Skocz do zawartości
  • 0

Sumator kablówki z sygnałem SAT i DVB-T


krajes
 Udostępnij

Pytanie

Koledzy - chciałbym w domu (z musu) zsumować sygnał z anten SAT i DVB-T z sygnałem kablówki UPC (internet + TV - Horizon). 

Jest jakiś sumator na rynku, który to ogarnie? Pewnie znalazłbym sam, ale nie mam pojęcia na jakich częstotliwościach lata kablówka i co z kanałem zwrotnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

DVB-S + DVB-T nie ma problemu, tu jest wszystko ładnie, ale kablówkę do tego? Prawdopodobnie będą konflikty z DVB-T, częstotliwości będą się pokrywały, co za tym idzie - zakłócenia. Dodatkowo prawdopodobnie będą różne poziomy sygnału, przesterowania. Kolejna sprawa, jak tyle urządzeń sumujących (i rozdzielających) wpadnie, to zwiększy się tłumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W normalnych warunkach bym tego nie zrobił ale mam tak usytuowane gniazda w domu, że musiałbym ciągnąć kabel w mocno widocznych miejscach. Chyba, że miejscem bytu dla mojej instalacji SAT DVB-T będzie nie pokój w salonie a stanowisko w sypialni. Potrzebuję takie środowisko testowe w związku z moją pracą. TV w salonie stoi między dwoma przejściami (aneks kuchenny i przedpokój) i ma za sobą gniazdo, które chciałbym wykorzystać ale tam stoi horizon z internetem i TV :/ 

Edytowane przez krajes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na początek - trzeba sprawdzić czy kanały z DVB-T nie pokrywają się z zajętymi kanałami w DVB-C. Jeśli tak, pokrywają się, to już można sobie odpuścić.

Jeśli nie, to można zacząć zabawę na "chybił trafił" z sumatorami, rozgałęźnikami. Modelu nie podam, nie mam pojęcia "co podejdzie" w tej konkretnej sytuacji.

Sieć kablowa, to sieć zamknięta, więc operator nie szczególnie musi zwracać uwagę na inne media i konflikty z nimi. Nawet jak rozwiązanie z sumowaniem zadziała, to nie ma gwarancji, że nie pojawią się konflikty w bliższej czy dalszej przyszłości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja bym tego w ogóle nie robił. Sumowanie kablówki i innych sygnałów ( DVB-S/ DVB-T) trzeba naprawdę robić umiejętnie i wiedzieć jak dobrać sprzęt. W amatorskich warunkach bez miernika sygnału (miernik potrzebny do wyrównania poziomu sygnału ) nie tykał bym instalacji kablówki, ponieważ źle sumowany sygnał może zakłócić odbiór innym odbiorcą. Ogólnie radzę Ci jednak puścić osobnym kablem sygnał z  naziemnej i satki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tu nie chodzi tylko o multipleksy DVB-C. W paśmie UHF najczęściej są przesyłane kanały DS do modemów internetowych. Chcąc dokonać takiego sumowania należy dokładnie sprawdzić całe pasmo zajętości kablówki i rozpisać sobie taki bandplan - porównując do nadawanych muxów DVB-T. Poza tym jeśli twoja antena naziemna oprócz muxów z twojego regionu zbiera jeszcze sygnały z sąsiednich nadajników to zakłócisz sobie inne kanały kablowe w paśmie. A jeśli jest to antena szerokopasmowa to wprowadzi zakłócenia jeszcze w paśmie VHF i poniżej, gdzie nadawane są kanały US, wtedy modem w ogóle się nie zaloguje do CMTS. Generalnie bez pomiaru i uważnego wykonania instalacji jest to śliski temat, który może przynieść dodatkowe problemy w odbiorze...

Edytowane przez kfm877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak nie chce się narobić problemów sobie i innym lepiej odpuścić jakiekolwiek próby sumowania takiego sygnału. Przez takie sumowanie będziesz miał zakłócenia u siebie a do instalacji tvk wprowadzisz ingres. Prawdopodobnie powstanie także wyciek sygnału na zewnątrz bo jakaś część sygnału z kablówki dostanie się do anteny DVB-T, która wówczas stanie się anteną nadawczą a to z kolei może zakłócić odbiór sygnału DVB-T w pobliżu. Nie muszę chyba mówić, że w przypadku powstania powyższych problemów prędzej czy później zostaną one wykryte. Ponadto niektóre kablówki nadają także sygnał w kanałach, gdzie jest nadawany sygnał DVB-T i wówczas nie będziesz miał ani odbioru sygnału naziemnego ani wszystkich kanałów kablowych/internetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poza wspomnianymi powyżej problemami, w ogóle jaki sens miałoby sumowanie sygnału DVB-C z sygnałem DVB-T? W UPC dostępne są przecież wszystkie stacje, które nadają w naziemnych multipleksach i to w lepszej jakości, bo w HD. :smile: Co więcej, poza stacjami TVP Sport, Zoom TV, Metro, WP i Nowa TV wszystkie stacje naziemne (+ kilka dodatkowych) nadawane są bez szyfrowania (ale w standardzie DVB-C). A zatem można sobie zrobić darmowy mini-multiroom na tyle telewizorów, na ile starczy sygnału. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...