Jump to content
Frontowiec

Zakończenie programu dawniej

Recommended Posts

Obecnie większość stacji telewizyjnych emituje swój program przez całą dobę. Jednak były takie czasy, że większość stacji telewizyjnych kończyła swój program w nocy, a wcześniej (lata 50-80) nawet o 22:00/23:00. TVP kończyła swój program planszą z programem dnia, zegarem oraz planszą testową (w latach 70 i 80-tych Hymnem Polski, a w latach 80-tych-1993 planszą ''Nie zapomnij wyłączyć odbiornika'').

 

Jeżeli chodzi o zagraniczne stacje telewizyjne, to np. BBC kończył swój program nocnym wydaniem ''BBC News'', planszą z programem dnia, zegarem oraz planszą testową z małą dziewczynką, ARD/ZDF kończył swój program nocnym wydaniem ''Tagesschau''/''Heute'', planszą z programem dnia, Hymnem RFN, planszą ''Sendeschluss'' oraz planszą testową (w ARD była jeszcze poezja na dobranoc ''Nachtgedanken'', a w ZDF był puszczany Hymn UE), SAT.1 kończył swój program zapowiedziami programowymi na jutro, planszą z programem dnia, Hymnem RFN, planszą ''Sendeschluss'' oraz planszą testową, a RTL Plus kończył swój program ''Aerobikiem'', planszą z programem dnia, nocnym identem stacji, Hymnem UE (ze względów koncesyjnych nie mogli wtedy nadawać Hymnu RFN) oraz planszą testową, na której leciało Radio Luksemburg w tle.

 

A wy jakie pamiętacie dawniejsze zakończenia programu?

Edited by Frontowiec

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do BBC, zapomniałeś w sekwencji końcowej o tym, że pomiędzy zegarem a planszą testową był jeszcze hymn państwowy w tle ruchomej planszy z logiem kanału/identu z balonem w końcowej fazie emisji. Tak było do 9.11.1997, od 10.11.1997 nadają BBC News do 10:15 czasu polskiego (9:15 czasu brytyjskiego, dlatego, że między 6 a 9:15 nadają "BBC Breakfast" z rozszczepieniem lokalnym ok. 7:30).

Share this post


Link to post
Share on other sites

I tu w sumie też trzeba zaznaczyć, że taki sposób kończenia programu był w BBC One. Natomiast BBC Two nie emitowało hymnu państwowego, nie było też skrótu wiadomości (zresztą w latach 80-tych nie byłoby nawet sensu, bo wtedy z reguły ostatnią pozycją dnia był magazyn "Newsnight").

Jeśli chodzi o włoską RAI, to tam program do początku lat 90-tych kończono w taki sposób:

-prezenterka odczytywała program dla wszystkich kanałów telewizyjnych na dany dzień, zaczynając najpierw od tego, na którym kończono akurat emisję.

-emitowano ident na zakończenie programu (do 1983 roku był to osobny klip z napisem "Fine delle transmissioni", a od 1983 był to ident z logiem RAI i fragmentem hymnu Republiki Włoskiej, ten sam który nadawano na rozpoczęcie programu)

-pokazywano planszę informującą, o której godzinie rozpocznie się program.

-po kilku minutach wskakiwała plansza kontrolna.

Nie zawsze były wszystkie elementy, czasami rezygnowano z dwóch pierwszych (na przykład w Rai Due po ostatnich wiadomościach, które kończyły program).

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze a propo BBC, to symbolem popkultury była wspomniana już przeze mnie plansza testowa z dziewczynką, która grała z maskotką klauna w kółko i krzyżyk. Dzisiaj ma 60 lat, gdzie z planszą testową jest kojarzona do dnia dzisiejszego (jej ojciec pracował w BBC jako inżynier techniczny).

 

.2194512.main_image.jpg?strip=all

Share this post


Link to post
Share on other sites

W hiszpańskim TVE1 (obecnie La 1) ostatnie zakończenie programu miało miejsce w nocy z 23 na 24 października 1995 roku, kiedy to rozpoczęto całodobową emisję. Przedtem na zakończenie nadano najpierw ident (przez jakiś czas), program dnia, hymn Hiszpanii i na koniec plansza testowa, oczywiście własna zaprojektowana przez RTVE. Zaś w La 2 po raz ostatni zakończenie programu miało miejsce na początku stycznia 2001 roku. Sekwencja była taka sama jak w La 1, ale przed programem dnia był ident, który był w latach 1991-93. Przy programie dnia lektor informował o zakończeniu programu oraz mowie na dobranoc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakończenie programu ARD z 2/3 października 1987 roku (zastanawia mnie do kiedy były stosowane plansze z programem dnia, które były przesuwane ''na żywo'' przez osobę, która to robiła?).

 

 

Edited by Frontowiec

Share this post


Link to post
Share on other sites

RTL7 na zakończenie programu dawał planszę z kominkiem, natomiast w tle leciało radio. TVN na początku nadawania też kończył swój program najpierw był komunikat, jak odbierać TVN, potem wskakiwała plansza z logiem, która po jakimś czasie zmieniała swój kolor z niebieskiego na żółty. Cartoon Network w latach 90-tych i początku lat dwutysięcznych kończył swój program blokiem "Toonami", reklamami, planszą ze skaczącymi literkami, planszą ze szczotką do zębów, okiem, ciastem, protezą, logiem Cartoon Network, oraz dynamitem, który wybuchał i zaraz potem kanał zmieniał się na TCM, podobnie było w przypadku nieistniejącego już Zig Zapa, program kończył się serialami "Szał na Amandę" albo "Degrassi: nowe pokolenie", po nich leciały reklamy i jakiś teledysk, po kilpie muzycznym o godz. 21:00 była plansza z dzieciakami (później zmieniono na żółtego pieska), logiem Zig Zap i przejście na Hyper, który z koleji kończył się o 1:00 w nocy zaraz po bloku anime lub "Hyper Classic" reklamami, planszą z logiem oraz testcardem z chłopcem jeżdżącym na deskorolce, gdzieś do 2008 roku, potem zmieniono na planszę ze śpiącym pieskiem.

Edited by Aleksandra Maria (Natalia)
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakończenie programu TP1 z 21 listopada 1987 roku

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakończenie programu Tele 3 Katowice z 4/5 marca 1993 roku, z młodą Anną Popek (wtedy Chruzik) w roli spikerki.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakończenie programu Teleclub z 3 kwietnia 1989 roku.

 

 

 

Zakończenie programu ARD z 31 grudnia 1988/1 stycznia 1989 roku.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakończenie programu RTL Plus z 1991 roku, a w nim program na jutro w tle aerobicu, Hymn Unii Europejskiej i plansza testowa z Radiem Luxembourg w tle.

 

 

 

Zakończenie programu TVP2 z 31 października/1 listopada 2004 roku, a w nim zapowiedzi programowe w programie na jutro i plansza testowa z biegającym ludzikiem.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakończenie programu TVP2 z 26 października 1992 roku.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...