Skocz do zawartości

Fönster mot TV-världen: materiał z 1983 roku z Telewizją Polską


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przypadkowo trafiłem na ciekawostkę - archiwalne nagranie szwedzkiego programu Fönster mot TV-världen (znaczy to coś a'la Okno na świat TV). Był on produkowany między 1974, a 1985 rokiem (do śmierci autora).

 

Program sam w sobie jest ciekawy, bo był poświęcony nowinkom ze świata TV, ale akurat ten odcinek jest wyjątkowy: od 11 minuty jest materiał z Telewizji Polskiej, nieco ponad minuta.

 

 

Dalej w materiale wskazują pozycję 13,5°W, co jest jednak dziwne, bo nie znalazłem co miałoby tam stacjonować. Najbliższy Gorizont 04 był na 14°W. Cały godzinny materiał jest poświęcony technice przekazu satelitarnego, są inne materiały, konwerter firmy UHF Units (prezentuje Olof Holmstrand). Od 28:20 jest układ ówczesnej orbity, z Polską wskazaną na 13,5°W (wśród krajów całego bloku komunistycznego). 

 

Wracając do fragmentu z Telewizją Polską - materiał jest o tyle ciekawy, że nie jest to emisja kanału. Wygląda jak dosył materiałów i nie wiem czy to taki montaż, czy tak to wyglądało, ale jest zaprezentowany jakby był częścią emisji z różnych krajów - może wymiana materiałów pomiędzy nadawcami z kilku państw.

 

Jeśli ktoś jest w stanie podać nieco więcej informacji (lub zna szwedzki ;) ), to byłoby miło się czegoś dowiedzieć o tym co tam wyemitowano ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej w materiale wskazują pozycję 13,5°W, co jest jednak dziwne, bo nie znalazłem co miałoby tam stacjonować. Najbliższy Gorizont 04 był na 14°W.

Może chodzi właśnie o Gorizonta. Ta rodzina lubiła inklinować, więc może był jakiś pas ochronny.

Mamy dowód: https://www.n2yo.com/satellite/?s=11841

Edytowane przez paskud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do fragmentu z Telewizją Polską - materiał jest o tyle ciekawy, że nie jest to emisja kanału. Wygląda jak dosył materiałów i nie wiem czy to taki montaż, czy tak to wyglądało, ale jest zaprezentowany jakby był częścią emisji z różnych krajów - może wymiana materiałów pomiędzy nadawcami z kilku państw.

Była to wymiana materiałów w ramach Interwizji - IVN (ИВН) - InterVision News. Teraz mamy to samo ale w ramach Eurowizji - EVN. TVP ma stałe okno na wysyłkę materiałów ok. 16:40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
W dniu 25.06.2018 o 21:37, satfreee napisał:

Była to wymiana materiałów w ramach Interwizji - IVN (ИВН)

Nawet na planszy mamy napisane IVN np "DDR F für IVN".

Co ciekawe ABBA grała na obrazie kontrolnym z godziną 19:31 z napisałem "DDR F NTD ".

Napis NTD pojawiał się także na obrazach kontrolnych TVP.

Co oznacza napis NTD? Naziemna transmisja dosyłowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...