Jump to content
Frontowiec

Telewizja w Danii

Recommended Posts

Postanowiłem stworzyć wątek poświęcony duńskiej telewizji. W Danii nadawcą publicznym (zarówno telewizyjnym, jak i radiowym) jest DR, który posiada 6 stacji telewizyjnych: DR 1, DR 2, DR 3, kulturalny DR K oraz dziecięce DR Ramasjang i DR Ultra. Głównym serwisem informacyjnym DR 1 jest "TV Avisen", którego główne wydania są o godz. 18:30 oraz 21:30.

Jeżeli chodzi o telewizję komercyjną, to w Danii są dostępne m.in. TV 2 (w tym roku stacja obchodzi 30-lecie swojego istnienia), TV3 który należy do Viasat oraz Kanal 4, Kanal 5, 6'eren czy dk4.

TV 2 nadaje m.in. programy lokalne (choć posiada całodobowe wersje lokalne na oddzielnym kanale), serwis informacyjny "Nyhederne" oraz filmy, seriale i wydarzenia sportowe, jak np. Tour de France.

Co ciekawe, w Danii filmy zagraniczne są emitowane z duńskimi napisami niż z lektorem czy dubbingiem (dubbing w Danii dostępny jest jedynie przy filmach animowanych i familijnych, gdzie opracowanie dubbingu i napisów robi w Danii znana również w Polsce firma SDI Media A/S).

W Danii są dostępne 2 platformy cyfrowe - Viasat i Canal Digital, natomiast jeżeli chodzi o sieci kablowe, to najbardziej znane są YouSee oraz Stofa.

Ciekaw jestem czy mieliście już do czynienia z duńską telewizją, czy też nie?

Edited by Frontowiec

Ja generalnie miałem doczynienia na Youtube gdyź jestem wielkim fanem TV Avisen choć teraz ma gorszą oprawę graficzną :(

TV 2 nie jest kanałem komercyjnym. Jest drugim nadawcą publicznym, należącym do tamtejszego Ministerstwa Kultury. Coś podobnego do brytyjskiego Channel 4, które również jest państwowe i należące do Departamentu Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu.

Z płatnych pakietów jest jeszcze dostępny Boxer w naziemnej telewizji cyfrowej, w którym znajdują się płatne kanały od TV 2 (TV 2, TV 2 NEWS, TV 2 Charlie, TV 2 Zulu, TV 2 Sport, TV 2 Fri), Discovery Networks Danmark (Kanal 4, Kanal 5, 6'eren, Canal 9, Eurosport 1, Eurosport 2, Discovery Channel, Animal Planet, TLC, ID), Nordic Entertainment Group (TV3, TV3+, TV3 Puls, TV3 MAX, TV3 SPORT), VIMN (MTV, VH1, Nickelodeon, Comedy Central), TWDC (Disney Channel, Disney Junior), A+E Networks (HISTORY) czy wspominany dk4.

Co do Canal Digital to oni oferują również usługi telewizji kablowej, obok satelitarnej.

W Danii jest jeszcze dostępny kanał parlamentarny Folketinget (duński odpowiednik TVP Parlament, który jest dostępny zarówno w NTC, jak i w sieciach kablowych).

Co do Boxer, to w ofercie są również dostępne zagraniczne stacje telewizyjne: niemiecki ZDF, szwedzki SVT1 oraz norweski NRK 1. W Kopenhadze i okolicach jest dostępny darmowy, lokalny multipleks NTC, w którym jest dostępny France 24 w języku angielskim, francuskim i arabskim.

Skoro kanał parlamentarny, to nie trudno było się domyślić, że to tamtejszy odpowiednik TVP Parlament. Innego przecież nie ma ;)

TV2 w ciągu najbliższych lat może zostać sprywatyzowana. Tak wynika ze strategii regulacyjnej.

Chciałbym tutaj wspomnieć pare słów o duńskich programach informacyjnych, z którymi mam styczność od tygodnia. Oprócz ''TV Avisen'' jest również emitowany program informacyjno-publicystyczny ''Deadline'', który jest emitowany codziennie w DR2 o 22:30 (w nocy są zapętlone powtórki jako ''Deadline Nat''), który swoim stylem przypomina mi ''Monitor Wiadomości'' - 2 tematy i rozmowy z gośćmi. Również ''TV Avisen'' ma niedzielną wersje ''21 Sondag'', bardziej przypominającą ''60 Minutes'' CBS.

Nawet też DR2 emituje program informacyjny z grenlandzkiej telewizji o poranku.

Natomiast od stycznia wieczorne wydanie "Nyhederne" - serwisu TV2 jest emitowane nie o 22:00, lecz o 21:30.