Skocz do zawartości

Odbiór zagranicznych kanałów DVB-T - "tropo"


peter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jest drugi sposób aby zjawisko TROPO nas nie ominęło sprawdzamy na stronie dxinfocentre.com czy TROPO ma wystąpić nie koniecznie dokładnie gdzie mieszkamy ale żeby było ok. 200 – 400 km. od miejsca zamieszkania bo to są prognozy .

Wyszukaj w analogu odległe nadajniki (100 – 200 km) dużej mocy i zapisz w pamięci .

Dzięki temu że będą śnieżyć będziesz mógł sprawdzać czy podwyższają się warunki lepszego odbioru i nie będziesz musiał co chwile skanować telewizora .

Jeśli jakość obrazu polepsza się a za chwilę pogarsza i obraz jest dużo lepszy niż normalnie ale nieraz nie ma falowania tylko jakości obraz jest coraz lepsza i w ten sposób łatwiej trafić na TROPO .

Od późnego wieczora do rana w dobrą pogodę odbiór jest nieco lepszy a więc nie mylić z TROPO .

ja tak robie, mam zaprogramowane na kanały TVP Info (Szczecin, Gorzów WLKP, Wrocław, Łódź, Bydgoszcz) z rożnych nadajników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na mapkach widać że szykuje się niezłe tropo. Na forum radiopolski trąbią o tym. Być może to będzie największe tropo w tym roku. Oto wypowiedź jednego usera z radiopolski:

Sytuacja może być bardzo ciekawa. A wszystko to za sprawą ogromnego wyżu z nad Rosji, który wreszcie ruszy w kierunku zachodnim. Wg prognoz pogodowych i mapek tropo, spektakl powinien rozpocząć się już dzisiejszej nocy lub rano, wszystko zależy jak szybko do wysokiego poziomu urośnie ciśnienie, a zarazem kiedy wreszcie osłabnie wiatr. Kulminacja tropo powinna nastąpić z soboty na niedziele, kiedy połączą się dwa dukty, bałtycki i z nad morza Północnego. Ostatnio taką sytuację kojarzę w 2007 roku, kiedy to dopłynęły nawet stacje z Wielkiej Brytanii i Norwegii. Pozostaje zatem trzymać kciuki,aby wszystko się sprawdziło.

DX'towcy szykujcie się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

Dzisiaj się działo w eterze. U mnie było największe tropo w tym roku! Wszystko się działo o godz. 6:40. Odebrałem dwa muxy DVB-T z Niemiec!

Sprzęt: Telewizor LG 37LG3000 z wbudowanym tunerem MPEG2 i antena siatka.

Lokalizacja nadajnika: Helpterberg, Niemcy

Odległość od nadajnika: 298 km !!

Odebrałem 2 muxy z kanałami:

  • kanał 22 - Das Erste (ARD), MDR S-ANHALT, NDR FS SH*, NDR FS MVP rbb Brandenburg
  • kanał 23 - ZDF, 3sat, ZDFinfo, ZDF_neo/KiKa

Te dwa muxy są nadawane z mocą 20kW!

Oprócz tego po przeskanowaniu pasma analogowego znalazłem przebijający TV Puls który jest nadawany z mocą 1kW ze oddalonego ode mnie o 246km Szczecina / Warszewo na kanale 40 !! Niestety nie było fonii i jakość była tragiczna. Rozpoznałem po logu i idencie reklamowym który akurat leciał. Nie udało mi się tego sfotografować. Jeszcze odebrałem super jakości TVP Szczecin na kanale 38, moc 400kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

@Maciek W

 

Zapomnij o odbiorze dvb-t z Niemiec, Szwecji czy Danii. Silne tropo to zjawisko bardzo rzadkie i krótkotrwałe, 300km to chyba max co można odebrać, poczytaj ten wątek. Łapanie dalekich nadajników można traktować jako zabawę, nie ma co liczyć na regularny odbiór. Nawet najlepsza antena naziemna niewiele tu da. Do niemieckich kanałów masz dostęp na satelicie, sporo jest niekodowanych. Nie wiem jak z kanałami szwedzkimi i duńskimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziś przy dosyć dużej mgle i chyba dobrym tropo udało mi się odebrać przy antenie siatkowej kanały z Niemiec - Sendeturm Helpterberg (Kanal 22, 20 kW). Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie odległość od nadajnika 450km! i antena skierowana ok. 45st od linii prostej do tego nadajnika. Jakość ok. 37% przy 89% siły. Odbiór bez zacięć czy pikseli. Udało mi się też odebrać Mux-3 z Poznania(Śrem - Kanał 28, 20kW) przy odległości 180km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pierwszy raz podczas tropo doleciały do mnie czeskie MUX-y z Ostravy ;)

 

Nadajnik: DVB-T Ostrava (Hostalkovice)

MUX / Częstotliwość:

1 / 738 MHz k.54

2 / 602 MHz k.37

3 / 690 MHz k.48

Lokalizacja: ok. Radomyśla Wielkiego (podkarpackie)

Odległość od nadajnika: 222 km

Azymut: 261°

Umiejscowienie anteny: maszt na dachu - 14m nad ziemią

Najbliższe przeszkody na drodze do nadajnika: wysoki las - 150m od domu

Antena: Antena kierunkowa ATX 91

Symetryzator / Wzmacniacz: SWA-9701

Zasilacz: regulowany 12V

Kabel antenowy / długość: zwykły "koncentryk" No Name / 30m

Zwrotnica/Sumator: Brak

Odbiornik: Telewizor Samsung C650

Data i godzina skanowania: 13.XI.2011 godz. 04:00-5:00

Siła i jakość sygnału: siła: 60-80% liczba błędów: 0-1000

MUX1 - odbiór niestabilny z błędami

MUX2 - odbiór stabilny

MUX3 - odbiór stabilny z błędami

 

Profil terenu:

21c88a8db054dbfcmed.jpg

 

 

Zdjęcia:

14061dca25697bcbmed.jpg

21cdd58ea2fd22femed.jpg

fae5dacaeee2e32cmed.jpg

1ced71b02ecd80a9med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dotychczasowy rekord podczas tropo ;) Brno (Kojal) 333.5 km!

 

Nadajnik: DVB-T Brno (Kojal)

MUX / Częstotliwość: 2 / 626 MHz (k.40)

Lokalizacja: ok. Radomyśla Wielkiego (podkarpackie)

Odległość od nadajnika: 333.5 km

Azymut: 255.3°

Umiejscowienie anteny: maszt na dachu - 14m nad ziemią

Najbliższe przeszkody na drodze do nadajnika: wysoki las - 150m od domu

Antena: Antena kierunkowa ATX 91

Symetryzator / Wzmacniacz: SWA-9701

Zasilacz: regulowany 12V

Kabel antenowy / długość: zwykły "koncentryk" No Name / 30m

Zwrotnica/Sumator: Brak

Odbiornik: Telewizor Samsung C650

Data i godzina skanowania: 14.XI.2011 godz. 04:00

Siła i jakość sygnału: siła: 70-90% liczba błędów: 0-100 - odbiór stabilny

 

 

Profil terenu:

542d117c632b98bfmed.jpg

 

Zdjęcia:

83f85b442c027364med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dzisiaj udało mi sięodebrać MUX1 z Białorusi :D Lokalizacja: Sokołów Podlaski. Odległość od nadajnika RTPS Rakitnica w Brześciu ~100km w linii prostej. Sygnał dość dobry.

W skład muxa wchodzi 8 kanałów: Belarus 1, Belarus 2, ONT, STV, NTV Belarus, NTV Belarus, MIR i 8 Kanal, a także stacja radiowa 1-NCBR.

IMAG0242.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...