Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@Barti

Jak dostaniesz tuner z Hollex to pewnie będzie już wgrane image (VTi) i skonfigurowane. Pierwsze, co powinieneś zrobić to "pełen" backup image. Jak zaczniesz coś "grzebać" i się samo popsuje :) to wgrywasz backup i po problemie. Przed aktualizacją image też warto zrobić backup, tak na wszelki "wypadek/przypadek".

Edytowane przez Barti
Poprawiono interpunkcję w poście.
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, Barti napisał:

I wówczas zaszłaby konieczność jego zresetowania i zainstalowania w nim całego oprogramowania na nowo, "na czysto" i ponownego jego skonfigurowania. :roll:

Nic w tym strasznego ani trudnego, serio. Tuner może się wysypać np. na aktualizacji softu i trzeba będzie wgrywać na czysto/przywracać backup.

Klikaj, eksperymentuj, próbuj softy, naucz się wgrywać listy kanałów, FTP, oscam w przeglądarce.

Nie polegaj tylko i wyłącznie na tym co wgra handlarz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, kozaa napisał:

Zwłaszcza że może świadomie lub nie zainstalować wtyczkę lub soft z backdoorem, a wtedy możesz nawet nie zauważyć że jeszcze ktoś inny ma dostęp do twojej maszyny. :) Dlatego po pierwszym uruchomieniu i sprawdzeniu poprawności działania tunera dobrą opcją jest wyczyszczenie wszystkiego - załadowanie softu ze sprawdzonego źródła. To samo dotyczy pluginow - jeśli coś trzeba zawsze instaluj z repo przynajmniej na początek jeśli jesteś nieobeznany w temacie. Po skonfigurowaniu wszystkiego dobrym nawykiem jest zmiana hasła dla roota. To kilka takich zupełnie podstawowych zasad które w jakimś stopniu uchronią użytkownika przed problemami z niepowołanym dostępem. Z doświadczenia wiem że większość początkujących olewa te kwestie i od razu na początku mają problemy, a są to problemy na własne życzenie. Inna rzeczą o której należy wspomnieć jest otwieranie portów maszyny na świat "bo muszę mieć dostęp z zewnątrz do webifa, oscama itp.". Warto tu zaznaczyć, że protokoły takie jak http, telnet nie są szyfrowane, a wystawienie ich na świat może skutkować przechwyceniem hasła dostępu do maszyny a co za tym idzie kontroli nad nią. Mimo to sporo osób decyduje się na taki krok zakładając że skoro zmieniło się hasło dostępu to przecież nic się nie stanie.

Podsumowując powyższe - wymieniłem kilka podstawowych zasad które w jakimś stopniu uchronią poczatkujacego użytkownika przed problemami. Bezpieczeństwo to podstawa. :)

Edytowane przez tail#

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, tomek6680t napisał:

@Barti

Jak dostaniesz tuner z Hollex to pewnie będzie już wgrane image (VTi) i skonfigurowane. Pierwsze, co powinieneś zrobić to "pełen" backup image. Jak zaczniesz coś "grzebać" i się samo popsuje :) to wgrywasz backup i po problemie. Przed aktualizacją image też warto zrobić backup, tak na wszelki "wypadek/przypadek".

Tak, wiem, że tuner zakupiony w sklepie Hollex będzie już gotowy, z wgranym oprogramowaniem i skonfigurowany. Na tym mi właśnie zależy.

Pierwszą rzeczą też, jaką będę chciał zrobić już po otrzymaniu i podłączeniu tego tunera do mojego telewizora to właśnie wykonanie kopii zapasowej.

Rozumiem, że jest tutaj możliwość wykonania kompletnej kopii całego systemu (image) wraz z jego obecną konfiguracją i ustawieniami?

9 godzin temu, kozaa napisał:

Nic w tym strasznego ani trudnego, serio. Tuner może się wysypać np. na aktualizacji softu i trzeba będzie wgrywać na czysto/przywracać backup.

Klikaj, eksperymentuj, próbuj softy, naucz się wgrywać listy kanałów, FTP, oscam w przeglądarce.

Spoko, jak tylko lepiej poznam ten tuner, jego oprogramowanie, ustawienia itp. to na pewno będę się już lepiej w tym "czuć". ;) Wiadomo, początki są zawsze najtrudniejsze. :?  To tak samo, jak kiedyś każdy z nas uczył się obsługi komputera, instalacji programów, potem też systemu operacyjnego, konfigurowania, cudowania i w ogóle. ;) Tak też zapewne będzie w przypadku tego tunera. :D

Co do listy kanałów to wiem już też, że przez sklep Hollex będzie jakaś wgrana, jakaś podstawowa. Ale wiadomo, że będę musiał sobie zrobić też nową, swoją własną. Jest to normalne. Będę sobie skanował tylko te transpondery, które mnie interesują i w ten sposób pomału sobie nową listę kanałów utworzę. :D

3 godziny temu, tail# napisał:
9 godzin temu, kozaa napisał:

Zwłaszcza że może świadomie lub nie zainstalować wtyczkę lub soft z backdoorem, a wtedy możesz nawet nie zauważyć że jeszcze ktoś inny ma dostęp do twojej maszyny. :) Dlatego po pierwszym uruchomieniu i sprawdzeniu poprawności działania tunera dobrą opcją jest wyczyszczenie wszystkiego - załadowanie softu ze sprawdzonego źródła. To samo dotyczy pluginow

No, wiesz? Nie obrażaj tutaj sklepu Hollex z Krakowa i jego pracowników! :shock:  :? Co jak co, ale ten sklep to na pewno jest sprawdzone źródło i z pewnością nikt tam takiego "numeru" nie wywinie. Co innego jest kupowanie tunera gdzieś przypadkowo, w przysłowiowej "budce" albo od kogoś na ulicy... :roll:

2 godziny temu, tail# napisał:

Po skonfigurowaniu wszystkiego dobrym nawykiem jest zmiana hasła dla roota. To kilka takich zupełnie podstawowych zasad które w jakimś stopniu uchronią użytkownika przed problemami z niepowołanym dostępem. Z doświadczenia wiem że większość początkujących olewa te kwestie i od razu na początku mają problemy, a są to problemy na własne życzenie.

Tutaj się zgadzam. Dlatego też jedną z pierwszych czynności, jakie wykonam po otrzymaniu i podłączeniu tunera, będzie właśnie zmiana tego hasła root albo w ogóle jego nadanie, bo zdaje się, że sklep Hollex żadnego hasła root nie ustawia. Nie wiem jeszcze, jak się to robi, ale dojdę do tego.

Jakby co to zapytam też tutaj was o to na forum. ;) Albo nie! Zapytam was tutaj o to od razu, żeby potem też na to czasu nie tracić. :?

Więc powiedzcie mi, proszę, jak się nadaje/zmienia to hasło root w tym tunerze z oprogramowaniem VTi? Bardzo proszę o szczegółową instrukcję! :oops: 

2 godziny temu, tail# napisał:

Inna rzeczą o której należy wspomnieć jest otwieranie portów maszyny na świat "bo muszę mieć dostęp z zewnątrz do webifa, oscama itp.". Warto tu zaznaczyć, że protokoły takie jak http, telnet nie są szyfrowane, a wystawienie ich na świat może skutkować przechwyceniem hasła dostępu do maszyny a co za tym idzie kontroli nad nią. Mimo to sporo osób decyduje się na taki krok zakładając że skoro zmieniło się hasło dostępu to przecież nic się nie stanie.

Wiesz, z jednej strony fajnie by było mieć możliwość "wystrumieniowania" sobie kanału TV i oglądania go np. na laptopie, czy smartfonie podczas pobytu poza domem. Ale z drugiej strony limity danych możliwych do przesłania na tzw. Internecie mobilnym sprawiają, że to się staje średnio opłacalne. Takie strumieniowanie z pewnością "pożera" spore ilości danych, zwłaszcza przekaz w rozdzielczości Full HD. :roll:  A że ja nie posiadam tzw. Internetu mobilnego bez limitu danych to raczej niestety z takiej opcji korzystać nie będę. W takiej sytuacji wystawianie tunera "na świat" nie ma najmniejszego sensu i ja zwyczajnie to sobie "podaruję". ;) Jakby co to ze strumieniowania będę korzystać jedynie w domu, gdy np. będę sobie siedzieć z laptopem na dole w salonie. ;)

3 godziny temu, tail# napisał:

Podsumowując powyższe - wymieniłem kilka podstawowych zasad które w jakimś stopniu uchronią poczatkujacego użytkownika przed problemami. Bezpieczeństwo to podstawa. :)

W pełni się zgadzam! Dlatego właśnie zrobię tak, jak powyżej napisałem. :)

@tweed77

Dzięki za linki! Z pewnością się przydadzą. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żeby zmienić hasło dla root to trzeba znać i umieć posługiwać się komendami w terminalu.

Uruchomić linię komend CMD w Windows.

Oczywiście dekoder musi być wpięty w domową siec internatową.

4d5ea9242afb4edd.png

Edytowane przez tweed77

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@tweed77

No cóż. Za wiele się z tego nie dowiedziałem, ale spoko... ;)

Uruchomić linię komend CMD w systemie Windows to ja umiem. Tylko co dalej? :roll:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Barti nie miałem na myśli sklepu Hollex tylko pisałem ogólnie więc bez takich proszę!. Gdzie sobie kupisz to twoja sprawa. Co do cmd to zainstaluj lub pobierz sobie wersję bezinstalacyjną putty - lepiej na tym wyjdziesz niż tym windowsowym cmd.

Edytowane przez tail#

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, tail# napisał:

Co do cmd to zainstaluj lub pobierz sobie wersje bezinstalacyjną putty - lepiej na tym wyjdziesz. 

Hmm, nie rozumiem za bardzo, o czym piszesz, ale spoko. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Posiadam ten tuner od 6 grudnia i pracuje bez zarzutów na fabrycznym oprogramowaniu Open, dołożyłem CCcama ze swoimi liniami też bez problemów, na Cameleonie NC+ śmiga aż miło. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie rozumiem, a dlaczego miałby nie pracować? To by była katastrofa jakby było inaczej. Żaden z modeli Vu+ nie ma problemów z obsługą karty Cameleon.

Edytowane przez Barti
Nazwy własne piszemy wielką literą. Poprawiono post.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Działają bez problemu w tym dekoderze jak i w innych VU+ także karty Conax - Smart HD+.

I nie tylko te karty ale inne także.

Edytowane przez tweed77

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi