Jump to content

Fönster mot TV-världen: materiał z 1983 roku z Telewizją Polską

Recommended Posts

Przypadkowo trafiłem na ciekawostkę - archiwalne nagranie szwedzkiego programu Fönster mot TV-världen (znaczy to coś a'la Okno na świat TV). Był on produkowany między 1974, a 1985 rokiem (do śmierci autora).

Program sam w sobie jest ciekawy, bo był poświęcony nowinkom ze świata TV, ale akurat ten odcinek jest wyjątkowy: od 11 minuty jest materiał z Telewizji Polskiej, nieco ponad minuta.

Dalej w materiale wskazują pozycję 13,5°W, co jest jednak dziwne, bo nie znalazłem co miałoby tam stacjonować. Najbliższy Gorizont 04 był na 14°W. Cały godzinny materiał jest poświęcony technice przekazu satelitarnego, są inne materiały, konwerter firmy UHF Units (prezentuje Olof Holmstrand). Od 28:20 jest układ ówczesnej orbity, z Polską wskazaną na 13,5°W (wśród krajów całego bloku komunistycznego). 

Wracając do fragmentu z Telewizją Polską - materiał jest o tyle ciekawy, że nie jest to emisja kanału. Wygląda jak dosył materiałów i nie wiem czy to taki montaż, czy tak to wyglądało, ale jest zaprezentowany jakby był częścią emisji z różnych krajów - może wymiana materiałów pomiędzy nadawcami z kilku państw.

Jeśli ktoś jest w stanie podać nieco więcej informacji (lub zna szwedzki ;) ), to byłoby miło się czegoś dowiedzieć o tym co tam wyemitowano ;)

Dalej w materiale wskazują pozycję 13,5°W, co jest jednak dziwne, bo nie znalazłem co miałoby tam stacjonować. Najbliższy Gorizont 04 był na 14°W.

Może chodzi właśnie o Gorizonta. Ta rodzina lubiła inklinować, więc może był jakiś pas ochronny.

Mamy dowód: https://www.n2yo.com/satellite/?s=11841

Edited by paskud

Wracając do fragmentu z Telewizją Polską - materiał jest o tyle ciekawy, że nie jest to emisja kanału. Wygląda jak dosył materiałów i nie wiem czy to taki montaż, czy tak to wyglądało, ale jest zaprezentowany jakby był częścią emisji z różnych krajów - może wymiana materiałów pomiędzy nadawcami z kilku państw.

Była to wymiana materiałów w ramach Interwizji - IVN (ИВН) - InterVision News. Teraz mamy to samo ale w ramach Eurowizji - EVN. TVP ma stałe okno na wysyłkę materiałów ok. 16:40.