Skocz do zawartości

Kler


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

28.09.2018 będzie premiera nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego pt. "Kler".

Temat: Pedofilia w kościele.

Grają: Janusz Gajos, Robert Więckiewicz, Iza Kuna.

 

http://film.interia.pl/wiadomosci/news-kler-wojciech-smarzowski-o-pedofilii-w-kosciele,nId,2591378

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php

Edytowane przez Barti
Tytuły seriali, filmów, audycji, utworów itp. podajemy w cudzysłowie. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Zapowiada się moim zdaniem jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów, który dotyka dość kontrowersyjnej tematyki w Polsce, o której słyszy się głównie w ''Gazecie Wyborczej'' czy w ''Tygodniku Powszechnym''. Nawet ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski skrytykował ten film, zarzucając ministrowi Glińskiemu, że sfinansował ''Kler'' ze środków PISF-u, na co ten zaprzeczył.

 

Także pojawił się plakat filmu, który zaprojektował Andrzej Pągowski - widać na nim świnkę-skarbonkę, w której widać znak krzyża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kler" z nagrodą dziennikarzy w Gdyni. Czy to jest jednak film o pedofilii ? Z opisów wynika, że nie. To film o różnych grzechach księży a nie tylko o pedofilii. Trochę szkoda, przydałby się polski Spotlight by wreszcie uruchomić lawinę oczyszczenia tej instytucji. Imprezy, alkohol czy kasa już tak nie bulwersują i nie powodują szoku czy zdziwienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wróciłem właśnie z "Kleru" i to bez wątpienia dobry film, ale w moim odczuciu jednak zbyt tendencyjny i przerysowany. Absolutnie nie mam nic przeciwko pokazywaniu ciemnych kart Kościoła i duchownych. Problem w tym, że tutaj wszystkiego było za dużo - pedofilia, przemoc w ośrodkach prowadzonych przez zakonnice, łamanie zasad celibatu, chciwość, nadużywanie alkoholu, powiązania z władzą, wszechobecna patologia i wiele innych tematów. Wszystko na zasadzie, aby "upchać" w jednej produkcji jak najwięcej kontrowersyjnych wątków. Oczywiście aktorsko jest to najwyższa półka, a sam film wciąga i wcale nie odczuwa się tego, że trwa ponad 2 godziny.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem okazję być na filmie "Kler" w kinie, gdzie powiem że film jest bardzo mocny, tak samo jak poprzednie dzieła Smarzowskiego - głównym tematem "Kleru" jest przede wszystkim pedofilia w kościele. Najlepsza jest natomiast rola Arkadiusza Jakubika, który wcielił się w postać oskarżonego o pedofilię księdza, który również był ofiarą księdza-pedofila w dzieciństwie. Jeszcze Janusz Gajos w roli Arcybiskupa Mordowicza oraz Jacek Braciak w roli księdza-intryganta byli świetni.

 

Widzów w kinie było całkiem sporo, gdzie nawet w kasie biletowej ludzie kupowali bilet tylko i wyłącznie na "Kler".

 

Zresztą nie tylko ja, ale również @Kirk był na filmie "Kler", gdzie ciekaw jestem jego opinii ws. tego filmu ;)

Edytowane przez Frontowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w kinie na tym filmie „Kler” i muszę przyznać, że zostałem pozytywnie zaskoczony. Po obejrzeniu zwiastunu nastawiłem się na oglądanie w większości „libacji” alkoholowych itp. Obraz jednak filmu pokazał wielki dramat osób pokrzywdzonych, ale też dramat księży z małych, biednych parafii, którzy nie radzą sobie z nałogami itp. Utwierdził mnie również w przekonaniu, że kościół to jest już instytucja wraz ze strukturami organizacyjnymi zwłaszcza na wyższych szczeblach. Było tak, jest i będzie. Życie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zaliczyłem seans "Kleru", nie pamiętam kiedy byłem w kinie przy tak zapełnionej sali. Film bardzo udany, kapitalne dialogi, kilka razy cała sala wybuchała śmiechem. Nie było tam niczego co by mnie zaskoczyło czy zszokowało, poza pewnymi drobnymi faktami o których nie wiedziałem (np. ustawianie przetargów). Cieszy poświęcenie sporej częsci filmu tematyce pedofilii bo to przecież główny i najbardziej szokujący grzech kościoła. Bardzo dosadnie reżyser potraktował Arcybiskupa, Gajos idealnie tu pasował. Ogólnie jestem pozytywnie zaskoczony, po całym szumie spodziewałem się większego szokowania czy skandalizowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem możliwość obejrzeć ten film w kinie(na szczęście bez tłumów) i naprawdę nie rozumiem nagonki na to dzieło. Moim zdaniem bardzo wyważony(może nawet za bardzo), bez nadmiernego epatowania przemocą czy skandalami. Przedstawia księży jako zwykłych, często zagubionych ludzi bez demonizowania czy oczerniania. Na pewno dzieło ważne, ale nie jest to najlepszy film Smarzowskiego, daleko za "Różą"- ocena 7/10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''Kler'' wciąż zbiera bardzo dobrą oglądalność. W ciągu 3 tygodni film Wojciecha Smarzowskiego obejrzało już w kinach 3 mln 538 234 widzów, gdzie tym samym jest to 5 film z największą liczbą widzów w Polsce po 1989 roku, pokonując tym samym ''Titanica'' i ''Pasję''.

 

https://www.sfp.org.pl/box_office

 

Także w Wielkiej Brytanii ''Kler'' znalazł się w pierwszej dziesiątce Box Office.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 2 miesiące temu...

We wczorajszym odcinku "Warto Rozmawiać" była  opowieść o słynnym bokserze skrzywdzonym przez autorów filmu „Kler” i o pierwszym pozwie przeciw producentom tego filmu. Gośćmi programu są Bogdan Gajda – b. mistrz Europy w boksie, jego żona Małgorzata Gajda i Krzysztof Miklas, komentator sportowy. 

Bogdan Gajda przedstawiony jako współpracownik SB, który katował księży. Odcinek do zobaczenia na stronie TVP. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...