Skocz do zawartości
  • 0

Problem z gniazdem końcowym Sat/TV


Ramirez
 Udostępnij

Pytanie

Witam. Mam instalacje antenowa SAT plus do tego antena DVBT gdzie sygnał jest zsumowany i idzie na dół jedym kablem. I tu jest wszystko ok. Sygnał satelitarny jest w normie, sygnal dvbT tak samo. Siła ok 90% , jakość Mux 1,2,3,8 ok 98%. Kanały 6,25,55,58 Kupiłem trzy gniazda koncowe do instacji domowej Sat,DvBT Sat i co? Na każdym na kanale 58 spadek jakosci leci z 98% na skaczący od 40 do 60% z zakloceniami. Na pozostalych kanałach dalej stabilne 98% To takie buble produkują? Ktoś się z takim czymś może spotkał? Czy w miejsce tych gniazd można podlaczyc potrójny rozdzielacz z zakresem 5-2500 Mhz? I podłączyć odbiornik satelitarny, tv i radio? Antena DVB-T bez zasilania.

Edytowane przez Ramirez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

U mnie w trakcie budowy domu elektrycy zamontowali też gniazdka z potrójnymi wejściami sat+tv naziemna +FM.Sygnał z naziemnej miałem ok.70-80%.Po jakimś czasie z ciekawości w salonie wymontowałem gniazdko RTV ze ściany.Następnie podpiąłem kabel od naziemnej do TV,i odziwo sygnał wzrósł do 95%.Od tamtej pory kable antenowe w pokojach są podpięte bezpośrednio do telewizorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam instalacje antenowa SAT plus do tego antena DVBT gdzie sygnał jest zsumowany i idzie na dół jedym kablem.

(...)

Kupiłem trzy gniazda koncowe do instacji domowej Sat,DvBT Sat

Czym zsumowane są sygnały RTV i SAT? Jak te 3 gniazda końcowe podłączyłeś do jednego kabla?

 

 

Czy w miejsce tych gniazd można podlaczyc potrójny rozdzielacz z zakresem 5-2500 Mhz? I podłączyć odbiornik satelitarny, tv i radio? Antena DVB-T bez zasilania.

Nie. Sygnał RTV i SAT musi być odfiltrowany. I robi to gniazdo R/TV/SAT. Ponadto dekoder steruje konwerterem wysyłając do niego zasilanie o zróżnicowanym napięciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak w skrócie opisalem instalacje. Sygnal satelitarny i naziemny zsumowany jest konwerterem satelitarnym inverto ze specjalnym wejściem dvbt i sygnal zsumowany wychodzi bezposrednio z konwertera czterema kablami do czterech różnych pokoi u dlatego kupilem kilka gniazd. I tu jest ok. Nie ma strat sygnalu. Tylko po założeniu gniazda końcowego tylko na kanale 58 sygnał drastycznie jest pogorszony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli konwerter taki. Zwróć uwagę że jego tłumienie w torze TERR to aż ok. 8 dB. Ponadto tłumienie instalacji rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości. Zatem im dłuższy (i gorszy) kabel, tym tłumienie większe. K. 58 jest najbardziej narażony na tłumienie sygnału z wszystkich pozostałych odbieranych przez Ciebie. Jak zsumujesz tłumienie na konwerterze, kablu i gnieździe, to okazuje się że na k. 58 sygnał jest za słaby. Pozostaje Ci lekkie wzmocnienie sygnału lub wymiana anteny na "mocniejszą". Jaką masz antenę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Antena jest niezła. Niby najłatwiej byłoby zastosować jakiś słaby wzmacniacz przelotowy między konwerterem, a anteną. Ale problemem może okazać się umieszczenie zasilacza na tym odcinku instalacji (chyba że jest inaczej)

Próbuj zatem znaleźć lepszą lokalizację dla anteny, by zyskać kilka dB na mocy sygnału i nie tracąc równocześnie na dobrej jego jakości. Czasem wystarczy kilka, kilkanaście centymetrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kiedyś byłem zainteresowany puszczeniem sygnał TV-Sat i DVB-T w jednym kablu ale Ktoś na forum radiopolska odradził mi takie rozwiązanie.

 

 

Z moich doświadczeń wynika, że można stosować zwrotnicę TV/SAT przy antenie, a przy odbiorniku -gniazdo abonenckie TV/SAT.

Zawiera już niezbędne elementy rozdzielające sygnał na TV,radio oraz SAT.

Zwracam jednak uwagę, że zauważalne jest pogorszenie jakości sygnałów zarówno na SAT jak i TV przy takim rozwiązaniu:
-zwrotnice , zależnie od jakości wykonania, mają ograniczoną możliwość separacji sygnałów- są to tylko proste filtry LC
-sporo konwerterów, szczególnie tych tańszych, sporo 'śmieci' w okolicach 700MHz. Z połączeniu z wysokim poziomem sygnału wyjściowego, można się spodziewać pogorszenia odbioru naziemnego, szczególnie kanałów 50-60.
-anteny naziemne mogą odbierać zakłócenia w paśmie IF SAT, czyli między 950 a 2150MHz, pogarszając odbiór niektórych transponderów SAT/

Przy dobrym odbiorze naziemnym i antenie SAT 80-90cm mamy zapas i przeważnie można stosować zwrotnice, ale jak zaczniesz jeszcze kombinować z ew. wzmacniaczami, to prosta droga do porażki......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Skończyło się na tym, że kupilem w miejsce tego gniazda taki spliter/sumator TV Sat na złącza F lepszej firmy i jest pewna poprawa. Też jakość skacze od 50 do 100%, ale nie tak drastycznie jak na gnieździe, gdzie latało od 0 do 100. Z ciekawostek to jak odłączy się kabel sat w przypadku obydwu gniazd to sygnał naziemnej trzyma stabilne 98% jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...