Skocz do zawartości

Tuner z systemem Linux – oprogramowanie, konfiguracja itp.


Barti
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie korzystam ze "zwykłego" tunera, Ferguson Ariva 202E. Za jakiś, być może niedługi, czas będę się powoli przymierzał do zakupu nowego. Chciałbym "przesiąść" się na tuner oparty na systemie Linux. Nigdy dotąd nie miałem do czynienia z tego typu sprzętem.

Myślę o tunerze Vu+ Duo 4K, który w sprzedaży dostępny będzie od dnia 1 grudnia br. i któremu poświęcony jest też osobny wątek w niniejszym dziale forum:  ➡️ https://forum.satkurier.pl/topic/28302-vu-duo-4k/

Na początek więc chciałbym się dowiedzieć, jakie oprogramowanie (image) najlepiej wybrać do takiego tunera?

Wiem, że jest VTi, OpenATV, OpenPLi, BlackHole i być może jeszcze jakieś inne. Nigdy jednak z żadnego z nich nie korzystałem. Na chwilę obecną jest mi to kompletnie obce.

Które oprogramowanie zatem najlepiej wybrać i za jego pomocą korzystać z takiego tunera? Jakie są różnice pomiędzy nimi? Które z nich jest najlepsze? Jak wygląda kwestia wyglądu menu tunera, dolnej "belki" z informacjami o aktualnie oglądanym programie itp.? Rozumiem, że realizuje się to za pomocą tzw. skórek? Czy takie różne skórki dostępne są w każdym oprogramowaniu (image)?

Aktualnie posiadam moduł CAM CI+ Cyfrowego Polsatu (posiadający tryb "Legacy") oraz dodatkowo aktywną i regularnie opłacaną kartę Smart HD+, która aktualnie "siedzi" w uniwersalnym czytniku kart mojego obecnego tunera. Chciałbym nadal z nich korzystać także w tunerze z systemem Linux. Czy moduł ten zadziała od razu po jego włożeniu do takiego tunera, czy potrzebne są tutaj jakieś dodatkowe "zabiegi" w oprogramowaniu tunera, konfiguracji, aby go uruchomić? I tak samo, jeśli chodzi o kartę Smart HD+, z której również korzystałbym w takim tunerze w jego czytniku kart. Czytałem kiedyś tu na forum coś o oscam, że to jest właśnie do tego potrzebne. Ale ja kompletnie nie wiem, "czym to się je". ;) Rozumiem, że jest to dodatek ("wtyczka") w oprogramowaniu tunera, który pozwala uruchomić kartę kodową znajdującą się w jego czytniku kart? Czy aby uruchomić kartę Smart HD+ to wystarczy tylko wgrać ten oscam i uruchomić? Czy trzeba tutaj "bawić" się w jakieś ustawienia, konfigurowanie?

Edytowane przez Barti
Dla uogólnienia zmieniono tytuł wątku.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wybór image/oprogramowania do odbiornika linuksowego, to myślę, że jednak sporo zależy od preferencji. Ja często polecam początkującym najpierw zaopatrzyć się w odbiornik z prekonfigurowanym oprogramowaniem przez sprzedawcę, żeby nie musieć od razu rzucać się na głęboką wodę. Mając taki gotowy sprzęt warto sobie zrobić pełną kopię image, na co pozwala w zasadzie każdy image. Mając taką kopię jesteś niemal w 100% bezpieczny i możesz wgrywać inne image, powoli zdobywając wiedzę o strukturze i funkcjonowaniu tego sprzętu :)

 

Prywatnie uważam VTi za dobry wybór do Vu+, jako że czerpie i jest mocno związane z oryginalnym oprogramowaniem (ale w tym momencie - 28.11.2018, VTi dla Duo 4K jeszcze nie ma). Niekiedy ma możliwości na Vu+, które na alternatywnym software debiutują z poślizgami. Na drugim miejscu u mnie jest OpenATV, dalej OpenPLi. Ale kogo się zapytasz, to pewnie powie co innego ;) Poza tym czasami są image "ekskluzywne", które na inne tunery nie wychodzą, np. VTi jest tylko na Vu+, za to na Vu+ nie ma Egami, jest na Miraclebox, Zgemmę i ostatnio Octagona SF8008.

 

Skórki są dostępne dla interface, ale przeważnie fabrycznie zainstalowana jest jedna, domyślna, żeby nie dociążać sprzętu, zwykle można zainstalować kilka innych bezpośrednio z tzw. feedu, czyli korzystając z pilota i wybierając z drzewa plików jedną z dostępnych skórek. Np. w OpenATV w feedzie jest ich obecnie 88, ale część z tego to różne warianty kolorystyczne jednej, odrzucając to może będzie ze 30-40 różnych.

 

Tak przykładowo wygląda banner na skórce MetrixHD, która jest domyślną na oprogramowaniu OpenATV 6.3. Przy okazji jest to zrzut ekramowy z Vu+ Duo 4K właśnie i pokazuje działanie z modułem CI+ Cyfrowego Polsatu, bez wgranych żadnych dodatków, zadziałał "z kopa".

67899.jpg

(zamiast logo OpenATV po lewej mogą być logosy kanałów, tylko trzeba je wgrać - nie mam teraz nic pod ręką)

 

Jeśli zakupisz tuner całkiem czysty, nie przygotowany wstępnie przez sprzedawcę, to moduł ruszy zwykle mimo wszystko bez niczego (ew. najwyżej przestawiając jakąś opcję w menu, jak Obsługa wysokiej przepływności), ale przy czytniku trzeba pokombinować. W tunerach linuksowych czytnik to tylko podpięty sprzęt, dla którego potrzebne jest oprogramowanie, aby się z nim komunikować. Aktualnie popularnym rozwiązaniem jest w tym zakresie tzw. właśnie oscam, jest to wtyczka. Sama jego instalacja może nie być prosta dla osoby zupełnie nie w temacie, a dochodzi też odpowiednia konfiguracja - z poziomu systemu plików lub specjalnego webinterface w przeglądarce na komputerze. Różnie bywa, bo czasami trafi się na gotowy pakiet oscam już przez kogoś skonfigurowany, ale ta konfiguracja może być bardziej lub mniej udana, a może być nawet dla innego/zagranicznego nadawcy itp. Rozpracowanie i skonfigurowanie tego samemu nie jest jakimś rocket-science, ale gdy siada się do tego po raz pierwszy to nie ma cudów: nie wie się o co chodzi i trzeba spędzić nieco czasu na szukanie i uczenie się obsługi. Sprawy nie ułatwia, że na przestrzeni lat oscam ewoluował, zmieniały się też metody konfiguracji, nie zawsze stare opisy odzwierciedlają stan bieżący. Może być w tym potrzebna pomoc kogoś doświadczonego.

 

Czasami też wpływ na trudność konfiguracji ma image, który wybierzemy. Np. na OpenPLi instalacja oscam jest jednym z etapów zaraz po wgraniu software i o ile pamiętam, to ten oscam jest skonfigurowany w podstawowym stopniu na tyle dobrze, że karta Smart HD+ zadziała w nim od razu. A w OpenATV potrzeba za to (przykładowo, to jedna z możliwości) najpierw doinstalować nieoficjalny feed (źródło z wtyczkami), zainstalować wtedy oscam  i jeszcze zmienić jego konfigurację, bo nie będzie dobra pod Smart HD+ oraz ewentualnie może zaktualizować binarkę (plik wykonywalny, coś jak exe w Windows), bo na feedzie dają jakieś staruchy.

 

To kolejny argument za nabyciem jednak czegoś prekonfigurowanego. Najpierw ruszysz z gotowym tunerem, zrobisz kopię tego co jest i możesz eksperymentować, a gdy nie wyjdzie lub nie będziesz miał czasu na zabawę - cofniesz się do tego, co było już wgrane i oglądasz dalej, a pobawisz się przy innej okazji ;)

  • Popieram 1
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilku znajomych, których zachęcałem do zakupu tunera z E2. Twierdzili, że to "skomplikowany" sprzęt, ale po zakupie i "małej pomocy" przy konfiguracji ogarnęli sprzęt. A po tygodniu użytkowania stwierdzili, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. :) W necie jest sporo filmików, opisów itp. Warto je poszukać. W zasadzie każdy tuner z E2 konfiguruje się podobnie. Różnice są niewielkie. VTi na początek nadaje się jak najbardziej. A później OpenPLi +neoboot i można wgrać wszystkie image dostępne do Vu+, oczywiście jak ktoś ma na to czas i ochotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Mr. Orbita napisał:

Ja często polecam początkującym najpierw zaopatrzyć się w odbiornik z prekonfigurowanym oprogramowaniem przez sprzedawcę, żeby nie musieć od razu rzucać się na głęboką wodę. Mając taki gotowy sprzęt warto sobie zrobić pełną kopię image, na co pozwala w zasadzie każdy image. Mając taką kopię jesteś niemal w 100% bezpieczny i możesz wgrywać inne image, powoli zdobywając wiedzę o strukturze i funkcjonowaniu tego sprzętu :)

 

Jeżeli ostatecznie zdecyduję się na zakup tunera (a myślę, że tak) to oczywiście zakupiłbym go w sklepie Hollex. Patrzyłem też na stronie internetowej jednego ze sklepu z Opola, który również oferuje sprzęt i akcesoria TV-SAT, ale on w swojej ofercie w ogóle nie ma tunerów Vu+, chociaż ma jakieś na Linuksie. Chyba jakieś Opticum'y tam widziałem. A gdzieś indziej raczej nie mam ochoty szukać.

Rozumiem, że zakupując taki tuner w sklepie Hollex, mogę liczyć na to, że przed wysyłką sklep mi ten tuner odpowiednio skonfiguruje i przygotuje "pod moje potrzeby"? Zależy mi właśnie na tym, aby po jego odebraniu, rozpakowaniu i podłączeniu włożyć do niego mój moduł CAM CI+ Cyfrowego Polsatu oraz kartę Smart HD+ do jego czytnika kart i żeby od razu wszystko hulało.

 

 

23 godziny temu, Mr. Orbita napisał:

Prywatnie uważam VTi za dobry wybór do Vu+, jako że czerpie i jest mocno związane z oryginalnym oprogramowaniem (ale w tym momencie - 28.11.2018, VTi dla Duo 4K jeszcze nie ma). Niekiedy ma możliwości na Vu+, które na alternatywnym software debiutują z poślizgami. Na drugim miejscu u mnie jest OpenATV, dalej OpenPLi. Ale kogo się zapytasz, to pewnie powie co innego ;) Poza tym czasami są image "ekskluzywne", które na inne tunery nie wychodzą, np. VTi jest tylko na Vu+, za to na Vu+ nie ma Egami, jest na Miraclebox, Zgemmę i ostatnio Octagona SF8008.

 

Kupując taki tuner zdecyduję się raczej właśnie na oprogramowanie VTi. Tyle tylko, że dla tunera Vu+ Duo 4K jeszcze go nie ma. Ile mniej więcej czasu może potrwać "poślizg" w wydaniu image VTi dla tego tunera? Czy w przypadku poprzednich modeli Vu+, np. Vu+ Ultimo 4K i wcześniejszych, też było podobnie?

Czy oprogramowanie VTi jest w pełni spolszczone? Kiedyś z ciekawości szukałem za pomocą Google zrzutów ekranowych z image VTi i widziałem dużo z nich po niemiecku. Wśród nich były też po polsku, gdzie język polski przeplatał się z językiem niemieckim. Nie pamiętam już teraz dokładnie, bo to było dość dawno temu. Kojarzę jednak, że takie coś widziałem. A ja nie znam języka niemieckiego i nie wyobrażam sobie, że w interfejsie obsługi tunera było coś częściowo po niemiecku i częściowo po polsku.

No i pozostaje też kwestia tego, czy jak już VTi będzie dostępne dla tunera Vu+ Duo 4K to czy moduł CAM CI+ Cyfrowego Polsatu będzie na nim działał poprawnie? Wiem już od ciebie, że na OpenATV ten moduł działa, ale czy tak będzie też w przypadku VTi? Bo może też być z tym różnie, prawda? Ale na innych tunerach z "rodziny" Vu+ z image VTi moduł CAM Cyfrowego Polsatu działa poprawnie? Jeśli tak to jest nadzieja na to, że w przypadku tunera Vu+ Duo 4K też tak będzie. :roll:

 

 

W dniu 28.11.2018 o 03:57, Mr. Orbita napisał:

Jeśli zakupisz tuner całkiem czysty, nie przygotowany wstępnie przez sprzedawcę, to moduł ruszy zwykle mimo wszystko bez niczego (ew. najwyżej przestawiając jakąś opcję w menu, jak Obsługa wysokiej przepływności), ale przy czytniku trzeba pokombinować. W tunerach linuksowych czytnik to tylko podpięty sprzęt, dla którego potrzebne jest oprogramowanie, aby się z nim komunikować. Aktualnie popularnym rozwiązaniem jest w tym zakresie tzw. właśnie oscam, jest to wtyczka. Sama jego instalacja może nie być prosta dla osoby zupełnie nie w temacie, a dochodzi też odpowiednia konfiguracja - z poziomu systemu plików lub specjalnego webinterface w przeglądarce na komputerze. Różnie bywa, bo czasami trafi się na gotowy pakiet oscam już przez kogoś skonfigurowany, ale ta konfiguracja może być bardziej lub mniej udana, a może być nawet dla innego/zagranicznego nadawcy itp. Rozpracowanie i skonfigurowanie tego samemu nie jest jakimś rocket-science, ale gdy siada się do tego po raz pierwszy to nie ma cudów: nie wie się o co chodzi i trzeba spędzić nieco czasu na szukanie i uczenie się obsługi. Sprawy nie ułatwia, że na przestrzeni lat oscam ewoluował, zmieniały się też metody konfiguracji, nie zawsze stare opisy odzwierciedlają stan bieżący. Może być w tym potrzebna pomoc kogoś doświadczonego.

 

Czasami też wpływ na trudność konfiguracji ma image, który wybierzemy. Np. na OpenPLi instalacja oscam jest jednym z etapów zaraz po wgraniu software i o ile pamiętam, to ten oscam jest skonfigurowany w podstawowym stopniu na tyle dobrze, że karta Smart HD+ zadziała w nim od razu. A w OpenATV potrzeba za to (przykładowo, to jedna z możliwości) najpierw doinstalować nieoficjalny feed (źródło z wtyczkami), zainstalować wtedy oscam  i jeszcze zmienić jego konfigurację, bo nie będzie dobra pod Smart HD+ oraz ewentualnie może zaktualizować binarkę (plik wykonywalny, coś jak exe w Windows), bo na feedzie dają jakieś staruchy.

 

To kolejny argument za nabyciem jednak czegoś prekonfigurowanego. Najpierw ruszysz z gotowym tunerem, zrobisz kopię tego co jest i możesz eksperymentować, a gdy nie wyjdzie lub nie będziesz miał czasu na zabawę - cofniesz się do tego, co było już wgrane i oglądasz dalej, a pobawisz się przy innej okazji ;)

 

Wiele z tego, co powyżej napisałeś to na chwilę obecną jest dla mnie "czarna magia". ;) Dlatego też, jak napisałem wyżej na początku niniejszego mojego postu, chciałbym, aby sklep Hollex mi pomógł w odpowiednim skonfigurowaniu tunera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki będzie poślizg z VTi na razie trudno powiedzieć, ale zawsze dla nowego sprzętu jakiś jest. Mam nadzieję, że jednak na początku grudnia coś wrzucą. Nie pamiętam już jak było z poprzednimi modelami :/

 

Oprogramowanie jest spolszczone myślę w 99%, sporadycznie zdarzają się jakieś sytuacje, że jest coś po angielsku, zwykle w opcjach bardziej zagrzebanych albo świeżo dodanych. VTi jest nieźle przetłumaczone, częściej jakieś drobne braki trafiają się na OpenATV/OpenPLi, ale też jeśli już, to dotyczą zwykle świeżo dodanych opcji. Także raczej nie zderzysz się z jakimiś brakami w tłumaczeniach ;)

 

Co do działania VTi, to na razie trudno coś rokować zanim wyjdzie, ale jeśli moduł CI+ Cyfrowego Polsatu działa już teraz na "openach", to są spore szanse, że i na VTi tak będzie. Istotna zmiana w VTi jest taka, że może (a przynajmniej takie są przypuszczenia) oferować wsparcie CI+ także bez trybu legacy. To zmienia działanie modułów CI+, na "Openach" teraz ten moduł uruchamia się starymi metodami komunikacji - obecność trybu legacy na module CI+ generalnie sprowadza się do tego, że może działać jako CI i tak też się dzieje na OpenATV/OpenPLi. Ale jeśli obsługa CI+ jest dostępna, to moduł Cyfrowego Polsatu wtedy skorzysta z CI+ i tym samym działanie może być inne, dlatego na VTi dla pewności trzeba będzie to jeszcze sprawdzić - gdy VTi się pojawi i jeśli będzie obsługiwać CI+.

 

Ogólnie zdarzają się niekiedy jakieś zgrzyty z współpracą z modułami, ale specyficzne. Wspomniałem wcześniej o kanałach erotycznych, bo pamiętam, że była swego czasu akcja z restartami, jeśli CAM pytał się o PIN dla stacji z oferty erotycznej właśnie. Wydaje mi się, że VTi z tym miał kłopoty i nie pomagała na to nawet możliwość zapamiętania PIN-u dla CAM. Do sprawdzenia.

 

Jeśli chodzi o zakup, to w Hollex tylko wybierzesz z listy oprogramowania VTi i zostanie przygotowany dla Ciebie, będzie spełniać w/w wymagania ;) Ale oczywiście najpierw trzeba będzie poczekać na wydanie VTi i sprawdzenie jak na VTi jest z działaniem tego, co potrzebujesz. Liczę, że w grudniu sprawa będzie już jasna, zależy od deweloperów VTi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Barti szarpnij się i kup Vu Ultimo 4K - sprawdzony - przetestowany i pozbawiony wad wieku dziecięcego.

Spokojnie można już kupić w cenie około 1900 - 1990 zł.

Moduł Polsatu CI+ działa i nie tylko ten.

 

W dniu 28.11.2018 o 03:57, Mr. Orbita napisał:

Ja często polecam początkującym najpierw zaopatrzyć się w odbiornik z prekonfigurowanym oprogramowaniem przez sprzedawcę, żeby nie musieć od razu rzucać się na głęboką wodę. Mając taki gotowy sprzęt warto sobie zrobić pełną kopię image, na co pozwala w zasadzie każdy image. Mając taką kopię jesteś niemal w 100% bezpieczny i możesz wgrywać inne image, powoli zdobywając wiedzę o strukturze i funkcjonowaniu tego sprzętu :)

 

Lepiej wgrać od nowa i pod siebie skonfigurować.

Podstawa to ustawić  swoje hasło dla użytkownika "root" tak na samym początku.

Żeby nie było pytań:

Nic nie oglądam - nic nie nagrywam a świeci się na wyświetlaczu dekodera czerwona ikona nagrywania.

Przy VTi praktycznie wszystko robisz z pilota.

 

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mr. Orbita napisał:

Oprogramowanie jest spolszczone myślę w 99%, sporadycznie zdarzają się jakieś sytuacje, że jest coś po angielsku, zwykle w opcjach bardziej zagrzebanych albo świeżo dodanych. VTi jest nieźle przetłumaczone, częściej jakieś drobne braki trafiają się na OpenATV/OpenPLi, ale też jeśli już, to dotyczą zwykle świeżo dodanych opcji. Także raczej nie zderzysz się z jakimiś brakami w tłumaczeniach ;)

 

@Mr. Orbita, rozumiem. To bardzo dobra dla mnie wiadomość. :-) Jak się coś trafi po angielsku to jeszcze przeżyję. :wink:  Jeśli byłoby coś po niemiecku to byłoby znacznie gorzej. :|

 

 

9 godzin temu, Mr. Orbita napisał:

Co do działania VTi, to na razie trudno coś rokować zanim wyjdzie, ale jeśli moduł CI+ Cyfrowego Polsatu działa już teraz na "openach", to są spore szanse, że i na VTi tak będzie. Istotna zmiana w VTi jest taka, że może (a przynajmniej takie są przypuszczenia) oferować wsparcie CI+ także bez trybu legacy. To zmienia działanie modułów CI+, na "Openach" teraz ten moduł uruchamia się starymi metodami komunikacji - obecność trybu legacy na module CI+ generalnie sprowadza się do tego, że może działać jako CI i tak też się dzieje na OpenATV/OpenPLi. Ale jeśli obsługa CI+ jest dostępna, to moduł Cyfrowego Polsatu wtedy skorzysta z CI+ i tym samym działanie może być inne, dlatego na VTi dla pewności trzeba będzie to jeszcze sprawdzić - gdy VTi się pojawi i jeśli będzie obsługiwać CI+.

 

Czyli rozumiem, że jeśli VTi dla tunera Vu+ Duo 4K będzie wspierać natywne CI+ (bez trybu "Legacy") to wówczas moduł CAM CI+ Cyfrowego Polsatu będzie działał w nim tak, jak standard CI+ przykazał? Czyli, że wówczas nagrania dokonane na kanałach, które ten moduł dekoduje, będą zaszyfrowane i nie będzie się dało w żaden sposób oglądać ich np. na komputerze?

 

 

9 godzin temu, Mr. Orbita napisał:

Ogólnie zdarzają się niekiedy jakieś zgrzyty z współpracą z modułami, ale specyficzne. Wspomniałem wcześniej o kanałach erotycznych, bo pamiętam, że była swego czasu akcja z restartami, jeśli CAM pytał się o PIN dla stacji z oferty erotycznej właśnie. Wydaje mi się, że VTi z tym miał kłopoty i nie pomagała na to nawet możliwość zapamiętania PIN-u dla CAM. Do sprawdzenia.

 

Ja akurat z pakietu kanałów erotycznych w ofercie Cyfrowego Polsatu w ogóle nie korzystam, więc sprawa problemów z PIN'em tutaj akurat  mnie nie dotyczy. Dla mnie najważniejsze jest, aby moduł CAM CI+ Cyfrowego ogólnie działał poprawnie w tunerze Vu+ Duo 4K z oprogramowaniem VTi. Żeby wszystkie kanały, które mam w swoim abonamencie, były na tym image dekodowane przez moduł CAM CI+ Cyfrowego Polsatu poprawnie i żeby nie było też problemów np. z przepuszczaniem do karty kodowej uprawnień odbioru.

 

 

9 godzin temu, Mr. Orbita napisał:

Jeśli chodzi o zakup, to w Hollex tylko wybierzesz z listy oprogramowania VTi i zostanie przygotowany dla Ciebie, będzie spełniać w/w wymagania ;) Ale oczywiście najpierw trzeba będzie poczekać na wydanie VTi i sprawdzenie jak na VTi jest z działaniem tego, co potrzebujesz.

 

Tak, wiem o tym, że w sklepie Hollex przy tunerze wybiera się z listy oprogramowanie, jakie się chce w nim mieć. Widziałem takie opcje przy tunerze Vu+ Duo 4K. Na liście jest też do wyboru image VTi, mimo iż dla tego tunera jeszcze nie jest ono dostępne. Poza tym, można tam też dodatkowo dobrać np. twardy dysk, dodatkowego pilota, a także dodatkową głowicę. Tylko jak w tym przypadku wygląda sprawa z kartą Smart HD+? W sklepie Hollex przy tym tunerze, jak i też pozostałych z systemem Linux, nie ma żadnych opcji z tym związanych. :roll:  A ja chciałbym, aby tuner był również od razu skonfigurowany i przygotowany już do współpracy także z kartą Smart HD+.

 

 

9 godzin temu, tweed77 napisał:

@Barti szarpnij się i kup Vu Ultimo 4K - sprawdzony - przetestowany i pozbawiony wad wieku dziecięcego.

Spokojnie można już kupić w cenie około 1900 - 1990 zł.

Moduł Polsatu CI+ działa i nie tylko ten.

 

Dziękuję Ci bardzo, @tweed77, za propozycję. :-)  Ja jednak na razie "celuję" w tuner Vu+ Duo 4K. Jest mniejszy od tego "kolosa" Vu+ Ultimo 4K, bardziej by pasował do mojej obecnej szafki pod TV (Vu+ Ultimo 4K chyba by mi się do niej nie zmieścił i musiałbym ją z tego powodu wymieniać), no i Vu+ Duo 4K też trochę lepiej mi się podoba z wyglądu.

Jednak nie mówię też "nie". Wszystko będzie zależało też od tego, jak już wyjdzie image VTi do tunera Vu+ Duo 4K to czy na nim wszystko będzie działało poprawnie, jeżeli chodzi o posiadany przeze mnie moduł CAM CI+ Cyfrowego Polsatu oraz kartę Smart HD+. Ewentualny zakup tunera Vu+ Ultimo 4K jest dla mnie ostatecznością.

 

Tak więc, @Mr. Orbita, jak już wyjdzie oprogramowanie VTi dla tunera Vu+ Duo 4K to mogę też liczyć na jego sprawdzenie przez ciebie pod kątem prawidłowości jego współpracy z modułem CAM CI+ Cyfrowego Polsatu (oraz tym, czy obsługuje natywne CI+), a także z kartą Smart HD+?

 

 

9 godzin temu, tweed77 napisał:

Lepiej wgrać od nowa i pod siebie skonfigurować.

Podstawa to ustawić  swoje hasło dla użytkownika "root" tak na samym początku.

 

Wiesz, dla kogoś, kto jest już w tym obyty i się dobrze na tym zna to nie jest problem. Ja jednak, jak już wspomniałem na początku niniejszego wątku, nigdy dotąd nie miałem styczności z jakimkolwiek tunerem z systemem Linux i z takim kompletnym skonfigurowaniem go "od zera" na chwilę obecną raczej bym sobie nie poradził. Dlatego też, na początek wolę poprosić o pomoc w tym sprzedawcę, czyli w tym przypadku sklep Hollex.

 

 

9 godzin temu, tweed77 napisał:

Żeby nie było pytań:

Nic nie oglądam - nic nie nagrywam a świeci się na wyświetlaczu dekodera czerwona ikona nagrywania.

 

Hmm, nie bardzo rozumiem, o co chodzi w powyższym. :roll:  Rozumiem, że masz tutaj na myśli tuner Vu+ Ultimo 4K? O co chodzi z tą ikoną nagrywania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

10 godzin temu, tweed77 napisał:

Żeby nie było pytań:

Nic nie oglądam - nic nie nagrywam a świeci się na wyświetlaczu dekodera czerwona ikona nagrywania.

26 minut temu, Barti napisał:

Hmm, nie bardzo rozumiem, o co chodzi w powyższym. :roll:  Rozumiem, że masz tutaj na myśli tuner Vu+ Ultimo 4K? O co chodzi z tą ikoną nagrywania? 

 

Dotyczy się to każdego dekodera na linux - E2.

Jak nie zabezpieczysz dekodera swoim mocnym hasłem dla root - dostępu do panela sterowania OpenWebIf to możesz mieć włamanie na dekoder.

 

 

Wtedy ktoś z zewnątrz będzie miał możliwość korzystania z twojego dekodera.

Będzie mógł sobie oglądać stream - transkodowanie twoich kanałów.

Objawia się to właśnie świecącą ikoną nagrywania na wyświetlaczu dekodera.

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, teraz rozumiem.

No, ale jak zamówię tuner w sklepie Hollex i tam mi go skonfigurują to potem, jak już będę miał ten tuner u siebie w domu to chyba mogę to hasło jakoś zmienić? Czy też już nie będzie takiej możliwości? :roll:

Poza tym, zanim ktoś by mi się włamał "na tuner" to wpierw chyba musiałby się włamać do mojej domowej sieci LAN/Wi-Fi, prawda? Sieć mam zabezpieczoną. Jest ustawione szyfrowanie, hasło, a także filtr MAC dopuszczający do mojej sieci tylko ściśle określone przeze mnie urządzenia. Mieszkam w domku jednorodzinnym i poza moim domem moja sieć Wi-Fi dociera niezbyt daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Będziesz mógł zmienić / ustawić swoje. Wymagana obsługa dekodera przez telnet. Ponadto musisz znać wcześniej ustawione hasło dla root jeśli było ustawione.

2. Przeczytaj na temat skanowania otwartych portów i włamań do sieci zdalnie.

 

Edytowane przez tweed77
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Barti napisał:

Czyli rozumiem, że jeśli VTi dla tunera Vu+ Duo 4K będzie wspierać natywne CI+ (bez trybu "Legacy") to wówczas moduł CAM CI+ Cyfrowego Polsatu będzie działał w nim tak, jak standard CI+ przykazał? Czyli, że wówczas nagrania dokonane na kanałach, które ten moduł dekoduje, będą zaszyfrowane i nie będzie się dało w żaden sposób oglądać ich np. na komputerze?

 

Pierwsza część: tak - jeśli jest wsparcie CI+, to zawsze moduł CI+ wybierze inicjalizację przez CI+. Druga część: nie, nagrania będą zdeszyfrowane, ale operator może wg własnego uznania uniemożliwić nagrywanie czegoś (może to dotyczyć np. PPV, kanałów VOD 202-208, może Polsatów Sport Premium, ale nie nagrywam za wiele - dlatego nie kontrolowałem tego, może być tak, że zdarza się to w ogóle bardzo rzadko, nie wiem)

 

20 godzin temu, Barti napisał:

Dla mnie najważniejsze jest, aby moduł CAM CI+ Cyfrowego ogólnie działał poprawnie w tunerze Vu+ Duo 4K z oprogramowaniem VTi. Żeby wszystkie kanały, które mam w swoim abonamencie, były na tym image dekodowane przez moduł CAM CI+ Cyfrowego Polsatu poprawnie i żeby nie było też problemów np. z przepuszczaniem do karty kodowej uprawnień odbioru.

 

Z uprawnieniami problemów nie ma, z deszyfrowaniem na razie nie widzę żadnych. Tu jednak muszę zaznaczyć, że testowanie tego jest zawsze przebiegłe, bo nakłada się na to wiele kwestii - różna ilość, kolejność systemów CA w strumieniu, różne pakiety na modułach, na kartach. Wszystkich kombinacji tak naprawdę w zasadzie przetestować się nie uda (nie mając ich wszystkich i nie mając możliwości np. dynamicznie sobie zmieniać pakiety - ja nie mam). Zawsze staramy się w redakcji mieć CAM-y celowo aktywne nie na wszystko, żeby właśnie wykrywać zgrzyt typu, że moduł A blokuje moduł B itp. Ale jako że w realnym świecie takie sytuacje i tak są pewnie jakoś nieuniknione, bo twórcy oprogramowania też wszystkich możliwych kombinacji pakietów wszystkich operatorów na świecie nie są w stanie zbadać - po to zrobiono Zadania Modułu CI, pozwalające na precyzyjne przypisywanie zarówno kanałów jak i (jeśli dobrze pamiętam) całych list ulubionych za jednym razem do konkretnego modułu. oscam jak wspomniał @tweed77 także ma swoje "opcje ratunkowe".

 

I teraz wychodzimy zawsze z bazowego założenia, że odbiornik poradzi sobie zupełnie automatycznie, kanały z karty będzie brał jako priorytet, dalej użyje modułu. Cokolwiek robi się lub ustawia ręcznie tylko jeśli pojawi się problem z konkretnej kombinacji kart i aktywnych pakietów. Z doświadczenia wiem, że dzieje się to jednak relatywnie rzadko. Twój zestaw, składający się jak rozumiem z tylko jednej karty (Smart HD+) i jednego modułu (CP) jest prosty pod tym względem, nie ma dwóch modułów CAM (to jest najczęstszy powód zgrzytów, gdy Zadania Modułu CAM muszą pójść w ruch). Nie spodziewam się u Ciebie żadnych trudności.

 

20 godzin temu, Barti napisał:

Na liście jest też do wyboru image VTi, mimo iż dla tego tunera jeszcze nie jest ono dostępne.

 

Nie no, teraz już jest ;) I tak tunera nie było jeszcze w sprzedaży (nadal nie ma, nie przyszła na razie dostawa), więc nie trzeba było tam mieszać, później trudno się te opcje przywraca :P

 

20 godzin temu, Barti napisał:

Tylko jak w tym przypadku wygląda sprawa z kartą Smart HD+? W sklepie Hollex przy tym tunerze, jak i też pozostałych z systemem Linux, nie ma żadnych opcji z tym związanych. :roll:  A ja chciałbym, aby tuner był również od razu skonfigurowany i przygotowany już do współpracy także z kartą Smart HD+.

 

Wybór jakiegokolwiek oprogramowania z automatu oznacza, że zostanie też wrzucona podstawowa lista kanałów (piszę podstawowa, ale jest całkiem rozbudowana, tylko może wymagać jakiejś drobnej aktualizacji/dodania czegoś, bo serwisant nie siedzi nad tym codziennie) oraz jest gotowy czytnik z oscam pod wszystkie popularne nieparowane karty. Czyli wybierając VTi, czy cokolwiek innego wybierasz od razu kompletną konfigurację. Tylko oprogramowanie fabryczne tego nie zapewnia i ten wybór oznacza wysyłkę sprzętu "dziewiczego".

 

Możliwe jest też składanie specjalnych życzeń i wymagań pod formularzem kontaktowym, ale z zastrzeżeniem, że odpadają wszelkie prośby o tematy, które zostaną uznane za śliskie prawnie (wiem, że takich nie złożysz, to bardziej uwaga do innych ;) )

 

20 godzin temu, Barti napisał:

Tak więc, @Mr. Orbita, jak już wyjdzie oprogramowanie VTi dla tunera Vu+ Duo 4K to mogę też liczyć na jego sprawdzenie przez ciebie pod kątem prawidłowości jego współpracy z modułem CAM CI+ Cyfrowego Polsatu (oraz tym, czy obsługuje natywne CI+), a także z kartą Smart HD+?

 

Na razie do tej pory na Duo 4K z VTi nie wykryliśmy żadnych problemów, moduł CP CI+ działa, karta Smart HD+ działa.

 

Jeśli chodzi o hasło na root, to szczerze nie wiem, czy jest ustawiane przez ekipę sklepu, raczej nie, bo by znowu nikt nie mógł wejść i trzeba byłoby podawać, a ustawianie jednego dla wszystkich też nie ma sensu, bo gdyby zostało odkryte, to by pozwalało znowu na szeroki dostęp, tymczasem odbiorniki są przygotowywanie na bazie backupów, masowo - miałyby jedno hasło. Raczej to sprawa do ustawienia indywidualnego i także zalecam to zrobić, bo spotkałem się z sytuacjami, gdy ktoś miał nieproszonego gościa na odbiorniku. Ale nie tylko na to trzeba uważać, a także na wgrywanie dodatków z niepewnych źródeł. Choćby binarka oscam pobrana nie wiadomo skąd, może też być furtką! Wiele osób o tym zapomina i cóż z tego, że pozmienia hasła, gdy nie zadba o bezpieczne źródła dodatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy tuner na Linux E2 ma przynajmniej kartę sieciową LAN. Nie wspominając o możliwości podpięcia karty sieciowej Wi-Fi na USB do dekodera. Są także sterowniki które obsługują modemy 3G/4G w dekoderach na Linux E2.

 

1. Opcja dowolnego routera LAN /Wi-Fi, do którego będą podłączone dekoder i telefon. Do konfiguracji dekodera nie jest wymagane posiadanie internetu. Grunt, żeby oba urządzenia były w jednej sieci.

 

2. Telefony na Android - większość mają możliwość zrobienia Hot Spota i udostępnienia po Wi-Fi internetu dla innych urządzeń, np. dekodera.

 

3. W ostateczności router 3G/4G  z Wi-Fi albo także z LAN. Przekładasz kartę z telefonu, łączysz telefon i dekoder do routera 3G/4G i masz co chcesz.

 

Jak się chce to można, a nie szukać mało istotnych problemów. ;)

Edytowane przez Barti
Nazwy własne piszemy wielką literą. Wyrażenia skrótowe (tzw. skrótowce) piszemy wielkimi literami. Poprawiono post.
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jaki jest najstabilniejszy system? Mam tutaj na myśli, żeby nie było restartów, czy zawieszeń systemu. Czy to zależy od tunera, czy raczej od oprogramowania? Chciałbym kupić tuner pod kartę, w tej chwili Cameleon i moduł CAM i tylko ogląda, ewentualnie nagrywać i nic więcej. Żadnych dodatków i co najwyżej aktualizacja przez internet.

Edytowane przez Barti
Zdanie pytające kończymy znakiem zapytania, a nie kropką. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kwestia jaki dekoder cię dokładnie interesuje i ile chcesz wydać pieniędzy.

2. Najpopularniejsze softy to OpenATV - Black Hole - OpenPli - VTi (ten ostatni to pod dekodery Vu+).

3. Raz skonfigurowany działa bez większych problemów.

4.Dekoder to tak jak komputer - jak nie grzebiesz to masz spokój.

 

Za około 1000 - 1200 zł masz spokojnie VU Uno 4K SE. Miałem i spełniał swoje zadanie.

http://www.vuplus.com/sub/sub0117.php

 

 

VU-Uno-4k-SE.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jorgensen napisał:

Cena  do 1000, chyba żeby był to tuner extra to mogę jeszcze dorzucić.

1000 to trochę dziwna kwota, bo sporo jak na sprzęt, a za mało aby mieć już nowy sprzęt z głowicą FBC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ pojawił się w treści VTi to moje wrażenia co do tej dystrybucji nie były specjalnie pozytywne z jednego powodu: spolszczenie na które trafiłem jest fatalne, polskie znaki widoczne jako inny, pogrubiony font lub wcale niewidoczne - co powoduje, że np: "Włącz" wygląda tak: "Wcz". Może to kwestia jednej, niedopracowanej wersji - ale wyjątkowo drażniąca. O ile bez problemu mogę sam używać wersji anglojęzycznych - to część rodziny niestety nie - więc polski konieczny. Sam tuner VU+ Uno 4kSE bardzo miły. Pobór mocy w działaniu rzędu 14W. Dysku (1T) nie słychać. Pilot dosyć wygodny (przyciski kolorów mogły by być "z pełnego koloru" bo jak ciemniej słabo je widać - ale można się przyzwyczaić.

 

Testowałem na szybko standardowy od Vu+ (z jakiegoś powodu nie znajdował mi wszystkich kanałów), Black Hole (niezły), OpenATV (część tekstów jest przetłumaczona, część po niemiecku - co drażni) i PLi -  każdy nieco inny, chyba na razie zdecyduję się na ten ostatni - i czekam na stabilną wersję 7.0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bialy100k napisał:

Ponieważ pojawił się w treści VTi to moje wrażenia co do tej dystrybucji nie były specjalnie pozytywne z jednego powodu: spolszczenie na które trafiłem jest fatalne, polskie znaki widoczne jako inny, pogrubiony font lub wcale niewidoczne - co powoduje, że np: "Włącz" wygląda tak: "Wcz". Może to kwestia jednej, niedopracowanej wersji - ale wyjątkowo drażniąca. O ile bez problemu mogę sam używać wersji anglojęzycznych - to część rodziny niestety nie - więc polski konieczny.

 

Mi również zależy na pełnym spolszczeniu oprogramowania VTi i żeby wszystko wyświetlało się poprawnie.  ?

W wątku poświęconym tunerowi Vu+ Duo 4K @Mr. Orbita napisał:

 

W dniu 29.11.2018 o 21:36, Mr. Orbita napisał:

Co do zrzutów, to kilka z VTi 14 na Duo 4K. Zmieniona czcionka, bo domyślna nie ma polskich znaków (nic strasznego, autorzy VTi już drugi raz wywijają ten numer :P Do wyklikania z pilota).

 

@bialy100k, więc może to w tym jest problem i wystarczy tylko zmienić czcionkę na inną? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bialy100k napisał:

Ponieważ pojawił się w treści VTi to moje wrażenia co do tej dystrybucji nie były specjalnie pozytywne z jednego powodu: spolszczenie na które trafiłem jest fatalne, polskie znaki widoczne jako inny, pogrubiony font lub wcale niewidoczne - co powoduje, że np: "Włącz" wygląda tak: "Wcz". Może to kwestia jednej, niedopracowanej wersji - ale wyjątkowo drażniąca. O ile bez problemu mogę sam używać wersji anglojęzycznych - to część rodziny niestety nie - więc polski konieczny. Sam tuner VU+ Uno 4kSE bardzo miły. Pobór mocy w działaniu rzędu 14W. Dysku (1T) nie słychać. Pilot dosyć wygodny (przyciski kolorów mogły by być "z pełnego koloru" bo jak ciemniej słabo je widać - ale można się przyzwyczaić.

 

Testowałem na szybko standardowy od Vu+ (z jakiegoś powodu nie znajdował mi wszystkich kanałów), Black Hole (niezły), OpenATV (część tekstów jest przetłumaczona, część po niemiecku - co drażni) i PLi -  każdy nieco inny, chyba na razie zdecyduję się na ten ostatni - i czekam na stabilną wersję 7.0.

 

 

Jakoś braku polskich czcionek nie zauważyłem.

Wszystko spolszczone - kwestia odpowiedniego skina.

 

Soft VTi 14 oraz skin Black Harmony.

 

431d1f0036ca3d8f.jpg

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...