Skocz do zawartości

Powolny upadek telewizji satelitarnej


djadijos
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

https://satkurier.pl/news/176206/directv-nie-bedzie-kupowac-kolejnych-satelitow.html

 

Cytat

AT&T, właściciel amerykańskiego giganta telewizji satelitarnej DirecTV, nie zamówi już więcej satelitów, poinformowali 29 listopada br. szefowie firmy. - Nie będzie nowych satelitów - ogłosił John Donovan, dyrektor generalny AT&T Communications, podczas prezentacji dla analityków. Krok ten może oznaczać początek końca ery telewizji satelitarnej, która stopniowo może być zastępowana przez internetowe usługi OTT. 

 

 

Tymczasem pierwsi dostawcy zaczynają stopniowo rezygnować z telewizji satelitarnej. 

 

Na naszych oczach dokona się teraz rewolucja technologiczna. Streaming i unicast (pomimo nadal wad wieku dziecięcego) będzie prawdopodobnie już przyszłością. Dla mnie to będzie rewolucja nawet większa niż przejście z analogu na cyfrę. Duże większe możliwości dla klientów i upadek wielu gigantów którzy się nie dostosują.

Edytowane przez djadijos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Powolny upadek telewizji satelitarnej” to wg mnie etap bardzo długoterminowy. 

Patrząc na Nasze położenie już w roku 2021 2. nowe satelity HotBird wymienią 3. obecne i nadal będzie się wiele działo na orbicie.

https://satkurier.pl/news/172768/dwa-nowe-satelity-hot-bird-w-2021.html

A tym co Nas spotka w latach oddalonych ~2030, nie ma tym sobie głowy zawracać:-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@shark

TV satelitarna w Europie też będzie w odwrocie. Nie bez powodu Polsat wykupuje Netię ,by mieć infrastrukturę do świadczenia telewizji po IP. Firmę ,która ma już doświadczenie w świadczeniu usługi TV IP po unicascie, który w otwartym internecie jest jedyną możliwą drogą. No i infrastrukturę magistralną światłowodową w całej Polsce, także po TK Telekom. A wiadomo, że unicastowa telewizja IP to nadal młoda technologia i trzeba już wcześniej zbierać doświadczenie by po 2020 roku, gdy programy w 4K na satelicie będą [beep]nie drogie i musowe (infrastruktura do IP tanieje z roku na rok). Nawet DVB-S2X, z tego co pamiętam, nie daje ogromnej pojemności na transponderach. Wiadomo oczywiście, że przez jakiś czas będą nadal świadczyć DTH, jednak przyszłość dla satelity jest zła. Polsat już to widzi i dlatego się zabezpiecza. nc+ jest w gorszej pozycji, gdyż nie mają własnej infrastruktury. A dzierżawa kosztuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby telewizja internetowa w pełni się upowszechniła i zastąpiła telewizję tradycyjną (czy to naziemną, czy satelitarną) to najpierw wszyscy musieliby być w zasięgu bardzo szybkiego, światłowodowego Internetu, w dodatku bez żadnych limitów danych. Tym bardziej, że jeżeli mamy mówić o transmisjach w rozdzielczości 4K. A Polska pod tym względem, niestety, wciąż mocno kuleje. :(  Zwłaszcza na wsiach i w małych miejscowościach, gdzie osiągane prędkości Internetu są zazwyczaj mizerne. Tam światłowodów pewnie nigdy nie będzie, bo "operatorom się nie opłaca" (Polska to taki kraj, w którym nikomu nic się nie opłaca :crazy:) . Dla nich liczą się tylko duże miasta. :/  Czyli, że co? Mieszkańcy małych miasteczek i wsi mają pozostać bez telewizji? Albo przeprowadzić się do dużego miasta? Nierealne! Dlatego ja uważam, że tradycyjna telewizja jeszcze przez wiele lat nie wyginie. O ile w ogóle... :roll:  Myślę, że bardziej będzie to wyglądało tak, że telewizja internetowa będzie jedynie uzupełnieniem dla tej tradycyjnej.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bugmenot napisał:

Poczytaj o sieci 5G :).

Teoria to jedno i tutaj się zgodzę, ale praktyka polska to już druga sprawa (przyzwyczajenie klienta, sentyment, niechęć do zmian, uczenie się od nowa). Młode osoby są i będą zapewne chłonne zmian, bo większość z nich korzysta więcej z internetu, a niżeli oglądają TV, a co właśnie z osobami z małych miasteczek/wsi jak pisze @Barti, skoro tam w sporej części dociera sygnał nadal 3G, a pewnie i pojawia się jeszcze sygnał EDGE. Jak dla mnie to całe 5G i podobne wynalazki będą wyłącznie uzupełnieniem oferty i dodatkowym kanałem dystrybucji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2018 o 15:01, djadijos napisał:

@shark

TV satelitarna w Europie też będzie w odwrocie. Nie bez powodu Polsat wykupuje Netię ,by mieć infrastrukturę do świadczenia telewizji po IP. Firmę ,która ma już doświadczenie w świadczeniu usługi TV IP po unicascie, który w otwartym internecie jest jedyną możliwą drogą. No i infrastrukturę magistralną światłowodową w całej Polsce, także po TK Telekom. A wiadomo, że unicastowa telewizja IP to nadal młoda technologia i trzeba już wcześniej zbierać doświadczenie by po 2020 roku, gdy programy w 4K na satelicie będą [beep]nie drogie i musowe (infrastruktura do IP tanieje z roku na rok). Nawet DVB-S2X, z tego co pamiętam, nie daje ogromnej pojemności na transponderach. Wiadomo oczywiście, że przez jakiś czas będą nadal świadczyć DTH, jednak przyszłość dla satelity jest zła. Polsat już to widzi i dlatego się zabezpiecza. nc+ jest w gorszej pozycji, gdyż nie mają własnej infrastruktury. A dzierżawa kosztuje...

 

Może się nie znam ale internet chyba też z gumy nie jest. Gdzieś kiedyś czytałem że netflix w USA zuzywa juz 35% transferu. Że dostawcy internetu krzywo na to patrzą, że już się netflix u nich buforuje, zacina itd. To że u kogoś teraz dobrze to działa to nie znaczy że tak wiecznie będzie. Na pewno dużo cześć rynku przejmie nadawanie przez internet, ale to będzie uzupełnienie a nie podstawa. Nie sądzę aby to się zmieniło za naszych czasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stany to bardzo rozległy i specyficzny kraj. U nich jest ciężko budować infrastrukturę gdy nierzadko do sąsiada najbliższego masz kilka kilometrów. Wiadomo że internet nie jest z gumy, ale tak samo ogromny ruch będzie generować cyfrowa dystrybucja gier, programów, muzyki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim.

Po pierwsze. Przez satelite też. Wystarczy że będziesz miał dekoder podłączony do neta. 

Po drugie. Więcej danych zbierze o tobie Google i Apple bezpośrednio z twojego smartfona bez roota i kontroli nad PEŁNYMI uprawnieniami aplikacji także systemowych. Tak samo fb i instagram.

Większość pewnie nawet nie wyłączyła oficjalnego zbierania lokalizacji i danych przez Google. W tym pewnie Ty ;)

Usługi jednokierunkowe są już be.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż by dla usług typu VOD czy zewnętrzne aplikacje typu ipla które wielu użytkowników używa w dekoderach. Oraz multiroom który masz poprzez wifi coraz częściej.

 

P.S. Mam o tym pewnie zdecydowanie większe pojęcie niż Ty, jestem informatykiem ;).

Znam niebezpieczeństwa, jednak nie przesadzajmy już. Naprawdę więcej świństw robi ci Google, Apple i Microsoft oraz Facebook.

Satelita sama w sobie to wiadomo że transmisja jednokierunkowa, ale dzisiaj coraz częściej dekodery są podłączone także do internetu. Dla chociaż by większych możliwości. VOD 4K itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam o tym pewnie zdecydowanie większe pojęcie niż Ty, jestem informatykiem  (jakim?)

Skąd przekonanie kim ja jestem i co wiem.

 

Temat brzmi powolny upadek telewizji  satelitarnej  a nie  satelitarnej z netem

streaming? Ewentualnie jako opcja.

 

apropo satelita sama w sobie to wiadomo że transmisja jednokierunkowa, łał może być też być dwukierunkowa miałem z internet sat.

 

Dla chociaż by większych możliwości. VOD 4K itp.

Na satelicie  są testy 8K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Internet przez satelitę i dwukierunkowość to kwestia dosyć droga i wątpię by operatorzy TV w to szli. Jest oczywiście ostatnio ogromny postęp ostatnio, jednak nadal satelita to nie jest najlepsze źródło internetu. Co najwyżej w ostateczności. Gdy nie ma nic innego. Tak myślałem że o tym wspomnisz. Mogłem dopisać jednak że chodzi o usługę TV.

 

Testy są 8K ale co z tego jak transpondery niestety nie są z gumy. Nawet DVB2-S2X nie pomoże aż tak. Jeden kanał 4K to 20-25Mbps. Pojemność aktualnie transpondera to gdzieś ~65 Mbps. A koszty niemałe. Klientów DTH będzie coraz mniej gdy wchodzi się na wioski z FTTH w ramach POPC. Poza tym internet czy ogólnie unicast stwarza możliwości usług dodatkowych.

 

Z całym szacunkiem ale niestety stwarzasz takie wrażenie jakbyś nie był w branży właśnie. Jeśli się mylę to przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Technologia idzie coraz bardziej do przodu,dzisiaj wszystko będzie generować ogromny ruch. Netflix, gry, stream muzyki itp. . A Netflix czy HBO GO może dzięki treściom na żądanie zabrać zbyt dużo dotychczasowym operatorom,jeśli się nie dostosują, a z tego to oni się nie podniosą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się, czy wrzucać tu coś, czy nie ale tak na pożegnanie ;) Nie to, żeby tu jakąś ostrą dyskusję rozkręcać - wrzucam swoją wizję tak na koniec ;)

 

Jeśli chodzi o newsa, to wziąłbym poprawkę, że w USA jednak sytuacja jest nieco inna. Ogromny obszar, regionalizacja i różnice stref czasowych powodują, że nie jest możliwe dostarczenie sygnału na całe terytorium Stanów Zjednoczonych tylko z jednej pozycji satelitarnej.

 

To prowadzi do sytuacji, w której oferta DirecTV jest "powielona" (z różnicami dla określonych regionów, do których emisja jest kierowana) z aż 6 pozycji satelitarnych, z użyciem 9 satelitów (a zarządza 13 satelitami). Użytkownicy swego czasu mieli konieczność montowania zestawów na 5 pozycji satelitarnych z tego, ale zredukowano to do zestawów na 3 pozycje.

 

61P4TR6Km9L._SX466_.jpg

 

Utrzymanie tego, obsługa naziemna, to gigantyczne koszty.

 

Nie ma wątpliwości, że streaming rośnie. Ale nadal minie jednak jeszcze trochę czasu, zanim solidny i bardzo dobrej jakości, nielimitowany Internet dotrze naprawdę w każdy zakątek. W USA jest to nawet trudniejsze, są gigantyczne obszary słabo zurbanizowane, gdzie trzeba byłoby stawiać stacje bazowe dla paru osób. Tam rzeczy typu 5G dotrą najpóźniej i dla tych osób satelita - chcąc-niechcąc - jeszcze moim zdaniem na jednak dość długo zostanie nawet jedynym możliwym wyborem. Wg raportu OpenSignal AT&T miało pokrycie 4G w lipcu 2018 jakieś 88,43 proc, oferując uśrednioną prędkość pobierania 15,08 Mbit/s (LINK)

 

Komunikatu AT&T nie traktowałbym jako planów całkowitego wyjścia z satelity, bo byłoby to w tej sytuacji "zaoranie" całej usługi DirecTV jako takiej, wyrzucenie pieniędzy na zakup w błoto i finalnie jednak utrata jakiejś części rynku, której na streaming nie przerzucą. Raczej ja bym tu doszukiwał się planów wyjścia z nieekonomicznego i nieoptymalnego budowania własnej infrastruktury, rezygnując z tego w przyszłości na rzecz dzierżawy pojemności. Zamiast płacić i utrzymywać całego satelitę, wraz z wszelkim ryzykiem jakie to niesie (awarie itp.), oszczędniej będzie wydzierżawić precyzyjnie tyle pojemności, ile potrzebują (a resztę operator satelity wydzierżawi komu innemu), może reorganizując emisję by nie dublować transmisji z wielu pozycji i zredukować to do minimum. Nie wierzę, aby odważyli się w bliskiej perspektywie uciec z satelity, w dalszej - prędzej redukcja, hybrydowe STB, ale też nie porzucenie. Zwłaszcza też, że tradycja oglądania linearnej TV w USA też jest silna (choć oczywiście i to się zmienia).

 

Natomiast w szerszym spektrum też nie skreślałbym satelitów. O dwukierunkowej łączności raczej bym zapomniał, bo jest to kłopotliwe dla użytkowników (specjalne LNB/BUC), ale są inne zalety:
- pasmo Ku nie jest jedynym, usługi w paśmie Ka też są możliwe i praktykowane, a to dodatkowa spora pojemność
- nowe generacje satelitów pozwalają na coraz lepsze "krojenie" wiązek kierunkowych, co znowu daje możliwość ponownego użycia tego samego pasma dla różnych regionów np. Europy (i jest to już z powodzeniem stosowane, np. na 9°E, za moment będzie też na 5°W - o ile SES był z wiązką kierunkową na UK pierwszy, to Eutelsat pociągnął to do wyższego poziomu, robiąc jednoczesne niezależne emisje z jednych parametrów dla różnych, ale bardzo bliskich obszarów, tylko dwa kierunki to w zasadzie automatyczne podwojenie dostępnej pojemności - to może być trend, który w przyszłości chwyci bardzo mocno)
- rozwijają się możliwości transmisji DVB. DVB-S2X przy zastosowaniu odpowiednich modulacji może sporo. ~65 Mbit/s to pojemność przy stosowaniu klasycznego SR 27500 ksymb/s, z 8PSK i FEC 3/4. Türksat dla swoich testów 8K z 50°E idzie w 32APSK z SR 34285 ksymb/s i FEC 3/4, co nadal może by się jakoś upchnęło na tp. 36 MHz, a tu już mamy 127 Mbit/s. A DVB-S2X zakłada nawet modulację 256APSK. Oczywiście wraz ze wzrostem złożoności modulacji komplikuje się odbiór, ale nie demonizowałbym, że musielibyśmy iść w anteny po 1-2 m. To jest bardziej kwestia ukierunkowania i skupienia wiązki. Są na orbicie transpondery, które świecą na nas po 20 dB SNR na antenach 100 cm. Tu wracamy do kwestii wiązek regionalnych/spot-beamów.

 

Oczywiście aby to stało się możliwe, musi się pozmieniać też flota na orbicie, co zajmie (dzieje się stale, naturalnie, bo satelity kończą żywot na bieżąco, np. teraz 5°W jest na etapie wymiany). Ale zajmie też budowa infrastruktury naziemnej, aby dostarczyć dobrej jakości szerokopasmowy Internet w każdą lokalizację. I tu będzie mocno ciążyć kwestia dochodowości. Satelita poleci tak czy siak, a z budową łącz przekonałem się w Krakowie, że można być w centrum miasta, a mieć drewniany słup od Orange (heh, no dobra, zmienili na betonowy pod koniec), a po zakopaniu światłowodu usłyszeć, że im się nie opłaca na razie wpinać indywidualnych ;)

 

Gdyby mieć satelitę z wiązką kierunkową na Polskę i tylko samo pasmo Ku (2050 MHz), to mamy mniej więcej 57 ekwiwalentów transponderów po 36 MHz (niecałe). Wrzucając na nie emisję 16APSK z SR 30000 ksymb/s i FEC 5/6 mamy po 89 Mbit/s. To x 57 to ponad 5 Gbit/s. I to się nie zmienia, niezależnie czy korzysta z tego jedna osoba, czy 37 mln obywateli. Co oczywiście jest i zaletą (koszty infrastruktury są jedne, nie wzrastają w zależności od obciążenia) i wadą, bo jest to rzecz jasna nieoptymalne. W sieci nie ogląda się = nie ma transferu, a gdy jest, to tylko tego, co się ogląda. Ale cóż - każdy chyba się zderzył z sytuacją, że gdy mamy jakieś ważne wydarzenie, to póki co przeważnie streaming zawodzi przy zbyt dużej ilości widzów. To się zmienia i zmieni. Ale jeszcze nie dziś...

 

Uważam, że obydwie metody dostarczania treści będą sobie spokojnie koegzystować, każda mając swoje atuty i wady. Każda ma ogromne możliwości rozwoju, satelity także. Natomiast usługodawcy będą jednak musieli, aby przetrwać na rynku, zaoferować usługi w pełni komplementarne. Sam satelita nie będzie wystarczającym nośnikiem, klienci będą wymagać możliwości wygodnego przechodzenia między siecią, satelitą, usługi niezależnej od sposobu jej dostarczania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że sprawnie tę kwestię rozwiązuje Sky poprzez usługę SkyQ.Można obejrzeć niemal wszystko poprzez neta jak i satelitę.Dekoder stał się multimedialnym centrum z kilkoma najważniejszymi aplikacjami typu Netflix.

 

Wszelkie kolekcje typu Sky Box Sets dostarczane są internetem co pozwala na ściągnięcie ich na dysk i obejrzenie w dowolnej porze co jest nawet wygodniejsze niż Netflix bo jak wiemy internet nie wszędzie jest super a poza tym nie jesteśmy jedynymi go używającymi w domu.

W streamingu widzę jednak szansę nato iż platformy pozbędą się śmieciowych kanałów i postawią na porządny kontent jak w Sky,w którym nie ma wielu kanałow znanych u nas a nc+ np dołączy np Netflix do swoich dekoderów..udawanie że kolejne kanały przyciągną abonentów gdy tak wielu ludzi np na tym forum ogląda Netflixa i sobie go ceni jest zwyczajnie bzdurą.

Albo polączą oba światy albo ktoś zrobi to za nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...