Skocz do zawartości

Jaka antena?


Rekomendowane odpowiedzi

Wystarczy. Ja odbierałem przez półtora roku CP na 70. Raz tylko straciłem sygnał dzięki chmurze, ale była ona naprawdę "wypasiona" :D Dla kanałów HD zalecane minimum to 80 cm. Najlepszym rozwiązaniem dla stabilności sygnału oraz dla monoblocka jest 90 cm. Jeśli nie masz jeszcze żadnej anteny, to bierz od razu 90 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówi się ogólnie o większych antenach, ale to też zależy dla jakiej części kraju, bo w stronę zachodniej granicy sygnał jest silniejszy przez co anteny mogą być mniejsza, a im bardziej na wschód tym większe.

 

Czy monoblock najlepszy? Ja bym się zastanawiał, bo "zeza" można dokładniej ustawić, a w monoblocku nic nie zmienisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi akurat, jaka antena jest najlepsza do monoblocka, jeśli ktoś zamierza takowy założyć. Wiadomo, że sygnał dla drugiego satelity można ustawić tak dobry jak dla pierwszego tylko w układzie "zeza". Ale zawsze można poczytać i przeanalizować https://forum.satkurier.pl/viewtopic.php?f=34&t=3637 co komu bardziej odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

do znających sie :D

 

robię instalację do domku 8 pokoji - w każdym gniazdko. Kable zbiegają się na poddaszu.

Cel instalacji: sygnał SAT (Astra i HB) i TV naziemnej (analog i DVBT) doprowadzony do każdego gniazdka. Z rozpoznania dotychczasowego wyszło mi, że potrzebuję:

- zestaw do montażu na kominie z masztem 2.5m

- talerz 90cm

- konwertery quad - 2szt

- mocowanie zez

- koncentryk (ilość do rozpoznania)

- antena kierunkowa (jest mi dobrze bo PKiN oraz Łazy mam na jednej linii) więc jedna wystarczy

- kable z tego zestawu schodzą pod dach (na strych) i tu potrzebne jest coś (muliswitch???) 9wejść/8 wyjść aby to spiąć i rozprowadzić.

 

No i teraz pytanie :D czy ktoś może dopisać dobrej jakości modele do w/w elementów? ceny mile widziane.

dodam, że namiary na sklep w wawie gdzie można to kupić też są mile widziane :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zakupie ostatnio kupionego konwertera kierowałem się tylko jego wzmocnieniem.

LNB BEST HQDL404 Plus QUAD 0,1dB

•Input: 10,7 - 11.7 GHz/11.7 - 12.75 GHz

•L.O. : 9.75 GHz/10,6GHz

•Output: 950-1950MHz/1100 - 2150 MHz

•Temperature range: -40° ~ 60°

•Reinforcement: 57dB

•Feed diameter: 40 mm

•Fitness: digitally + similar

•Higher achievement than most LNBs of other manufacturers

•Extremely high stability and receipt values

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widzę pierwszy błąd w założeniach - jeśli ma być multiswitch - to konwertery mają być quattro, nie quad - niby mała różnica w nazwie, a kolosalna w zastosowaniu. Wybór multiswitcha prawidłowy - wyjdzie z tego (jeśli prawidłowo poskładasz) instalacja satelitarno-naziemna z dostępem do dwóch pozycji satelitarnych (zapewne Astra + Hot Bird) na rozprowadzenie do max. 8 gniazd (sporo, ale nie wnikam). Do wykazu produktów dorzuć gniazda abonenckie - na początku o nich wspominasz, a w planie zakupów już nie ma ;) Namiarów na sklep z przyczyn regulaminowych nie podaję - jeśli ktoś ma - może podać na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za poprawke. ale w związku z tym mam pytanie: czym funkcjonalnie różni sie quad od quattro? znalazłem quattro identyczny (wygląd zewnętrzny) do proponowanego quada więc pewnikiem diabeł tkwi w szczegółach :|

 

jeszcze o gniazdach - nie ma w wykazie bo są na ścianie :) dostałem w prezencie od firmy dewelopera ;)

 

po paru przemyśleniach pojawił mi się problemik :?:

do wszystkich pomieszczeń mam doprowadzoną pojedyńczą żyłę. Aby mieć możliwość podłączenia receivera combo potrzebne są dwa kable z multiswitcha. A teraz pytanie: jeżeli za gniazdkiem dam rozdzielacz sygnału i podłącze do wejść S i T to czy ten układ będzie działał? jeżeli tak to jaki rozdzielacz wziąć - pasywny/ aktywny?

 

POMOCY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quattro: diabeł tkwi w szczególach. Na Quadach masz na każdym wyjściu niezależny sygnał z całego satelity, ale aby uzyskać dostęp do kanału trzeba przełączać pasmo i polaryzację. Quattro na każdym wyjściu ma tylko 1/4 (jedna polaryzacja, jedno pasmo: Vl, VH, HL, HH) ale dzięki temu jest dostęp do całego satelity bez konieczności przełączania pasm, bo wszystkie są wyprowadzone jednocześnie. Miksuje to multiswitch zapewniając wybór dowolny odbiornikowi i tych odbiorników może być 4, 8 a nawet 60 (kaskady). Z Quada mogą być 4 i tylko 4; do tego zbudować zez z Quada jest trudniej, a co dopiero wmiksować jeszcze naziemną.

 

W wypadku odbiorników Combo nie ma problemu, ponieważ tu pojawia się kolejna zaleta multiswitcha - wpinasz do niego antenę naziemną i w jednym kablu na wyjściu masz zmiksowaną satelitę i naziemną. Do gniazdka w ścianie prowadzisz jeden kabel, a w gniazdku masz osobno wyjścia TV Sat, anteny naziemnej i radiowe. Czyli z gniazdka wyjdziesz dwoma kablami - TV Sat i naziemną do tunera i będzie ładnie działać. Przy Quadach musiałbyś stosować zwrotnicę.

Gorzej jeśli kiedyś wpadniesz na pomysł podpięcia tunera Twin (dwie głowice satelitarne) - wtedy to już dwa kable są niezbędne i żadne rozgałęźniki ani inne kombinacje nie pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wczoraj przejechałem się na spacer w Jarocinie i na kilkunastu domach były takie dziwne anteny satelitarne takie jak na zdjęciu:

p02051018231.jpg

p0205101823.jpg

p02051018232.jpg

 

Słabo widac więc narysowałem jeszcze w paincie:

beztytuuhf.jpg

 

One są tak jakby odwrócone w dół. Co to są za anteny??? co one odbierają??? tv naziemną czy satelitarną??? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...