Skocz do zawartości

Vu+ Duo 4K


Barti
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@Barti

Jak dostaniesz tuner z Hollex to pewnie będzie już wgrane image (VTi) i skonfigurowane. Pierwsze, co powinieneś zrobić to "pełen" backup image. Jak zaczniesz coś "grzebać" i się samo popsuje :) to wgrywasz backup i po problemie. Przed aktualizacją image też warto zrobić backup, tak na wszelki "wypadek/przypadek".

Edytowane przez Barti
Poprawiono interpunkcję w poście.
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Barti napisał:

 I wówczas zaszłaby konieczność jego zresetowania i zainstalowania w nim całego oprogramowania na nowo, "na czysto" i ponownego jego skonfigurowania. :roll:

 

Nic w tym strasznego ani trudnego, serio. Tuner może się wysypać np. na aktualizacji softu i trzeba będzie wgrywać na czysto/przywracać backup.

Klikaj, eksperymentuj, próbuj softy, naucz się wgrywać listy kanałów, FTP, oscam w przeglądarce.

Nie polegaj tylko i wyłącznie na tym co wgra handlarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kozaa napisał:

Nie polegaj tylko i wyłącznie na tym co wgra handlarz.

Zwłaszcza że może świadomie lub nie zainstalować wtyczkę lub soft z backdoorem, a wtedy możesz nawet nie zauważyć że jeszcze ktoś inny ma dostęp do twojej maszyny. :) Dlatego po pierwszym uruchomieniu i sprawdzeniu poprawności działania tunera dobrą opcją jest wyczyszczenie wszystkiego - załadowanie softu ze sprawdzonego źródła. To samo dotyczy pluginow - jeśli coś trzeba zawsze instaluj z repo przynajmniej na początek jeśli jesteś nieobeznany w temacie. Po skonfigurowaniu wszystkiego dobrym nawykiem jest zmiana hasła dla roota. To kilka takich zupełnie podstawowych zasad które w jakimś stopniu uchronią użytkownika przed problemami z niepowołanym dostępem. Z doświadczenia wiem że większość początkujących olewa te kwestie i od razu na początku mają problemy, a są to problemy na własne życzenie. Inna rzeczą o której należy wspomnieć jest otwieranie portów maszyny na świat "bo muszę mieć dostęp z zewnątrz do webifa, oscama itp.". Warto tu zaznaczyć, że protokoły takie jak http, telnet nie są szyfrowane, a wystawienie ich na świat może skutkować przechwyceniem hasła dostępu do maszyny a co za tym idzie kontroli nad nią. Mimo to sporo osób decyduje się na taki krok zakładając że skoro zmieniło się hasło dostępu to przecież nic się nie stanie.

Podsumowując powyższe - wymieniłem kilka podstawowych zasad które w jakimś stopniu uchronią poczatkujacego użytkownika przed problemami. Bezpieczeństwo to podstawa. :)

Edytowane przez tail#
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tomek6680t napisał:

@Barti

Jak dostaniesz tuner z Hollex to pewnie będzie już wgrane image (VTi) i skonfigurowane. Pierwsze, co powinieneś zrobić to "pełen" backup image. Jak zaczniesz coś "grzebać" i się samo popsuje :) to wgrywasz backup i po problemie. Przed aktualizacją image też warto zrobić backup, tak na wszelki "wypadek/przypadek".

 

Tak, wiem, że tuner zakupiony w sklepie Hollex będzie już gotowy, z wgranym oprogramowaniem i skonfigurowany. Na tym mi właśnie zależy.

Pierwszą rzeczą też, jaką będę chciał zrobić już po otrzymaniu i podłączeniu tego tunera do mojego telewizora to właśnie wykonanie kopii zapasowej.

Rozumiem, że jest tutaj możliwość wykonania kompletnej kopii całego systemu (image) wraz z jego obecną konfiguracją i ustawieniami?

 

 

9 godzin temu, kozaa napisał:

 

Nic w tym strasznego ani trudnego, serio. Tuner może się wysypać np. na aktualizacji softu i trzeba będzie wgrywać na czysto/przywracać backup.

Klikaj, eksperymentuj, próbuj softy, naucz się wgrywać listy kanałów, FTP, oscam w przeglądarce.

Nie polegaj tylko i wyłącznie na tym co wgra handlarz.

 

Spoko, jak tylko lepiej poznam ten tuner, jego oprogramowanie, ustawienia itp. to na pewno będę się już lepiej w tym "czuć". ;) Wiadomo, początki są zawsze najtrudniejsze. :?  To tak samo, jak kiedyś każdy z nas uczył się obsługi komputera, instalacji programów, potem też systemu operacyjnego, konfigurowania, cudowania i w ogóle. ;) Tak też zapewne będzie w przypadku tego tunera. :D

Co do listy kanałów to wiem już też, że przez sklep Hollex będzie jakaś wgrana, jakaś podstawowa. Ale wiadomo, że będę musiał sobie zrobić też nową, swoją własną. Jest to normalne. Będę sobie skanował tylko te transpondery, które mnie interesują i w ten sposób pomału sobie nową listę kanałów utworzę. :D

 

 

3 godziny temu, tail# napisał:
9 godzin temu, kozaa napisał:

Nie polegaj tylko i wyłącznie na tym co wgra handlarz.

Zwłaszcza że może świadomie lub nie zainstalować wtyczkę lub soft z backdoorem, a wtedy możesz nawet nie zauważyć że jeszcze ktoś inny ma dostęp do twojej maszyny. :) Dlatego po pierwszym uruchomieniu i sprawdzeniu poprawności działania tunera dobrą opcją jest wyczyszczenie wszystkiego - załadowanie softu ze sprawdzonego źródła. To samo dotyczy pluginow

 

No, wiesz? Nie obrażaj tutaj sklepu Hollex z Krakowa i jego pracowników! :shock:  :? Co jak co, ale ten sklep to na pewno jest sprawdzone źródło i z pewnością nikt tam takiego "numeru" nie wywinie. Co innego jest kupowanie tunera gdzieś przypadkowo, w przysłowiowej "budce" albo od kogoś na ulicy... :roll:

 

 

2 godziny temu, tail# napisał:

Po skonfigurowaniu wszystkiego dobrym nawykiem jest zmiana hasła dla roota. To kilka takich zupełnie podstawowych zasad które w jakimś stopniu uchronią użytkownika przed problemami z niepowołanym dostępem. Z doświadczenia wiem że większość początkujących olewa te kwestie i od razu na początku mają problemy, a są to problemy na własne życzenie.

 

Tutaj się zgadzam. Dlatego też jedną z pierwszych czynności, jakie wykonam po otrzymaniu i podłączeniu tunera, będzie właśnie zmiana tego hasła root albo w ogóle jego nadanie, bo zdaje się, że sklep Hollex żadnego hasła root nie ustawia. Nie wiem jeszcze, jak się to robi, ale dojdę do tego.

Jakby co to zapytam też tutaj was o to na forum. ;) Albo nie! Zapytam was tutaj o to od razu, żeby potem też na to czasu nie tracić. :?

Więc powiedzcie mi, proszę, jak się nadaje/zmienia to hasło root w tym tunerze z oprogramowaniem VTi? Bardzo proszę o szczegółową instrukcję! :oops: 

 

 

2 godziny temu, tail# napisał:

Inna rzeczą o której należy wspomnieć jest otwieranie portów maszyny na świat "bo muszę mieć dostęp z zewnątrz do webifa, oscama itp.". Warto tu zaznaczyć, że protokoły takie jak http, telnet nie są szyfrowane, a wystawienie ich na świat może skutkować przechwyceniem hasła dostępu do maszyny a co za tym idzie kontroli nad nią. Mimo to sporo osób decyduje się na taki krok zakładając że skoro zmieniło się hasło dostępu to przecież nic się nie stanie.

 

Wiesz, z jednej strony fajnie by było mieć możliwość "wystrumieniowania" sobie kanału TV i oglądania go np. na laptopie, czy smartfonie podczas pobytu poza domem. Ale z drugiej strony limity danych możliwych do przesłania na tzw. Internecie mobilnym sprawiają, że to się staje średnio opłacalne. Takie strumieniowanie z pewnością "pożera" spore ilości danych, zwłaszcza przekaz w rozdzielczości Full HD. :roll:  A że ja nie posiadam tzw. Internetu mobilnego bez limitu danych to raczej niestety z takiej opcji korzystać nie będę. W takiej sytuacji wystawianie tunera "na świat" nie ma najmniejszego sensu i ja zwyczajnie to sobie "podaruję". ;) Jakby co to ze strumieniowania będę korzystać jedynie w domu, gdy np. będę sobie siedzieć z laptopem na dole w salonie. ;)

 

 

3 godziny temu, tail# napisał:

Podsumowując powyższe - wymieniłem kilka podstawowych zasad które w jakimś stopniu uchronią poczatkujacego użytkownika przed problemami. Bezpieczeństwo to podstawa. :)

 

W pełni się zgadzam! Dlatego właśnie zrobię tak, jak powyżej napisałem. :)

 

 

@tweed77

Dzięki za linki! Z pewnością się przydadzą. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Barti nie miałem na myśli sklepu Hollex tylko pisałem ogólnie więc bez takich proszę!. Gdzie sobie kupisz to twoja sprawa. Co do cmd to zainstaluj lub pobierz sobie wersję bezinstalacyjną putty - lepiej na tym wyjdziesz niż tym windowsowym cmd.

Edytowane przez tail#
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, a dlaczego miałby nie pracować? To by była katastrofa jakby było inaczej. Żaden z modeli Vu+ nie ma problemów z obsługą karty Cameleon.

Edytowane przez Barti
Nazwy własne piszemy wielką literą. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.12.2018 o 08:59, tweed77 napisał:

Żeby zmienić hasło dla root to trzeba znać i umieć posługiwać się komendami w terminalu.

Uruchomić linię komend CMD w Windows.

Oczywiście dekoder musi być wpięty w domową siec internatową.

 

4d5ea9242afb4edd.png

Jest  przecież  plugin   password do pobrania i można sobie hasło zmienić :D

Ogólnie ten sprzęt nie jest dla typowego Janusza. To jest sprzęt dla osoby wymagającej i takiej która ceni sobie "wolność".  Masz  Ultimo 4k   z tego co wiem procek w Ultrabox+  ma ten sam procek co Ultimo zdaje się?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2018 o 01:28, asiafan napisał:

Jest  przecież  plugin   password do pobrania i można sobie hasło zmienić :D

Znowu nie przesadzajmy w drugą stronę. Zmiana hasła to dosłownie jedna komenda i instalacja w tym celu pluginu jest kompletnie bez sensu, chyba że nie pamiętamy jakie było wcześniej ustawione hasło. Mając taki sprzęt, warto znać przynajmniej kilka podstawowych komend, niż męczyć wszystko z pilota, kombinując przy tym z instalacją pluginów i robić śmietnik we flashu. Nie rozumiem osób, które kupują taki sprzęt, a boją się terminala. :)

Edytowane przez Barti
Brak znaków interpunkcyjnych w poście, przez co jego czytelność jest utrudniona. Pisząc posty należy poprawnie stosować znaki interpunkcyjne. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój tuner Vu+ Duo 4K już u mnie śmiga! :D  :jupi:  Został przywieziony do mnie przez kuriera wczoraj po południu. Ale, że zaraz potem musiałem jechać do Opola pozałatwiać różne sprawy to dopiero po powrocie późnym wieczorem rozpakowałem i podłączyłem ten tuner do mojego telewizora.

No i muszę przyznać, że moje pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. :)  Zarówno mój moduł CAM CI+ Cyfrowego Polsatu, jak i karta Smart HD+ w czytniku kart tego tunera działają elegancko! :brawo:

Z tego, co zauważyłem to jakość obrazu, jaką daje ten tuner, jest znacznie lepsza, niż ta, którą dawał mój dotychczasowy tuner, Ferguson Ariva 202E. :D

Z racji tego, że "zabawę' z moim nowym sprzęcikiem ;)  zacząłem o dość późnej porze to niewiele jeszcze zdążyłem w tym tunerze poznać. Jak na razie, zdążyłem zmienić (a raczej nadać) hasło do root (tutaj Serdecznie Podziękowania dla @tweed77 za okazaną mi "instrukcję" i pomoc w tej kwestii :beer: ). Zauważyłem przy tym, że gdy po nadaniu hasła ponownie wchodzę np. na OpenWebif to nie pojawia się żadne żądanie hasła, ani nic. Tak ma być? :roll:

Poza tym, zrobiłem też kopię całego image z tego tunera, którą zapisałem bezpośrednio na pendrive podpiętym do tunera. Po wykonaniu tej operacji i podpięciu tego pendrive do komputera, zauważyłem, że znajdują się na nim takie oto pliki (ścieżkę do nich widać też w polu powyżej):

 

vu-duo4k-backup.png

 

Pliki te, na tę chwilę, mają łączny rozmiar 282 MB. Czy tę kopię wykonałem prawidłowo? Czy faktycznie zawiera ona całe image tunera, wszystkie jego ustawienia, konfigurację, w tym także konfigurację OScam (dla karty Smart HD+)?

Chciałbym mieć pewność, że wszystko jest OK na wypadek, gdyby tak podczas dalszych moich "zabaw" z tym tunerem, coś by się w nim "sypnęło", że nie umiałbym tego "odkręcić" albo też tuner unieruchomił się. Chciałbym mieć wówczas możliwość powrotu tunera do stanu sprzed takiej ewentualnej "katastrofy". :blink:

Co też w takim przypadku z piconami? Bo zauważyłem, że sklep Hollex również mi je wgrał do tego tunera. :)  Wyglądają wręcz bosko! :D  I dlatego też, w razie czego, nie chciałbym ich stracić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tweed77 raczej bym napisał "można", ale nie "trzeba" ;) Nie dając CAID czytnik działa jak MCAS dla kart nieparowanych. Z tego co wiem tak jest to skonfigurowane przez Hollex, to jest taka bardzo podstawowa konfiguracja, która wystarcza za podstawę, a oczywiście wiadomo, że w oscam są dziesiątki ustawień i można sobie udoskonalać konfigurację pod konkretną kartę, by wyrywać kolejne ms czasu ;)

 

@shark - wiele zależy jakie moduły. Np. CI i CI+ Cyfrowego Polsatu działają inaczej, słyszałem o jakichś problemach z tym pierwszym, starszym CI, ale na ile to prawda, nie miałem na razie możliwości sprawdzić, chwilowo nie mam dostępu do tego starszego CAM. Poza tym zależy od pakietów aktywnych na modułach. Pewnie wszystkich możliwych kombinacji zbadać nie można. Ale jeśli skontaktujesz się ze sklepem i opiszesz swoją sytuację - jakie moduły, jakie pakiety, to wierzę, że coś pomogą - przy zakupie nieodpłatnie ;)

 

@Barti - cieszę się, że odbiornik już dotarł i wszystko działa zgodnie z założeniami ;)

W kwestii hasła do OpenWebif, to ustawiasz je osobno, pewnie jest to gdzieś w menu odbiornika, ale teraz nie sprawdzę, może ktoś inny podpowie. Jest to osobne hasło od roota to SSH.

Twoja kopia wygląda prawidłowo i zawiera wszystkie niezbędne pliki. W ramach kopii jest kompletnie wszystko jak w odbiorniku, czyli i soft i lista i ustawienia czytnika oscam i logotypy kanałów i ustawienia i skórki - zawsze komplet :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shark - moduł NC+ CI+ oraz moduł Polsatu CI+ ( działający w tryb legacy ) działa w Vu Ultimo 4K bez problemów. Więc w VU DUO 4K też nie powinno być problemów.

 

@Barti - co do hasła do OpenWebIf to ustawiasz tak: wciskasz na pilocie przycisk "Menu" następnie wybierasz wtyczki a później OpenWebIf i masz tak jak na zdjęciu poniżej.

Po ustawieniu uwierzytelniania logując się do OpenWebIf zostaniesz poproszony o podanie nazwy użytkownika ( root ) i hasła takie jak ustawiłeś dla użytkownika root.

 

e0b06782d9a3184e.jpg

 

 

Edytowane przez tweed77
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Mr. Orbita napisał:

Twoja kopia wygląda prawidłowo i zawiera wszystkie niezbędne pliki. W ramach kopii jest kompletnie wszystko jak w odbiorniku, czyli i soft i lista i ustawienia czytnika oscam i logotypy kanałów i ustawienia i skórki - zawsze komplet :)

 

OK, rozumiem. Dziękuję serdecznie za informację. :D

 

 

8 godzin temu, tweed77 napisał:

@Barti - co do hasła do OpenWebIf to ustawiasz tak: wciskasz na pilocie przycisk "Menu" następnie wybierasz wtyczki a później OpenWebIf i masz tak jak na zdjęciu poniżej.

Po ustawieniu uwierzytelniania logując się do OpenWebIf zostaniesz poproszony o podanie nazwy użytkownika ( root ) i hasła takie jak ustawiłeś dla użytkownika root.

 

Dziękuję ci serdecznie, @tweed77, za wskazówkę! Ustawiłem tak samo na moim Vu+ Duo 4K i działa! :D

Teraz każdorazowe wejście do OpenWebIf mojego tunera wymaga logowania. Zawsze to jakieś dodatkowe zabezpieczenie. :)

 

 

Póki co, zauważyłem z goła nieco inny problem. Co prawda, może nie jest on aż tak bardzo istotny i nie wpływa na działanie tunera, ale... telegazeta na moim Vu+ Duo 4K nie zawiera polskich znaków! :/  W miejscu polskich liter (z "ogonkami") są "krzaczki". :wacko:  Da się to jakoś ustawić? Bo wygląda mi to na błędnie ustawioną stronę kodową, czy coś w tym rodzaju. Są gdzieś w tym tunerze opcje związane z ustawieniami telegazety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, jest, faktycznie! Zmieniłem ustawienie w sekcji "Znaki charakterystyczne" -> "automatyczne rozpozn." na "wył", następnie niżej język na "Polish" i jeszcze niżej, "Język/language" na "polski". Ta ostatnia opcja tyczy się języka menu tych ustawień. Oryginalnie była ustawiona na język angielski.

Dziękuję Serdecznie, @Mr. Orbita, za podpowiedź! :D

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Barti czy testowaleś działanie głowicy FBC - nagrywanie lub strumieniowanie z kilku transponderów? Pytam, bo to jedna z nielicznych opcji która odróżnia ten sprzęt od znacznie tańszych modeli.

Edytowane przez tail#
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tail# głowice są takie same jak w VU Uno 4K SE i VU Ultimo 4K gdzie działają prawidłowo na konwenterach Unicable I albo II..

Oglądanie - stream - nagrywanie działa bardzo dobrze.

Kwestia tylko żeby korzystać z karty w czytniku a nie modułach z wiadomych względów.

 

Można nawet podłączyć dwa konwentery Unicable w układize zez Hotbird - Astra.

Do wejścia A tunera w dekoderze podpinasz kabel z konwentera Unicable ustawionego na Hotbird.

Do wejścia B tunera w dekoderze podpinasz kabel z konwentera Unicable ustawionego na Astrę.

Odpowiednio konfigurujesz i hulaj dusza masz z 2 satelit nagrywanie z czterech zakresów czyli pełne pasmo dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...