Skocz do zawartości
  • 0
Ramirez

Problem z gniazdem końcowym Sat/TV

Pytanie

Napisano (edytowane)

Witam. Mam instalacje antenowa SAT plus do tego antena DVBT gdzie sygnał jest zsumowany i idzie na dół jedym kablem. I tu jest wszystko ok. Sygnał satelitarny jest w normie, sygnal dvbT tak samo. Siła ok 90% , jakość Mux 1,2,3,8 ok 98%. Kanały 6,25,55,58 Kupiłem trzy gniazda koncowe do instacji domowej Sat,DvBT Sat i co? Na każdym na kanale 58 spadek jakosci leci z 98% na skaczący od 40 do 60% z zakloceniami. Na pozostalych kanałach dalej stabilne 98% To takie buble produkują? Ktoś się z takim czymś może spotkał? Czy w miejsce tych gniazd można podlaczyc potrójny rozdzielacz z zakresem 5-2500 Mhz? I podłączyć odbiornik satelitarny, tv i radio? Antena DVB-T bez zasilania.

Edytowane przez Ramirez

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

• 0

U mnie w trakcie budowy domu elektrycy zamontowali też gniazdka z potrójnymi wejściami sat+tv naziemna +FM.Sygnał z naziemnej miałem ok.70-80%.Po jakimś czasie z ciekawości w salonie wymontowałem gniazdko RTV ze ściany.Następnie podpiąłem kabel od naziemnej do TV,i odziwo sygnał wzrósł do 95%.Od tamtej pory kable antenowe w pokojach są podpięte bezpośrednio do telewizorów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0

To nieźle ;-) Też tak bym zrobił ale trzeba jakoś rozdzielić ten sygnal na wejście satelitarne i TV. A nie chce w ciemno wydawać już pieniędzy na kolejne gniazda rozdzielacze które mogą tez być bublami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0

Mam instalacje antenowa SAT plus do tego antena DVBT gdzie sygnał jest zsumowany i idzie na dół jedym kablem.

(...)

Kupiłem trzy gniazda koncowe do instacji domowej Sat,DvBT Sat

Czym zsumowane są sygnały RTV i SAT? Jak te 3 gniazda końcowe podłączyłeś do jednego kabla?

Czy w miejsce tych gniazd można podlaczyc potrójny rozdzielacz z zakresem 5-2500 Mhz? I podłączyć odbiornik satelitarny, tv i radio? Antena DVB-T bez zasilania.

Nie. Sygnał RTV i SAT musi być odfiltrowany. I robi to gniazdo R/TV/SAT. Ponadto dekoder steruje konwerterem wysyłając do niego zasilanie o zróżnicowanym napięciu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0

Na gniazdkach Televesa różnica w sygnale jest minimalna. U mnie na dekoderze jakieś 2-3 %.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0

Tak w skrócie opisalem instalacje. Sygnal satelitarny i naziemny zsumowany jest konwerterem satelitarnym inverto ze specjalnym wejściem dvbt i sygnal zsumowany wychodzi bezposrednio z konwertera czterema kablami do czterech różnych pokoi u dlatego kupilem kilka gniazd. I tu jest ok. Nie ma strat sygnalu. Tylko po założeniu gniazda końcowego tylko na kanale 58 sygnał drastycznie jest pogorszony.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0

Czyli konwerter taki. Zwróć uwagę że jego tłumienie w torze TERR to aż ok. 8 dB. Ponadto tłumienie instalacji rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości. Zatem im dłuższy (i gorszy) kabel, tym tłumienie większe. K. 58 jest najbardziej narażony na tłumienie sygnału z wszystkich pozostałych odbieranych przez Ciebie. Jak zsumujesz tłumienie na konwerterze, kablu i gnieździe, to okazuje się że na k. 58 sygnał jest za słaby. Pozostaje Ci lekkie wzmocnienie sygnału lub wymiana anteny na "mocniejszą". Jaką masz antenę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0

EMME ESSE DVB-T UNI LINE LOG 560HVD VHF UHF odległość od nadajnika 30 km, bez przeszkód terenowych, nadajnik mux 1,2,3 100 kw,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0

Antena jest niezła. Niby najłatwiej byłoby zastosować jakiś słaby wzmacniacz przelotowy między konwerterem, a anteną. Ale problemem może okazać się umieszczenie zasilacza na tym odcinku instalacji (chyba że jest inaczej)

Próbuj zatem znaleźć lepszą lokalizację dla anteny, by zyskać kilka dB na mocy sygnału i nie tracąc równocześnie na dobrej jego jakości. Czasem wystarczy kilka, kilkanaście centymetrów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0

Problem może leżeć w urządzeniach sumujących lub rozdzielających. Słaba separacja powoduje, że sygnał satelitarny zakłóca sygnał naziemny. Pamiętajmy, że sygnał satelitarny zaczyna się już od 950 MHz, bardzo blisko telewizyjnego pasma UHF.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0

Kiedyś byłem zainteresowany puszczeniem sygnał TV-Sat i DVB-T w jednym kablu ale Ktoś na forum radiopolska odradził mi takie rozwiązanie.

Z moich doświadczeń wynika, że można stosować zwrotnicę TV/SAT przy antenie, a przy odbiorniku -gniazdo abonenckie TV/SAT.

Zawiera już niezbędne elementy rozdzielające sygnał na TV,radio oraz SAT.

Zwracam jednak uwagę, że zauważalne jest pogorszenie jakości sygnałów zarówno na SAT jak i TV przy takim rozwiązaniu:
-zwrotnice , zależnie od jakości wykonania, mają ograniczoną możliwość separacji sygnałów- są to tylko proste filtry LC
-sporo konwerterów, szczególnie tych tańszych, sporo 'śmieci' w okolicach 700MHz. Z połączeniu z wysokim poziomem sygnału wyjściowego, można się spodziewać pogorszenia odbioru naziemnego, szczególnie kanałów 50-60.
-anteny naziemne mogą odbierać zakłócenia w paśmie IF SAT, czyli między 950 a 2150MHz, pogarszając odbiór niektórych transponderów SAT/

Przy dobrym odbiorze naziemnym i antenie SAT 80-90cm mamy zapas i przeważnie można stosować zwrotnice, ale jak zaczniesz jeszcze kombinować z ew. wzmacniaczami, to prosta droga do porażki......

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0

Skończyło się na tym, że kupilem w miejsce tego gniazda taki spliter/sumator TV Sat na złącza F lepszej firmy i jest pewna poprawa. Też jakość skacze od 50 do 100%, ale nie tak drastycznie jak na gnieździe, gdzie latało od 0 do 100. Z ciekawostek to jak odłączy się kabel sat w przypadku obydwu gniazd to sygnał naziemnej trzyma stabilne 98% jakości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi