Jump to content
Frontowiec

Telewizja w Danii

Recommended Posts

Postanowiłem stworzyć wątek poświęcony duńskiej telewizji. W Danii nadawcą publicznym (zarówno telewizyjnym, jak i radiowym) jest DR, który posiada 6 stacji telewizyjnych: DR 1, DR 2, DR 3, kulturalny DR K oraz dziecięce DR Ramasjang i DR Ultra. Głównym serwisem informacyjnym DR 1 jest "TV Avisen", którego główne wydania są o godz. 18:30 oraz 21:30.

 

Jeżeli chodzi o telewizję komercyjną, to w Danii są dostępne m.in. TV 2 (w tym roku stacja obchodzi 30-lecie swojego istnienia), TV3 który należy do Viasat oraz Kanal 4, Kanal 5, 6'eren czy dk4.

 

TV 2 nadaje m.in. programy lokalne (choć posiada całodobowe wersje lokalne na oddzielnym kanale), serwis informacyjny "Nyhederne" oraz filmy, seriale i wydarzenia sportowe, jak np. Tour de France.

 

Co ciekawe, w Danii filmy zagraniczne są emitowane z duńskimi napisami niż z lektorem czy dubbingiem (dubbing w Danii dostępny jest jedynie przy filmach animowanych i familijnych, gdzie opracowanie dubbingu i napisów robi w Danii znana również w Polsce firma SDI Media A/S).

 

W Danii są dostępne 2 platformy cyfrowe - Viasat i Canal Digital, natomiast jeżeli chodzi o sieci kablowe, to najbardziej znane są YouSee oraz Stofa.

 

Ciekaw jestem czy mieliście już do czynienia z duńską telewizją, czy też nie?

Edited by Frontowiec

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja generalnie miałem doczynienia na Youtube gdyź jestem wielkim fanem TV Avisen choć teraz ma gorszą oprawę graficzną :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

TV 2 nie jest kanałem komercyjnym. Jest drugim nadawcą publicznym, należącym do tamtejszego Ministerstwa Kultury. Coś podobnego do brytyjskiego Channel 4, które również jest państwowe i należące do Departamentu Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu.

 

Z płatnych pakietów jest jeszcze dostępny Boxer w naziemnej telewizji cyfrowej, w którym znajdują się płatne kanały od TV 2 (TV 2, TV 2 NEWS, TV 2 Charlie, TV 2 Zulu, TV 2 Sport, TV 2 Fri), Discovery Networks Danmark (Kanal 4, Kanal 5, 6'eren, Canal 9, Eurosport 1, Eurosport 2, Discovery Channel, Animal Planet, TLC, ID), Nordic Entertainment Group (TV3, TV3+, TV3 Puls, TV3 MAX, TV3 SPORT), VIMN (MTV, VH1, Nickelodeon, Comedy Central), TWDC (Disney Channel, Disney Junior), A+E Networks (HISTORY) czy wspominany dk4.

 

Co do Canal Digital to oni oferują również usługi telewizji kablowej, obok satelitarnej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Danii jest jeszcze dostępny kanał parlamentarny Folketinget (duński odpowiednik TVP Parlament, który jest dostępny zarówno w NTC, jak i w sieciach kablowych).

 

Co do Boxer, to w ofercie są również dostępne zagraniczne stacje telewizyjne: niemiecki ZDF, szwedzki SVT1 oraz norweski NRK 1. W Kopenhadze i okolicach jest dostępny darmowy, lokalny multipleks NTC, w którym jest dostępny France 24 w języku angielskim, francuskim i arabskim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro kanał parlamentarny, to nie trudno było się domyślić, że to tamtejszy odpowiednik TVP Parlament. Innego przecież nie ma ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TV2 w ciągu najbliższych lat może zostać sprywatyzowana. Tak wynika ze strategii regulacyjnej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chciałbym tutaj wspomnieć pare słów o duńskich programach informacyjnych, z którymi mam styczność od tygodnia. Oprócz ''TV Avisen'' jest również emitowany program informacyjno-publicystyczny ''Deadline'', który jest emitowany codziennie w DR2 o 22:30 (w nocy są zapętlone powtórki jako ''Deadline Nat''), który swoim stylem przypomina mi ''Monitor Wiadomości'' - 2 tematy i rozmowy z gośćmi. Również ''TV Avisen'' ma niedzielną wersje ''21 Sondag'', bardziej przypominającą ''60 Minutes'' CBS.

 

Nawet też DR2 emituje program informacyjny z grenlandzkiej telewizji o poranku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od 2 stycznia zmiany w DR w związku z oszczędnościami u duńskiego nadawcy publicznego. Stacje telewizyjne DR 3 i DR Ultra przechodzą do internetu, zaś DR K zaprzestanie nadawać i tym samym zostanie wchłonięty do DR 2. Natomiast jeśli chodzi o stacje radiowe, to zniknie DR P7 Mix zaś DR P6 Beat i DR P8 Jazz będą nadawać do 31 grudnia 2020.

 

https://www.dr.dk/om-dr/nyheder/markante-aendringer-paa-tv-og-radio-fra-2-januar-2020

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...