Skocz do zawartości

Router z obsługą VDSL


Rekomendowane odpowiedzi

Mam Neostradę z Orange, prędkość 80 MB/s. Jak podepnę laptopa pod router bezpośrednio, to osiągam w speedteście prędkość ok. 70 mb/s, natomiast po Wi-Fi zaledwie 15 mb/s. Czytałem gdzieś, że, aby osiągnąć po Wi-Fi duże prędkości, to trzeba mieć router typu N. Czy ktoś mógłby polecić dobry router tak do max 200-300 zł? Dodam, że po Wi-Fi mam też Xboxa, dekoder z nc+, telewizor.

Edytowane przez Barti
Wydzielono post jako nowy, odrębny wątek. Poprawiono też pisownię w poście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem gdzieś, że, aby osiągnąć po Wi-Fi duże prędkości, to trzeba mieć router typu N.

 

Dokładnie tak! :)

 

Ja również posiadam Neostradę w opcji "do 80 Mb/s".

Router, z którego obecnie korzystam to TP-Link W9980. Mam też dodatkowo router FunBox od Orange, ale od samego początku leży on sobie w szafie, tak w razie "wu". ;)

Ja z routera TP-Link W9980 jestem bardzo zadowolony. Jest dobrze wyposażony oraz prosty w obsłudze i w konfiguracji. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bloo411 tylko, że każdy ruter od Orange obecnie ma ten standard  w zasadzie n lite, istotne jest w jakim standardzie działa twoja karta sieciowa w lapku bo skoro osiągasz taką prędkość to powodów może być kilka a przed kupnem rutera lepiej wszystko sprawdzić bo nie koniecznie musi być lepiej. Bo może być to wina słabej kart wifi w standardzie b/g, ustawień czy zakłóceń wifi.  Jaki masz ruter od Orange?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Orange mam router Sagecom F@st 3764. Wcześniej po Wi-Fi miałem tylko laptopa i TV, teraz doszły mi Xbox, dekoder nc+, smartfon. Rodzice mieszkający na dole mają dwa laptopy i dekoder z CP, także wszystko po Wi-Fi. Ostatnio jak oglądam po Wi-Fi coś na HBO GO czy nc+ GO TV, to potrafi zerwać mi połączenie internetowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On ma ma standard n lite czyli tak na oko do około 40 Mbit/s powinieneś na nim wyciągnąć.  Daleko sprzęty masz od rutera ? (nie jest to najlepszy sprzęt ale prędkości powinny być szybsze).  Jaką kartę wifi ma laptop ? Nie masz jakiegoś urządzenia po które działa w trybie b/g ktore zmniejsza prędkość całego wifi (twój laptop albo laptop rodziców bo reszta rzeczy odpada).  Bo zanim kupisz lepiej mieć pewność co ci jest potrzebne, zęby efekt był zadowalający. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz oki, a u rodziców? Jak ruter ma ustawione tryb Wi-Fi? Jak daleko masz ruter od laptopa na którym osiągasz ta prędkość ? Zakłócenia, odległość potrafią.ściany, sprzęt elektroniczny potrafią ograniczać prędkość Wi-Fi. Jeśli jedno urządzenie w sieci nie obsługuje trybu n to wtedy wszystkie inne działają z trybem jaki obsługuje to urządzenia.

 

Jako, że masz ruter na 2 piętra to też jest kłopot umiejscowienia i być może warto byłoby kupić 2 rutery i spiąć je w WDS albo ruter i repeater Wi-Fi.

 

WD9980 jest spoko, z innych np TP Link Archer VR600  oba około 350 zl, nic tańszego nie znajdziesz. 

 

Co ważniejsze aby osiągnąć pełną prędkość netu po wifi karta wifi n w laptopie musi pracować w kanale o szerokości 40 MHz. W innym wypadku osiągniesz po Wi-Fi połowę, ewentualnie jeśli zależy ci tylko na szybciej prędkości u ciebe to dokup do łapka kartę o standardzie AC czyli najnowszy standard ( to jest właśnie różnica pomiędzy tymi ruterami WD nie obsługuje tego, VR600 tak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Neostradę z Orange, prędkość 80 MB/s. Jak podepnę laptopa pod router bezpośrednio, to osiągam w speedteście prędkość ok. 70 mb/s, natomiast po Wi-Fi zaledwie 15 mb/s. Czytałem gdzieś, że, aby osiągnąć po Wi-Fi duże prędkości, to trzeba mieć router typu N. Czy ktoś mógłby polecić dobry router tak do max 200-300 zł? Dodam, że po Wi-Fi mam też Xboxa, dekoder z nc+, telewizor.

 

Jak chcesz wydać 200 - 300 zł to rozglądaj się za routerem VDSL który obsługuje już pasmo wifi 5 Ghz i łączność wifi AC minimum 866 albo 1300 lub 1733 Mbit/s i do tego już lan w standardzie 1 Gbit/s.

 

Dla przykładu Fritzbox 7590 do niego podłączony po wifi router Fritzbox 7490.

 

Łączność pomiędzy routerami po wifi na poziomie 957 - 1170 Mbit/s. Czyli transfer po wifi pomiędzy urządzeniami po wifi to ok 100 MB/s.

 

W standardzie N to możesz mieć max 450 Mbit/s czyli około 45MB/s. Choć większość routerów z wifi N to max 300 Mbit/s czyli około 30 MB/s.

 

ad45d757b855c002.png

 

 

TP Link VR600 całkiem sensowna propozycja tylko żeby jeszcze obsługiwało pasmo 80 Mhz a nie tylko 20/40 Mhz.

 

Do tego ma 4 x lan 1 Gbit/s - port usb 2.0 ( szkoda że nie 3.0 ) na plus routera jeszcze obsługa modemów 3G/4G do łącza komórkowego jako zapasowe.

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już masz pierwszy problem bo nawet jeśli zmienisz ruter to ta prędkość nie koniecznie musi być szybsza, odległość ściany itd. Tak czy inaczej warto zmienić to co posiadasz na tego VR600 jeśli zależy ci na cenie i dokupić jakaś kartę USB wifi AC + ewentualnie jakiś reapert wifi to wtedy będzie po problemie.

 

@tweed777 właśnie tego nie pamiętam czy obsługuje ale to budżetówka więc nie ma co wymagać cudów za tą cenę. Plusem tego Archera jest to, że dobrze się synchronizuje, nie ma takich problemów Asusy z VDSL-em.

 

Edit. Obsługuje też 80 Mhz także, wersja na polski rynek ma 2 porty USB 2.0.

Edytowane przez mad85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Router stoi u moich rodziców na dole, bo u nich jest zamontowane gniazdo telefoniczne. Pokój, w którym stoi TV, dekoder nc+ i mój laptop jest nad pokojem, w którym stoi router.

 

Parę metrów kabla telefonicznego i dwie złączki RJ11 oraz łącznik RJ11 taki:

 

wpx_69480f8d25200fbfbbfc242670295ddb.jpg

 

I przedłużasz sobie kabel od rodziców do siebie do pokoju.

Lepiej mieć router u siebie w pokoju.

Urządzenia (komputer, dekoder, PS4, TV) podłączysz bezpośrednio pod LAN do routera T- LInk u siebie w pokoju.

 

Druga opcja: weźmiesz router od TP SA w dzierżawie, np. Funbox 3.0, on ma już Wi-Fi ac 1300 Mbit/s. Podłączysz u rodziców.

U siebie w pokoju tego TP Linka w trybie AP klient - WDS po Wi-Fi do Funboxa i masz też rozwiązanie.

 

Moja rada: opcja pierwsza o wiele lepsza.

Edytowane przez Barti
Poprawiono nieco niechlujną pisownię w poście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Barti generalnie 2 rutery to lepsza sprawa bo w obu miejscach mamy dostęp do LAN, itd., ale w tym rozwiązaniu jest jedno ale, sprzęt Orange nie obsługuje WDS. Więc musiałby kupić 2 rutery, a to już 2x taki wydatek. Pośrednio, żeby w obu miejscach Wi-Fi stabilnie śmigało to jakiś repeater WIFI do tego np. TP - Link RE200, który też ma dostęp do 1 LAN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, ja mam też taki repeater. Też TP-Link, ale inny model, nie pamiętam już dokładnie, jaki. Bardzo fajna sprawa. Podłączam go sporadycznie na dole w kuchni, jak chcę korzystać z Internetu podczas przebywania na zewnątrz domu. Wówczas mam zasięg mojej sieci Wi-Fi na zewnątrz, na terenie całej mojej posesji. W samym domu natomiast mam zasięg wszędzie, we wszystkich pokojach bezpośrednio z routera TP-Link W9980, który posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakiś super dom jeśli masz wszędzie zasięg.

 

Dom dwukondygnacyjny, o łącznej powierzchni 220 m2, ale użytkowane obecnie jest tylko 140 m2. Router mam ustawiony w moim pokoju na piętrze, przy ścianie domu.

Teraz siedzę przy moim laptopie na dole w salonie, bo przeciwnej stronie domu, niż ustawiony jest router i na laptopie zasięg pokazuje mi "full". Bez żadnego repeatera. :)

To tak na marginesie, bo nie o tym jest niniejszy wątek. :read:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bloo411

Od rodziców do siebie poprowadzić skrętkę komputerową, podłączyć u siebie jakiś switch i lokalny AP.

Będziesz miał u Siebie w razie "W" przewodową sieć LAN, a z lokalnego AP wifi.

 

Przy obecnej mocy radia wifi 100mW dla 2,4 GHz i 200mW dla 5 GHz - nie ma opcji by wszędzie był stabilny sygnał wifi.

Edytowane przez KOCUREK1970
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...