Jump to content
Poland

Propozycja: Zbiorowy test wyszukiwania kanałów w dekoderach DVB-T

Recommended Posts

Czytając ostatni dwuczęściowy artykuł o TVP Sport doszedłem do wniosku że miło byłoby gdyby Satkurier mając tyle sprzętów do DVB-T oraz pewnie te nie uwzględnione w tekście zrobiło zbiorowy test wyszukiwania kanałów na tych dekoderach. Byłby to mocny test czułości dekoderów i wyłapywania różnic w zestawie wyłapywanych przez dekodery stacji. Co myślicie na ten temat? Moim zdaniem to mógłby być nawet niezły kilkuczęściowy artykuł :)

Edited by Poland

Share this post


Link to post
Share on other sites

W następnym numerze jak najbardziej sam mógłbym dorzucić jak to się robi na mancie oraz blaupunkcie :D

Edited by szczepaniu

Share this post


Link to post
Share on other sites

W telewizorach, które mają samoczynną aktualizację kanałów w czuwaniu jak np. Philips, Panasonic itp, samoczynnie wykryło zmianę i nie trzeba było nic wyszukiwać.

Po drugie automatyczne wyszukiwanie kanałów w dekoderach DVB-T nie zawsze odnosi pozytywne skutki. Niejednokrotnie w tym trybie tuner wyszukuje "śmieci" z sąsiednich nadajników i zapisuje je na liście. Są to przekazy z dużo słabszym sygnałem i później są zgłoszenia od klientów, że np. TVP1 zacina a ogląda zamiast z lokalnego nadajnika to z oddalonego o 100km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadza się - tą uwagę uwzględnia pierwsza część. Dobrze jest wyszukać ręcznie konkretnie MUX3 (w przeważającej ilości odbiorników wyszukiwanie jest wymagane), ale w tym celu trzeba się już nieco orientować i znać parametry. Niektóre modele potrafią przechodząc z oglądanego kanału automatycznie uzupełnić dane, więc warto próbować wchodzić do wszelkiego typu skanowania ręcznego prosto z kanału MUX3, np. TVP1 HD, co daje szansę na załapanie się na podpowiedź. Ale to też nie jest niestety standard w software. Każdy sposób ma swoje wady i zalety. Sama TVP proponuje automatyczne wyszukiwanie: http://centruminformacji.tvp.pl/37530949/tvp-sport-od-7-czerwca-w-ntc-jak-odbierac (co myślę jest wypadkową tego, że automatyczne zawsze TVP Sport wyszuka, a na ręcznym bez znajomości parametrów może się okazać, że osoba niezorientowana nie osiągnie nic).

 

Co do samego pomysłu z pierwszego postu - jeszcze jest kilka innych modeli na stanie, ale są to jeszcze bardziej egzotyczne rzeczy (choć już w cz. 2 jest sporo egzotyki), chyba ostatecznie z 5 modeli poszło na półkę. Niestety nie wszystko z popularnego sprzętu jest dostępne - na to nic nie poradzę. Ilość odbiorników na rynku jest dużo, dużo większa i nie wiem czy jest tu rzeczywiście sens robienia analiz czułości, gdy nadal to co się pojawiło to jest dosłownie kropelka w morzu urządzeń oferowanych w sprzedaży. Cześć z tego co jest w poradniku jest już nie do kupienia i pojawia się tylko aby przedstawić założenia menu (np. Korr - bardzo wiele odbiorników na Mstar miało identyczne menu i działa w dokładnie ten sam sposób ). Musiałbym mieć więcej sprzętu realnie dostępnego w tym momencie, aby to miało sens i faktycznie pomagało w zakupie. Nie widzę perspektyw na to w najbliższym czasie i w efekcie choć pomysł jest całkiem fajny, to raczej nie na teraz...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomysł ten śmiało może być zrealizowany na tym co jest dostępne w redakcji Satkuriera - to ma być analiza czułości dekoderów a nie porównanie celem zakupu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...