Skocz do zawartości
  • 0

Poszerzenie aktualnie posiadanej instalacji satelitarnej o dekoder ULTRABOX


james28
 Udostępnij

Pytanie

Witam.

Mam obecnie tak: konwerter UNICABLE z 1 scr oraz 3 wyjściami legacy, do których podłączone są: EVOBOX - 1 SCR, tuner linuxowy (2 wyjścia legacy - karta cameleon nc+, oraz moduł CP, który jest u rodziców na dole.

 

I teraz moje pytanie dotyczy najprostszego rozbudowania tak istniejącego układu, bym mógł podpiąć jeszcze dekoder ULTRABOX od nc+.

Myślałem o czymś takim:

1. wymiana obecnego konwertera na quatro

2. zakup multiswitcha UNICABLE II z 2 wyjściami SCR - JOHANSSON 9734PL

 

I teraz podłączenie po doprowadzeniu 4 kabli od konwertera do multiswitcha:

- 1 wyjście SCR do EVOBOX

- 1 wyjście SCR DO ULTRABOX

- 2 wyjścia legacy do podłączenia tunera linux

- 1 wyjście legacy do modułu CP.

 

Czy taki "nowy zestaw" w postaci nowego konwertera oraz w/w multiswitcha wystarczy, by to wszystko ładnie razem zagrało?-

PS. Czy instalacja multiswitcha może być kilkanaście metrów (licząc długość kabla) od konwertera. Myślałem o tym, żeby go umieścić w pokoju.

 

Czy jeżeli w późniejszym czasie będę chciał rozbudować taką instalację o zeza to czy będzie to w ogóle możliwe ?

Edytowane przez Mr. Orbita
Nie linkować do sklepów bez wyraźnej potrzeby - regulamin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Johansson 9734PL to Multiswitch przelotowy, tam na dole nie są wyjścia legacy, tylko wyjścia tego co wepniesz, zatem Quattro. Czyli to nie będzie tak działać - SCR owszem, ale zajmując SCR nie będziesz miał żadnych Legacy do dyspozycji.

 

Ewentualnie możesz rozdzielić SCR na tuner linuksowy, bo praktycznie każdy E2 obsługuje Unicable, zatem np. z tego do Evoboxa możesz rozbić, Evobox dostanie dCSS z kanałami 5-12, kanały 1-4 będą wolne, zajmiesz linuksowym.

 

Zagadką jest co mają rodzice, bo może i tam można rozdzielić i puścić SCR, ale o ile odbiornik lub TV to obsługują.

 

Zez w tej instalacji aktualnie nie do dołożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale czemu dwa multiswitche? Na razie wszystko wydaje się spinać w jednym, tylko kwestia ustalenia czy u rodziców ten sprzęt, w którym siedzi moduł CAM obsługuje Unicable.

 

O ile Evobox PVR i 4K UltraBOX+ dadzą największe możliwości, gdy dostarczy im się po 8 kanałów UB z multiswitcha, to dodatkowy trzeci odbiornik linuksowy jeśli nie ma głowicy FBC, to mając 2 wejścia zużyje tylko 2 częstotliwości. Jego mógłbyś dopiąć jak wspomniałem do Evobox PVR rozgałęziając sygnał (SCR można). Nadal z każdego z wyjść miałbyś wolne częstotliwości, w razie potrzeby nawet zgodne z EN 50494, czyli Unicable I, tym najprostszym.

 

Jeśli u rodziców tylko jest cokolwiek z Unicable to jak dla mnie jest to do spięcia na jednym 9734PL, tylko odpowiednio pokonfigurować i zdecydować co jak można rozdzielić, w którym miejscu i w zależności od tego co jest na którym przewodzie dostosować konfigurację urządzeń - by się nie zakłócały ;)

 

Ułatwi nieco sprawę, jeśli napiszesz jaki jest trzeci odbiornik na linuksie (i co za głowice ma wrzucone) oraz w czym rodzice korzystają z modułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Trzeci tuner na linuxie nie ma głowicy fbc (Mirraclebox Twin).

Ale sytuacja nieco się skomplikowała, bo okazało się że Rodzice chcą wymienić moduł cam CP na EVOBOXA PVR. I teraz mam do podłączenia  dekoder EVOBOX PVR, ULTRAHD od NC+ oraz dekoder na linuxie na moim piętrze oraz EVOBOX u Rodziców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Użyj multswitch Johansson 9733PL. Do niego łączysz przez spliter Evobox PVR w nim wybierasz profil konwertera z Evobox2 w nazwie. W Ultrabox wybierasz profil dla multiswitcha Johansson 9733PL. 

Do Johanssona kaskadowo podłączasz zwykły multswitch, gdzie łączysz Mirraclebox

Jeśli Miraclebox obsługuje standard Unicable I, to wszytsko możesz podłączyć do Johansson 9733PL.

Tyle, że wtedy Johansson 9733PL  trzeba dodatkowo zasilić zewnętrznym zasilaczem.

W takiej konfiguracji programujesz w Miraclebox w ustawieniach anteny konwerter Unicable LNB np.. Inverto i dalej dla każdego z wejść inną częstotliwość Unicable I. Dodatkowo na wejściu 2 trzeba wybrać, że jest połączone z wejściem 1, wtedy do dekodera podłączasz tylko jeden kabel. Zresztą jak się zdecydujesz, to wtedy będziemy pisać o szczegółach.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A ten drugi EVOBOX też łączę do zwykłego multiswitcha?

 

A nie lepiej byłoby w ten sposób, że tak jak napisałeś do Johanssona 9733PL łączę za pomocą splietra EVOBOXA PVR oraz ULTRABOXA. A następnie do Johanssona 9733PL łączę Multiswitch 9734PL, gdzie do wyjść SCR podłączam tuner linuxowy oraz drugiego EVOBOXA.

 

- Czy przy takiej konfiguracji JOHANSSON 9734PL muszę dodatkowo zasilić zewnętrznym zasilaczem?

- Od kiedy jest możliwe dzielenie za pomocą splittera dekodera EVOBOX przy UNICABLE?, do niedawna było tak, że wykorzystywał wszystkie pasma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Evobox PVR i Ultrabox+ łączysz do Johanssona 9733PL przez spliter i możesz również do niego przez ten sam spliter podłączyć tuner linux z E2 o ile ten obsługuje Unicable I (SCR).

Sygnału dla Evobox PVR nie można dzielić jeśli korzysta się z konwertera Unicable I (SCR), gdzie wszystkie 4 częstotliwościowi z konwertera są zawsze wykorzystywane przez Evobox PVR.

W opisanym powyżej przypadku korzystasz z standardu Unicable II (dCSS), gdzie Evobox PVR i Ultrabox+ wykorzystują po 8 częstotliwości Unicable II, a dekoder linux z E2 ma możliwość wykorzystania do 4 częstotliwości Unicable I (SCR).

Multiswitch Johanssona 9733PL jeśli nie jest podłączony kaskadowo do kolejnego multiswitch, wymaga dodatkowego zasilania zewnętrznym zasilaczem. Ponieważ oryginalny zasilacz do multiswitchy Johansson jest dość kosztowny, to taniej można go zasilić przez najtańszy zwykły multiswitch.

Jeśli masz potrzebę podłaczenia np. kolejnego EVOBOX PVR możesz podłączyć kaskadowo kolejny multiswitch Johansson 9733PL i wtedy za nim zwykły multiswitch jako zasilacz ;)

 

 

Wykorzystanie częstotliwości (UB) w multiswitch Johanssona 9733PL skonfigurowanym pod Evobox PVR:

  • EVOBOX PVR - należy wybrać profil TYP KONWERTERA = KONWERTER-DCSS-CP (EVOBOX1)
  • ULTRABOX+ - należy wybrać w trybie jednokablowym USTAWIENIA WŁASNE i tam wpisać tylko 8 częstotliwości z tych nadrukowanych na obudowie multiswitch 9733PL, w kolejności od 13 (1484) do 20 (1860).
  • Dekoder Linux z E2 - w konfiguracji anteny wybieramy Unicable LNB i tam wybieramy np. konwerter Inverto i przypisujemy dla pierwszego wejścia częstotliwość np. 1210, a do drugiego 1420. W zależności od konstrukcji sprzętowej dekodera, może być konieczne podanie sygnału z multswitch do obydwu wejść antenowych. To realizujemy przez spliter przed dekoderem. To oczywiście przykład jeśli dekoder z linux ma dwa wejścia antenowe np. PVR.
Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam.

Mam obecnie tak: konwerter UNICABLE z 1 scr oraz 3 wyjściami legacy, do których podłączone są: EVOBOX - 1 SCR, tuner linuxowy (2 wyjścia legacy - karta cameleon nc+, oraz moduł CP, który jest u rodziców na dole.

 

I teraz moje pytanie dotyczy najprostszego rozbudowania tak istniejącego układu, bym mógł podpiąć jeszcze dekoder ULTRABOX od nc+.

Myślałem o czymś takim:

1. wymiana obecnego konwertera na quatro

2. zakup multiswitcha UNICABLE II z 2 wyjściami SCR - JOHANSSON 9734PL

 

I teraz podłączenie po doprowadzeniu 4 kabli od konwertera do multiswitcha:

- 1 wyjście SCR do EVOBOX

- 1 wyjście SCR DO ULTRABOX

- 2 wyjścia legacy do podłączenia tunera linux

- 1 wyjście legacy do modułu CP.

 

Czy taki "nowy zestaw" w postaci nowego konwertera oraz w/w multiswitcha wystarczy, by to wszystko ładnie razem zagrało?-

PS. Czy instalacja multiswitcha może być kilkanaście metrów (licząc długość kabla) od konwertera. Myślałem o tym, żeby go umieścić w pokoju.

 

Czy jeżeli w późniejszym czasie będę chciał rozbudować taką instalację o zeza to czy będzie to w ogóle możliwe ?

 

Przerabiałem podobny temat, rozwiązań jest kilka w zależności od potrzeb ale moja instalacja podobna do Twojej wyglądała tak:

Quattro x2 (hotbird i astra) i do HB podłączony multiswitch johansson, następnie do johanssona zwykły multiswitch, który zasilał tego pierwszego. Drugi quattro (Astra) podłączony do zwykłego multiswitcha co dało HB + Astre na połączeniach bez unicabla. Do ms johanssona podłączony był evobox i na drugim wyjściu dwa dekodery polsatu połączone spliterem.

 

W późniejszym czasie do instalacji został dorzucony ultrabox nc+ i połączony spliterem z evoboxem. Wszystko śmiga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dodam problem, który niedawno napotkałem i nie wiem czym jest to spowodowane. Dodam, że Unicable nie jest mi obce ale dotychczasowe instalacje oparte były na multiswitchach albo konwerterach tylko w systemie Unicable I - EN50494, najczęściej Inverto z zestawów CP lub NC+. Najpierw opis a potem problem.

 

Przy antenie wychodzą dwa kable (wcześniej TWIN), jeden do pomieszczenia z dekoderem CP chyba 5500s a drugi kabel do pomieszczenia gdzie był evobox i teraz dołożony został ultrabox 4K. Konwerter został wymieniony na http://Unicable II Inverto 5278 i przy antenie został zamontowany rozgałęźnik 5-2400 na dwa kable wcześniej opisane. Na jednym z kabli już w pomieszczeniu został zamontowany drugi rozgałęźnik 5-2400 w celu rozdzielenia sygnału na evoboxa i ultraboxa 4K.

 

Konfiguracja:

- konwerter zaprogramowany pod evoboxa;

- evobox ustawiony w konfiguracji evobox1 (kanały 5-12);

- ultrabox 4K ustawiony w konfiguracji własnej na kanały 13-20 przypisując częstotliwości zgodne z zaprogramowanymi na tych kanałach częstotliwościami w konwerterze;

- dekoder 5500s ustawiony w trybie jednokablowym k.1 1210.

 

Teraz problem, który uaktywniał się w momencie gdy kabel od 5500s nie był wpięty do dekodera. Sygnał zarówno na evoboxie jak i na ultraboxie raz był raz go nie było i to nie było jakoś równomiernie, potrafił być przez około 1 min następnie zanikał. Ciekawe, że jak nie był wpięty evobox (nadal bez 5500s) to po kolei leciałem z częstotliwościami na ultraboxie, żeby sprawdzić czy jest zaprogramowany dobrze konwerter to nie było problemów na teście - sygnał się pojawiał.

 

Nie było problemów gdy został wpięty kabel do 5500s, sygnał był zarówno na 5500s, evoboxie i 4K, 3x kanały się nagrywały na evo i 4K oraz fast zapping. Zamieniłem nawet kolejność kabli przy rozgałęźniku zaraz za konwerterem - to samo.

 

Był jeszcze test z miernikiem (bez wpiętego kabla 5500s), miernik wpięty na 1210 przy evoboxie i 4K na rozgałęźniku 1x3 i probem się uaktywniał a jak włączyłem 5500s i miernik na kanał 2 problemu nie było.

 

Ktoś może pomoże w czym tkwi problem?

Edytowane przez roberttosat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zasilanie idzie zawsze z kazdego dekodera, dlatego splitery muszą być z separacją pomiędzy wejściami (ale z przejściem DC aby zasilić konwerter), fe nie mogą otrzymywać napięcia DC od strony anteny (z innego dekodera).

Zalecana konfiguracja w takim przypadku:

EVOBOX na profilu KONWERTER-DCSS-CP (EVOBOX2).

Ultrabox na zakresie Unicable I czyli ub 2-8.

Kolejność ub w menu Ultrabox musi być zgodna z wykazem ub zaprogramowanym w konwerterze dCSS.

HD 5500s profil KONWERTER SCR i częstotliwość 1210.

 

Sprzedawcy nie potrafią programować konwerterów dCSS wprowadzają dane według własnych preferencji.

Oprócz częstotliwości jest jeszcze szerokość kanału i kilka innych parametrów.

 

 

Jak powinien być zaprogramowany konwerter Inverto 5278 dCSS pod Evobox: https://drive.google.com/open?id=1zxuL5iMivmvtOMl95ALV0taUQ230zhpy

 

Tunery w Evobox i Ultrabox są dynamicznie przydzielane do ub, dlatego bez wiedzy na temat oprogramowania masz małe szanse aby wyciągnąć właściwe wnioski.

 

BTW możliwe, że mimo zapewnień ADB, Ultrabox od ostatniej aktualizacji nie wspiera własnych ustawień dla dCSS, a jedynie korzysta z gotowych profili konwerterów i multiswitch. Spróbuj mojej propozycji, na 99% będzie działać.

 

Chwilowe zanikanie i pojawianie się sygnału w przypadku Unicable, to zazwyczaj objaw jak dwa dekodery korzystaj z tego samego ub. Zrób prosty eksperyment odłącz Ultrabox, zostaw 5500s na 1210 i Evobox PVR na profilu Evobox1.

Po skonfigurowaniu dekoderów, odłącz na chwilę zasilanie od dekoderów, tak aby konwerter został całkowicie pozbawiony zasilania.

 

Oczywiście problemem może być również słabej jakości lub uszkodzony spliter.

 

Kiedyś miałem przypadek, że gniazdko końcowe SAT/RTV wycinało częstotliwość dCSS.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sygnału z DVB-T brak, co do sprzedawców to akurat do nich mam pełne zaufanie bo nie od dzisiaj z nimi współpracuje i nie jest to jakiś mały sklepik. Oczywiście zawsze można się pomylić no ale test na 4K pokazał że sygnały są nawet na 8 kanałach na raz i programy działały.

 

Wszystko co opisałeś powyżej uwzględnione, opisana przez Ciebie zalecana konfiguracja była (dla 4K tylko k.2-4). Konwerter zaprogramowany wg tego: https://drive.google.com/file/d/0B4_IgzITSAPHZ3RMcWJyU0NHY1k/view a z tego co pamiętam bo nie mam teraz przed sobą to szerokość chyba 40, rozgałęźnik ten: https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fanteny.sklep.pl%2Fimg%2FFOTY%2FKONWERTERY%2FKonwert_INVERTO_Unicable_Quad_21.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fanteny.sklep.pl%2Fkonwerter-unicable-src-inverto-twin-multiroom-do-6-tunerow-p-74.html&docid=2hN7Z6d_XFhbUM&tbnid=MAgAHRTgU-x2GM%3A&vet=12ahUKEwjA94-4gsrbA[beep]IpoKHWoMBGY4rAIQMyg4MDh6BQgBEKoB..i&w=980&h=600&client=firefox-b-ab&bih=686&biw=1280&q=cz%C4%99stotliwo%C5%9Bci%20evoboxa%20sat%20kurier&ved=2ahUKEwjA94-4gsrbA[beep]IpoKHWoMBGY4rAIQMyg4MDh6BQgBEKoB&iact=mrc&uact=8

Edytowane przez roberttosat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na rozgałęźniku nie widzę oznaczenia, że separuje wejścia pomiędzy sobą. Jak będę miał chwilę to zweryfikuje Twoją instalacje.

Jedyne co przychodzi mi do głowy pomijając temat częstotliwość Unicable, to uszkodzony konwerter i problem z wydajnością źródła zasilania.

W normalnych warunkach zasilanie konwertera dCSS jest sumą wydajności prądowy źródeł,  czyli wyjść fe z dekoderów podłączonych do tej instalacji.

Chyba, że oprócz konwertera prąd pobiera np. inny dekoder lub uszkodzony element w spliterze.

Wtedy wydajność prądowa może być za mała, aby konwerter dobrze działał. Trzeba podmienić wszystko co się da i znaleźć przyczynę.

Czy jak podłączysz dekodery pojedynczo, działają poprawnie?

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
.

Czy jak podłączysz dekodery pojedynczo, działają poprawnie?

 

Tak ale podłączone nie bezpośrednio do konwertera a przez rozgałęźnik przy antenie.

 

Rozgałęźnik niby pod Unicabla II, jedyne co nie wymieniałem to ten rozgałęźnik przy antenie - może ten jest wadliwy a do niego jest podłączony 5500s oraz evobox/4K. Jak będę miał możliwość to podjadę jeszcze do klienta podmienić go na inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wracając jeszcze raz do głównego wątku. Mam pytanie dlaczego tak forsowany jest Multiswitch Johansson 9733 z 1 wyjściem UNICABLE a nie model 9734, który ma 2 wyjścia UNICABLE.

 

Przecież korzystając z 9734 będę mógł podłączyć wszystko tj. z 1 wyjścia SCR będzie szedł 1 kabel, na którego końcu za pomocą splttera  rozdzielę sygnał na EVOBOXA, ULTRABOXA oraz tuner linux z UNICABLE (zgodnie z opisem powyżej - dekoder EVOBOX jako EVOBOX 2 . A do drugiego wyjścia SCR podłączę EVOBOXA rodziców. Do tego JOHANSSONA podepnę kaskadowo zwykłego multiswitcha jako zasilacz. Mam nadzieję, że taki układ już zadziała poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

9734 PL ma dwa wyjścia po 16 UB, ty potrzebujesz mieć wszystkie 32 UB na jednym wyjściu.

Kosztuje o 100 zł więcej więc jeden spliter więcej wychodzi taniej.

Przy pełnej funkcjonalności dekoderów:

  • Evobox PVR potrzebuje 8 częstotliwości dCSS masz x2  =16
  • Ultrabox+ potrzebuje 8 częstotliwości dCSS
  • Dekoder Linux E2 potrzebuje dwie częstotliwość SCR.

 

Czyli i tak nie masz miejsca na jedną częstotliwość dla dekodera z Linuxem ponieważ multiswitch ma ich 25.

Do tego nie ma pewności że Ultrabox nie będzie miał problemów z zakresem Unicable powyżej ósmej częstotliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ultrabox nie ma problemów z zakresem Unicable powyżej 8 częstotliwości - sprawdzałem.

 

Wracając do mojego problemu pojechałem dzisiaj testować. Wymieniłem rozgałęźniki na te: https://hollex.pl/rozgaleznik-signal-tvsat-rsat-2-p-153.html ale to nic nie zmieniło. Konfigurację zmieniłem na zalecaną przez Ciebie ale dalej to samo.

 

Podsumowując co zauważyłem (evobox cały czas spięty na jednym rozgałęźniku z ultraboxem):

- w momencie jak przy antenie nie ma rozgałęźnika i sygnał idzie jednocześnie z evoboxa i ultraboxa problemu nie ma

- w momencie jak przy antenie jest rozgałęźnik na dwa kable, na jednym wejściu nie ma sygnału a na drugim jest tylko evobox lub ultrabox (jeden z nich wyłączony) problemu nie ma

- w momencie jak przy antenie jest rozgałęźnik na dwa kable, na jednym wejściu nie ma sygnału a na drugim jest jednocześnie evobox i ultrabox problem jest

- w momencie jak przy antenie jest rozgałęźnik na dwa kable, na jednym wejściu jest sygnał z 5500s a na drugim jest jednocześnie evobox i ultrabox problemu nie ma

 

Testowane z różnymi kombinacjami, evobox1 i 2, ultrabox z Unicbale I i II zawsze efekt ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...