Jump to content

Recommended Posts

Opinie o "Zenku" są wygłaszane przez pryzmat wiejskości i kiczowatości disco-polo. 

Flimowi daleko do arcydzieła. Ale jako pewne świadectwo kultury małomiasteczkowej uważam, że twórcom nawet nieźle wyszło. Do tej pory temat disco-polo był poruszany jako temat główny tylko w dwóch filmach. "Kochaj i rób co chcesz" Roberta Glińskiego oraz "Disco Polo" Macieja Bochniaka

Gliński i Bochniak mieli podejście prześmiewcze. U Jana Hryniaka jest poważniej. Bardzo dobrze oddany klimat przełomu lat 80. i 90. Kaseciaki, fryzury na żel, oglądanie gazety "Bravo", Słodowy w telewizji itd. Drobne smaczki, które nadają klimat opowieści.

Ciekawostką jest, że scenariusz napisała córka Krzysztofa Kieślowskiego. Ojciec zostawił monumentalne dzieła światowe - "Dekalog", "Podwójne życie Weroniki", "Trzy kolory". Tytuły uniwersalne, które są zaliczane do klasyki kina. A jego latorośl dla znienawidzonej telewizji rządowej pisze scenariusze do "Korony Królów" i "Zenka".

"Zenek" - moja ocena 5/10

"W głębi lasu" nie oglądałem jeszcze całego, ale widziałem pierwsze odcinki. Również mi się podobał.

"Zenka" nie obejrzę choćby nie wiem jak był zachwalany, nie mój gatunek :)

"Zenek" nawet fajny gdy pokazywał młodego Zenka (aktor też moim zdaniem lepiej wypadł). Jak wspomniał @swordfish fajnie pokazany klimat przełomu lat 80/90. Ze starszym Zenkiem to tak naprawdę jedna akcja (nie chcę spoilerować) trochę takie od czapy kino akcji ;) . Ale ogólnie widziałem dużo gorsze filmy.

W głębi lasu jak na polskie warunki to całkiem fajne. Jednak nagłośnienie po prostu tragiczne. Musiałem co chwilę cofać i stawać przy telewizorze, żeby zrozumieć dialogi.

Jeden z najlepszych seriali politycznych, duński "Rząd" znany z Ale Kino, pojawił się w Netflixie. Dla mnie to jeden z najlepszych seriali wszechczasów.

Wprawdzie nie jest to nowa informacje lecz sprzed 3 miesięcy ale dopiero teraz ją wyszperałem. "Rząd" w 2022 roku wróci z 4 sezonem, dzięki wykupieniu praw do kontynuacji przez Netflix:

https://popkulturysci.pl/rzad-borgen-serial-netflix-sezon-4/

Edited by Rasheed

"Hogar" ("Były lokator") to kolejny niezły hiszpański thriller. Gorszy niż "Contratiempo", ale moim zdaniem na poziomie "Mirage" - klimacik w każdym razie jest :).

• Like 1
  • Confused 1

Zabawy z Bitrate Dark ciąg dalszy. Odcinek 7 sezon 1, przez 10 minut 2160p i 0,4 Mbs potem laskawie do 11 podskoczyło.

Co ciekawe przy tych 0,4 Mbs te 2160 faktycznie było 😂

U mnie raz pojawiło sie 2.5 Mb/s przy 2160p. Nie wiem czy nie jest błędnie wyświetlany bitrate, bo obraz był dobry.

To na 90% jest błąd, bo nie ma nawet takiego profilu jakościowego przy 4K. Jest ten "epidemiczny" 7.6 Mbps, pośredni ~11 i najlepszy ~16 Mbps.

Swoją drogą, bardzo ładnej jakości jest "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" w Netflixie, 1080p przy prawie 7 Mbps. Nie widzialem jak to wyglądało na blurayu ani w HBO GO, ale przy kopiach pokazywanych w TVN niebo a ziemia.

• Confused 2
  • Upvote 1

Jest jeszcze 9 Mbps dla 4K.

36 minut temu, bugmenot napisał:

Swoją drogą, bardzo ładnej jakości jest "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" w Netflixie, 1080p przy prawie 7 Mbps.

Dobrze, że nie widziałeś wersji "covidowej", 1.5 Mbps, jakość koszmarna :)

HP1 mógłby być jeszcze w [email protected], bo w takiej został jakiś czas temu zremasterowany i wydany na Blu-rayu, ale pewnie nie było na to zgody dla VOD z abonamentem.

Podejrzewam, że na transakcyjnym Apple TV w takiej jakości śmiga :)

Możliwe że dzisiaj Netflix coś majstrował przy bitrate  , w godzinach przedpołudniowych włączyłem córce bajkę i był wyraźny spadek jakości obrazu ( tak ok minutę może dwie ) później wszytko wróciło do normy

Napewno nie była to wina mojego netu 

W dniu 1.08.2020 o 13:50, Pawop napisał:

U mnie raz pojawiło sie 2.5 Mb/s przy 2160p. Nie wiem czy nie jest błędnie wyświetlany bitrate, bo obraz był dobry.

Chyba rzeczywiście jest nowy profil jakościowy dla 4K w Netflixie.

Odpaliłem odcinek "Dark" i z początku pojawiła się wersja jakościowa 2.43 Mbps, po odpaleniu capa na łącze do 4Mbps cały czas się utrzymuje.

Po bliższym spojrzeniu widać, że jest to 4K z niskim bitratem, pojawiają się charakterystyczne dla h.265 artefakty na brzegach krawędzi obiektów.

Kolejne dwie rzeczy mogę zdecydowanie polecić:

"American Factory" - należycie nagrodzony Oskarem i dający sporo do myślenia dokument o tym jak to chińska firma "ratuje" amerykańską gospodarkę i jak bardzo różni się kultura pracy w obu krajach.

"Fundamentals of Caring", film który miałem na liście do obejrzenia chyba 2 lata i czekałem zdecydowanie zyt długo. Naprawdę dobra komedia obyczajowa. Trochę "Nietykalnych", trochę "Capitana Fantastic". Warto zobaczyć :).

11 minut temu, mattem napisał:

Chyba rzeczywiście jest nowy profil jakościowy dla 4K w Netflixie.

Odpaliłem odcinek "Dark" i z początku pojawiła się wersja jakościowa 2.43 Mbps, po odpaleniu capa na łącze do 4Mbps cały czas się utrzymuje.

Po bliższym spojrzeniu widać, że jest to 4K z niskim bitratem, pojawiają się charakterystyczne dla h.265 artefakty na brzegach krawędzi obiektów.

To już hardkor, nie wiem jaki jest sens 4K z takim bitrate, od biedy FHD w AV1 dałoby radę...

• Confused 1

Wczoraj obejrzałem "Hejtera"! Bardzo dobre kino! Zaznaczam, że jestem w Wielkiej Brytanii i opłacam usługę angielską kartą płatniczą. Z tego co wyczytałem, w polskim Netflixie film nie jest (jeszcze) dostępny ze względów licencyjnych.

Przyznam, że pogubiłem się w kwestiach związanych z dostępnością biblioteki Netflixa w poszczególnych krajach. Odkąd "uwolniono" internet od granic europejskich (bodajże w maju 2017), można bezproblemowo oglądać w UE usługi wideo, za które się zapłaciło w kraju rezydowania. W efekcie,  nie mogę więc obejrzeć wszystkich filmów polskich, bo większość jest dystrybuowana tylko w polskim Netflixie. "Hejter" jest akurat wyjątkiem - ten akurat poszedł do wszystkich oddziałów Netlixa bodajże poza PL i Koreą Płd. 

Nie jestem jednak pewien czy, będąc w Polsce, mam dostęp do wszystkich pozycji angielskiego Netflixa... Skomplikowane ;-)

Ma to chyba wszystko sens, gdyby nie fakt, że ta sytuacja co jakiś czas się zmienia. Kiedyś było tak, że będąc w Polsce, miałem tylko polską ofertę, niezależnie jaką kartą był serwis opłacony. Ktoś jeszcze opłaca Neflixa niepolską kartą?

Ostatnio zapodałem Iron Fista 2 sezony który podobał mi się choć nie porwał mnie i pytanie mam.

Oglądał ktoś The Defenders? Jak to wygląda porównując oba seriale?

@CYFROmaniak

Ja opłacam irlandzką kartą, ale jako turas😀

Akurat jak chcę zobaczyć bibliotekę z PL to wystarczy VPN i chodzi bez problemów w przeciwieństwie do np. D+ który kiedy startował bodaj w Holandii to blokował sporo serwisów VPN.

Edited by tracer10

Dzięki, pytam bo ja mam tak, ze jak zaczynam serial to raczej staram się skończyć choćby mi nie pasował po 2-3 odc. Więc zobaczymy co zacz.

Też tak kiedyś podchodziłem do sprawy, ale tyle jest nowych produkcji, że stwierdziłem, że szkoda tracić czas na rzeczy, które mi się nie podobają

• 2 weeks later...

Po pierwszym obejrzanym sezonie zdecydowanie polecam serial "Dead to me".

Czarny humor, świetnie dobrana para aktorek - Christina Applegate (czyli Kelly ze "Świata wg Bundych" :)) i Linda Cardellini (znana np. z "Mad men" czy filmu "Green book") i scenariusz tak napisany, że tryb "binge watching" włącza się mimowolnie ;).

Jest dostępny też drugi sezon (a robi się trzeci) i mam nadzieję, że wysoki poziom jest zachowany. 8/10 jak na razie.