Skocz do zawartości

Vu+ Duo 4K


Barti
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@tweed77, dziękuję za informację. :-)

Rozumiem, że z powyższych twoich zrzutów ekranowych wynika, że miałeś już tuner Vu+ Duo 4K "w rękach"?

A ten pierwszy zrzut ekranowy to jest z z przeglądarki internetowej, no nie? Rozumiem, że również przez przeglądarkę można ten tuner ustawiać, konfigurować itp.? Oczywiście po uprzednim podłączeniu tunera do domowej sieci LAN. ;)

Natomiast na drugim screenie widzę obraz z kanału TVN HD. Z czego akurat ten kanał jest tutaj dekodowany? Jaka platforma? Sama karta, czy moduł CAM z kartą? Jeśli moduł CAM to CI, czy CI+?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego screenu zastanawia mnie zapis Memory: MemFree 213MB, czyli z "całej" pamięci RAM (2 Giga) zostało tylko tyle. To gorzej niż źle, jeśli to właściwe wskazania. Wiadomo, że E2 "rezerwuje" sporo pamięci, ale że aż tyle?

Edytowane przez Barti
Nie stawiamy spacji przed znakami interpunkcyjnymi i przestankowymi, tylko po nich. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożyć i dołożyć tylko miejcie odwagę napisać jaka będzie ostateczna cena za te fanaberie. 3/4 z Was tu piszących nawet w połowie nie wykorzysta tych możliwości jakie oferuje sprzęt. Dlatego warto określić jakie ma się wymagania. ;)

Edytowane przez tail#
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tail#

 

Plus zakupu w HMSAT to:

 

1. Gwarancja 3 lata a nie 2 lata jak w Polsce.

2. Cena za Vu DUo 4K z 1 podwójną głowicą DVB-S2X FBC to 1486 zł 

3. Cena za Vu DUo 4K z 1 podwójną głowicą DVB-S2X FBC i 1 podwójną DVB-T2 to 1820 zł

4. Cena za VU Duo 4K z 2 podwójnymi tunerami DVB-S2X FBC to1820 zł

 

W Polsce cena odpowiednio większa o jakieś 200 zł i 2 lata gwarancji.

 

W cenie Duo 4K z 2 podwójnymi głowicami DVB-S2X ( albo opcja combo czy 1 x podwójna DVB-S2X i 1 podwójna DVB-T2 ) kupionym w Polsce ma się VU Ultimo 4K z 1 podwójną głowicą  DVB-S2X FBC  z HMSAT z Niemiec.

 

 

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tweed77 napisał:

Zawsze można sobie dołożyć i kupić VU Ultimo 4K ;)

 

Niestety, Vu+ Ultimo 4K, mimo iż też jest fajny, ciekawy to jednak u mnie odpada. Tak, jak już wspominałem wcześniej, "nie wejdzie" mi on do mojej obecnej szafki pod TV. :?

Szafka ta wygląda tak:

 

szafkatv-forum-sk.png

 

Dolna półka w tej szafce, na której obecnie stoi mój Ferguson Ariva 202E (którą zaznaczyłem czerwoną obwódką), ma szerokość 34 cm, natomiast Vu+ Ultimo 4K, według jego specyfikacji, ma szerokość 38 cm. Więc tuner ten jest o 4 cm za szeroki. Na siłę mógłbym go też w tej szafce umieścić, ale musiałbym z półki powyżej,  która jest szeroka przez całą szerokość szafki i na której obecnie stoi wieża hi-fi, tę wieżę właśnie zdjąć i nie miałbym potem za bardzo jej gdzie postawić. A na tej półce, gdzie ta wieża stoi obecnie, pasuje ona bardzo dobrze. Gdybym tam w miejscu tej wieży postawił tuner Vu+ Ultimo 4K to by to też jakoś tak niezbyt fajnie wyglądało. :roll:

Natomiast tuner Vu+ Duo 4K ma szerokość 31 cm, więc na tę dolną półkę mojej szafki pod TV będzie pasował, niczym "szyty na miarę". :-D

Nowy tuner ja chcę postawić właśnie w miejscu obecnie znajdującego się tam Fergusona, m.in. dlatego też właśnie mój wybór ostatecznie padł na tuner Vu+ Duo 4K.

 

Jednak, mimo wszystko, wciąż ciekawi mnie też kwestia z tą pamięcią w tunerze Vu+ Duo 4K, którą poruszył wyżej @tomek6680t.

 

Edycja - godz. 20:10 :

A teraz mam kolejne pytanie, z "innej beczki". ;)

Czy w komplecie z tunerem Vu+ Duo 4K dostarczany jest kabel HDMI? Jeśli tak to jakiego typu (chodzi mi o wersję) i jakiej długości jest ten kabel?

Na YouTube znalazłem filmik firmy Ab-Com (oficjalnego dystrybutora tunerów Vu+ m.in. na Polskę) przedstawiający rozpakowanie tunera Vu+ Duo 4K:  ➡️ https://www.youtube.com/watch?v=JaGHZGfwVfw

Na ww. filmiku, od 0:55, widać, jak z pudełka z tym tunerem wyjmowany jest m.in. właśnie kabel HDMI.

Pytam o to, bo ja obecnie mojego Fergusona mam podłączonego do TV za pomocą taniego, "zwykłego" kabla HDMI. Nie wiem nawet, w jakiej on jest wersji. Jest to podobny kabel do tego (takie samo jest nawet jego opakowanie):  ➡️ https://www.sklepsaturn.pl/kabel-hdmi-hdmi-ns-005r-5m.html, tyle tylko, że ja mam dwumetrowy.

 

Następna sprawa:

W jakiej domyślnej rozdzielczości tuner Vu+ Duo 4K uruchamia się po pierwszym jego podłączeniu do telewizora? Chodzi mi o to, że ja obecnie nie posiadam telewizora 4K, tylko Full HD, Sony, 40 cali. I nie chciałbym sytuacji, w której po podłączeniu tunera i jego włączeniu, miałbym tylko czarny ekran, bo tuner wystartował w rozdzielczości 4K... :roll:  Jak to dokładnie jest? Tuner ten jakoś wykryje rozdzielczość ekranu mojego telewizora i ustawi się na odpowiednią rozdzielczość?

Edytowane przez Barti
Dodano treść do postu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie za poślizg, ale w weekend byłem poza Krakowem. Tunery już trafiają do pierwszych klientów, AB-Com informował mnie jeszcze 30 listopada, że już mają, ale dziś na kuriera się nie doczekałem ;)

W każdym razie jeśli na pytania nie pokazały się odpowiedzi, to wrzucam.

1. Jednoczesne działanie CAM na Vu+ Duo 4K

 

U mnie działa :)

Sprawdziłem to następująco:
- uruchomiłem oglądanie CANAL+ 4K Ultra HD (jest tylko na CAM nc+)
- włączyłem strumieniowanie z transkodowaniem Polsat Games (tylko na CAM Polsatu, użyłem CI+)

I zagrało, na wyświetlaczu pokazała się ikona REC, a oto zrzut z podglądem na kanały idące jednocześnie (można powiększyć). Oglądałem dalej pisząc do Was, może jeszcze ze 20 minut, wszystko szło płynnie.

 

68064.png


Czemu akurat Polsat Games a nie coś innego? Po pierwsze: Polsat Games jest tylko z CAM CP, a po drugie: jest w tej samej polaryzacji i paśmie co CANAL+ 4K Ultra HD, a akurat nie miałem co podpiąć, tylko pojedynczy zwykły sygnał z anteny - tuner FBC w takiej sytuacji chwyta wszystkie transpondery z jednego pasma i polaryzacji, czyli w tym przypadku dolna pionowa (VL).

Dodam, że to, że nie działa to tak na Ultimo 4K wygląda na to, że nie jest (niestety) błędem. CAM niezależnie działają dopiero na Duo 4K. Stąd Vu+ się chwali "Simultaneous 2 CI descrambling" w opisie Duo 4K. Z tego co nieoficjalnie ustaliłem to generalnie jest to rozwiązanie zbliżone do użytego w DM920, oparte na mostku FPGA. Ale nie zderzyłem się jak na razie z żadnym problemem, które były znane z początków DM920, jak cięcie. Na Duo 4K póki co wszystko działa. Zastrzegam - nadal testujemy.

 

PS: Jako ciekawostkę zdradzę, że choć oficjalnie nie można transkodować 4K, to nam w redakcji się to udało. Ale trzeba spełnić pewne warunki - zjechać z obciążeniem odbiornika do minimum.

2. Multimedia

Puściłem redakcyjny standardowy-stresowy zestaw plików na zwykłym Media Playerze z VTi14, czyli taki zupełnie out-of-the-box bez żadnego wysiłku ze strony potencjalnego użytkownika w szukaniu rozwiązań, konfigurowaniu itp.

Audio:
- zagrały: ALAC, FLAC, M4A, MP2, MP3, OGG, WAV, WMA 10
- czyta ID3 tagi z plików MP3 (tytuł, wykonawca)
- nie wyświetliły się: AAC, AC3, AIFF, APE, MPC, OPUS, RAW, SND, TTA, WAVPACK - same egzotyki, pewnie mało kto się zetknie z plikami z takimi rozszerzeniami

Wideo:
- sprawdzone rozszerzenia: .avi, .m2ts, .mkv, .mp4, .mpg, .rmvb, .ts, .vob. .wmv
- w AVI sprawdzony DivX i XviD - obydwa poleciały bez obrazu (samo audio)
- w kontenerach TS, MKV i MP4 kodek H264 sprawdzony w poziomach 1.1, 2.1, 3.0, 3.1, 4.1 i 5.1 (do 1080p włącznie) - wszystko gra
- MPEG-2 (TS, MPG, VOB) - gra
- HEVC/H.265 sprawdzony od 360p do 2160p, w tym demo HDR od Samsunga - zagrały
- w przypadku audio w plikach wideo - zagrały AAC, AC3 (w tym 5.1), MP2, MP3, OGG, LPCM, nie zagrał E-AC3
- jeśli plik miał kilka audio - bez problemu można wybrać ścieżkę (np. w VOB)
- WMV9 poleciał bez obrazu (audio było WMA2)
- RMVB nie pokazał się na liście plików (ale wątpliwe, aby ktokolwiek w XXI wieku korzystał jeszcze z Real Video)

Generalnie powiem tak: w mojej ocenie czyta sporo, poza AVI, o czym nie brakuje też podobnych raportów w sieci dotyczących Vu+ i VTi. Natomiast nie ściągam filmów/seriali z torrentów, nie wiem czym tam enkodują i na jakie sposoby, opieram się o oficjalne materiały demonstracyjne. Jeśli ktoś chce, żeby mu coś sprawdzić - niech mi puści namiar na PW na jakiś bezpośredni link, byleby to nie był klocek na kilka GB ;) Sprawdzę i dam znać.

3. Deszyfracja nagrań offline (np. w nocy) przez CAM

Tak, jest taka możliwość. Jeszcze nie testowałem tego na Duo 4K! Nie wiem co tam było na Hollexie w opisach, ale generalnie w przypadku chęci skorzystania z tej możliwości - skupiłbym się na VTi. Nie wiem, czy na innych image to działa. Na VTi też nie jest to takie proste - jeśli nic się nie zmieniło od czasu, gdy testowałem to ostatnio, to trzeba koniecznie i obowiązkowo przypisać kanały do modułu CAM w Zadaniach Modułu CI. To ma istotne następstwa, jak np. to, że jeśli się czegoś nie przypisze lub pojawi się nowy kanał i się zapomni go później przypisać, to CAM go nie ruszy, bo nie wie, że ma w ogóle próbować. A to sprawia, że staje się to wrzodem na czterech literach, bo co jakiś czas trzeba tam zaglądać i nad tym "filozofować".

 

Nie jestem zwolennikiem przypisywania zadań i uważam, że ta opcja powinna być rezerwowana na sytuacje problematyczne. Nie wiem czemu akurat producent Vu+ zdecydował się wdrożyć to tak, a nie inaczej. Jeśli to tak zostało, to nadal trzeba się z tym nieco pomęczyć, aby deszyfrację offline uzyskać. Wymaga to dopiero sprawdzenia, ale jak pisałem - nie da rady zrobić/sprawdzić wszystkiego w jeden dzień. Może jutro uda się na to rzucić okiem...

Uwaga dotycząca CI+ ma zastosowanie do sprzętów i oprogramowania, gdzie CI+ nie działa samo z siebie i użytkownik może potrzebować pomocy. Sprawę trzeba rozpatrywać per tuner i per konkretny image. Na Vu+ Duo 4K z VTi14 CI+ działa od razu bez potrzeby ruszania czegokolwiek samemu (poza ew. włączeniem opcji Obsługa wysokiej szybkości przepływu w ustawieniach modułu, jeśli widać pikselizację, ale wydaje mi się, że jest ona domyślnie włączona).

4. Webinterface

Tak - można przez przeglądarkę w ramach lokalnej sieci sterować odbiornikiem, uruchamiać sobie strumieniowanie (bez lub z transkodowaniem, mającym swoje ustawienia), przeglądać EPG, nagrania (w tym ściągać z dysku), dodawać i przeglądać zaplanowane zadania (przełączanie, nagrywanie), jest jakaś prosta edycja kanałów (ale sugeruję na PC jednak korzystać z osobnego softu jak DreamboxEdit), można też robić ZAP-y z kanałów, także z OSD - ale zastrzegam, że zrzuty są kompresowane do JPG, który jest z założenia formatem stratnym. Generalnie jednak Webinterface nie jest niczym wyjątkowym dla Duo 4K, ani dla Vu+. To aktualnie standard w sprzętach linuksowych E2.

5. Pamięć RAM

System zarządza pamięcią zgodnie z zapotrzebowaniem i kluczem jest odpowiedź na pytanie: jeśli jest np. 2 GB RAM, to po co 1 GB ma wisieć wolny? Lepiej tak naprawdę wrzucić tam nawet więcej, niech będzie to szybko dostępne, bez doczytywania z Flasha. Trzeba byłoby się wgłębić w zarządzanie pamięcią w VTi, co nie jest możliwe z wiadomych powodów. Ale nie uważam, żeby miało sens kolekcjonowanie wolnego RAM-u, jest po to, żeby go używać. Byleby nie doszło do sytuacji, że tej pamięci by brakło, ale - to wymaga dłuższego badania zachowania odbiornika w różnych sytuacjach i pod różnym obciążeniem.

6. Przewód HDMI

Jest w zestawie. Niejaki Hotron E246588 (długość 1,5 m), ale generalnie po prostu to jakiś no-name i za wiele o nim nie wiadomo, w tym jaka to wersja, poza tym, że ma wg producenta być wystarczający dla 4K.

7. Rozdzielczość startowa

Mając na uwadze, że nie każdy ma TV 4K to przy przygotowywaniu odbiornika przez sklep wyjście jest ustawiane na bezpieczne 1080i, do ewentualnego samodzielnego przestawienia, można też zażyczyć sobie wskazane ustawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2018 o 21:29, Mr. Orbita napisał:

1. Jednoczesne działanie CAM na Vu+ Duo 4K

 

U mnie działa :)

Sprawdziłem to następująco:
- uruchomiłem oglądanie CANAL+ 4K Ultra HD (jest tylko na CAM nc+)
- włączyłem strumieniowanie z transkodowaniem Polsat Games (tylko na CAM Polsatu, użyłem CI+)

I zagrało, na wyświetlaczu pokazała się ikona REC, a oto zrzut z podglądem na kanały idące jednocześnie (można powiększyć). Oglądałem dalej pisząc do Was, może jeszcze ze 20 minut, wszystko szło płynnie.

 

Dziękuję ci bardzo za sprawdzenie tej nowej "właściwości" tunera Vu+ Duo 4K. Cieszę się bardzo, że taka możliwość jest i że działa to poprawnie. Może to być przydatne.

 

 

W dniu 3.12.2018 o 21:29, Mr. Orbita napisał:

2. Multimedia

 

Do tego akurat przywiązuję najmniej wagi. Ja praktycznie nie używam tunera, ani telewizora do bezpośredniego odtwarzania treści multimedialnych z zewnętrznych nośników.

Mam też domowy serwer NAS i jeżeli już coś mi się takiego zdarza odtwarzać to bezpośrednio z tego serwera na telewizorze za pomocą DLNA albo na dekoderze Evobox PVR Cyfrowego Polsatu, również za pomocą DLNA, jeżeli oglądam coś akurat na dole w salonie.

 

 

W dniu 3.12.2018 o 21:29, Mr. Orbita napisał:

3. Deszyfracja nagrań offline (np. w nocy) przez CAM

Tak, jest taka możliwość. Jeszcze nie testowałem tego na Duo 4K! Nie wiem co tam było na Hollexie w opisach, ale generalnie w przypadku chęci skorzystania z tej możliwości - skupiłbym się na VTi. Nie wiem, czy na innych image to działa. Na VTi też nie jest to takie proste - jeśli nic się nie zmieniło od czasu, gdy testowałem to ostatnio, to trzeba koniecznie i obowiązkowo przypisać kanały do modułu CAM w Zadaniach Modułu CI. To ma istotne następstwa, jak np. to, że jeśli się czegoś nie przypisze lub pojawi się nowy kanał i się zapomni go później przypisać, to CAM go nie ruszy, bo nie wie, że ma w ogóle próbować. A to sprawia, że staje się to wrzodem na czterech literach, bo co jakiś czas trzeba tam zaglądać i nad tym "filozofować".

 

Cieszę się też, że jest możliwość deszyfracji nagrań offline. W razie czego, też może to być przydatne. Zwłaszcza przy posiadaniu modułu CAM jednostrumieniowego, jakimi "raczą" nas polskie platformy cyfrowe. :-|

 

 

W dniu 3.12.2018 o 21:29, Mr. Orbita napisał:

4. Webinterface

Tak - można przez przeglądarkę w ramach lokalnej sieci sterować odbiornikiem, uruchamiać sobie strumieniowanie (bez lub z transkodowaniem, mającym swoje ustawienia), przeglądać EPG, nagrania (w tym ściągać z dysku), dodawać i przeglądać zaplanowane zadania (przełączanie, nagrywanie), jest jakaś prosta edycja kanałów (ale sugeruję na PC jednak korzystać z osobnego softu jak DreamboxEdit), można też robić ZAP-y z kanałów, także z OSD - ale zastrzegam, że zrzuty są kompresowane do JPG, który jest z założenia formatem stratnym. Generalnie jednak Webinterface nie jest niczym wyjątkowym dla Duo 4K, ani dla Vu+. To aktualnie standard w sprzętach linuksowych E2.

 

OK, rozumiem. Dzięki za informację. :) Czy ten program DreamboxEdit współpracuje też z tunerami Vu+? Czy też tylko z DreamBox?

Te zapy z kanałów, wraz z grafiką OSD to też może się przydać, zwłaszcza na potrzeby forum. ;) W razie "wu" nie będę musiał wtedy pstrykać fotek ekranu mojego telewizora, a potem bawić się we wrzucanie ich na komputer. :>

 

 

W dniu 3.12.2018 o 21:29, Mr. Orbita napisał:

5. Pamięć RAM

System zarządza pamięcią zgodnie z zapotrzebowaniem i kluczem jest odpowiedź na pytanie: jeśli jest np. 2 GB RAM, to po co 1 GB ma wisieć wolny? Lepiej tak naprawdę wrzucić tam nawet więcej, niech będzie to szybko dostępne, bez doczytywania z Flasha. Trzeba byłoby się wgłębić w zarządzanie pamięcią w VTi, co nie jest możliwe z wiadomych powodów. Ale nie uważam, żeby miało sens kolekcjonowanie wolnego RAM-u, jest po to, żeby go używać. Byleby nie doszło do sytuacji, że tej pamięci by brakło, ale - to wymaga dłuższego badania zachowania odbiornika w różnych sytuacjach i pod różnym obciążeniem.

 

No właśnie. W sumie masz rację. Pozostaje tutaj pytanie, co w sytuacji, gdyby tak tego RAM-u jednak brakło? Wówczas reszta danych zostaje przerzucona do pamięci Flash? Jest tutaj przy tym jakaś pamięć tymczasowa, podobnie jak np. w systemie Windows, gdzie w razie zapełnienia się pamięci RAM, "w ruch" idzie wtedy twardy dysk komputera? Jeśli tak to czy taką rolę pełni wówczas pamięć Flash tego tunera?

Rozumiem, że w przypadku "przerzucenia" części danych do pamięci Flash, tuner znacznie spowolni swoje działanie?

Jak tak sobie przejrzałem specyfikację innych, bieżących modeli tunerów z rodziny Vu+ to widzę, że inne odbiorniki też mają 2 GB RAM. Jedynie Vu+ Ultimo 4K tutaj się "wyłamuje" z pamięcią 3 GB RAM. Ale skoro w pozostałych tunerach też jest 2 GB RAM i tunery te normalnie są użytkowane to wygląda na to, że tej pamięci jednak starcza. :roll: No bo gdyby było inaczej to producent tunerów Vu+ nie "pakowałby" w nie zbyt małej ilości pamięci, prawda? :roll:

Z drugiej strony, Vu+ Duo 4K ma też mocniejszy, jakby się wydawało, procesor od Vu+ Ultimo 4K. Może to też ma jakiś wpływ na to?

 

 

W dniu 3.12.2018 o 21:29, Mr. Orbita napisał:

6. Przewód HDMI

Jest w zestawie. Niejaki Hotron E246588 (długość 1,5 m), ale generalnie po prostu to jakiś no-name i za wiele o nim nie wiadomo, w tym jaka to wersja, poza tym, że ma wg producenta być wystarczający dla 4K.

 

Rozumiem. Czy mój obecny kabel HDMI, za pomocą którego do mojego telewizora typu Full HD aktualnie podłączony jest tuner Ferguson Ariva 202E, będzie odpowiedni też dla tunera Vu+ Duo 4K w połączeniu z moim telewizorem? Czytałem, że Vu+ Duo 4K obsługuje HDMI 2.0. Przypuszczam, że mój obecny telewizor, a tym bardziej ten kabel HDMI, obsługują niższy standard, ale nie wiem dokładnie, jaki. Rozumiem, że w takim przypadku funkcjonuje też tzw. kompatybilność wsteczna?

 

 

W dniu 3.12.2018 o 21:29, Mr. Orbita napisał:

7. Rozdzielczość startowa

Mając na uwadze, że nie każdy ma TV 4K to przy przygotowywaniu odbiornika przez sklep wyjście jest ustawiane na bezpieczne 1080i, do ewentualnego samodzielnego przestawienia, można też zażyczyć sobie wskazane ustawienie.

 

To bardzo ważna dla mnie informacja. Tak, jak już wspomniałem, ja nie mam telewizora 4K, a "jedynie" Full HD, dlatego zależy mi na tym, aby rozdzielczość "startowa" była w tym tunerze ustawiona właśnie na tę wartość. Gdyby była ustawiona jeszcze niższa to wtedy obraz na moim telewizorze byłby rozmyty. Ale gdyby tak była ustawiona na 2160p (4K) to obawiam się, że wtedy ekran mojego telewizora pozostawałby czarny i ja, nie mając telewizora 4K, nic nie mógłbym zrobić. :?  :roll:

Czy w tunerach Vu+ jest też coś takiego, jak np. w konsoli do gier, Sony PlayStation 3 (którą też posiadam), w której po zmianie rozdzielczości na wyższą pojawia się pytanie, czy obraz jest wyświetlany poprawnie i jest czas ileś tam sekund na zatwierdzenie nowego ustawienia rozdzielczości? W przypadku braku reakcji, braku zatwierdzenia, po określonym czasie konsola przełącza się z powrotem na poprzednią rozdzielczość. Jest może coś takiego też w tunerach Vu+?

 

 

A teraz mam pytania znowu z kolejnej beczki. ;)

Czy w tunerach Vu+ możliwe jest "ręczne" skanowanie (przeszukiwanie) tylko wybranego transpondera? Wiem, że to jest głupie pytanie, bo takie rzeczy potrafią nawet dostępne za "psie pieniądze" tunery Opticum, ale chciałbym się upewnić. Bo tutaj jest system Linux, więc muszę też wiedzieć, czy taka możliwość jest. Bo nie chciałbym, aby było tylko skanowanie automatyczne i też tylko za każdym razem całego satelity.

Jeśli w tunerach Vu+ jest opcja skanowania pojedynczych transponderów to czy odbywa się to poprzez wybieranie z listy żądanej częstotliwości (tuner posiada zapisaną listę transponderów), czy też trzeba każdorazowo ręcznie "wklepywać" parametry techniczne typu częstotliwość, polaryzacja, Symbol Rate itp.? A może da się to i to?

Chodzi mi tutaj oczywiście o obsługę tego pilotem, z poziomu tunera.

 

Kolejna kwestia:

Czy tuner Vu+ Duo 4K obsługuje również kompresję MPEG-2? Wiadomo, że to jest już kompresja archaiczna, wycofywana "z obiegu" jeśli chodzi o przekaz satelitarny, ale chyba część polskich kanałów nadaje jeszcze w tej kompresji?

Pytam o to, gdyż na stronie dystrybutora tunerów Vu+ na Polskę, firmy Ab-Com, w specyfikacji tunera Vu+ Duo 4K, odnośnie obsługiwanej kompresji wideo, podane jest coś takiego:

 

Vu-Duo-4-K-Video.png

 

Brak tam jakiejkolwiek wzmianki o kompresji MPEG-2. :roll: Poważnym "zgrzytem" byłby brak jej obsługi. Ja raczej nie chciałbym tracić dostępu do niektórych polskich kanałów, a także wybranych zagranicznych, które nadają jeszcze w tej przestarzałej już dziś kompresji. :?

 

Zapytam cię jeszcze, @Mr. Orbita , jak wygląda sprawa z tymi "gigahercami" w tunerze Vu+ Duo 4K? Bo po twoim sprawdzeniu tego stwierdziłeś, że jest 1872 MHz. A w tunerze tym ponoć jest czterordzeniowy procesor 2,1 GHz. Jak to dokładnie z tym jest? Dowiedziałeś się już czegoś od Ab-Com'u w tej sprawie? Bo z tego, co widzę, absolutnie wszędzie, w tym także przez Ab-Com właśnie, podawane jest, że procesor w tym tunerze ma taktowanie 21 GHz. A tobie wyszły jakieś ceregiele z tym... :shock:  :/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Barti napisał:

Czy ten program DreamboxEdit współpracuje też z tunerami Vu+? Czy też tylko z DreamBox?

 

Współpracuje także z Vu+ oraz ogólnie ze wszystkimi E2 :)

 

2 godziny temu, Barti napisał:

Cieszę się też, że jest możliwość deszyfracji nagrań offline.

 

Dziś mam to już wstępnie potwierdzone, że działa, ale nie testowałem osobiście i czekam na szczegóły.

 

2 godziny temu, Barti napisał:

Jak tak sobie przejrzałem specyfikację innych, bieżących modeli tunerów z rodziny Vu+ to widzę, że inne odbiorniki też mają 2 GB RAM. Jedynie Vu+ Ultimo 4K tutaj się "wyłamuje" z pamięcią 3 GB RAM. Ale skoro w pozostałych tunerach też jest 2 GB RAM i tunery te normalnie są użytkowane to wygląda na to, że tej pamięci jednak starcza. :roll:

 

Powiem tak: nboxy miały po 192 MB RAM i działały ;) Nie spodziewam się, żeby 2 GB to było za mało i nawet jeśli wskazania wolnej ilości pamięci są na jakiejś określonej konfiguracji niskie, to doraźnie system uwolni co trzeba. Nie zauważyłem jak na razie żadnego zwalniania, ani problemów mogących sugerować jakiekolwiek problemy z zarządzaniem pamięcią.

 

2 godziny temu, Barti napisał:

Rozumiem. Czy mój obecny kabel HDMI, za pomocą którego do mojego telewizora typu Full HD aktualnie podłączony jest tuner Ferguson Ariva 202E, będzie odpowiedni też dla tunera Vu+ Duo 4K w połączeniu z moim telewizorem? Czytałem, że Vu+ Duo 4K obsługuje HDMI 2.0. Przypuszczam, że mój obecny telewizor, a tym bardziej ten kabel HDMI, obsługują niższy standard, ale nie wiem dokładnie, jaki. Rozumiem, że w takim przypadku funkcjonuje też tzw. kompatybilność wsteczna?

 

Jako że nie masz TV 4K, to i przy rozdzielczości HD nie pojawią się takie przepływności jak przy 4K na HDMI (nawet oglądając kanał 4K, jeśli na wyjściu ustawisz 1080i, to po HDMI idzie 1080i, nie 2160p, downscale robi tuner). Zatem pewnie zadziała. Przy ewentualnej wymianie w przyszłości TV na model UHD to już sprawa otwarta, zależy jaka długość i jaka była jakość wykonania. Czasami i przewód, który potencjalnie do 2.0 nie był testowany, jest na tyle udany, że sobie radzi. Zresztą prosto to wyjdzie - nie zobaczysz obrazu ;)

 

2 godziny temu, Barti napisał:

Ale gdyby tak była ustawiona na 2160p (4K) to obawiam się, że wtedy ekran mojego telewizora pozostawałby czarny i ja, nie mając telewizora 4K, nic nie mógłbym zrobić. :?  :roll:

 

Pierwsza część się zgadza - ekran będzie czarny. Ale to nie jest sytuacja bez wyjścia ;)

 

2 godziny temu, Barti napisał:

Czy w tunerach Vu+ jest też coś takiego, jak np. w konsoli do gier, Sony PlayStation 3 (którą też posiadam), w której po zmianie rozdzielczości na wyższą pojawia się pytanie, czy obraz jest wyświetlany poprawnie i jest czas ileś tam sekund na zatwierdzenie nowego ustawienia rozdzielczości? W przypadku braku reakcji, braku zatwierdzenia, po określonym czasie konsola przełącza się z powrotem na poprzednią rozdzielczość. Jest może coś takiego też w tunerach Vu+?

 

Trochę jest, ale nie do końca. Dokładnie to wygląda tak, że jeśli zmienisz rozdzielczość w Ustawieniach A/V, to zmienia się od razu i sama z siebie się nie cofnie, ale jednocześnie - ustawienia też same z siebie się nie zapisują. Zmiany musisz zatwierdzić zielonym. Jeśli zamiast tego wciśniesz Exit lub czerwony i OK - ustawienia nie zostaną zapisane i tuner cofnie się do poprzedniej wartości.

 

Ewentualnie jeśli zapiszesz, to jeszcze możesz się ratować informacjami z wyświetlacza (pokazuje się w jakim miejscu jest się w menu) lub webinterface. Samej zmiany rozdzielczości chyba tam nie ma, ale jest pilot i z pomocą funkcji zrzutów ekranowych podejrzysz co jest na ekranie i wybrniesz nawet z tego. Z ciekawości nawet to sprawdziłem i potwierdzam - da się samym webinterface i funkcją pilota oraz zrzutów spokojnie przerzucić rozdzielczość z niewspieranej, nie widząc obrazu na TV.

 

Nawet dostając jakimś cudem odbiornik ustawiony na 4K i nie znając jego adresu IP - można skorzystać z narzędzia typu netscan, zlokalizować IP, wejść na webinterface i wyprowadzić temat samemu. Ale nie będzie takiej potrzeby.

 

2 godziny temu, Barti napisał:

Czy w tunerach Vu+ możliwe jest "ręczne" skanowanie (przeszukiwanie) tylko wybranego transpondera?

 

Tak, jest to możliwe.

 

2 godziny temu, Barti napisał:

Jeśli w tunerach Vu+ jest opcja skanowania pojedynczych transponderów to czy odbywa się to poprzez wybieranie z listy żądanej częstotliwości (tuner posiada zapisaną listę transponderów), czy też trzeba każdorazowo ręcznie "wklepywać" parametry techniczne typu częstotliwość, polaryzacja, Symbol Rate itp.? A może da się to i to?

 

W VTi niestety parametry trzeba klepać. Wydaje mi się, że OpenATV ma zrobiony wybór transponderów z listy (poza ręcznym klepaniem), VTi chyba się tego nie doczekał i trzeba wpisywać.

 

2 godziny temu, Barti napisał:

Czy tuner Vu+ Duo 4K obsługuje również kompresję MPEG-2? Wiadomo, że to jest już kompresja archaiczna, wycofywana "z obiegu" jeśli chodzi o przekaz satelitarny, ale chyba część polskich kanałów nadaje jeszcze w tej kompresji?

 

Obsługuje MPEG-2, błąd na stronie.

 

2 godziny temu, Barti napisał:

Zapytam cię jeszcze, @Mr. Orbita , jak wygląda sprawa z tymi "gigahercami" w tunerze Vu+ Duo 4K? Bo po twoim sprawdzeniu tego stwierdziłeś, że jest 1872 MHz. A w tunerze tym ponoć jest czterordzeniowy procesor 2,1 GHz. Jak to dokładnie z tym jest?

 

Bez zmian. 2.1 GHz jest nawet na odwrocie pudełka. Ale odczyt na aktualnym VTi jest ten sam. Źródło rozbieżności na razie nieznane...

 

PS: Uwaga techniczna, po 14 grudnia nie będę miał już dostępu do Duo 4K, zatem coś sprawdzić mogę tylko do tego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mr. Orbita napisał:
3 godziny temu, Barti napisał:

Czy ten program DreamboxEdit współpracuje też z tunerami Vu+? Czy też tylko z DreamBox?

 

Współpracuje także z Vu+ oraz ogólnie ze wszystkimi E2 :)

 

To świetnie. Ten programik, jak widać, też będzie przydatny. ;) Rozumiem, że można go sobie normalnie ściągnąć z Internetu i że jest on darmowy?

 

 

Godzinę temu, Mr. Orbita napisał:
3 godziny temu, Barti napisał:

Cieszę się też, że jest możliwość deszyfracji nagrań offline.

 

Dziś mam to już wstępnie potwierdzone, że działa, ale nie testowałem osobiście i czekam na szczegóły.

 

OK. To jak coś to czekam jeszcze na dalsze informacje w tej kwestii. :)

 

 

Godzinę temu, Mr. Orbita napisał:

Jako że nie masz TV 4K, to i przy rozdzielczości HD nie pojawią się takie przepływności jak przy 4K na HDMI (nawet oglądając kanał 4K, jeśli na wyjściu ustawisz 1080i, to po HDMI idzie 1080i, nie 2160p, downscale robi tuner). Zatem pewnie zadziała. Przy ewentualnej wymianie w przyszłości TV na model UHD to już sprawa otwarta, zależy jaka długość i jaka była jakość wykonania. Czasami i przewód, który potencjalnie do 2.0 nie był testowany, jest na tyle udany, że sobie radzi. Zresztą prosto to wyjdzie - nie zobaczysz obrazu ;)

 

Rozumiem. W razie czego, użyję wówczas kabelka HDMI dołączonego do tunera. Ten to chyba powinien zadziałać. ;)

A jeśli np. połączę tuner z moim telewizorem kablem HDMI w wersji 2.0, a mój telewizor tej wersji HDMI nie obsługuje, tylko niższą (nawet nie wiem, jaką dokładnie) to wtedy co się stanie? Obrazu nie będzie? Czy zadziała tutaj tzw. kompatybilność wsteczna? W przypadku kabli HDMI i ich wersji obowiązuje w ogóle coś takiego?

 

 

Godzinę temu, Mr. Orbita napisał:

W VTi niestety parametry trzeba klepać. Wydaje mi się, że OpenATV ma zrobiony wybór transponderów z listy (poza ręcznym klepaniem), VTi chyba się tego nie doczekał i trzeba wpisywać.

 

OK, rozumiem. Hmm, ta informacja nawet mnie ucieszyła! :) Nie wiem, czemu, ale ja nawet wolę parametry techniczne transponderów "wklepywać" ręcznie z pilota, niż wybierać je gotowe z listy. Wcale mi to nie przeszkadza! Nie wiem, może mi to tak "zostało" z zamiłowania do techniki TV-SAT sprzed lat, jeszcze z czasów analogowej telewizji satelitarnej, a potem mojego pierwszego tunera cyfrowego, Ferguson AF-7318UCI, gdzie parametry też tylko ręcznie się wklepywało. I jakoś bardziej mi to pasowało. Co więcej: powiem szczerze, że w moim obecnym Fergusonie Ariva 202E wybieranie częstotliwości z gotowej listy transponderów nawet mnie irytuje. Pamiętam, że gdy ten tuner kupiłem i potem zobaczyłem, że to się w takim sposób w nim robi to aż poczułem się trochę zawiedziony... :roll: Dlatego też, jeśli na oprogramowaniu VTi parametry transponderów trzeba wklepywać ręcznie to mnie to naprawdę cieszy. :D Najważniejsze jednak jest też to, że można tutaj też przeprowadzać ręczne skanowanie wybranego, pojedynczego transpondera. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Barti napisał:

Rozumiem, że można go sobie normalnie ściągnąć z Internetu i że jest on darmowy?

 

Tak, oficjalna strona: https://dreamboxedit.com/en/

Autor prosi jedynie chętnych o dobrowolne datki na rozwój.

 

6 godzin temu, Barti napisał:

A jeśli np. połączę tuner z moim telewizorem kablem HDMI w wersji 2.0, a mój telewizor tej wersji HDMI nie obsługuje, tylko niższą (nawet nie wiem, jaką dokładnie) to wtedy co się stanie? Obrazu nie będzie? Czy zadziała tutaj tzw. kompatybilność wsteczna? W przypadku kabli HDMI i ich wersji obowiązuje w ogóle coś takiego?

 

Tak, TV mając np. HDMI v1.3 zadziała, nie zadziałają tylko ustawienia, które wychodzą poza specyfikację HDMI v1.3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mr. Orbita napisał:

Tak, TV mając np. HDMI v1.3 zadziała, nie zadziałają tylko ustawienia, które wychodzą poza specyfikację HDMI v1.3.

 

Czy jakie ustawienia na przykład? Bo ja nie bardzo się orientuję w tym temacie. :?

 

 

Teraz kolejne pytania: ;)

 

1.  Czy do tunera Vu+ Duo 4K można za pomocą USB podłączyć zwykłą klawiaturę od komputera PC? Czy jest taka możliwość? Czy taka klawiatura będzie z tym tunerem działać? Ułatwiałoby to np. obsługę tunera tam, gdzie wymagane byłoby wpisywanie tekstu, zmiana itp.

Wiem, że do tego tunera można też dokupić oryginalny pilot Vu+ z klawiaturą QWERTY na odwrocie (https://hollex.pl/pilot-qwerty-do-vu-p-694.html). Wiem, że w sklepie Hollex jest też możliwość dokupienia go w zestawie z tym tunerem, jednak z tego, co widzę, Hollex nie ma tego pilota aktualnie na stanie. :( Pilot ten ma status "Chwilowo niedostępny. Zapytaj o dostępność". :? Sam tuner Vu+ Duo 4K, z tego co widzę, w sklepie Hollex jest już dostępny na stanie. :jupi: Wczoraj, jak jeszcze patrzyłem późnym wieczorem, jeszcze go nie było. :> Orientujesz się może, jakby wyglądała sytuacja z tym pilotem QWERTY?

 

2.  Czy w tunerze Vu+ Duo 4K, na oprogramowaniu VTi, jest możliwość zmiany nazwy zapisanego już w jego pamięci kanału? Np. w moim obecnym Fergusonie Ariva 202E taka możliwość jest, natomiast na poprzednim, starym Fergusonie AF-7318UCI takiej możliwości nie było. Jak to z tym jest w przypadku tunera Vu+ Duo 4K? Rozumiem, że jak taka możliwość jest to można to też zrobić z poziomu przeglądarki internetowej, za pomocą Webdif (nie wiem, czy dobrze to napisałem :>), a także pilotem, z poziomu menu tunera?

 

3.  Trzecia sprawa to twardy dysk, jaki można w sklepie Hollex również dokupić w zestawie z tym tunerem. Do wyboru widzę możliwość wyboru dysku tradycyjnego o pojemności od 1 TB do 4 TB oraz dysku SSD o pojemności 480 GB. Wszystkie te dyski, zgodnie ze specyfikacją tunera, są oczywiście 2,5 calowe. Pytanie moje jest takie: Jakie to są dokładnie dyski, które oferuje Hollex do tego tunera? Tzn. jaka marka? Model? Orientujesz się może? Są to jakieś dobre dyski, dobrej jakości? Ja raczej zdecydowałbym się na ten tuner od razu wraz z dyskiem o pojemności 1TB. Myślę, że na razie to by mi starczyło, gdyż do mojego obecnego Fergusona Ariva 202E też mam podpięty zewnętrzny dysk 2,5 cala WD Elements o pojemności 1 TB i w zupełności mi on starcza. Mam już trochę zapisanych na nim nagrań, a i obszar zajęty na nim mam w tej chwili na poziomie ok. 25%. W razie czego, w przyszłości zawsze będę mógł kupić dysk o większej pojemności i wymienić go w tym tunerze. ;)

Czy jak wybiorę w sklepie Hollex przy zamówieniu tego tunera jednocześnie też ten dysk do niego w zestawie to będzie on od razu, przed wysyłką tunera do mnie, już też przez sklep Hollex zainstalowany w tej ramce, która jest dołączona do tunera i będzie też od razu do tego tunera wsunięty?

 

Tak podsumowując:

@Mr. Orbita, powiedz mi tak szczerze: Czy naprawdę warto zakupić ten tuner Vu+ Duo 4K?

Ja się bardzo na niego "napaliłem". ;) Od dawna chciałem mieć tego typu tuner, oparty na systemie Linux. Pamiętam, że przeglądałem kiedyś różne, starsze już dziś modele, głównie też Vu+, jednak za każdym razem jakoś tak z tym zwlekałem i zwlekałem. :roll: Teraz na rynek wszedł tuner Vu+ Duo 4K i jakoś tak, nie wiem czemu, poczułem, że właśnie "to jest to". ;):D  Tym bardziej, że ten model, chyba jako jedyny, jak na razie, z rodziny Vu+, oferuje możliwość działania dwóch modułów CAM jednocześnie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Klawiatura działa, Większość klawiszy - wpisywanie tekstu - OK. Nie działa klawisz Enter. ;)

2. Pilota Qwerty nie warto kupować. Tragiczna jakość.

3. Warto kupić dekoder na Linux E2.

4. Vu+, jak dla mnie, jest OK.

Edytowane przez Barti
Poprawiono pisownię w poście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tweed77 napisał:

2. Pilota Qwerty nie warto kupować. Tragiczna jakość.

 

@tweed77, uuu, a czemu tragiczna jakość? Co się z tym pilotem dzieje? Masz taki pilot? Co z nim jest nie tak? Aż nie do wiary, żeby oryginalny pilot takiej marki, jak Vu+, był jakimś badziewiem... :roll:  :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście również jestem zainteresowany tym modelem dekodera. Niestety nie posiadam wystarczająco jeszcze odpowiedniej wiedzy, aby sam przejść przez wszystkie etapy do zainstalowania "wtyczek", aby bezproblemowo mogły zadziałać 2x moduły od nc+ oraz CP. Szukam w swoim szerokim otoczeniu znajomych kogoś, kto mógłby być awaryjnie moim "serwisem", gdy nagle czar pryśnie na ekranie i będzie czarno. Zabawka nie kosztuje mało, w związku z tym nie chciałbym dodatkowo się stresować, gdy nagle coś nie zadziała. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem byłby taki sam dekoder Technisat 4K, jaki obecnie posiadam, ale wzbogacony o drugi moduł CAM CI+ pod CP. Natknąłem się na coś takiego:

https://www.technisat.com/pl_PL/SONATA-1/352-1637-11763/, ale to znów kawałek "klocka", bo to dekoder połączony z soundbarem (posiada 2 gniazda CAM). Może być też tak, że następca DIGIT ISIO STC będzie już posiadał właśnie te 2 gniazda na moduł CAM CI+.

Co radzicie? Cena nie gra aż tak kluczowej roli. Do 2,5 tys. zł spokojnie mogę sobie pozwolić. Może są gdzieś organizowane odpłatne tego typu kursy przeszkoleń z tej materii?

Edytowane przez Barti
Poprawiono interpunkcję w poście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shark dekoder raz skonfigurowany działa bez problemów.

Jak w nim nie grzebiesz - nie wgrywasz nieznanych dodatków.

W sofcie VTi masz praktycznie wszystko czego potrzebujesz.

 

Podstawa to wgranie sobie samemu czystego softu VTi - założenie hasła dla dostępu dla dekodera dla użytkownika root.

 

@shark Technisat Sonata 1 kosztuje 833 Euro - jak cię stać kupić ;)

 

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w ogóle  wygląda  sprawa z chłodzeniem  Duo 4K?  Duo  padało, ale tam wystarczyło wymienić  kondensatory. Duo2 teraz coraz więcej osób dołącza do listy, że im pada. 

W tym wypadku coraz bardziej się zastanawiam, czy warto pchać się w skrzynkę, która jest bliska 2000 zł, a za 3 lata jej nie włączymy. Nie jest to jakaś nawałnica osób, które narzekają, ale jednak.

Tyle, że najbardziej mówi się właśnie o Duo, od niedawna o Duo2. Jak wygląda sprawa np. w Solo 4K? Gdzieś  było podane, że zostanie zakończona produkcja Solo 4K.

Jest tu ktoś to ma ten model dłużej niż 3 lata? Na sąsiednim forum chłodzenie modelu, chyba Uno 4K nie SE zostało mocno skrytykowane.

Edytowane przez Barti
Poprawiono czytelność postu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vu Duo 4K to takie nadmuchane  Vu Uno 4K SE ;)

 

Więcej miejsca jest bo głowice montowane w pionie, a nie w poziomie.

Wiec więcej miejsca na obieg powietrza, wentylację jest.

 

Vu Duo 4K ma zastąpić Vu Solo 4K.

 

Znajomy ma pierwszy wypust Vu Solo 4K - działa, nie narzeka.

Vu Solo 4K ma już 3 lata i jak na razie nie ma problemów.

 

Jak ktoś wstawi dekoder do szafki na styk to się nie ma co dziwić, że się zagotuje.

Temperatura robi swoje i po 2 - 3 miesiącach się zagotuje i zepsuje się.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze z takim szybkim pytaniem: ;)

Czy tuner Vu+ Duo 4K obsługuje też funkcję Time Shift, gdy wyposażony jest on w twardy dysk? Czy tuner ten oferuje wówczas pełnię funkcji PVR?

Na moim obecnym Fergusonie Ariva 202E ta funkcja jest i zależałoby mi na tym, aby i w Vu+ Duo 4K taka funkcja była. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy dekoder na E2 obsługuje. Możesz uruchomić timeshift z palca lub ustawić w menu opcję, aby załączał się automatycznie np. po 20 sekundach na danym kanale.

Kup, podłącz do sieci, używaj, eksperymentuj, pytaj. Nie da się popsuć takiego dekodera poprzez grzebanie w jego ustawieniach. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kozaa napisał:

Nie da się popsuć takiego dekodera poprzez grzebanie w jego ustawieniach. :)

 

Noo, nie byłbym tego taki pewien... :roll:

Może nie dałoby się go zepsuć tak po prostu, ale myślę, że dałoby się go unieruchomić, gdyby się w nim przestawiło coś nieumiejętnie, coś, co nie trzeba. :? I wówczas zaszłaby konieczność jego zresetowania i zainstalowania w nim całego oprogramowania na nowo, "na czysto" i ponownego jego skonfigurowania. :roll:

Ale spoko. Kupię ten tuner, podłączę go do sieci, poużywam, poekperymentuję i wtedy zobaczę. :D Jakby co to wtedy będę tutaj dalej was pytać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...