Skocz do zawartości

Produkty TBS - Pytanie o sposoby na MIS i PLS


Eugeniusz Pompiusz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,

Jeśli niechcący wątek powtarzam bądź uznacie go za "przedszkolny" niech i tak będzie, ale kto nie próbuje ten... ponoć nie pije szampana. :)

A zresztą;

Do rzeczy jednak przechodząc, pytanie moje jest może odrobinę niecodzienne: mianowicie chodzi mi o najprostszą z możliwych metod zmiany aktualnego (często nie ustawionego w urządzeniu) MIS i PLS.

Wiem, że CrazyScan, Wiem, że EBS, ale oba te narzędzia są albo kobylaste (EBS) albo mało mi mówią, co się aktualnie wydarza na linii karta vs. paczka (Crazyscan) choć dla widzącej części społeczności przynoszą wiele dobrego. W efekcie rozmaite paczki czekają na odkrycie/odwiedzenie, a ja nie bardzo wiem, jak, przy użyciu jednego z prostszych API (DVBviewer & transEdit) zmusić dane urządzenie do porozmawiania z tego typu strumieniami.

Czytając inne, europejskie fora, dochodzę do wniosku, że się nie bardzo da, tak czy inaczej, chętnie wysłucham opinii naszej, polskiej części społeczności około-satelitarnej.

Nie ukrywam, że nie bardzo mam chęć opuszczać w tym celu Windowsa (i używać chociażby DVBLast) jeśli to możliwe.

MIS nie wydaje się aż tak tragiczny choć nie zachęca, niejednokrotnie jest na forum wspominany, co jednak z PLS? Tu do zabawy mamy zarówno wartość jak i typ.

a jeśli znudzi mi się cała ta zabawa, jak urządzenie przywrócić do dziewiczego, nieogarniętego stanu - MIS = 0, PLS = nic?

Albo to jest tylko moje zdanie, albo z tych dwó parametrów standardu DVB-S2 robi się tajną naukę niczym pobyt w klasztorze Shao-Lin, a to chyba nie o to chodzi.

Może uda się przy okazji stworzyć coś w rodzaju przewodnika krok po kroku dla najczęstszych typów kart PC i dla osób chcących uniknąć kontaktu z narzędziami opartymi o StreamReaderEX.

Moje konkretnie posiadane to 5990 (w ogóle nie biorę go pod uwagę) i 6903.

Nie, żebym coś do wyżej wspomnianej biblioteki miał, niejednokrotnie cztery litery ratowała, po prostu interface CrazyScan'a choć przejrzysty, nie należy do najprzyjaźniejszych dla programowych czytników ekranu używanych przez niewidomych, w efekcie szukam rozwiązań bliższych temu, co dla czytników jest dostępne.

Edytowane przez Eugeniusz Pompiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz na myśli jak wyszukać, to sytuacja jest taka, że:

- z MIS jest prosto, gdyż po wstrojeniu CrazyScan znajdzie wszystkie obecne strumienie - klikając dwa razy na miejsce na wykresie i wywołując okno IQScan po kliknięciu na ikonę akwarium stosownymi informacjami zapełni się pole "Typ wejścia" (rozwijając będzie lista dostępnych MIS - jeden lub wiele)

- z PLS jest bardzo trudno na tą chwilę, nie wiem czy to się zmieni w przyszłości. Wyszukiwanie nowych wartości jest mozolne. Też w CrazyScan w oknie IQScan po kliknięciu na wykresie jest do zaznaczenia pole Szukaj kodu PLS, ale to jest po prostu brute force, czyli program jedzie kody 1, 2, 3, itp. a że maksymalna możliwa wartość to jak pamiętam 262142 (i to razy dwa, bo może być typ Root albo Gold, a i tak jest lepiej, bo kiedyś sądziliśmy, że są trzy typy, ale Combo jak się okazało nie istnieje) to jak się ma pecha, to można tego kodu szukać nawet parę dni. Ale tak robiłem i kiedyś coś znalazłem w ten sposób po wielu godzinach. Nie wiem, czy istnieje inna metoda...

 

Prawdopodobnie to samo da się osiągnąć w EBS Pro, natomiast w innych aplikacjach chyba tylko częściowo z MIS, np. Smart DVB potrafi w trakcie skanowania znaleźć wszystkie strumienie MIS i zapisać osobno. Ale jeśli transponder jednocześnie ma PLS, to kod trzeba podać, inaczej Smart DVB w ogóle nie odbierze sygnału. Nie dam sobie uciąć głowy, ale z MIS podobnie radzą sobie też chyba DVB Dream i ProgDVB, automatycznie znajdując wszystkie dostępne wartości MIS i zapisując je jako osobne transpondery na liście.

 

Z Linuksem to już w ogóle nie wiem jak tam stoi sytuacja, na pingwiniastym praktycznie z kart DVB nie korzystam (nie licząc rzadkich eksperymentów z Tvheadent i Astra Cesbo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

## po angielsku będzie nieco łatwiej, mniej języcznych przepraszam. ;)

do @Crazycat:

        Thanks for the information.  As I've written in a first post, I was hoping to get this done in a DVB Viewer itself, since i use it as my base software.

Crazycat's tools, while helpful, use the QT framework which is almost inaccessible for screen readers i.e software that allows blind people to use computers at all.

Using all edit boxes, checkboxes, and finally reading texts from charts, constellations etc. is therefore difficult to perform.

What is more, Most of the work with CrazyScan is based on clicking on a fixed point at the constellation, so even if the software would use a conventional system controls (WINAPI or whatever) for me it seems not so usable at the operating logic level.

keyboard access to all those icons etc. would help greatly along with the ability to fine-tune and navigate through the constellation with a great detail using a keyboard.

Crazycat's presence here, on that forum gives me however some hope that we might do something about it. I'll try to contact him directly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TBS windows drivers (BDA) support proprietary interface for MIS/PLS control (used in own TBS-IP, TBS-Recorder and some popular DTV players like ProgDVB, DVBDReam, SmartDVB, ALTDvb with my BDA2 ). Some another app can work via my StreamReaderEx-BDA (which can work directly with tuner/demod chips via I2C-calls or use some restricted driver functions).

 

DVBViewer/TranseEdit developers discard using advanced vendor APis for DVB-S2 MIS/PLS. Only use some semi-generic DVB-T2 PLP control if BDA drivers support it (for russian users). This very close to linux V4L DVB drivers, where  very popular my semi-standard method "pack" MIS+PLS support to single driver property for substream selection (like PLP  for DVB-T2). This supported in many linux DTV applications (99%), but another "idiots" from DD and official V4L DVB want introduce separate driver property for PLS control (gold code). So this very strange stories, maybe ralated to DTT providers which not want wide sharing DTT contribution reception from satellites :) But show must go on and no way stop it :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...