Skocz do zawartości

Najlepsze filmy i seriale 2018


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kończy się rok, więc pora na podsumowanie.

Zacznę od seriali- najbardziej podobała mi się produkcja HBO "Genialna przyjaciółka" rewelacyjna ekranizacja świetnej powieści. Kolejne miejsca na mojej liście zajmują "Patrick Melrose", "Kruk. Szepty słychać po zmroku" i "Skandal w angielskim stylu". Czekam na kolejne odcinki "Małej doboszki" i "Ucieczki z Dannemory", które zapowiadają się co najmniej dobrze.

Niezłe też były takie seriale jak "Barry", "Ostre przedmioty", "Broken", "Dzień". Odrobinę zawiódł mnie serial "Ślepnąc od świateł", choć doceniam genialną rolę Frycza.

Z filmów najwyżej oceniam "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri", do tej pory nie rozumiem dlaczego nie dostał Oskara dla najlepszego filmu. Podobały mi się "Wdowy", "Zimna wojna", "Pierwszy człowiek".

Nieco zawiódł "Kler", choć uważam że taki film był niezwykle potrzebny w Polsce. Największe rozczarowanie to tak chwalony, szczególnie w USA "Narodziny gwiazdy". Nie rozumiem zachwytów nad tą produkcją. Nadal niestety nie widziałem "Romy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najlepsze seriale tego roku to "Pod powierzchnią" i "Chyłka - zaginięcie".

Edytowane przez Barti
Tytuły seriali, filmów, audycji, utworów itp. piszemy wielką literą i podajemy w cudzysłowie. Każde zdanie kończymy odpowiednim znakiem przestankowym. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmy roku 2018 według mnie:

1."Tamte dni,tamte noce" (za emocje,wzruszenia,kapitalny soundtrack i spokojne tempo filmu oraz uczucie przebywania i przeżycia tego lata)

2."Trzy billboardy za Ebbing,Missouri" (za jeden z najbardziej dopracowanych scenariuszy tego wieku łączący wiele gatunków filmowych i za trzy główne role które mnie zachwyciły)

3."Zimna wojna" (za jedyny polski film który w tym roku mnie zachwycił swoimi zdjęciami,klimatem i aktorstwem nawet Borysa Szyca)

4."Ciche miejsce"(za wzorowy przykład jak się robi horrory w XXI wieku)

5."Wyspa Psów" oraz "Spider-Man:Uniwersum" (za styl animacji w obu produkcjach)

Seriale:

1."Ślepnąc od świateł"

2."Ostre przedmioty"

3."Patrick Melrose"

4."Daredevil (sezon III i szkoda,że ostatni)

5."Kroniki Times Square (sezon II)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepszym filmem 2018 roku był zdecydowanie Kler, na który poszło najwięcej widzów od 2001 roku (5 mln widzów). Zaś jeżeli chodzi o najlepszy serial 2018 roku, to jest nim Drogi Wolności, opowiadający o początkach II Rzeczpospolitej z pesperktywy trzech sióstr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze filmy obejrzane w tym roku w kinie:

 

"Trzy bilboardy za Ebbing, Missouri"

"Lady Bird"

"Nić widmo"

"Zimna wojna"

"Pierwszy człowiek"

"Czarne bractwo" (naciągane, ale niech będzie)

 

Najlepsze obejrzane w tym roku na platformach VOD i telewizji.

 

"Roma" (Netflix)

"Niemiłość" (Canal+)

"Jeszcze nie koniec" (Canal+)

"Milczenie" (Canal+)

"Gniew" (Canal+)

"Łagodna" (Canal+)

"Sieranevada" (Canal+)

"Good time" (Netflix)

"Życie prywatne" (Netflix)

"Ballada o Busterze Scruggsie" (Netflix)

"Sweet Country" (HBO GO)

"Arytmia" (HBO GO)

"Bliskość" (Ale kino+)

"Skazany" (Showmax)

 

Oczywiście nie widziałem wszystkich filmów z kina, które chciałem (ominąłem m.in "Dogmana", "Winnych" czy "Wdowy"). Podobniej jak z filmami z platform. Przede mną jeszcze chociażby "The Square" ( nagrany z Canal+), "Noc przed dwanaście lat" (Netflix, jutro premiera) czy "Tully" i "The Florida Project" z HBO GO, a to i tak jeszcze nie koniec zaległości.

 

Najlepsze nowe seriale obejrzane w 2018 roku

 

"Genialna przyjaciółka"

"Skandal w angielskim stylu"

"Barry"

"Homecoming"

"Narcos: Mexico"

"Ostre przedmioty"

"Ucieczka z Dannemory"

"Ślepnąc od świateł"

"Tabula rasa"

"Mała doboszka"

 

Najlepsze seriale kontynuowane w 2018 roku

 

"The Americans" (sezon 6, finałowy)
"Better Call Saul" (sezon 4)

"The Deuce" (sezon 2)

"The Marvelous Mrs. Maisel" (sezon 2)

"Love" (sezon 3, finałowy)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje typy:
- La promesse de l’aube (Obietnica poranka) - genialna ekranizacja genialnej biograficznej książki. Film o macierzyńskiej miłości która buduje ale jednocześnie niszczy.
- Der Hauptmann (Kapitan) - biograficzna historia wojenna pokazująca jak przypadkowe założenie munduru kapitana potrafi przeobrazić niedoszłą ofiarę w potwornego kata mordującego osoby jaką się było jeszcze parę dni wcześniej. 
- They Shall Not Grow Old - film dokumentalny pokazujący I wojnę światową taką jaką ona była. Absolutny szczyt techniki rekonstrukcyjnej - nie tylko pokolorowano film, ale też wyrównano bieg taśmy (potrzeba było do tego kilku tysięcy kart graficznych i AI) oraz zatrudniono osoby czytające z ust aby można było się dowiedzieć co żołnierze mówili w okopach. I to jest właśnie dzieło życia Petera Jacksona, a nie „Władca pierścieni“, co jest zdaniem samego Jacksona. Moje też.

 

Polskich filmów w zasadzie nie oglądam mając o nich opinię jak inżynier Mamoń. Co do seriali to nie mam cierpliwości i zdrowia aby skupiać uwagę na niemiłosiernych tasiemcach zazwyczaj kończących się nie wtedy gdy powinny a wtedy gdy ostatni widz przestanie dawać dochód, więc a priori większości z nich mówię nie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna lista największych rozczarowań serialowych roku, którą wygrały dwie produkcje Netflixa, co mnie cieszy. Jest też "Rojst", którego nie widziałem, ale słyszałem wiele opinii na temat fatalnego zakończenia

https://www.youtube.com/watch?v=oxGpRZgXKE4

Uzupełniając moją listę najlepszych produkcji 2018 umieszczę w niej "Małą doboszkę", przede wszystkim za świetne aktorstwo i pomysł.

Co do filmów to jeszcze dodałbym niezły "Tully", świetny węgierski "Dusza i ciało", który miał bardzo szybko premierę w Canal+ i moje pozytywne zaskoczenia jakim jest "Kształt wody". Naczytałem się wielu recenzji jaki to kiepski film jest i dlatego odpuściłem premierę w kinie. Po obejrzeniu go w tv(znowu niezawodny w grudniu Canal+) stwierdzam, że to, oczywiście moim zdaniem, bardzo dobre, gatunkowe kino. Świetna realizacja, doskonałe aktorstwo, po prostu piękna bajka. Oczywiście nadal uważam, że Oskara powinny zdobyć genialne "Trzy billboardy...", ale poniekąd rozumiem decyzję Akademii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Arkon napisał:

Fajna lista największych rozczarowań serialowych roku, którą wygrały dwie produkcje Netflixa, co mnie cieszy. Jest też "Rojst", którego nie widziałem, ale słyszałem wiele opinii na temat fatalnego zakończenia

https://www.youtube.com/watch?v=oxGpRZgXKE4

 

Na tym samym kanale jest też ranking najlepszych seriali 2018 roku.

Na 20 pozycji, zdecydowanie najwięcej seriali jest od Netflixa. To wręcz dominacja Netflixa.

 

Co nie zmienia faktu, że to był przeciętny rok na ich platformie i dwie największe klapy tego roku, to ich produkcje. Mam tu na myśli "HoC" i "1983".

Co do głosowania, to najlepszy film tego roku, to bez wątpienia "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri".

Natomiast serial, to "Broken".

 

 

  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze filmy 2018 roku według redaktorów Filmwebu

 

1. "Nić widmo"

2. "Dziedzictwo: Hereditary"

3. "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"

4. "Roma"

5. "Spider-Man Uniwersum"

6. "Tamte dni, tamte noce"

7. "Pierwszy człowiek"

8. "Lady Bird"

9. "Avengers: Wojna bez granic"

10. "Tajemnice Silver Lake"

 

https://www.filmweb.pl/news/27+najlepszych+filmów+w+Polsce+w+2018+roku-131313

 

Dla porównania najlepsze filmy według kanału Sfilmowani

 

1. "Tamte dni, tamte noce"

2. "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"

3. "Roma"

4. "Nić widmo"

5. "Dziedzictwo: Hereditary"

6. "Płomienie"

7. "Fokstrot"

8. "Spider-Man Uniwersum"

9. "Lady Bird"

10. "Niemiłość"

 

https://www.youtube.com/watch?v=tGNk0Muz7-o&t=1082s

 

Na obu listach powtórzyło się 7 filmów. Pomijając fakt, że nie oglądam produkcji o super bohaterach i nie jestem wielkim fanem "Tamtych dni, tamtych nocy" oraz "Hereditary" uważam, że to bardzo udane zestawienia. Na mojej prywatnej liście na pewno wyżej byłaby "Niemiłość".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na listę miesięcznika "Kino". We wtorek idę do kina na "Romę", wtedy ocenię. Na pewno brakuje mi rewelacyjnego węgierskiego filmu "Dusza i ciało" i najlepszego polskiego dzieła, czyli "Zimnej wojny".

Co do seriali, to przeglądam sobie różne podsumowania i w wielu na czołowych miejscach jest "Glow" i "Atlanta". Szczególnie w tym drugim przypadku dziwią mnie tak wysokie oceny. Ja obejrzałem niecałe trzy odcinki pierwszego sezonu(niby lepszego) i dla mnie to nic specjalnego.

Edytowane przez Arkon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kino" tak wybrało: 

 

1. „Zimna wojna”

2. „Niemiłość”

3. „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

4. „Nić widmo”

5. „Roma”

6. „Wieża. Jasny dzień.”

7. „Tamte dni, tamte noce”

8. „Dusza i ciało”

9. „Climax”

10. „Kler”

 

Jutro postaram się napisać o swoich wyróżnieniach.

 

Edytowane przez Rasheed
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pojmuję, jakim cudem ktoś stawia Avengers na liście najlepszych produkcji roku :lol2:. Do trzeciej listy dopisałbym jeszcze "Fokstrot", który ogladałem wczoraj na Cinemax. Film w polsce miał premierę w ubiegłym roku. Świetne kino, lecz zapewne niedzielni widzowie się wynudzą. Właśnie dla nich są te Transformersy, i inne Marvele.

Edytowane przez Solderowy123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ranking najlepszych seriali jakie obejrzałem w 2018 roku.

 

1. "Better Call Saul" Netflix

2. "Ślepnąc od świateł" HBO

3. "Ucieczka z Dannemory" HBO

4. "Genialna przyjaciółka" HBO

5. "Black Mirror" s.4  Netflix

6. " Ostre przedmioty" HBO

7. "The Marvelous Mrs. Maisel" s. 2  Amazon

8. "Opowieść podręcznej s.2" HBO

9. "Westworld" s.2 HBO

10. "Narcos: Meksyk" Netfilx

11. "Rojst" Showmax

12. "Skandal w angielskim stylu" HBO

13. "The Crown" s. 2 Netflix

Edytowane przez breaking
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze filmy 2018 roku według Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych.

http://filmozercy.com/wpis/amerykanscy-krytycy-wybrali-najlepsze-filmy-2018-roku-jezdziec-i-roma-wsrod-wyroznionych

 

Najlepszym filmem został wybrany "Jeździec", który w Polsce jest dostępny na HBO GO i nie miał dystrybucji kinowej. Spore zaskoczenie. Ktoś z Was oglądał? W kategorii film nieanglojęzyczny bez niespodzianki czyli zwycięstwo "Romy", która na razie zgarnia prawie wszystkie możliwe nagrody. "Zimna wojna" na drugim miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był dla mnie rok rozczarowania serialami co znów skłoniło mnie do zwrotu w kierunku filmów. Być może wynika to z przesytu bo odnoszę wrażenie, że powstaje za dużo seriali z których tylko ułamek procenta nadaje się do oglądania. A może coraz trudniej mnie zachwycić, zaskoczyć ? Seriale są tylko gatunkowe, brakuje nieco ambitniejszych. Filmy kinowe z kolei zaspokaja moją potrzeby oglądania kina artystycznego. Jednocześnie z kolei brakuje dobrych filmów gatunkowych więc seriale i filmy się u mnie skutecznie uzupełniają. Seriale są dla mnie idealne w dni powszednie gdy wieczorem nie mam za dużo czasu na oglądania i 50 minutowy odcinek jest idealny. Weekend jest już tylko dla filmów.

 

Rankingu filmów obejrzanych w kinie nie sporządzę bo regularnie do kina chodzę dopiero od września gdy przypadkowo dowiedziałem się o bardzo fajnym cenowo i repertuarowo programie karnetowym w najbliższym kinie. I najważniejsze, brak reklam przed seansem. Obejrzałem więc i polecam m.in. "Boso po ściernisku", "Tully" "Jak pies z kotem", "Winni" czy "7 uczuć". Spoza cyklu DKF "Kler" i "Narodziny gwiazdy". Ten drugi film to przykład filmu, który potrafi wzruszyć i zachwycić szczególnie kilkoma dobrymi piosenkami. Fajnie się ogląda i jako rozrywka spełnia swoją rolę. Nie rozumiem jednak umieszczania go w rankingach Top 10.

 

Moje filmy roku, kinowe i już po premierze TV (kolejność przypadkowa, za wyjątkiem pierwszej pozycji):

 

Niemiłość
Nieznajoma dziewczyna
Frantz
Trzy billboardy ...
Tamte dni, tamte noce
Roma
7 uczuć
Twarz
Jak pies z kotem
Donbas

The Square

 

Seriale, kolejność także przypadkowa:

 

Skandal w angielskim stylu
Better Call Saul
Lovesick
Kominsky Method
Slepnąć od świateł
Rojst
The Looming Tower
Ucieczka z Dannemory

 

Niektórych filmów jeszcze nie widziałem (np. "Zimna wojna"), inne przegapiłem (zachwalana "Dusza i ciało", chyba już powtórek w C+ nie będzie), a inne podobnie jak do Arkona nie trafiły ("Wieża. Jasny dzień").

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu obejrzałem w kinie tak chwaloną "Romę". Określiłbym ten film jako typowo skrojony pod wygrywanie festiwali, ale mnie pierwsza godzina znużyła. Potem było już lepiej, jednak dużo bardziej podobała mi się "Zimna wojna" i trzymam kciuki, żeby dostała przynajmniej nominację do Oskarów, bo absolutnie na to zasługuje.

Taka ciekawostka- w 2018 w Canal+ obejrzałem 25 filmów, które oceniłem na 7 lub więcej punktów, podczas gdy w HBO takich produkcji było 11. Nie jest tak źle z kinem, na szczęście. :)

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2018 o 13:08, Arkon napisał:

Fajna lista największych rozczarowań serialowych roku, którą wygrały dwie produkcje Netflixa, co mnie cieszy. Jest też "Rojst", którego nie widziałem, ale słyszałem wiele opinii na temat fatalnego zakończenia

https://www.youtube.com/watch?v=oxGpRZgXKE4

Uzupełniając moją listę najlepszych produkcji 2018 umieszczę w niej "Małą doboszkę", przede wszystkim za świetne aktorstwo i pomysł.

Co do filmów to jeszcze dodałbym niezły "Tully", świetny węgierski "Dusza i ciało", który miał bardzo szybko premierę w Canal+ i moje pozytywne zaskoczenia jakim jest "Kształt wody". Naczytałem się wielu recenzji jaki to kiepski film jest i dlatego odpuściłem premierę w kinie. Po obejrzeniu go w tv(znowu niezawodny w grudniu Canal+) stwierdzam, że to, oczywiście moim zdaniem, bardzo dobre, gatunkowe kino. Świetna realizacja, doskonałe aktorstwo, po prostu piękna bajka. Oczywiście nadal uważam, że Oskara powinny zdobyć genialne "Trzy billboardy...", ale poniekąd rozumiem decyzję Akademii.

 

"Rojst" faktycznie miał słabe zakończenie.Przez cały czas budowano atmosferę tajemnicy a potem to po prostu upadło. Serial miał świetną promocję w postaci teledysku Brodki z Piotrem Fronczewskim, po którym aż chciało się to obejrzeć. Potem widzowie poczuli się oszukani przez twórców, ponieważ ten aktor zagrał nic nie znacząca rolę drugoplanową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...