Skocz do zawartości

DVB-S2 - czy to dobrze czy źle?


Qrzysztof
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego przy DVB-S2 trzeba stosować większe anteny, oraz dlaczego nadawcy stosują FEC 2/3 a nie 3/4 (jak zawsze)? Czy to jakaś wada tego systemu?

 

Widziałem screeny Pro Sieben i Sat. 1 w HD i pojawiały się tam czasem "klocki" jako efekt niskiego bitrate. Mogli by przejść na 22000-3/4 po to aby dorównać w przepustowości do 27500-2/3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał w nowszej modulacji jest trudniej "uchwycić" mniejszymi antenami, więc dlatego stosuje się większe. Najłatwiej uchwycić analog, potem DVB-S, a na końcu DVB-S2. Ciekawe, jak będzie, gdy pojawi się DVB-S3 :wink:

 

Co do drugiego pytania, to nie potrafię udzielić odpowiedzi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

W zasadzie nie ma sensu czekać na DVB-S3. Ze specyfikacji DVB-S2 wykorzystuje się dziś tylko 8PSK. W kolejce jest jeszcze 16 i 32APSK dające odpowiednio 4 i 5 bitów na symbol. Przy transferze np: 30MS/s masz zatem nawet 150Mbit/s transferu - sporo więcej od maksymalnej przepustowości dopuszczanej przez wiele chipów STB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla SR 27500 FEC 2/3 :

DVB-S + QPSK = ~31.5Mbps

DVB-S + 8PSK = ~47Mbps (wg. lyngsat tak nadają platformy w USA)

DVB-S2 + QPSK = ~41Mbps (tak nadaje HD w Premiere, ale FEC 9/10, ~55Mbps)

DVB-S2 + 8PSK = ~54.5Mbps (tak nadaje N i kanały HD w C+)

Transponder DVB-S QPSK w 27500-3/4 ma ok. 35Mbps.

Kiedy Niemcy nadawali Sat. 1, Pro Sieben, Anixe HD i Astra HD na jednym transponderze to łączna przepustowość wszystkich stacji wynosiła ok 43.5Mbps.

Jeśli teraz Cyfra+ na jednym transponderze nadaje po 5 programów HD, to na każdy przypada średnio ok. 11Mbps, co się zgadza wg. satcodx.com.

 

Gdyby DVB-S2 + 8PSK było tylko o 30% wydajniejsze, to kanały HD nadawane były by w DVB-S FEC 7/8 (bo po co wydawać na nowe technologie).

 

Gdy mamy SR 5000 i FEC 7/8, tak jak nadaje TVN HD to wystarczy pomnożyć przez 1.5 i wychodzi 7.5Mbps. Gdy mamy 27500-3/4 to wychodzi: 27500*1.5/(7/8)*(3/4)=>41250/(7/8)*(3/4)=>30937.5/(7/8)=35357kbps. Sam nie jestem tego pewien, ale myślę, że tak powinno byc.

 

Kiedy pisałem tego posta (czyli pół roku temu), jeszcze nie wiedziałem o co chodzi, ale poczytałem co nieco i wiem jak obliczyć pojemność transpondera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zapewne dlatego, że przy FEC=2/3 można uzyskać odbiór kanałów bez żadnych zakłóceń w transmisji nawet przy bardzo słabym sygnale. Tak więc, jeśli przy FEC=2/3 dolna granica prawidłowego odbioru wynosiłaby 40%, to w przypadku FEC=7/8 ta dolna granica wzrosłaby do nawet 60%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

a ja ponowię pytanie,

 

Jeżeli dla SR 27500,

DVB-S2 + 8PSK, FEC 2/3 = ~54.5Mbps

to ile będzie wynosił bitrate na takim samym tp. z FEC 3/4?

 

Jak wiadomo, Nka, kilka dni temu zmieniła parametr FEC z 2/3 na 3/4, na jednym z trzech transponderów DVB-S2 8PSK, może w niedalekiej przyszłości kolejne dwa tp. spotka ta sama zmiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

61.28Mbps

 

To co podawałem poprzednio jest błędne, ale poszukaj w internecie DVB-S2 calculator. Dla fec 2/3 będzie 54.47Mbps. Niestety podwyższenie tej wartości oznacza spadek poziomu sygnału i konieczność używania większych anten. Przy antenach 75/80cm efekt będzie nie zauważalny, ale 60cm już tak.

 

Być może zmiana ta spowodowana jest wprowadzaniem nowych kanałów HD. Skoro tak to ja na ich miejscu zrobił bym przetasownie kanałów i usunięcie dubli na własnych transponderach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Odkopałem temat bo nie ma sensu zakładać nowego. I nc+ i CP już w większości mają dekodery HD. Przejście na DVB-S2 to kwestia czasu. Czy ktoś pokusiłby się o policzenie ile obie platformy zyskałyby miejsca przechodząc na DVB-S2/MPEG4? Przy założeniu że duble SD kanałów HD znikają a kanały MPEG2 przechodzą na MPEG4 z podobnym bitrate. To tak dla ułatwienia w obliczeniach, kanał będzie zajmował tyle samo miejsca co dotychczas. Da się to policzyć i ciekawe co platformy zrobią z tym wolnym miejscem? Poprawią jakość czy może się go pozbędą? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Przesył cyfrowego sygnału audio/video nie jest w żaden sposób normalizowany, dlatego panuje w tej dziedzinie kompletny chaos i każdy nadawca stosuje takie parametry jak mu pasują.

 

Zazwyczaj stosuje się przy przesyle zmienny bitrate i to zmienny w dużym zakresie, dlatego jakieś obliczenia i to jeszcze bez danych na ile konkretnie kanałów będzie dzielona pojemność transpondera, są wróżeniem z fusów.

 

Możesz jednak dokonać prostych obliczeń, to jest pomnożyć duble SD (do likwidacji), przez jakieś 3-4Mb/s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby mi się chciało liczyć to bym policzył :) A tak liczę na innych :) To dobry temat na artykuł w SK. W Polsce jest jeszcze sporo instalacji pamiętających Wizję TV, instalacji ze stosunkowo małymi antenami a przy DVB-S2 zalecane są te większe. Nie wystarczy wziąć sobie od platformy dekoder HD, podłączyć i oglądać. Czasem potrzeba wymiany całej instalacji. Wiem to po sobie bo chciałem znajomemu zrobić dobrze, doradziłem dekoder HD w Cyfrze+. Podłączyłem i guzik, połowa kanałów od czasu do czasu szatkuje. Kabla wymienić się nie da bo leci strychem pod ociepleniem. Na szczęście nowa, ciut większa antena załatwiła sprawę. Ale nigdy nie wiadomo czy platformy jeszcze bardziej nie wyśrubują niektórych parametrów i czy znowu nie wrócą jakieś problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

DVB-S2 pozwala na uzyskanie większej przepustosowści.

Jednak zawsze to ma cenę. Im gęściej upakujemy informację tym łątwiej o zakłócenia.

8PSK względem QPSK nie jest znacznie wiekśzym upakowaniem danych.

 

Inna kwestia to FEC. Otóż niskie FEC: 1/2, 2/3, 3/5 pozwalają na pewniejszy odbiór słabego sygnału. Po prostu jest więcej danych nadimarowych.

Za to wysokie FEC jak 7/8, 8/9 czy 9/10 (ulubione przez Niemców na 23'5E) wprowadzono dla zmiejszenia pokrycia wiązki - ograniczenia obszaru odbioru.

Zyskiem za to jest zwiększenie efektywnej przepustowości bowiem mniej jest danych nadmiarowych.

 

Środek to 3/4, 5/6 i 4/5. Czyli kompromis pomiędzy zasiegiem i wymogiem poziomu sygnału przy odbiorze a utratą przepustosowści na dane nadmiarowe.

 

Są w necie dostępne zależności (w formie wykresów) wymaganej wartości S/N dla odbioru przy DVB-S i DVB-S2 dla różnych FEC i modulacji.

 

Kolejnym problemem niezależnym od typu emisji jest to czy mamy zwykł transponder o paśmie przenoszenia równym szerokości emitowanego kanału (nazwa umowna) czy transponderem szeokopasmowym gdzie pasmo jest na tyle szeorkie że możne przesłać dwa lub więcej kanały o wyoskim SR. Te drugie mogą oferować niższy poziom sygnału oraz moga wystąpić problemy z charakterystyką przenoszenia nadajnika kontra wymogi dla nadawanych kanałów.

 

Sam technologia DVB-S2 pozwala na jeszcze więcej. Np. wielostrumieniowość (ciekawie zachowują sie niektóre zwykłe odbiorniki DVB-S2) czy ukrycie sygnału zmieniając wartość PLS. Przestaje być koniecznym kodowanie np. dosyłu (dawniej wystarczyl format 4:2:2...) .

 

Zamist mówić o DVB-S3 prędzej doczekamy się pasma Ka i transpodnerów o b. wysokich wartościach SR. Zreszztą już obecnie granica 30000 ksym/s jest śmiesnie niska. 45000 ksym/s staje sie już powoli standardem (przy takich parametrach jest dostępna w Poslce paczka BBC).

 

Co do UHDTV - może być niewypałem tak jak to jest z 3D. Bajer, owszem ale tylko bajer. Czterdziestolatek nie zauważy róznicy wzgłędem dobrego jakościowego przekazu HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcemy zakcentować jeśli ilość nadmiaroej informacji to tu masz rację ale dla zobrazowania wartości ilorazu. Dla "nietechnika" 5/6 to więcej niż 1/2.

Ja wolę tę drugą konwencje bowiem większość "lamerów" łatwiej ją zrozumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...