Skocz do zawartości

Peter Parker
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj jest lista materiałów poddanych rekonstrukcji cyfrowej i digitalizacji i m.in. tych w trakcie(m.in. również te wykonane, wykonywane przez TVP - jest to dość wyraźnie zaznaczone moim zdaniem):

- http://www.rekonstrukcje.eu/

 

W TVP obecnie trwa  "specjalny" program w ramach, którego wykonują te procesy:

- http://centruminformacji.tvp.pl/29315460/inauguracja-projektu-digitalizacja-polskiej-szkoly-telewizyjnej-i-filmowej-z-archiwum-tvp-sa

- https://pl-pl.facebook.com/rekonstrukcjacyfrowaTVP/ (Strona TVP na Facebook odnośnie tych procesów)

 

Kopalnią wiedzy moim zdaniem w kwestii rekonstrukcji cyfrowej i digitalizacji są te miejsca:

http://www.forum.polskiekino.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=7 (w ostatnich stronach aktualne tematy)

[ A tu "początek" tego wątku z innego forum sprzed lat (rozpoczęty w 2011 roku), gdzie poruszane były z tego co wiem bieżące wtedy tematy rekonstrukcyjne jak i te przeszłe:

- http://forum.kinopolska.pl/viewtopic.php?t=11569 ]

http://www.forum.polskiekino.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=289

Edytowane przez DVB-T(2) INQUIRING
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Faktycznie ten kanał potrzebuje odświeżenia, choć po uruchomieniu TVP1 i TVP2 w jakości HD jest on już nieużyteczny.

 

Zgodzę się z tym, że TVP HD za dużo daje powtórek ''Rancza'', ''Ojca Mateusza'' oraz ''Rodzinki.pl'', choć daje też inne seriale do swojej ramówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod względem przesady z emisją wspomnianych produkcji TVP HD wyprzedza tylko TVP Seriale. Sam kanał miałby sens gdyby miał bitrate 2 razy większy, niż oba kanały z cyferkami w nazwie - coś jak Polsat Sport Premium tyle że od Telewizji Polskiej i z szerszym kontentem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Już od dłuższego czasu zauważyłem na tym kanale paskudną praktykę polegającą na emisji jednego filmu kilka razy jako premiera. Np. teraz leci (premierowo) film ,,Miłość od pierwszego szczeknięcia", który był pokazywany wczoraj również z napisem pod logotypem premiera. I to nie pierwszy przypadek tego typu na tym kanale.

Jak dla mnie to zwykłe oszustwo, żeby przyciągnąć kilku widzów więcej przed TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może TVP nie przygotowała zapasowej kopii filmu, na której jest wgrane samo logo TVP HD? Gdzieś czytałem, że TVP HD jest mało kontrolowany pod względem technicznym, ponieważ w rzeczywistości to jeden wielki materiał filmowy, który jest odtwarzany przez zwykły odtwarzacz multimedialny. Podobno z tego powodu TVP HD nie mógł być wykorzystywany do nieplanowanych transmisji sportowych.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak częściej oglądasz ode mnie, bo ja wogóle nie oglądam TVP HD. :D

 

Niech wreszcie prezes Kurski zrobi coś z tym kanałem, bo tylko (jak to mówi @Poland) potrzebny slot się marnuje - a można by go lepiej wykorzystać, niż na taki bezsensowny kanał powtórkowy jakim jest TVP HaDe. :/

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

W serwisie TVP VOD w zakładce Rekonstrukcja cyfrowa regularnie pojawiają się zrekonstruowane stare polskie seriale.Niedawno pojawił się Czterdziestolatek,Lalka,Noce i Dnie,Polskie Drogi i wiele innych.Niektóre bardzo dawno nie emitowane na antenach TVP.Oprócz seriali pojawiają się również filmy fabularne czy spektakle Teatru Telewizji. Ciekawe dlaczego TVP nie wzbogaci ramówki TVP HD wspomnianymi serialami czy filmami tylko w kółko wałkuje Ranczo i Rodzinkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na TVP HD pasmo ze zrekonstruowanymi produkcjami w piątki o 21:35. Ostatnio leciał 3. sezon Ekstradycji. Od tego tygodnia "Lalka". Fakt, też jestem zdania, że mogłoby być tego więcej w ramówce.

 

A Teatr Telewizji po rekonstrukcji pewnie pojawi się w TVP Kultura HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre źródło informacji w sprawach rekonstrukcji cyfrowej można "znaleźć" moim zdaniem poprzez ten link(treść do której przenosi jak i poszczególne z niej kolejne linki i ich zawartość oraz treść):

https://forum.satkurier.pl/topic/10461-cyfrowe-rekonstrukcje-polskich-filmów/?do=findComment&comment=1422335

 

Właśnie bodajże dzisiaj, tj.: 22 października 2019 roku po trzech latach zakończył(kończy) się w TVP projekt pt.: "Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A." w ramach, którego stworzono stronę internetową(https://cyfrowa.tvp.pl/) "przeznaczoną" na rzecz materiałów zdigitalizowanych i/lub zrekonstruowanych cyfrowo w ramach tego projektu, ale i w przyszłości z tego co wiem(m.in. się domyślam) ma być najprawdopodobniej "uzupełniona"(są to raczej sprawy do zrobienia czysto techniczne - "dodające", "sortujące", "porządkujące") o "tytuły TVP" poddane tym procesom przed rozpoczęciem wspomnianego przeze mnie projektu jak np. "Janosik", "Alternatywy 4" itp. - co nie znaczy, że te tytuły nie są dostępne za pośrednictwem np. internetu już teraz, bo są dostępne poprzez: TVP VOD(jak i chyba przez tą z linku, który podałem powyżej - strona: "cyfrowa TVP") jak i na bieżąco o wszystkie przyszłe zdigitalizowane i/lub zrekonstruowane cyfrowo tytuły.

 

[Obecnie w TVP z tego co wiem(od bodajże 28 stycznia 2019 roku do 27 stycznia 2022 roku) trwa projekt: „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A. - DIGI TVP” o którym więcej można przeczytać i dowiedzieć się stąd: http://forum.polskiekino.com.pl/viewtopic.php?p=14494#p14494 (raczej ogólnie znanych tytułów z tego projektu nie uraczymy - typu "popularne", znane, stare, polskie filmy i seriale)].

 

"Na widoku" pojawia się kolejny projekt w ramach prac digitalizacji i/lub rekonstrukcji cyfrowej, który TVP najprawdopodobniej będzie realizowała - pt.: "Rekonstrukcja Arcydzieł Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej do jakości 4K (DIGI 4K)". Informacje o tym projekcie można przeczytać tutaj: 

http://forum.polskiekino.com.pl/viewtopic.php?p=15506#p15506

Rekonstrukcja cyfrowa w rozdzielczości: 4K, materiałów filmowych jest czymś obecnie jeszcze rzadkim(z różnych przyczyn) w Polsce(ale chyba nie tylko). Bo obecnie np. jest tak, że taśmę filmową się skanuje w rozdzielczości: 4K, ale sama już rekonstrukcja cyfrowa najczęściej wykonywana jest w rozdzielczości 2K - stąd później z takich materiałów mamy tytuły w np. rozdzielczości od 2K "w dół" lub ze sztucznym up'gradem z 2K do 4K(cyfrowe "podbicie" rozdzielczości). Gdy skanowanie i proces rekonstrukcji cyfrowej są wykonywane w np. rozdzielczości: 4K, to wtedy mamy "co innego"(inną "jakość" - "najlepszą" jaką można uzyskać ze skanu w rozdzielczości: 4K dlatego, że i rekonstrukcja cyfrowa została wykonana w przedstawionym przeze mnie przykładzie w rozdzielczości: 4K)... Chyba myślę, że większość czytających(przypuszczalnych - teoretycznych) zrozumie o co chodzi po tym mym krótkim tłumaczeniu.

Z tego co rozumiem(domyślam się) z założeń z tego projektu to zarówno skanowanie jak i sam proces rekonstrukcji cyfrowej mają być wykonane w rozdzielczości(co najmniej): 4K(tak: pewne taśmy filmowe dają możliwości skanowania jej w takiej i nawet wyższych rozdzielczościach uzyskując lepszą jakość(więcej szczegółów zapisanych na taśmie filmowej) nie zwiększając tylko "ziarna", które nie dawałoby "dodatkowych informacji zapisanych na taśmie filmowej" - choć teoretycznie i praktycznie przynajmniej dla oczu może to("ziarno" nadmierne) robić "efekt lepszości" i wyjście ze skanu w nadmiarowej rozdzielczości(z nadmiernym "ziarnem") może może powodować lepszą finalną jakość niż jakby "robić" "te" czynności w logicznie maksymalnej rozdzielczości  - pewny tu(w tej kwestii) nie jestem) - tak się chyba robi(skanując z nadmiarem) w przypadku taśm tzw.: "16 mm" skanując ponad rozdzielczość: HD Ready - to chyba jest teoretycznie ta "maksymalna" najlepsza dla nich rozdzielczość skanu cyfrowego. "Na szczęście" sporo(może większość) najbardziej znanych polskich tytułów jest nagrana na taśmach tzw.: "35 mm", które dają dużo większe możliwości(lepsze efekty pod względem jakości obrazu jaką można z nich wyciągnąć) niż taśmy: "16 mm". Dla taśm "35 mm" generalnie z tego co wiem optymalną rozdzielczością skanu są: 2K, 4K i wzwyż(w zależności od np. klasy sprzętu na którym był realizowany materiał - np.od: obiektywu, taśmy filmowej, od klasy negatywowego materiału na taśmie 35 mm, od natywnego formaty obrazu w jakim powstał materiał zapisany na taśmie filmowej - najlepiej aby było on w formacie około: "16:9" lub szerszym: 1,66:1, 1,85:1, 2,35:1 itp.)

Pamiętać też trzeba, że przy procesie jakim jest digitalizacja i/lub rekonstrukcja cyfrowa(obrazu) wykonuje się też w ramach nich: rekonstrukcję cyfrową dźwięku nagranego w danym tytule.

 

Być może w treści powyższej wiadomości(postu) pomyliłem się niecelowo. Przedstawiłem tu również swoje prywatne zdanie z którym nikt nie musi się zgadzać. Za wszelkie błędy, zło: przepraszam.

Edytowane przez DVB-T(2) INQUIRING
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...