowe audycje muzyczne zostają wciskane do Trójki, która chyba ma być rozgłośnią łączącą pokolenia ;) Moim zdaniem jednak powinien istnieć kanał publicznego nadawcy kierowany do młodzieży. Przynajmniej w każdym kraju, z którego radiofonią publiczną się zetknęłam tak właśnie jest. O projekcie Radia EURO najlepszego zdania nie mam, ale to już temat na inną dyskusję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedynka, ostatnio poczyniła wiele fatalnych zmian, w swojej ramówce radiowej, że nijak nie mogę odnaleźć moich ulubionych audycji. :> Szczególnie tych sobotnio-niedzielnych. W gazetach daremnie by szukać programów radiowych. :( Słowo pisane o programach radiowych, dawno się u nas, już nie liczy, i to w kraju rychłego dobrobytu. Zapowiedzi radiowe o zmianach, mają tę zaletę, że ich, albo nie słyszę, albo też, najzwyczajniej w świecie, poprostu o nich zapominam. :/ Pewnie to potrwa jakiś czas :>

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jaką to muzykę nocą w Jedynce puszczają - totalny misz-masz. Niedawno jadąc PKS-em późną porą miałam przyjemność (bądź nie) słuchać sobie tego programu, bo u kierowcy grało. Najpierw O-Zone, a później jakieś country ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm, jechałaś autobusem i raz słuchałaś niefajnej muzyki ("niebezpieczna muzyka"). Muzyka w moim życiu, to ważny dodatek, który towarzyszy mi wszędzie. W domu, w pracy, w samochodzie, na działce i na urlopie. Poprostu pełno jej jest w każdym momencie. Teraz też słucham muzyki z "Trójki" i stukam w klawiaturę. :wink: Co słucham prawie wszystko, co da się słuchać, i nawet czasem, coś zanucę. :wink: Z muzyki uwielbiam też, przeboje wykonywane instrumentalnie. Takie wykonanie bywa czasem lepsze, od oryginału. Słucham też, dużo audycji publicystycznych, ale nie wszystkich.

A ty co lubisz słuchać?

Co do "Trójki", to jacyś nowi - "młodzi", poszukiwacze nowszych "rozdań". Pewnie, że przyzwyczajenia są ogromne, jak wysłuchanie listy przebojów, bo w sumie za dzieciństwem, każdy tęskini. :wink: Nie wiem, jak dla was, ale dla mnie, to w radiu jest stanowczo za mało audycji kabaretowych.

A za dnia, najlepsza w radiu, jest noc. :lol::wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie w autobusie jest ten dyskomfort, że nie ja kręcę gałką. Co prawda kiedyś jeździłam z discmanem i problemu nie było, ale jakoś mi się przejadło. Chodziło mi raczej o to, że nie spodziewałam się, iż w 2008 roku którakolwiek ze stacji Polskiego Radia zagra tandetny hicior lata bodajże 2004. Ba ten utwór spokojnie zająłby pierwsze miejsce mojej koszmarlisty wszechczasów ;)

 

Co do moich preferencji radiowych - to od strony gadanej na pierwszym miejscu są TOK FM (informacja, publicystyka, rozrywka) oraz BIS (edukacja). Od strony muzycznej BIS-ka i Trójka, choć ta druga to raczej konkretne programy w nocy. W dzień tylko słucham poza Warszawą, gdy nie mam dostępu do BIS-ki i TOK-u. Aaaaa, zapomniałabym o jeszcze jednej stacji - Złote Przeboje, ale to tylko kiedy Marek Niedźwiecki prowadzi tam audycje. Zresztą teraz zabawnie u mnie wygląda kwestia list przebojów, gdyż "markowej" słucham ze względu na prowadzenie, a LP3 z powodu muzyki, która jest jednak tam nieco żwawsza niż u Marka.

 

Odnośnie do audycji kabaretowych - fakt, głównie Trójka ma tu coś do zaoferowania. Choć "Powtórkę" wolałam w dawnej formie, gdy prowadził tylko Andrus. Z całym szacunkiem dla Pani Marii Czubaszek, ale jednak w tym przypadku wygrywa młodość (czyli AndruT) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

List, listy a w tych listach, nawet jak prowadzisz, to co najbardziej lubisz - nie napisałaś. Sentymentalnie dobrze jest posłuchać np. Leonarda Cohena, Dalidę, Anitę Lipnicką i długo by jeszcze wymieniać. A jadąc samochodem co słuchasz. Ja rozwalam radio prawie na gaz i hip-hop króluje - najlepiej jeśli już, to w polskim wydaniu :lol: - przerywane wiadomościami.

A ogólnie słucham wszystko. Gdy do ucha coś ciekawego wpadnie, "przewijam" naście razy ten kawałek - jak w radiu. :wink:

 

Fajnie masz, bo ukochałaś radio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oj, samochodem to ja rzadko jeżdżę i to bardzo - głównie po Kołobrzegu (najdalej dojechałam do Koszalina). A gra tam sobie właśnie Radio BIS, aby była równowaga, gdyż co śmieszne - w domu żaden odbiornik tej stacji nie "chwyta" tak aby nadawało się to do śluchania. Z kolei w aucie - jak najbardziej znośnie. Jedynym mankamentem jest fakt, że zasięg po tej całej "akcji alokacji" BIS-ka ma malutki i nawet na trasę do Koszalina nie jest to dobra stacja, bo znika już pod Ustroniem Morskim, a wraca dopiero (z nadajnika koszalińskiego) gdzieś w okolicach Kazimierza Pomorskiego :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kurcze namówiłaś mnie na BIS-kę - a, że u mnie odbiera doskonale - to jeden z radioodbiorników, BIS-ką, zawszę będzie "grał" :wink:

Masz przechlapane, uganiając się za znikajacą falą, szczególnie, gdy jeździsz autem.Tak się zastanawiam, czy Polskie Radio rzeczywiście jest klęską.

 

No i "dziwnie" rozmawiamy - pytamy i nie odpowiadamy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i jak tam idzie testowanie Radia BIS? Mam nadzieję, że poranek nie zniechęcił Cię na tyle aby nie sprawdzić w innych porach?

Tak się zastanawiam, czy Polskie Radio rzeczywiście jest klęską.

Dla mnie klęską jest wyjątkowo bezczelne krzyczenie za abonamentem w dobie kiedy 2 programy (BIS i Dwójka) mają zasięg miejscami gorszy od lokalnej ESKI czy RMF Maxxx. Przecież abonament tyczy się wszystkich kanałów, więc dlaczego płacić mają tyle samo osoby, do których nie dociera połowa oferty?

To jest zresztą jeszcze bardziej widoczne w przypadku TVP (Kultura, Sport), ale to już temat na inny wątek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież Trójka wymiata. Nie wiem o co wam chodzi. Potrzebne jest radio z alternatywą. No chyba że wolicie taki szajs jak RMF czy radio Zet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo nie lubię takiego porównywania Trójki do RMF-u np. To są 2 różne światy i takie zestawienia przypominają nieco stawianie obok siebie konia (ssak) i kaczki (ptak). Od razu nadmienię, ze obie rozgłośnie to historia polskiej radiofonii i do obu mam szacunek, pomimo tego że obecny RMF jest bardzo daleki od moich upodobań radiowych. Niemniej jednak jest to pierwszy ogólnopolski nadawca prywatny. Radio w którym swego czasu ambitne programy mieli Piotr Kosiński oraz Piotr Metz (obaj teraz w Trójce). RMF w latach 90-tych wprowadził dużo świeżości do polskiego eteru - nowa jakość informowania za pośrednictwem radia, nowatorstwo pod względem prowadzenia audycji (odejście od skostniałego modelu) i dużo świeżego rocka (Metzoforte, O ZMrocku, Prokultura). A nocą Brian Scott i rozmowy o... ;) RMF, który wtedy szedł w stronę alternatywy moim zdaniem zgubił wyścig z ZET-ką, który żółto-niebiescy ostatecznie wygrali, ale kosztem upodobnienia się do warszawskiego radia. Z ciekawostek - jak radiem zajmował się Tyczyński, to banicje mieli pewni wyjątkowo tandetni wykonawcy jak np. Ich Troje czy Stachurski.

Szajsem nazwałabym jednak inne rozgłośnie, które wypłynęły znacznie później niż RMF.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klęska jest ewidentna. Znów muszę powołać się na Radio Gdańsk. Włączy się wieczorem i co się słyszy? Często komputer grający utwór za utworem czasami urozmaicony jinglem. A w nocy co? Bezczelnie działająca puszka z piknięciami co godzinę.

Chcę w nocy posłuchać informacji z regionu. Nie ma szans. W serwisie o północy prezenter odsyła słuchacza na godzinę piątą. A czasami i nie odsyła. Jak mu się chce.

Program Trzeci jest jeszcze podobno w nocy na żywo, ale bez wiadomości. Podobnie czwarta antena. Nawet Radio Maryja w nocy ma serwisy. Brak nocnych informacji w Drugim Programie jestem w stanie zrozumieć z racji profilu.

Po co zatem abonament? Płaci się daninę żeby słuchać kichy? Bez abonamentu byłoby podobnie.

@IZA zgadzam się z Tobą. Płacenie pełnego abonamentu w przypadku odbioru niepełnej oferty jest bez sensu. To tak jakby płacić za sto litrów paliwa gdy tankujemy tylko 25.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No proszę, a pewna pani (niestety nazwiska nie pamiętam) ostatnio na antenie TOK FM nakrzyczała na Mikołaja Lizuta, że "oni" jako prywatna rozgłośnia mają czelność wtrącać się w sprawy Polskiego Radia, któremu "nawet do pięt nie dorastają". Jako przykład wspaniałości PR podawała między innymi Radio Gdańsk. Jak widać, rzeczywistość jest jednak zgoła odmienna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jako przykład wspaniałości PR podawała między innymi Radio Gdańsk. Jak widać, rzeczywistość jest jednak zgoła odmienna.

Ta osoba pewnie zatrzymała się dziesięć lat temu. Wtedy naprawdę Radio Gdańsk było fajną rozgłośnią. Teraz nie potrafią stanąć na wysokości zadania. Nawet gdyby wybuchały studzienki telekomunikacyjne jedna po drugiej, w nocy byłaby sama puszka. Rok temu potężny huragan szedł, a oni w nocy tylko muzykę puszczali.

Oj czarno widzę przyszłość radia publicznego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No i jak tam idzie testowanie Radia BIS? Mam nadzieję, że poranek nie zniechęcił Cię na tyle aby nie sprawdzić w innych porach?

Dla mnie klęską jest wyjątkowo bezczelne krzyczenie za abonamentem

Dziękuję. Testuję, a właściwie ucho moje. "Wypad w nieznane" teraz leci- to sobie słucham. Byli w Olsztynie (to blisko mnie) na licytacji. Muzyki w tym programie jest najwięcej - muzyki innej i też ciekawej. Fajna zapowiedź przed wiadomościami: "BIS - Polskie Radio" :wink:

O abonamencie piszę w innym miejscu, ale jak będzie trzeba, to i tu o nim "warknę" :wink:

W programie "pierwszym" - lubię posłuchać: Magazyn z kraju i ze świata, Muzykę i aktualności, albo też transmisje sportowe wtedy, kiedy jestem poza zasięgiem pilota tv :wink:

Jak się trafi słuchowisko, to też je wysłucham - taki "film" bez "obrazów". Podobnie, jak z czytaniem książki, z tym, że kadry obrazów reżyseruje sobie sam. :wink: Tyle o "pierwszym". Drugim razem, niekoniecznie będzie o programie "drugim".

Aha! zaraz "Koncert na BIS"

 

promyk słońca

Share this post


Link to post
Share on other sites

O, przypomniało mi się, która to pani tak kłóciła się z Lizutem w TOK-u. Janina Jankowska - Przewodnicząca Rady Programowej TVP.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tymczasem kolejna klęska nastąpiła. Radio Kraków znacząco obcięło programy. Od 23 do 6 jest sama puszka, a wiadomości tylko od 6 do 23. Znacznie obcięto informacje i kulturę.

Zasłaniają się małymi wpływami z abonamentu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Radiu Koszalin tak już jest od dłuższego czasu. Pomiędzy północą a 5 mają "dziurę" w serwisach. Szczecin chyba podobnie, choć rzadziej słucham, bo mnie muzyka serwowana w tej stacji odstrasza. Koszalin czasem potrafi zagrać chociażby zespoły Hurt czy Happysad, raczej niespotykane w ogólnopolskich rozgłośniach komercyjnych, a Szczecin niestety grywa to co na wszystkich "plUjlistach" - Kayah, Brodkę, Blue Cafe, "Bal Wszystkich Świętych" Budki Suflera i inne takie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie to taka "cicha" manifestacja "pokazania", jak to będzie źle, gdy abonamentu nie będzie. Pewnie akcja ta, będzie miała zasięg ogólnopolski. :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taaaak, dziwne że zrezygnowali z tego wkurzającego pop-upa na stronie Trójki - "Jak zniosą abonament to strona ta przestanie istnieć" (czy jakoś tak to brzmiało).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety walka o utrzymanie abonamentu tylko przyczynia się do pogorszenia jakości programów. Ściagalność zawsze była niska i jakoś sensacji nie było. Prezesiki walczą o kasę, a my, odbiorcy, jak zawsze na tym musimy ucierpieć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No i jak tam idzie testowanie Radia BIS?

"BIS - Polskie Radio" Radio, które się nie spieszy, w którym nikt nie goni. To wszystkim może się spodobać. Oprawa audycji muzycznie przyjemna, choć zdecydowanie inna. Natomiast słabo to wypada w części słownej i jakoś nie trafia to do mnie. Nie czepiam się - są gusta i guściki :lol:

W jednych audycjach (grzeczność nakazuje mi nie wymieniać - zbyt krótko to słucham) jest zapowiedź piosenki, którą słucham lub będę słuchał, a w innej, ani słowa o tym. Prowadzących nie wyróżniam - he, he kobiety - w sumie miło było i będę tam wracał. :wink: Wiadomości - sport oraz prognoza pogody są podawane "wystawnie" i przyjemnie się słucha.

 

A propos dzisiejszej audycji "Maleomova" (20:00 - 23:00) - o muzyce reggae, to zapraszam wielbicieli tej muzyki tu:

:arrow:http://www.positive.pl/festiwal Warto trochę pobaraszkować na tej stronie i poczytać oraz koniecznie posłuchać tej muzyki.

 

Hmm! - ze słuchaniem BIS-ki bywa różnie, bo w każdym pokoju radio odbiera inaczej. Słaby ten sygnał BIS-ki. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...