Skocz do zawartości

3 anteny i same problemy


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam następująco instalację antenową:

1. Do odbioru MUX 4 z Kielc.

UHF Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHF ze wzmacniaczem LNA-177

2. Do odbioru pozostałych muxów z Kielc.

Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T ze wzmacniaczem LNA-101

3.Do odbioru FM.

Antena radiowa Dipol 1RUZ PM B

 

Wszystko to spięte zwrotnicą Z13U FM - VHF- 2 x UHF. Następnie kabelek wychodzący ze zwrotnicy leci do szafy multimedialnej gdzie jest podłączony zasilacz z separatorem TV ZS300 a to już do multiswicha i do gniazdek abonenckich w całym domu. Oczywiście jest tam jeszcze antena satelitarna ale ją pomijam bo nie stwarza żadnych problemów.

 

A więc do rzeczy. Opiszę tu 3 główne moje problemy i poproszę was abyście spróbowali mi pomóc.

 

1. Po podłączeniu każdej anteny z osobna niby jest wszystko ok. Odbieram 5 muxów. Jednak gdy podłączę wszystkie anteny i włączę zasilacz to niestety gubię mux 1,2 a mux 8 bardzo zacina. mam dostęp natomiast do płatnego mux 4 na którym mi zależy. Gdy wypnę antenę numer jeden z mojej listy to mam dostęp do MUX 1,2,3 i 8 ale ten ostatni z problemami. W następnym punkcie opiszę jakie to problemy.

Czy jeśli zastosuję na antenę numer jeden taki oto filtr kanałowy to coś to pomoże? Filtr 4 kanałowy FR-413 na złączach F ALCAD Jeśli tak to czy ten filtr wepnę między zwrotnicę a antenę to czy będzie on przepuszczał zasilanie do wzmacniacza antenowego. No i oczywiście trzeba będzie ustawić na nim odpowiednie kanały które ma blokować.

A może spróbować na razie zamienić w tych antenach wzmacniacze. Jak już wiadomo pierwsza ma LNA-177 (mocniejszy) a druga LNA-101 (słabszy). Co o tym myślicie.

 

2. Kolejny mój problem to ten nieszczęsny mux 8 . Niby działa ale tylko wtedy gdy w skrzyni multimedialnej wyłączony jest z sieci zasilacz separatora. A wiadomo że wtedy gaśnie mi MUX 1,2,3 4 bo wzmacniacze nie mają zasilania. Dodam jeszcze że zrobiłem małą modyfikację anteny numer 2. Oryginalnie powinien z niej wychodzić jeden kabelek. Ale ponieważ ja potrzebuję mieć rozdzielone pasmo UHF od VHF dla zwrotnicy to w jeden puszcze jest wzmacniacz LNA-101 a do drugiej wrzuciłem symetryzator i poprowadziłem osobne kabelki do zwrotnicy.

 

3. Kolejny problem to słaby odbiór z Kielc stacji radiowych a czasami nawet brak odbioru stacji na których mi zależy. Chodzi tu głównie o VOX FM, RAdio WAWA czy Radio Fama. Jest to dla mnie bardzo dziwne. Już tłumaczę dlaczego. 2 Miesiące temu przeprowadziłem się do nowego domu. Do tej pory mieszkałem na innej ulicy jakieś 700 metrów w lini prostej. I tam był założony ten zestaw antenowy. Tam bez problemu odbierałem te stacje nawet jak była kiepska pogoda. Moje obecne miejsce zamieszkania znajduje się niestety niżej niż poprzednie. Tyle że znowu w samochodzie zaparkowanym obok domu ja bez problemu odbieram te stacje a w domu gdzie antena zainstalowana jest jakieś 7 metrów wyżej już nie. Ma ktoś jakieś pomysły co może być nie tak.

 

Bardzo proszę o jakieś porady. Tylko proszę nie pytać czy anteny ustawione są w dobrej polaryzacji bo są na 100% :).

 

Pozdrawiam i czekam na pomysły i ewentualne pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o punkt 3, odpowiedź jest prosta. Zła antena. Zainwestuj w to, ustaw antenę w pionie, do tego wysięgnik poziomy (najlepiej ok. 75 cm) i będzie okej. Warto również sprawdzić, czy dobrze połączyłeś kabel z symetryzatorem w puszce.

Generalnie wydaje mi się, że masz przesterowany sygnał. A i antena do odbioru pozostałych MUXów to szmelc.
Jeżeli chodzi o MUX4, wydano pozwolenie na kanał 40 ze Św. Krzyża, pol. H z ERP 22 kW. Nie wiem tylko, czy emisja jest prowadzona. A jak tak, wtedy wystarczyłoby ustawić jedną antenę UHF na Święty Krzyż i drugą VHF, też na ŚK, spiąć zwrotnicą i byłoby w porządku.

Edytowane przez Szymon9904
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, skin13 napisał:

Do ŚK mam w lini prostej 77 km

 

Mux-y 1-3 nadają ze ŚK dookólnie z mocą 100/100/150 kW. Ale mux-8 już kierunkowo z mocą 1.6-10 kW (największe tłumienie w kierunku północnym). Mux-4 także kierunkowo z Kielc z mocą 0.8-5 kW (największe tłumienie w kierunku północno -zachodnim).

 

15 godzin temu, skin13 napisał:

Chodzi tu głównie o VOX FM, RAdio WAWA czy Radio Fama

Te rozgłośnie nadają z różnych nadajników i mają bardzo niskie moce

- Kielce Komin EC

- Kielce Wzgórze Telegraf

- Ostrowiec Świętokrzyski Komin MEC

 

Aby to wszystko zagrało, trzeba by porobić pomiary i na ich podstawie dobrać anteny i ewentualne wzmacniacze. Jak będzie duża rozbieżność w poziomach sygnału, to zawsze będą zakłócane te o dużo niższej mocy i kiepskiej jakości. Na dodatek, jak wpuścisz w switcha sygnał o zbyt wysokim poziomie, to też mogą być kwiatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to wiem ale chciałbym spróbować coś wycisnąć z tego sprzętu przy waszej pomocy. Jeżeli się nie uda wezwę profesjonalistę ale najpierw chcę wiedzieć, że już się nie da nic zrobić. Dlatego nadal czekam na wasze pomysły jak przy użyciu tego co mam (z ewentualnymi drobnymi modyfikacjami) spróbować osiągnąć mój cel. A więc czy macie jakieś pomysły jak to wszystko poukładać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jako osoba na co dzień zajmująca się instalacjami TV powiem, Ci to co kolega wyżej - bez miernika i zmierzenia SNR oraz mocy docierającego sygnału do anteny nikt Ci nie pomoże. Teraz to takie bezsensowne wróżenie z fusów. Może być uszkodzony zasilacz, przesterowany sygnał, uszkodzona zwrotnica itd. itp.

 

Jedyne co można stwierdzić to, że ta zwrotnica mezona to badziewie a stosowanie LNA to głupota. Powinieneś zastosować pojedyncze anteny na jedno pasmo z symetryzatorami a nie wynalazki combo. Anteny oczywiście zamontowane we właściwej polaryzacji np. MUX4 - pion. Te anteny podpiąć do wzmacniacza ( np. https://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_budynkowy_ma-076l_fm-vhfiii-2xuhf_terra_R82332.htm )  i wtedy wpuścić odpowiednio wyrównany sygnał do multiswitcha (poniżej 85 dbuV  żeby nie przesterować switcha).

Edytowane przez krajes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...