Skocz do zawartości

jaką antenę wybrać do odbioru tv z nadajnika w odleg. 100km


Rekomendowane odpowiedzi

jak w temacie. Mieszkam w północnej części woj. lubelskiego. w lini prostej mam do Lublina jak i do Warszawy ok 100 km. Jaką antenę wybrać do bdb odbioru TVN i TV4? TVP 1, TVP 2, TVP Info i Polsat odbieram bdb z Lublina, anteną siatkową, TVN i TV4 da się oglądać, ale w nie najlepszej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy musi ona być zamontowana na pewnej wysokości? nie znam sie za bardzo na elektronice i dlatego nie wiem jaką antenę mam kupić. zwykła siatkowa za pare zł odbiera tvn i tv4 ale w słabej jakości (pojawia się tak zwane śnieżenie). Muszę dokładnie wiedzieć czy jak ją kupię to na pewno będzie lepiej odbierał tvn i tv4. niech ktoś jeszcze się wypowie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też zależy na jakich kanałach są nadawane te programy (bo można dobrać odpowiednią antenę która będzie miała najlepszy zysk na tych częstotliwościach) Ja ostatnio kupiłem taka:

 

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A8812.htm

 

Coprawda nie mam 100km do nadajnika ale mam ciężkie warunki (górzysty teren i mnóstwo odbić)

 

Do tego antena do nie wszystko ważny jest przedwzmacniacz szczególnie jeśli to jest 100km polecam PAP-630 Telmora (na necie ciężko dostać mi się udało z jakiejś tam firmy zamówić za kuriera zapłaciłem więcej jak za przedwzmacniacz :( poszukaj w sklepach w okolicy) jest zaje się najlepszy na rynku.

 

Do tego jeszcze zasilacz (taki co się koło TV montuje)

 

Don_Mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy taki przedwzmacniacz wystarczy: ANPREL SWA 3501? Tvn - kanał 41,

tv4 - kanał 57, tvp 1 - kanał 9, tvp2 - kanal 23, tvp 3 - kanał 39, polsat - kanał 35. teren jest równinny więc ukształtowanie nie powinno powodować zakłóceń. w razie czegoś to mogę jeszcze tvp1, tvp2, tvp3 i polsat odbierać z nadajnika w Łosicach albo w Rykach (są bliżej) ale tvn i tv4 - tylko Lublin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co do twojej lokalizacji to ta odległość do nadajnika to jest w linii prostej? Jeśli możesz to podaj dokładniejszą lokalizację. TVP 1, TVP 2 i POLSAT odbierasz z nadajnika Lublin/Piaski, moce nadawania tych stacji są duże i nadawane są dookólnie. TVP Info odbierasz z nadajnika Lublin/Boży Dar z mocą 100,00 kw i z nadawaniem dookólnym także również problemu nie ma. Jeśli te cztery stacje odbierasz na antenie siatkowej zadowalająco to można ją zostawić. Tu mam pytanie czy ta siatka jest z samym symetryzatorem czy z przedwzmacniaczem płytkowym i zasilaczem antenowym?

 

Co do TV 4 (k.57) i TVN (k.41) to kanały nadają z nadajnika Lublin/ul. Raabego o mocy tylko 1 kw z systemem dookólnym. Jednak nadajnik taki znajduje się w mieście gdzie system antenowy nie jest tak wysoko założony jak na nadajnikach w Piaskach lub Bożym Darze także dlatego TV 4 i TVN odbierasz słabiej niż pozostałe. Szczególną rolę odgrywa oczywiście tutaj moc, a jak wiadomo duża to ona nie jest.

 

Co można polecić?

Najlepszym rozwiązaniem według mnie to skupienie się tylko na tych dwóch stacjach, także antenę siatkową zostawić do pozostałych kanałów.

Do TV 4 i TVN wybrałbym antenę z dipola 25/41-60

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A8820.htm i do tego symetryzator SA IV-V http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm

Jednak zapewne sam symetryzator nie wystarczy, więc proponuje tutaj już wcześniej wskazany przedwzmacniacz firmy telmor ale nie PAP-630 tylko na pasmo V gdzie znajdują się kanały 41 i 57 czyli PAP-526 http://awpol.pl/go/_info/?id=276

 

Antenę z samym symetryzatorem wyrzucić na najwyższy szczyt masztu i bardzo powoli kręcić aż do uzyskania najlepszego sygnału. Do tego najlepiej zaangażować jeszcze jedną osobę - jedna osoba przy antenie druga przy tv. Przy jak najsilniejszym sygnale na samym symetryzatorze antenę dokręcić i przy niezadowalającym efekcie zamiast symetryzatora włożyć PAP-526. Co do przedwzmacniacza Anprel to co tu dużo mówić. To jest wzmacniacz szerokopasmowy który wzmacnia wszystko, a nawet wszystko czego nie musi, przez co często tworzą się zakłócenia, do tego jest bardzo wrażliwy i często sieję jak nadajnik. Jeśli z anteny kierunkowej uzyskasz zadowalający sygnał na TV 4 i TVN to kabel z anteny kierunkowej z kablem z anteny siatkowej możesz połączyć za pomocą zwrotnicy antenowej kanałowej firmy waldi na rejon Lublina http://waldiantena.com.pl./zwr2.php?idmiasta=LU

model ZWA-LU5

Do instalacji najlepiej zastosować dobrej jakości kabel koncentryczny. Polecam Triset-113.

 

A teraz ważna rzecz!!!

To wszystko co proponuje to tylko przypuszczenia. Na odległość nie będąc na miejscu trudno coś doradzić. Dobieranie anten naziemnych jest zawsze sprawą indywidualną. Zaproponowałem tylko najlepsze rozwiązanie jakie mi przyszło do głowy. Jednak ono również może nie wyjść pozytywnie, a nie mogę wprowadzać Cię w koszty. Najlepszą rzeczą było by zrobienie pomiarów za pomocą specjalistycznego miernika i na podstawie tych pomiarów dobrać anteny i osprzęt, a jeżeli chce się samemu z tym pobawić aby mieć satysfakcję to najlepiej jeśli towar który się nie sprawdzi można zwrócić z powrotem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sory za pomyłkę. drogami jest ok. 100 km, a w linii prostej (tak wynika z mapy) ok 70 km, mam dwie anteny siatkowe - jedna skierowana na Lublin, a druga na Łosice, obie posiadają przedwzmacniacze. Połączone są sumatorem Badmor czy coś takiego. Zasilane są zasilaczem 12V. znalazłem u siebie na strychu taką antenę: http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 513f4e63a9

nie mam pojęcia jaka to antena i do czego służyła. co to za antena? (jakość zdjęcia nie najlepsza.:(....)

A ostatnio ktoś wpadł na genialny pomysł nadawania TVP3 Warszawa z Łosic na kanale 39. Tak się pięknie składa, że ja odbieram ( a raczej odbierałem) TVP3 Lublin z Lublina także na kanale 39. Teraz jeden sygnał zakłóca drugi w wyniku czego nie mam tvp3 lublin. Wydaje mi się, że będę musiał instalować jeszcze jedną antenę skierowaną na Ryki, aby mieć TVP3 Lublin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bardziej zależy Ci na TVP 3 Lublin niż Warszawa to na początek odłączyłbym anteny od sumatora i antenę siatkową ustawioną na Lublin podłączył bezpośrednio pod TV i zobaczył jak odbiera TVP 1, TVP 2 i Polsat z Piask oraz TVP 3 Lublin z Bożego Daru. Jeśli sygnał na siatce ustawionej na Lublin na tych czterech kanałach będzie zadawalający to wtedy druga antena siatkowa i sumator nie będą Ci potrzebne bo cztery kanały masz załatwione z jednej anteny. Potem można pomyśleć o TV 4 i TVN zakupując kierunkową yagi a do połączenia tych dwóch anten użyć zwrotnicy kanałowej waldi.

Ta antena ze strychu to jakaś stara antena yagi na UHF ale dokładnie na jakie kanały trudno podać.

 

Mam jeszcze pytanie?

Czy anteny masz zamontowane na maszcie, na dachu?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anteny zamontowane są na maszcie, który stoi na balkonie. dom (do balkonu ma jakieś 3,5m, a rurka od masztu ok. 3,5 m. Czy dało by się coś zmajstrować

z tej starej anteny?

Co do TVP3 Lublin z Bożego Daru to nie będę mógł odbierać bo jest na kanale 39. Na tym samym kanale jest TVP3 Warszawa tyle że z Łosic i jeden obraz nakłada się na drugi i nici z TVP3 z Lublina. Pozostaje mi tylko nadajnik w Rykach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz swoją dokładną miejscowość bo to pozwoli mi sprawdzać odległości do nadajników. Rozumiem że teraz nakładają Ci się programy na k.39 z nadajnika Lublin/Boży Dar i Siedlce/Łosice, ale to jest spowodowane tym że anteny masz połączone sumatorem a więc jeden kabel masz wpuszczony sygnał z dwóch anten i obie anteny odbierają k.39 z tym że jedna z Łosic TVP 3 Warszawa, a druga z Bożego Daru TVP 3 Lublin dlatego robi się kicha na ekranie. Gdy od sumatora odłączysz antenę skierowaną na Lublin i podłączysz bezpośrednio pod TV to wtedy antena skierowana będzie tyłem do Łosic więc sygnał TVP 3 Warszawa będzie tłumiony natomiast skierowana przodem na Lublin będzie się skupiać na TVP 3 Lublin z Bożego Daru.

Dlatego proponuje odłączyć antenę na Lublin od sumatora i bezpośrednio pod TV i wtedy jeśli TVP 1, TVP 2 i Polsat z Piask oraz TVP 3 Lublin z Bożego Daru będziesz odbierał w dobrej jakości to wystarczy Ci jedna antena. Wtedy drugą siatkę na Łosice możesz zdjąć bo z anteny na Lublin będziesz miał cztery kanały załatwione i będzie można pomyśleć o TV 4 i TVN.

Napisz swoją lokalizację bo to może ułatwić sprawę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie: Czy do anten i sumatora masz łatwy dostęp?

Sprawdziłem jeszcze odległości z twojej lokalizacji do nadajników:

Borowina - Ryki/ul. Janiszewska - 31 km

Borowina - Lublin/Piaski - 87,6 km

Borowina - Lublin/Boży Dar - 97,5 km

Borowina - Lublin/ul. Raabego - 67,8 km

Borowina - Siedlce/Łosice - 53 km

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn. anteny są zamocowane na maszcie, który stoi na balkonie, jeśli chcę przekręcić jedną muszę demontować maszt i potem znów go postawić tak więc nie za bardzo mi to leży. codziennie wracam ze szkoły kiedy jest już ciemno więc pozostaje mi tylko sobota...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta antena to 12 elementowa yagi-uda na pasmo UHF ale jaki dokładny jest jej zakres trudno określić. Pobawić się nią możesz i zobaczyć jak odbiera. Dipol pętlowy widzę że jest, potrzebna by była puszka i symetryzator na pasmo IV-V http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm

Jednak tak jak mówiłem wcześniej.Kabel od siatki ustawionej na Lublin podłączyłbym bezpośrednio do TV i zobaczył co i jak.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dziś kupiłem ten symetryzator, podłączyłem go pod tą moją Yagę, TVP1 - słabo(śnieg), TVP2 - dobrze - lekki śnieg, TVP info - słabo, polsat - słabo, tvn i tv4 - brak, dodam, że próbowałem tą antenę w pokoju, im wyżej ją podnosiłęm tym lepiej odbierało. powiedzcie mi do czego służy ten symetryzator - wzmacnia jakoś odbiór? czym rożni się od przedwzmacniacza (oprócz ceny) ?? odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi do czego służy ten symetryzator - wzmacnia jakoś odbiór? czym rożni się od przedwzmacniacza (oprócz ceny) ?? odp

Symetryzator służy do dopasowania sygnału z anteny do kabla koncentrycznego. Z anteny otrzymujesz impedancję 300 Ohm, a kabel ma 75 Ohm. Sygnału w żaden sposób nie wzmacnia.

Przedwzmacniacz także ma w sobie symetryzator oraz elementy wzmacniające sygnał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odłączeniu anteny skierowanej na Lublin, nadal na TVP Info jeden obraz nakłada się na drugi, może jest troszkę lepiej. Przekręciłem 2 antenę na Ryki, odbiera w miare dobrze, ale są duchy na ekranie( na wszystkich kanałach z Ryk), jest w niej zamontowany jakiś wzmacniacz Anprela ale nie wiem jaki. Natomiast gdy przekręcę tą drugą antenę (która jest skierowana na Lublin) na Ryki to odbiera bdb - w tej antenie siedzi coś "słabszego" chyba symetryzator.

Czy do anteny Yagi można podłączyć wzmacniacz szerokopasmowy np Anprel? znalazłem na strychu jeszcze jedną Yagę, trochę krótsza ale ma 15 elementów i dipol pętlowy.czy wysokość na jakiej jest zamontowana Yaga gra rolę przy polepszeniu jakości odbioru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na jednej siatce tej z przedwzmacniaczem masz "duchy" na kanałach z Ryk to oznacza to przesterowanie tego przedwzmacniacza. Piszesz że na drugiej siatce odbiór z Ryk jest bardzo dobry, ale na czy na wszystkich czterech kanałach?Czyli: TVP 1(k.25), TVP 2(k.42), TVP 3 Lublin(k.40), Polsat(k.59). Jeśli tak to antenę ustawioną na Ryki możesz zostawić, pominąć sumator, i zdemontować drugą siatkę. Piszesz również że w drugiej antenie może być symetryzator bo obraz jest czysty, ale czy przy używaniu tej anteny stosujesz zasilacz przy telewizorze? Bo jeśli tak i zasilacz jest niezbędny to w antenie na pewno jest przedwzmacniacz. Podejrzewam że mógłbyś do tej anteny jeśli teraz jest przedwzmacniacz włożyć symetryzator bo do Ryk masz blisko także sygnał jest mocny.

 

powiedzcie mi do czego służy ten symetryzator - wzmacnia jakoś odbiór? czym rożni się od przedwzmacniacza (oprócz ceny) ?? odp

 

Symetryzator jest układem który trzeba zastosować aby zachować dopasowanie impedancji, dlatego że antena na wyjścu posiada 300ohm a kabel koncentryczny 75ohm. Symetryzator antenowy na wejściu posiada impedancję 300ohm gdzie przykręca się antenę, natomiast na wyjściu 75ohm gdzie przykręca się kabel antenowy. Symetryzatora nie trzeba by stosować gdyby anteny miały impedancję 75ohm, wtedy kabel antenowy wystarczyło by podłączyć do anteny.

Jeśli w antenie używamy symetryzatora to na drugim końcu kabla koncentrycznego nie zakłada się zasilacza antenowego gdyż symetryzator nie jest układem wzmacniającym tylko elementem pasywnym dlatego na drugim końcu kabla zakłada się wtyk antenowy. Jeśli użyjemy zasilacza z separatorem to dojedzie do zwarcia przez co na zasilaczu zgaśnie dioda.

 

Przedwzmacniacz - jest układem wzmacniającym który ma za zadanie podnieść poziom sygnału od kliku do kilkunastu db. Przedwzmacniacz oczywiście tak jak symetryzator na wejściu posiada 300ohm, a na wyjściu 75ohm.

Przy stosowaniu przedwzmacniacza antenowego w antenie na drugim końca kabla przy telewizorze należy zastosować zasilacz z separatorem dlatego, że wzmacniacz aby wzmacniał potrzebuje zasilania.

 

Sprawdź czy w tej antenie odbierającej sygnały z Ryk poprawnie jest symetryzator czy przedwzmacniacz.

 

Czy do anteny Yagi można podłączyć wzmacniacz szerokopasmowy np Anprel? znalazłem na strychu jeszcze jedną Yagę, trochę krótsza ale ma 15 elementów i dipol pętlowy.czy wysokość na jakiej jest zamontowana Yaga gra rolę przy polepszeniu jakości odbioru?

 

Podłączyć możesz zawsze chociaż przedwzmacniacze anprela to nie jest dobre rozwiązanie, mogą wystąpić przesterowania. Pisałeś że próbowałeś z anteną yagi na samym symetryzatorze. ale w pokoju. Spróbuj z anteną na dworze na początku z samym symetryzatorem potem z przedwzmacniaczem. Między stosowaniem anteny na dworze, a w pomieszczeniu jest duża różnica. Ściany zawsze są przeszkodą i bardzo mocno tłumią sygnał. Kolejnym czynnkiem jest wysokość, im antena wyżej tym lepiej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy można połączyć antenę siatkową i antenę Yagi za pomocą sumatora antenowego?

Piszesz również że w drugiej antenie może być symetryzator bo obraz jest czysty, ale czy przy używaniu tej anteny stosujesz zasilacz przy telewizorze?

Tak stosuję zasilacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...