Skocz do zawartości

Poważny problem z komputerem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Wiem, że w przeszłości kilka tematów a'la problemy z komputerem, słuchawkami itd potworzyłem, ale trudno. Może teraz ktoś pomoże.

To tak: Dzisiaj mój tata chciał odświeżyć swój komputer, nacisnął przycisk "Przywróć ustawienia komputera do stanu początkowego" (ma Windows 10) i sobie szło, szło, szło, i nagle... wyskoczył wadliwy ekran logowania. Zamiast logowania na zwykłe, jedyne konto na tamtym komputerze wyskoczył jakiś "Inny użytkownik" z e-mailem i hasłem z konta Microsoft (a konta Microsoft nie ma mój tata), bądź z hasłem, którego mój ojciec nigdy nie wprowadzał do zaszyfrowania swojego zwykłego konta do dostępu do komputera. Tryb awaryjny nie działa, w BIOS-ie ani w opcjach bootowania nie ma zarówno pendrive USB, jak i napędu CD. Mój tata próbował zmienić hasło, ale wyskoczyło, że do zmiany hasła jest wymagany jakiś dysk, chyba pendrive, to podłączył - i nic. Zero reakcji. Wygląda to tak, że coś w środku zblokowało cały system dzięki czemu chyba nie można się pozbyć systemu. Podobno aktualizacja 1803 mogła spowodować takie usterki.

Wie ktoś może, co to może być? Czy można to jakoś uratować czy tylko płatna naprawa coś pomoże? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co  przychodzi mi do głowy - czy ten komputer był kupiony jako nowy czy używany? Jeśli używany to może poprzedni właściciel jeśli miał konto Microsoft postanowił odzyskać prawa do do systemu operacyjnego i przenieść go na inną maszynę. Ja miałem kiedyś lapka na którym miałem Win 10, który postanowiłem przenieść na inny i symptomy na starym miałem bardzo podobne (o ile nie identyczne - dokładnie nie pamiętam, bo było to półtora roku temu) do tego co opisujesz. W  moim przypadku to oczywiście nie był żaden problem, lapek i tak miał być opchniety znajomemu który planował zainstalować linuksa Manjaro, więc było mu to obojętne.

 

Mówiąc szczerze to najdziwniejsze przeczy dzieją ci się z BIOSem. Spróbowałbym wyjąć nie tylko baterię ale też baterię podtrzymującą BIOS a później zainstalować  W10 1803 na czysto, ew. spróbowałbym z jakimś innym systemem operacyjnym w ramach testów czy to laptop fika czy oes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co  przychodzi mi do głowy - czy ten komputer był kupiony jako nowy czy używany? Jeśli używany to może poprzedni właściciel jeśli miał konto Microsoft postanowił odzyskać prawa do do systemu operacyjnego i przenieść go na inną maszynę. Ja miałem kiedyś lapka na którym miałem Win 10, który postanowiłem przenieść na inny i symptomy na starym miałem bardzo podobne (o ile nie identyczne - dokładnie nie pamiętam, bo było to półtora roku temu) do tego co opisujesz. W  moim przypadku to oczywiście nie był żaden problem, lapek i tak miał być opchniety znajomemu który planował zainstalować linuksa Manjaro, więc było mu to obojętne.

 

Mówiąc szczerze to najdziwniejsze przeczy dzieją ci się z BIOSem. Spróbowałbym wyjąć nie tylko baterię ale też baterię podtrzymującą BIOS a później zainstalować  W10 1803 na czysto, ew. spróbowałbym z jakimś innym systemem operacyjnym w ramach testów czy to laptop fika czy oes.

Z tego co wiem to mój tata brał pożyczkę na ten laptop, ale jest nowy. Co do innego systemu, np. Windows 7, to pendrive w ogóle jest niewidoczny, nawet po uruchomieniu go z menu bootowania - wyskoczyło, że USB jest zablokowane i "OK". A o co chodzi z baterią podtrzymującą BIOS? Jak ją wyłączyć, bo pierwsze słyszę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest taka bateryjka-pastylka na płycie głównej, niestety dostępna zazwyczaj po rozkreceniu komputera (ale w większości bez gramatu, po prostu trzeba zdjąc spód lapka). Ona podtrzymuje ustawienia BIOSa nawet jak wyjmie się baterię główną. Co parę lat powinna być wymieniana, bo się wyczerpuje i wtedy potrafi dawać różne dziwne komunikaty o błedach (ale na poziomie BIOSa, a nie windowsa).

Myślę jednak że mógłbyś zobaczyć czy rzeczywiście BIOS działa jako legacy czy UEFI. Jak znajomej w Acerze E1-1771 skopsał się dysk twardy  to też nie był widziany pod UEFI, a jedynie pod ustawieniu  legacy (z USB nie pamiętam).  Kolega powyżej dobrze radzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laptop działa pod UEFI, sprawdzałem przed chwilą. Jak próbowałem przestawić na Legacy, to wyskoczyły jakieś napisy na ekranie laptopa (chyba z exciting PCE_ROM czy jakoś tak). Po zmianie na Legacy USB też się nie pokazał. Z tym, że pokazało się po próbie włączenia USB (chyba z menu bootowania), że EFI network v4 (czy jakoś tak, nie pamiętam już dokładnej treści informacji) boot failed. Może jeszcze jakieś inne porady? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na pewno nie pisało "no signal".

Karta graficzna to His 4850.

Gigabyte MA-785GT-UD3H

AMD Phenom II 945.

Z tyłu kompa mam tylko dwa wejścia na monitor i oba były już podłączanie.

Przy uruchamianiu kompa na pierwszym ekranie są kreski pionowe przerywane.

A kartę odłączyłem od zasilania bo nie wiem jak ją wypiąć.

Edytowane przez czytnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz demontaż karty https://www.youtube.com/watch?v=igM2EOeNkoU lub ten filmik https://www.youtube.com/watch?v=YeJ2Czgp6dg .Twoja płyta ma zintegrowany układ graficzny (Integrated in the North Bridge). Po demontażu karty graficznej podłącz kabel sygnałowy od monitora bezpośrednio do płyty głównej. Pamiętaj najpierw musisz wypiąć kartę graficzną z slotu PCI. A warto podmienić kabel ,może on być winny

Edytowane przez maly1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...