Skocz do zawartości

Radio w Danii


Frontowiec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio przebywam na wakacjach w Danii, gdzie również mam przyjemność śledzić tamtejsze stacje radiowe. W Danii najbardziej znane są stacje radiowe publicznej rozgłośni DR:

 

DR P1 - informacje bez muzyki, duński odpowiednik Polskiego Radia 24.

DR P2 - muzyka klasyczna, duński odpowiednik Radiowej "Dwójki".

DR P3 - radio młodzieżowe.

DR P4 - radio regionalne.

 

W analogu DR P1 i DR P2 są nadawane na jednej, wspólnej częstotliwości (w DAB+ są nadawane osobno). Także jest nadawane radio informacyjne 24syv - duński odpowiednik TOK FM, który nadaje na częstotliwościach przejętych po DR P2.

 

W Danii również są dostępne komercyjne stacje radiowe (Nova FM, The Voice, Radio 100, Pop FM, myROCK oraz Radio Soft), które należą do tego samego właściciela co RMF FM, czyli do niemieckiej spółki medialnej Bauer.

 

Najbardziej mi się podoba duńskie radio Pop FM, które zdecydowanie jest odpowiednikiem naszego Radia Złote Przeboje (grane są tam głównie oldiesy), jednak na antenie Pop FM pojawiają sie również nowe piosenki, jak np. "Havana" Camili Cabello, "Beautiful Trauma" Pink czy "Anywhere" Rity Ora. Także Pop FM nie nadaje "Wiadomości" - o pełnej godzinie (z wyjątkiem soboty i niedzieli) jest nadawana tylko i wyłącznie "Prognoza pogody" ("Vejret").

 

Ciekaw jestem czy mieliście już do czynienia ze słuchaniem jakiegokolwiek duńskiego radia, czy też nie?

Edytowane przez Frontowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej jest słuchać zagranicznego radia przez Internet w Polsce, a inaczej jest słuchać takiego radia "na żywo", z typowego odbiornika radiowego w kraju, w którym akurat się przebywa. Zupełnie inny klimat. ;)

Dlatego też słuchanie duńskiego radia przez Internet tu w Polsce to już nie to samo. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słuchałem i to naziemnie w Polsce :)
Otóż, mam na dachu antenę 5-elementową w polaryzacji H (poziomej) ustawioną w kierunku Berlina. Generalnie przy podwyższonych warunkach łapie nawet północne Niemcy (400 km+) oraz Danię (i Szwecję) właśnie.
Do tej pory z Danii miałem 5 stacji - 3x DR P3, 1x DR P4 i 1x Radio 24syv. Z nich najbardziej odpowiada mi DR P3 - w sumie podobna stacja do SR P3, którą też dość często odbieram, ale to tak na marginesie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwedzkie stacje radiowe-publiczne akurat są takie same, co duńskie DR ;)

 

Ja jeszcze dodam, że u siebie w Polsce odbieram duńskie stacje radiowe z nadajnika w Bornholmie, jak jest bardzo dobra pogoda:

 

90,0 DR P3

96,2 DR P1/DR P2

99,3 DR P4 Bornholm

103,5 24syv

 

W Kołobrzegu to można je odbierać przez cały czas, niezależnie od pogody.

Edytowane przez Frontowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słuchałem i to naziemnie w Polsce :)

Otóż, mam na dachu antenę 5-elementową w polaryzacji H (poziomej) ustawioną w kierunku Berlina. Generalnie przy podwyższonych warunkach łapie nawet północne Niemcy (400 km+) oraz Danię (i Szwecję) właśnie.

 

Na Opolszczyźnie, gdzie mieszkam, odbieranie w ten sposób duńskich stacji drogą naziemną jest raczej niemożliwe. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś słuchałem satelitarnie, ale jakiś czas temu zaczęto tam mieszać  i dałem sobie spokój. Nawet nazwy się pozmieniały - kiedyś stacja nazywała się D Klasisk (czy jakoś tak - nie jestem pewien), a obecnie nazywa się to P2. Technicznie przyzwoicie nadają, gorzej z zawartością, pod tym względem wolę stacje norweskie NRK Jazz i Klassisk (choć po przejściu na AAC nadają technicznie poniżej średniej, przynajmniej via satelita).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...