Skocz do zawartości

Cenovo


Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem jakiś czas temu CENOVO MINI PCS TV-BOX, chciałem w nim zmienić Windows 10 na Sparky Linux. W witrynie znanego sklepu sprzedającego te komputerki wyczytałem, że jest taka możliwość. Za nic nie potrafię tego zrobić. System wgrałem na pendrive i startuje OK. Po pierwszym ekranie wyłącza monitor i już nie włącza, ale coś się dzieje z systemem , co świadczy że uruchamia się. Jak sprawić, by nie wyłączało monitora HDMI? A może nie można wgrać Windy? Proszę o pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie znam tego distro.

Jeśli za ekran startowy odpowiada Plymouth, to po naciśnięciu Esc w czasie, gdy ekran jest/powinien być wyświetlany, powinien przełączyć się w tryb tekstowy.

Powinno również działać przełączanie tty (Ctrl + Alt + F{X}).

Może to wystarczy, żeby odczytać logi. A może obraz na pendrive'ie nie jest tylko do odczytu i również je zapisuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pendrive jest prawidłowo przygotowany, na kompie uruchamia i za pare sekund obraz gaśnie,ale po wgraniu systemu zapala monitor HDMI. Wtedy można przejść do dalszych funkcji wgrywania. W CENOVO jak zgaśnie nie rozpala się ekran ponownie. Czekałem ok. pół godziny i nic. Co zrobić? Proszę o pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Systemy operacyjne mogą mieć problemy z uruchamianiem się z pendrive lub urządzeń pod złącze USB (nie wspierać pendriva jako dysku/partycji rozruchowej). Jeśli masz system, który został specjalnie przygotowany pod takie operacje, to może być inny problem -  BIOS (UEFI) płyty głównej nie wspiera takich kombinacji lub należy tam dokonać jakichś zmian (opcje bootowania). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, bim1952 napisał:

Pendrive jest prawidłowo przygotowany, na kompie uruchamia i za pare sekund obraz gaśnie,ale po wgraniu systemu zapala monitor HDMI. Wtedy można przejść do dalszych funkcji wgrywania. W CENOVO jak zgaśnie nie rozpala się ekran ponownie. Czekałem ok. pół godziny i nic. Co zrobić? Proszę o pomoc!

Co rozumiesz przez wgranie systemu?

 

Mógłbyś porobić zdjęcia tych ekranów? Ostatniego wyświetlającego się na cenovo i pierwszego widocznego już tylko na drugim komputerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, na początku zrozumiałem, że nie uruchamia się z pendrive'a.

Z ustawień UEFI, może Secure Boot? Ale tutaj chyba pokazałby się jakiś czytelny komunikat?

 

Skoro udało Ci się zainstalować, zabootuj z pendrive'a, przełącz tty (Ctrl - Alt - F2 lub kolejne: F3, F4 etc.) aż natrafisz na shella albo getty, zamontuj root dir (/) zainstalowanego systemu (albo sam /var jeśli jest na osobnej partycji) i uruchom journalctl z opcją --root (lub --file albo --directory). Są spore szanse, że w logach znajdziesz jakieś wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz: W Cenovo obraz gaśnie po wyświetleniu Gruba, menu, wybieram instaluj , enter- gaśnie i nic nie wyświetla. A w stacjonarnym gdy tak robie po chwili obraz zapala. Dodam że Win10 zainstalowałem także z pendrive'a i nie było problemów. Linuxy najpierw się instalują by używać ich bez instalacji na HDD, potem dopiero można instalować na dysku twardym. Ponieważ w Cenowo jest słaby procek może powinienem dłużej czekać zanim uruchomi system?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...