Skocz do zawartości

Problemy i błędy na forum


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja zauważyłem, że forum działa dużo wolniej i zdarzają się różne komunikaty o błędach od czasu uruchomienia jego odświeżonej wersji (przy próbie wysłania tego wpisu też miałem komunikat o błędzie z kodem 2S119/1, ale już się nauczyłem, żeby przed wysłaniem kopiować treść wpisów do notatnika, tak na wszelki wypadek ? ) .

 

Nie interesowałem się tym szczegółowo, ale pewnie została zainstalowana nowa wersja skryptu, który obsługuje forum i ceną za więcej funkcji, które oferuje jest to, że bardziej obciąża serwer, znaczy wykorzystuje więcej mocy jego procesora itp. (ja też różne takie sytuacje przechodziłem na swoich stronach internetowych i nauczyło mnie to, że czasem lepiej jednak w ogóle nie stosować rozwiązań na skryptach, które działają na serwerze, mimo, że ma się rozumieć zazwyczaj znacznie ułatwiają życie ?).

 

Najlepszym rozwiązaniem według mnie (o ile mogę w ogóle doradzać, ze swojego amatorskiego doświadczenia) byłoby albo wykupienie mocniejszego serwera (z większą mocą procesora), albo powrót do starszej (ale sprawdzonej przez lata ? ) wersji skryptu forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym jest taki, że nie możemy już powrócić do poprzedniej wersji forum. Było już mówione, dlaczego.

Ale powtórzę: dlatego, że poprzednia wersja forum nie ma już wsparcia i istnieje bardzo duże ryzyko włamania i ataku hakerskiego. A to już nam jest w ogóle niepotrzebne. ?

 

To zamulanie forum cały czas jakby "faluje". Raz działa normalnie i szybko, a za moment muli tak, że odechciewa się tu dłużej siedzieć. Po dłuższej chwili znowu jakby "rusza" i działa normalnie, ale też na króciutko. I potem znowu "powtórka z rozrywki". :/ Wygląda to trochę tak, jakby ktoś siedział i na przemian, co chwilę, wyciągał i wkładał do gniazdka wtyczkę od serwera, na którym znajduje się nasze forum... :roll:

 

Na razie nic w tej kwestii nie zdziałamy. Musimy cierpliwie czekać... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że "zamulanie" faluje może wynikać z tego, że widząc problemy ludzie po kilka razy próbują wysyłać wpisy itp., albo po prostu jakiś robot, czyli automat zaczaił się na forum i wchodzi na nie co chwila, a to generuje wzrost zużywanej mocy procesora i powoduje właśnie "zamulanie" (to działa podobnie jak na komputerze, jeśli chcemy na nim robić za dużo różnych rzeczy w jednym czasie, np. grać w grę i oglądać film).

 

To musiałby sprawdzić administrator z dostępem do ustawień serwera forum, bo tam na pewno jest wykres w jakich godzinach jest największe zużycie mocy procesora serwera i ewentualnie można ustalić z jakich adresów ip przychodzi ten największy ruch.

 

Skoro nie można wrócić do starej wersji forum, to może jakimś rozwiązaniem byłoby ograniczenie ilości jednocześnie zalogowanych użytkowników, albo/i ograniczenie możliwości przeglądania forum przez użytkowników niezalogowanych (dla nich mógłby być dostępny np. tylko dział z opisem i regulaminem forum).

 

Wiem, że to kłopotliwe, ale to wydaje mi się niewielka cena, za odzyskanie komfortu dyskusji tutaj ? .

 

P. S. Warto też powyłączać wszelkie ponadstandardowe funkcje forum (np. wyświetlanie treści najnowszych wpisów, na stronie głównej), bo to wszystko właśnie też dodatkowo obciąża serwer. Dobra wiadomość jest taka, że przecież nie trzeba tego wyłączać na stałe i jak się sytuacja unormuje można znów włączyć (trzeba po prostu na bieżąco sprawdzać wykres wykorzystania mocy procesora na serwerze i reagować w zależności od sytuacji) ? .

 

 

Edytowane przez Frazes
Nowe pomysły na rozwiązanie problemu :) .
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Tapatalku praktycznie wcale nie działa, a na komputerze jest tak jak piszecie. Raz działa dobrze by po chwili zamulić na dłuższy moment. Wkurzające to jest nie da się ukryć. Funkcjonalność, przejrzystość i bezpieczeństwo na plus, ale póki co tęsknie za responsywnością poprzedniego silnika... Mam nadzieję, że uda się to jak najszybciej okiełznać ;)

Edytowane przez shevchenko1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak to najczęściej jest, kiedy chcemy/musimy zainstalować nową wersję jakiegoś programu mając rozpracowaną i będąc przyzwyczajonym do starej, ale zazwyczaj po pewnym czasie się wszystko prostuje i mam nadzieję, że i u Nas na forum tak będzie (dlatego postanowiłem się podzielić powyżej moim drobnym doświadczeniem jak sobie w takich sytuacjach radzić, z nadzieją, że pomogę ? ) ? !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego w czym leży problem, tzn. czy winne są niepotrzebnie włączone funkcje forum, bez których można się obejść (dziś zauważyłem, że jest włączona funkcja wysyłania użytkownikom powiadomień, że ich ktoś zacytował - fajne to, ale czy niezbędne???), czy to jakiś atak automatów, którym spodobało się bezustanne wchodzenie na forum, albo może problem jest z serwerem, tzn. np. nie obsługuje on czegoś co aktualnemu skryptowi forum, albo jednej z jego funkcji jest potrzebne (czasem zdiagnozowanie przyczyny takich problemów zajmuje O WIELE WIĘCEJ czasu, niż ich usunięcie, zresztą to dotyczy nie tylko zarządzania stronami internetowymi, ale codzienności używania komputera także niestety...)...

 

Na razie mogę chyba polecić wszystkim moją metodę, czyli po napisaniu treści wpisu w edytorze forum kopiowanie jej do notatnika i wtedy nawet jak skrypt forum odmówi współpracy, to będzie można łatwo próbować wysłać swoją wypowiedź ponownie (inna rzecz, że jak wszyscy zaczną tak próbować wysyłać swoje wypowiedzi ponownie, to forum się jeszcze bardziej zamuli, ale tu muszą właśnie wejść do akcji administratorzy i jak najszybciej spróbować zdiagnozować przyczynę tego zamulania i wdrożyć działania zaradcze, takie o jakich pisałem, albo całkiem inne, tzn. wszystko zależy od przyczyny) ? .

Edytowane przez Frazes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zauważyłem, że jak napiszemy nowy post pod swoim poprzednim postem po paru minutach, godzinach, to po połączeniu data wysłania nie odświeża się pod aktualny wpis, a zostaje ten sam stary. Co jest na minus, bo nie każdy może zauważyć, że coś zostało dopisane do danego tematu.

 

Nie można napisać paru postów w tym samym czasie, a trzeba bezsensownie odczekać kilkadziesiąt sekund. Co też nie jest wygodne.

 

Brakuje możliwości wpisania indeksu górnego i dolnego, szczególnie w przypadku liczb. Tak jak było w poprzedniej odsłonie forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_Artek_ - odpisywałem Ci już, przerywasz proces resetowania hasła. Musisz wpisać dwa razy nowe hasło, a nie wychodzić z ostatniego ekranu. Opisywałem cały proces jak ma przebiegać tu LINK - zastosuj się dokładnie do całej instrukcji, do samego końca. Jeśli masz gdzieś problem, wskaż dokładnie którego etapu nie możesz przejść, bo inaczej nigdy tego nie rozwiążesz. Na razie wszystko wskazuje, że wychodzisz przed podaniem nowego hasła, a tego nie można i nie wolno pominąć.

 

Krzysiek_ - przykro mi, pracujemy nad tym. To skomplikowany problem techniczny, nie dotyczący bezpośrednio zasobów. Robię co mogę żeby jak najszybciej wszystko wróciło do normy i pozwoliło zająć się drobniejszymi zgłoszonymi uwagami.

 

Wrzucam pełne wyjaśnienie dla wszystkich (bardziej zebranie, tego co pisałem, ale żeby było w jednym miejscu), żebyśmy się rozumieli:

 

W kwietniu 2017 Invision Power Services, Inc., autorzy silnika, którego używaliśmy do początku września br. (Invision Power Board 3, w skrócie IPB3) podjęli decyzję o zakończeniu rozwoju i wsparcia IPB3. Nie było to zaskoczeniem, bo od kwietnia 2015 był IPB4 od nich (na którym teraz działamy), a sama informacja, że to nastąp była wiadoma od grudnia 2015. Jak każdy widzi - różnice między IPB3, a IPB4 są spore, ale tak sobie oni wymyślili. Nie przeszliśmy na forum na jakieś cuda - to jest kontynuacja tego co mieliśmy, a że tak bardzo różna - tak to sobie wymyślili autorzy, że zamiast ewolucji zrobią rewolucję. To jednak poniekąd ten sam silnik, przynajmniej od tych samych autorów, żadne wydziwianie, tak wygląda na standardowej skórce - tej którą i tu mamy, jak widać nic szczególnie innego, wliczając nawet białe tło (które tu zmieniłem - już nie razi bielą).

 

Ja podglądałem rozwój IPB4 na bieżąco przez ostatnie 3 lata, robiłem wewnętrzne próby przejścia wiele razy, mniej-więcej wiedziałem jak wygląda sytuacja poza możliwością zbadania sytuacji realnego obciążenia prawdziwym organicznym ruchem. Nie decydowałem się na przesiadkę, choć poniekąd powinna nastąpić dawno, właśnie przez wzgląd sporych różnic między IPB3, a IPB4. Czekałem aż to nieco rozwiną i dopracują ten system. Ale po kwietniu 2017, gdy IPB3 straciło wsparcie, w tym poprawki bezpieczeństwa - stało się jasne, że musimy coś zrobić, bo zwyczajnie korzystanie z nierozwijanego softu niesie różne ryzyka, np. włamania przez potencjalnie nieznane luki bezpieczeństwa, których jednocześnie autorzy już nie załatają.

 

Mimo tego - także przez to, że jestem bardzo mocno obciążony w redakcji i wykonuję wiele różnych zadań - nadal przesuwaliśmy ten termin. W lutym 2018 byliśmy blisko skoku, ale nie zdążyłem tego przygotować zanim nie spadły na mnie jakieś sprawy redakcyjne. Ale niektórzy widzieli zrzuty ekranowe, wstawiałem tu na forum i na SB, że robimy ostre przymiarki, np. komuś podsyłałem pamiętam tagi, wyglądały inaczej niż tu, bo testowałem różne systemy, nie tylko IPB4. Dodatkowo kwestia RODO i świadomość ryzyka korzystania ze starego softu - wymuszała skok, nie mieliśmy wyjścia i w nieskończoność odsuwać tego nie mogłem. Nawet powiem więcej. Jeśli nie zrobilibyśmy przesiadki - zrezygnowałbym z administracji, bo nie chciałem odpowiadać za forum, o którym wiem, że zignorowane są istotne kwestie bezpieczeństwa. I tak 100% zabezpieczenia przed włamami nie ma, ale czym innym jest przegrać z powodu wady np. systemu lub innego powodu, innej furtki, niezawinionej, a czym innym - z własnej winy i głupoty siedząc świadomie na starym nieaktualizowanym oprogramowaniu i nie chciałem być częścią takiego scenariusza, odpowiadając za Wasze bezpieczeństwo.

 

Do września zatem byliśmy na IPB3, przez wiele miesięcy w wolnych chwilach testowałem na boku kilka różnych rozwiązań. Naturalnym przejściem dla nas był skok na IPB4, czyli aktualizacja - i to zrobiliśmy, to co widzicie to IPB4. Natomiast analizowałem także ewentualny powrót na phpBB, skok na Woltlab Burning Board oraz XenForo. Z tego najbliżej w mojej ocenie nasze wymagania spełniał Woltlab - WBB. Migracja do phpBB nie jest możliwa bez znacznej utraty treści (poza tym nie zniknęły żadne problemy z phpBB, dla których porzuciliśmy ten system kilka lat temu), a XenForo nie spełnia wymagań funkcjonalnych.

 

Dlaczego poszliśmy zatem na IPB4, a nie na WBB? Bo:
- IPB4 jest naturalną kontynuacją tego, co mieliśmy (IPB3), nawet jeśli zmian jest sporo
- IPS zapewnia lepsze wsparcie (teoretycznie, wrócę do tego pod koniec)
- istnieje też polski support, ekipa robiąca np. polonizację (WBB przetłumaczyłem w całości sam)

 

To stawia IPB4 w lepszym świetle, zwłaszcza że chciałem też, aby rozwiązanie na które przejdziemy - było w jakimś stopniu przyszłościowe i jeśli kiedyś by mnie zabrakło - ktoś na moim miejscu poradzi sobie ze zwykłą aktualizacją (jak jest z IPB4). Potrzeba samodzielnego aktualizowania spolszczenia do WBB byłaby nie do przejścia bez większej wiedzy i pewnych umiejętności. Krótko mówiąc: cel był także taki, żeby forum mogło istnieć beze mnie i mojej opieki, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Migracja z IPB3 na IPB4 we wrześniu przebiegła pomyślnie, choć trwała długo (spora baza danych się nam nazbierała przez lata) - to był ten czas, gdy forum było offline na początku września. To było planowane, przedłużyło się nieco, bo wyszły pewne niespodzianki, ale miałem to wkalkulowane - tak mogło być, tak wyszło, wszystko zgodnie z planem i poprawnie.

 

Niestety po migracji i uruchomieniu wpadliśmy na problem z wydajnością. Forum po uruchomieniu zwolniło. Zalicza zwiechy, każdy to widzi. Początkowo myślałem, że to jakiś przypadkowo nakładający się akurat zgrzyt z serwerem, ale po analizie okazało się, że niestety problem robi nowe forum. We współpracy z hostingiem doszliśmy do wniosku, że nie chodzi o moc serwera, zresztą dołożyliśmy zasobów na próbę i wcale to nie pomogło. Jak się okazało z jakiegoś powodu grupa zapytań do bazy danych nie honoruje indeksów, MySQL tworzy tymczasowe tabele na dyskach SSD na serwerze, o sporych rozmiarach i to bezpośrednio zamula serwer. I możemy sobie dokładać pamięci, mocy itp. i nie ma poprawy, zresztą np. RAM-u nie używamy teraz nawet połowy.

 

Zgłosiłem się do autorów silnika - IPS i od 11 września do 1 października ekipa IPS badała sprawę (na bieżąco dostarczałem im potrzebne informacje dot. wydajności i testowałem co chcieli). Próbowali wykonać poprawkę, która wymuszałaby użycie indeksów (test z FORCE INDEX, 26 września ok. 17:50 mogliście widzieć serię błędów związanych z testowaniem tej poprawki). Sprawy nie zignorowali, co doceniam. Finalnie jednak nie znaleźli rozwiązania. Z braku innych koncepcji dyskusję z nimi zakończyłem, podsumowali, że musimy walczyć dalej z hostingiem. W międzyczasie ja robiłem to, co ja mogłem sam, m.in. przeskoczyliśmy na moment na php 5.6 (teraz jesteśmy na siódemce, przyszło mi to do głowy na bazie dyskusji na forum autorów silnika), gasiłem różne funkcje (np. Tapatalk był wygaszony przedwczoraj, co potwierdziło jego udział w zamuleniach, ale wyłączenie nie jest rozwiązaniem), stale kontroluję obciążenie i wyciągam wnioski.

 

Na chwilę obecną podejrzewamy jakiś przebiegły problem wynikający z samej konfiguracji limitów MySQL, może buforów kluczy, są narzędzia do diagnozowania tego (mysqltuner). Ale nie mam dostępu do takich ustawień. Zatem stale jesteśmy w kontakcie z hostingiem i czekamy aktualnie na odpowiedź od nich w zakresie dwóch koncepcji na rozwiązanie tego. Do wyboru mamy już albo analizowanie konfiguracji całego serwera, zwłaszcza MySQL albo przesiadkę na zupełnie inną platformę sprzętową i zarazem inną konfigurację systemu (która może być jednak bolesna i skomplikowana). Przy czym pragnę zauważyć, że poza forum choć używamy dziesiątek różnych rozwiązań, frameworków, systemów - żaden nie ma problemu na używanej konfiguracji serwera, tylko IPB4. Nie uważam, aby obecna konfiguracja serwera była słaba, mamy wręcz smoka, płacimy na to sporą kasę, a hosting robi dobrą robotę. Jeśli jakimś cudem żaden z tych pomysłów nie wypali, to zostaną już tylko rozwiązania drastyczne - przerzut forum zupełnie gdzie indziej albo jednak podejście do migracji z IPB4 na WBB (może WBB będzie mniej cudować mimo tak dużej bazy danych jak nasza), co jednak będzie się wiązało z nieuniknionymi przerwami, szczególnie w drugim przypadku. Zresztą już mniej-więcej kumamy obsługę IPB4, lepiej byłoby zostać i tylko dopracować co tu już zauważyliście i co trzeba udoskonalić.

 

Tak to wygląda od strony technicznej, pewnie większość i tak nie skuma, ale żebyście przynajmniej mieli na uwadze, że to nie jest pstryknięcie z palców i wpadliśmy pechowo w skomplikowaną sytuację techniczną, przy której ja mam nieco związane ręce i muszę iść krok po kroku. Ale że stale walczymy, nikt tu się nie opiernicza.

 

Wiem, że cała ta sytuacja jest irytująca dla was - dla mnie też, nawet bardziej, bo ciągnie się i zajmuje mi głowę, a mam inne obowiązki. Ale to jest niezależne ode mnie i od redakcji. Uważam, że bezpośrednią winę ponosi niestety sam IPB4, autorzy po prostu przekombinowali, cała ta Aktywność itp. wszystko razem dla dużego forum jak nasze z dużą historią sprawiło że skrypt wyleciał poza standardowe ustawienia serwera i trzeba pod niego poniekąd dostosowywać konfigurację. To była jednak dla nas naturalna droga aktualizacji - IPB3 na IPB4. Gdybym wiedział, że IPB4 sprawi aż tak duże problemy, zwłaszcza że byłem mu sceptyczny od początku, to poszlibyśmy bez żalu w WBB. Decyzja jednak zapadła, dlatego teraz całe wysiłki wkładamy we współpracę z hostingiem i dojście, żeby wszystko nam chodziło płynnie, stosując w razie potrzeby niestandardową konfigurację, czy jakieś specjalne rozwiązania.

 

Poza tym - cóż, niestety sytuacji nie ułatwia, że choć mamy opłacony support i aktualizacje IPS (wracam do tego lepszego wsparcia), to dyskusja z nimi była po prostu wolna. Przykładowo 19 września o 19:52 poprosili mnie o pewne informacje. Mimo, że miałem na głowie przygotowywanie tekstów do magazynu, rzuciłem wszystko w locie i zająłem się forum, odpisałem im w 14 minut. Po czym nie odzywali się tydzień. Rozumiem, że mają pewnie obciążenie, szykują wydanie 4.4, przeprosili itp., tylko że w zasadzie straciliśmy tydzień, a Wy się tylko niepotrzebnie męczyliście. Niefajnie, zwłaszcza przez wzgląd na Was. Zresztą w gruncie rzeczy do czasu rozwiązania problemu najchętniej bym Wam oszczędził męczenia się z tymi zwieszkami i forum np. czasowo wyłączył, ale potrzebne mi obciążenie realnym ruchem, a nie sztucznym, generowanym może jakimiś automatami typu JMeter, bo musimy dojść do rozwiązania, które poradzi sobie nawet gdy będzie większy prawdziwy ruch.

 

Proszę o cierpliwość, działamy na pełnych obrotach, żeby rozwiązać ten problem i zająć się drobniejszymi kwestiami.

 

PS: Proszę też, żebyście zwrócili uwagę, że na forum nie zarabiamy, nie ma tu obecnie żadnych reklam (w aplikacji Tapatalk to są ich reklamy, nie nasze, a na forum - coś będzie się musiało pojawić docelowo, żeby pokryć koszty serwera, ale na razie nie ma nic i od lat generalnie nie było nic). Proszę uszanujcie, że siedzę nad tym ja (+ wydaję prywatną kasę) i parę innych osób i poświęcamy czas za darmo, żeby zapewnić temu miejscu warunki do działania. Chyba każdy widzi, że z (okolic) redakcji jestem tu tylko ja. Ostatnio nie czuję tu na forum wsparcia wśród użytkowników. Jeśli zamiast zachęcać mnie do działania będziecie mnie jeszcze zniechęcać, to na siłę forum utrzymywał nie będę. Nie chcę wdzięczności, ale w tyłek proszę mnie nie kopać, tylko pozwolić działać w myśl zasady: nie pomagasz, to przynajmniej nie przeszkadzaj. Mam nadzieję, że się rozumiemy.

 

Trzymajcie kciuki, żeby jak najszybciej wszystko wróciło do normy. Tyle ode mnie na razie.

  • Popieram 6
  • Dzięki 2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad tymi reklamami to od dawna się zastanawiałem dlaczego ich nie ma? Bo skoro nie ma reklam to z czego się forum utrzymuje. Co do Twojej wypowiedzi to się nie przejmuj negatywnymi opiniami, robisz kawał dużej roboty- obsługa forum, wydanie magazynu to nie są łatwe rzeczy do ogarnięcia. Samo działanie forum na początku było uciążliwe ale teraz przyzwyczaiłem się i nie jest tak źle a często tu zaglądam.

 

Dzięki za to co robisz.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mr. Orbita Ciśnij tych od Tapatalka, bo wygląda na to że ich skrypt dalej jest niekompatybilny z IPB4, bo skoro forum w miarę dobrze działało jak wyłączyłeś TT, a potem wszystko niestety wróciło do normy jak go włączyłeś, to tu jest jakieś 70% psa pogrzebanego... :]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja CAŁKOWICIE POPIERAM to co napisał @Mr. Orbita, bo jak pisałem wcześniej w tym wątku sam miałem różne doświadczenia (zaprowadziły mnie one do wniosku, że w ogóle trzeba unikać stosowania skryptów php, jeśli tylko się da ? ) i dlatego chciałem jakoś pomóc dzieląc się tym co na ten temat wiem.

 

TRZYMAM KCIUKI, bo jestem na tym forum już tyle lat (chociaż teraz nie piszę już tyle co kiedyś ? ...), że nie wyobrażam sobie, żeby tu nie zaglądać ? !

 

P. S. SZKODA, że nie da się stworzyć forum na czystych plikach html ? ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi zacinkami forum chyba nie jest już tak źle, tzn. ja poprzedni mój wpis w tym wątku napisałem już bez żadnych kombinacji, tzn. konieczności ponownego logowania się itp., więc według mnie widać poprawę sytuacji.

 

P. S. z wysłaniem tego wpisu też nie było problemu.

Edytowane przez Frazes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...