Skocz do zawartości

tomx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, pierre napisał:

@Project Alf napisał to, co zdecydowana większość oglądaczy myśli, ale boi się napisać. Tak. Korzystam z napisów z przymusu i drażni mnie ludzik machający w rogu ekranu.

@wislok, rekomenduj czołowym stacjom, żeby puszczali te wywijasy 24h/doba, zwłaszcza na megapremierach filmowych i dowiesz się, jak tolerancyjna jest nasza ojczyzna. Rozumiem audycje kierowane do/dla niepełnosprawnych. Niech ułatwiają odbiór osobom niesłyszącym innymi metodami.

Może @Kirk zgodzi się powiedzieć jak to jest np. w Italii? Z tego co się orientuję to tam znacznie  więcej programów jest z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.  Brak tolerancji społeczeństwa ma być argumentem do rezygnacji z udogodnień dla osób niepełnosprawnych ?

Moim zdaniem nie ma powodu do wydzielania jak Żydom gett programów  dla nich pozbawiając ich prawa do korzystania z innych pozycji programowych . Moim zdaniem telewizje w Polsce powinny dążyć do tego by niepełnosprawni mogli obejrzeć każdy program. Dlaczego niepełnosprawny tak jak inni ma być pozbawiony prawa obejrzenia mega premiery filmowej ? Przypominam,że język migowy lub napisy - osoby niesłyszące oraz audiodeskrypcja- osoby niewidome. 

Miarą XXI w. powinno być zwiększenie dostępności programów dla osób niepełnosprawnych,a nie ich zwijanie. Sytuacja Polski pod tym względem jest dramatyczna. 

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/638289

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wislok napisał:

Może @Kirk zgodzi się powiedzieć jak to jest np. w Italii? Z tego co się orientuję to tam znacznie  więcej programów jest z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych

Włoska TV publiczna ma obowiązek emitować serwisy informacyjne z napisami dla niesłyszących, do tego w każdej z trzech głównych stacji jest osobne wydanie dziennika przygotowane dla niesłyszących z tłumaczem języka migowego, one są tak poustawiane w ramówce, by były o różnych porach. Do tego sporo programów jest z napisami, od seriali i filmów po audycje publicystyczne czy rozrywkowe, audiodeskrypcja też jest stosowana. I nikt tam nie robi zarzutu z tego, że jest osobny serwis dla niesłyszących.

 

Moim zdaniem TVP Sport bardzo dobrze robi, oferując swoje programy oraz filmy dokumentalne tam nadawane z tłumaczeniem na język migowy, widać że nie jest to robione tak jak w niektórych innych kanałach (wpuszczanie wersji z lektorem migowym na 4:00 nad ranem, byleby tylko wymogi wypełnić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Alek1234 napisał:

TVP w teorii jest telewizją misyjną więc na obowiązek zapewnienia dostępu do swoich programów niepełnosprawnym (w tym głuchoniemym). Jeżeli wam przeszkadza człowieka, który zajmuje 1/20 ekranu to wy nie jesteście tolerancyjni. Wy jesteście wielkimi egoistami.

Tak, przeszkadza mi ludzik machający rękami na ekranie. Tak samo jak przeszkadzają mi np. kolorowe loga stacji czy te śmieszne kwadraciki z ograniczeniem wiekowym.

 

Co do TVP i jej misji. Idealnym byłoby stworzyć osobny kanał na którym filmy czy seriale leciałyby z tym machającym rękami ludzikiem. Z audiodeskrypcją jest łatwiej bo w czasach cyfrowej telewizji można to zrobić dodając osobną ściezkę dźwiękową. Napisy też można wrzucić na "normalny" kanał.

 

Inaczej natomiast odbieram to w telewizji informacyjnej jak np. TVP Info. Tam i tak ekran zawalony jest paskami informacyjnymi więc i dodatkowy ludzik nie przeszkadza już tak bardzo, jak np. podczas jakiegoś filmu.

Edytowane przez diabeu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to,że Wam przeszkadza nie jest wystarczającym powodem by dyskryminować osoby niepełnosprawne . Bo jeśli nie zrozumiecie

W dniu 3.04.2020 o 22:43, Project_ALF napisał:

a niedosłyszącym umilić życie

że to nie jest umilenie,a umożliwienie obejrzenia danego programu . Tolerancja nie wyraża się w stwierdzeniu,że się rzekomo jest tolerancyjnym,a w tak drobnej rzeczy wyszło- ma nie być udogodnień dla osób niepełnosprawnych - bo cierpi mój komfort oglądania ,a on jest ważniejszy. Można wykluczać całe grupy społeczne , bo w Waszym mniemaniu są zbyt mało liczne.  Naprawdę każdemu by się przydało by na jeden dzień stracił wzrok, słuch czy stał się niepełnosprawny ruchowo, przekonał się jak ważna jest likwidacja różnego rodzaju barier i mógł się postawić w czyjejś sytuacji. 

Edytowane przez wislok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem o tym że misją TVP powinno być stworzenie osobnego kanału dla niedosłyszących i głuchych z machającym rękami ludzikiem a ty mi wyskakujesz z dyskryminowaniem osób niepełnosprawnych. A co do tego czy taki ludzik podczas emisji filmu na normalnym kanale przeszkadza - no niestety, przeszkadza, tak samo jak inne niepotrzebne śmieci na ekranie w postaci kolorowego logo czy znaczków wiekowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kto do [beep]y dyskryminuje osoby niepełnosprawne?! Wyrażamy własną opinię, zaproponowaliśmy inne rozwiązania (proste napisy, moim zdaniem łatwiej się na nich skupić równocześnie z programem niż analogicznie z tłumaczem), które naszym zdaniem byłyby lepsze, a Wy naskakujcie na nas jakbyśmy Was zamknęli w domach i zakazali oglądania telewizji. Nie mamy żadnej władzy, niczego nikomu nie zabierzemy, ale tak. Jesteśmy egoistami i widzimy tylko siebie... Świetna dyskusja.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z osobnym kanałem dla niedosłyszących też może być odebrany jako takie, jak to @wislok określił, "zamykanie w getcie", bo z jakiego powodu mamy pozbawiać tym osobom oglądanie tych samych programów co pozostałej części widowni.

 

A co do napisów - ja bym tu poszukał badań, czy faktycznie lepiej osobom niesłyszącym odbierać treść poprzez taką formę, czy poprzez język migowy.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, diabeu napisał:

Ja pisałem o tym że misją TVP powinno być stworzenie osobnego kanału dla niedosłyszących i głuchych z machającym rękami ludzikiem a ty mi wyskakujesz z dyskryminowaniem osób niepełnosprawnych.

Czyli getto. Dla niepełnosprawnych wybrane audycje, a jak chcą mieć wybór, to niech się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.04.2020 o 09:24, wislok napisał:

Nie spotkałem głuchego, który by nie znał języka migowego . Jednak czy Ci obywatele ze względu na to,że jest ich wg czyjegoś widzi misia mało mają być wykluczeni i dyskryminowani- głuchoniemy fan piłki nożnej nie może sobie obejrzeć programu o piłce nożnej bo ucierpi na tym komfort @Project_ALF? Czy gdybyś był głuchoniemy to nadal byś miał takie zdanie? Warto sobie odpowiedzieć czyim dobrem powinna kierować się telewizja - niepełnosprawnych czy telewidza, którego komfort oglądania przeszkadza?  W Polsce nadal istnieje deficyt programów z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych , w TVP kuleje audiodeskrypcja . Natomiast nie wiem czy technicznie istnieje możliwość - można by pomyśleć,,że tak jak z napisami - włączenie lub wyłączenie tłumacza języka migowego. 

Dlatego proponowałbym dołączenie napisów. Czy napisy naprawdę nie byłyby lepsze od ludzika w dolnym rogu ekranu?

 

Myślę, że w tej sytuacji wilk byłby syty i owca cała. Pewnie nawet wiele osób zdrowych, nie mających problemu ze słuchem chętnie skorzystałoby z tej opcji. 

23 godziny temu, Vojthas napisał:

Naprawdę myślisz że "większość" [potrzebne źródło] jest taka egocentryczna i nieczuła na nieszczęście drugiego człowieka?

Wyjaśnijmy sobie coś. Ja nie napisałem by ludzi z problemami zdrowotnymi pozamykać w piwnicach pozbawiając ich prądu. Chciałem sprawdzić tylko wasze zdanie na ten temat. Czasami trzeba zacząć od suspensu żeby otworzyć komuś buzię. Tyle, że mnie bardziej chodziło o to czy byłaby taka możliwość żeby znaleźć właściwie wyjście z tej sytuacji. Bo ja nie zmienię zdania na ten temat i pewnie wielu innym osobom również ci tłumacze (?) języka migowego przeszkadzają. 

6 godzin temu, wislok napisał:

Niestety to,że Wam przeszkadza nie jest wystarczającym powodem by dyskryminować osoby niepełnosprawne . Bo jeśli nie zrozumiecie

że to nie jest umilenie,a umożliwienie obejrzenia danego programu . Tolerancja nie wyraża się w stwierdzeniu,że się rzekomo jest tolerancyjnym,a w tak drobnej rzeczy wyszło- ma nie być udogodnień dla osób niepełnosprawnych - bo cierpi mój komfort oglądania ,a on jest ważniejszy. Można wykluczać całe grupy społeczne , bo w Waszym mniemaniu są zbyt mało liczne.  Naprawdę każdemu by się przydało by na jeden dzień stracił wzrok, słuch czy stał się niepełnosprawny ruchowo, przekonał się jak ważna jest likwidacja różnego rodzaju barier i mógł się postawić w czyjejś sytuacji. 

Nie lubię takiej narracji, bo jest agresywniejsza od mojej i nie prowadzi do żadnej merytorycznej dyskusji społecznej tylko do stawiania zakazów, murów, blokad między wami, a nami, między tymi, a tamtymi. A tego bym nie chciał.

 

Mnie taka retoryka przypomina trochę pojmowanie mojego "ulubieńca" Tomasza Hajto, który w stosunku do dziennikarzy, którzy nadepnęli mu na odcisk używa argumentów typu: "Nigdy nie grałeś w piłkę nożną, nie byłeś nigdy piłkarzem więc nie możesz wypowiadać się na ten temat", "nigdy nie grałeś w piłkę więc nie możesz zostać trenerem". Najlepiej żeby piłkę nożną oglądali tylko byli piłkarze i najlepiej żeby wypowiadali się o niej tylko byli piłkarze. Twoje pojmowanie jest podobne. Nie jesteś chory, niepełnosprawny więc nie masz moralnego prawa wnikania, wypowiadania się ani zmieniania zamkniętego świata ludzi z problemami zdrowotnymi. Teraz jeszcze między wierszami w tak niepewnych czasach życzysz komuś nieszczęścia. Serio? Trochę dystansu. Ktoś wyżej w tej dyskusji użył nawet słowa "getto"... jak tak dalej pójdzie to na następnej stronie przeczytam coś o obozach koncentracyjnych. 

 

Piszesz o tolerancji, ale mógłbym to odwrócić i napisać, że również czuję się dyskryminowany tym co napisałeś. Tym, że sugerujesz, że nie jestem tolerancyjny, tym, że nie mogę wyrażać swojego zdania, bo od razu doczepia mi się łatkę kogoś kim nie jestem, kto za nic ma problemy ludzi głuchoniemych. O raju takie dyskusje jak ta za każdym razem przypominają mi dlaczego tak bardzo nie lubię tej całej poprawności politycznej, gdzie za byle przejęzyczenie potrafią zrobić z człowieka drugiego antychrysta. Jak czytam o tych wszystkich mniejszościach, tolerancjach, poprawności politycznej to zawsze ronię łezkę nad losem murzynka "Bambo" Juliana Tuwima. Podpaliliśmy wszystkie egzemplarze (jeśli nie dosłownie to w przenośni), wyzbyliśmy się naszego dziedzictwa, olaliśmy naszego legendarnego poetę żeby nie urazić mniejszości o ciemniejszej kolorze skóry. Niedługo przestaniemy mówić po polsku, bo jakaś mniejszość będzie mieć o to pretensje. Dlatego nie popadajmy w paranoję. Zasłanianie się za hasłami typu "tolerancja" prowadzi donikąd. 

  • Popieram 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Przepraszam,ale niestety widzę w twoich postach brak zrozumienia problemu, bo Ciebie on nie dotyka, twoim problemem jest ludzik, który macha. Nie interesuje Cię to,że dzięki temu ludzikowi ktoś może obejrzeć interesujący go program, bo Tobie trudno zrobić coś co zrobił jeden z użytkowników czyli zasłonić go wazonem , skoro jest on tak irytujący dla Ciebie . Dziś oglądałem mszę świętą z Łagiewnik i dopiero po pół godziny zauważyłem ludzika. 

 

Tak wielokrotnie widzę,,że Ci co projektowali, budowali chodniki itd. nie pomyśleli o osobach niepełnosprawnych, w ogóle nie mają wyobraźni.. Dla mnie hitem było jak odbywałem praktyki w Urzędzie Skarbowym. Jedne wysokie schody, drugie wysokie schody, gdy się te ostatnie pokonało łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych!! Super, tylko taki szkopuł- ta osoba nie miała szans się  dostać do urzędu.  Takie absurdy spotykam co rusz.  Gdyby jeden i drugi usiadł na wózek- nie w wyniku kalectwa to by miał wyobrażenie gdyby przyszło mu pokonać krótki kawałek drogi . O tym też mówili bohaterowie cyklu kiedyś pokazywanego w TVP1 -niestety nie pamiętam nazwy.. 

14 godzin temu, Project_ALF napisał:

Nie jesteś chory, niepełnosprawny więc nie masz moralnego prawa wnikania, wypowiadania się ani zmieniania zamkniętego świata ludzi z problemami zdrowotnymi. Teraz jeszcze między wierszami w tak niepewnych czasach życzysz komuś nieszczęścia

Nigdzie tak nie stwierdziłem  .  Wręcz odwrotnie. To ja jestem przeciwnikiem zamykania niepełnosprawnych w środowisku niepełnosprawnych , sam uczęszczałem na każdym szczeblu edukacji do normalnej szkoły(miałem taką możliwość) , mam więcej znajomych pełnosprawnych niż niepełnosprawnych. Jestem przeciwnikiem wydzielania oddzielnych miejsc itd. raczej dostosowywania otaczającej nas rzeczywistości do potrzeb osób niepełnosprawnych - czyli otwierania tego świata na  osoby niepełnosprawne, integrację i aktywizację osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi osobami  w każdym aspekcie społecznym, w tym dostępności programów w TV dla takich osób. Sam nigdy specjalnie się nad tym nie zastanawiałem , bo mnie ten problem nie dotyczy,ale poznałem ludzi, których ten problem dotyka bezpośrednio i mówili mi o tym.  

Absolutnie nikomu nie życzę  nieszczęścia, gdyby tak było to nie było by to na 1 dzień co oczywiste, szkoda,że nie zrozumiałeś przenośni. W sumie nawet nie musi się to zadziać, wyłącz głos i spróbuj obejrzeć film .  

 

Mogę jedynie uznawać,że poprzez fakt,że jestem niepełnosprawny , obracam się w środowisku osób z różnymi niepełnosprawnościami mogę mieć większe od niektórych doświadczenie na temat ich problemów i być bardziej na nie uwrażliwiony, co nie oznacza,że zabraniam innym zabierania głosu na ten temat. 

 

Teraz w momencie gdy piszę ten post włączyłem na TVP1 - film "pełnia szczęścia"- napisów brak, ludzika też . Na dwójce to samo. Tak to wygląda w zdecydowanej większości. Problemem nie jest nadmiar udogodnień dla niepełnosprawnych,a ich brak. Sprawdzam przy meczach kadry piłkarskiej jak były- audiodeskrypcji nie ma.. To jest realny problem i nie widziałem tutaj postów twoich na ten temat , natomiast pojawia się post w przypadku gdy z rzadka jakiś program takowe udogodnienie ma.

 

  Nie narzucam,że ma być tłumacz języka migowego. Piszę,że powinny być udogodnienia - napisy lub tłumacz - napisy oraz audiodeskrypcja w przypadku osób niewidomych . 

 

Czujesz się dyskryminowany przeze mnie ? Doczepiam Ci łatkę? Wyciągnąłem jedynie wnioski  z twoich wpisów, możliwe,że błędne.  Życie.  Poprawność polityczna jest mi obca , o czym każdy kto mnie zna wie, tolerancją się wiele razy nadużywa w dyskusjach,a nie w tym przypadku moim zdaniem.  Tyle. 

 

Człowiek się uczy także na  potrzeby tej dyskusji. Otóż napisy nie są rozwiązaniem dla każdego. 

Cytat

Napisy są w całości zrozumiałe tylko dla osób, które urodziły się słyszące lub niedosłyszące i język polski jest ich pierwszym językiem. Dla g/Głuchych od urodzenia język polski jest językiem obcym, a ponieważ system edukacji w Polsce nie bierze tego pod uwagę, g/Głusi mogą mieć problemy z rozumieniem nawet średnio trudnych tekstów, dlatego informacje w języku migowym (zwłaszcza codzienne wiadomości i informacje z różnych firm czy instytucji publicznych) pomagają się zorientować w świecie także osobom słabiej znającym język polski. Przy okazji warto zauważyć, że często język migowy jest (niesłusznie) traktowany jako zamiennik napisów, ponieważ w Polsce słabo znana jest technologia umożliwiająca tworzenie napisów na żywo.

https://napisyplus.pl/pytania/nieslyszacym-tlumaczenie-jezyk-migowy-jezeli-mozna-zrobic-napisy/

Edytowane przez wislok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2020 o 23:45, Project_ALF napisał:

Ja wszystko rozumiem, ale ci ludzie od języka migowego są naprawdę irytujący. Czy TVP naprawdę nie może jakoś inaczej wybrnąć z tej sytuacji. 

Skoro wraz z kanałem można nadawać telegazetę, to i z taką funkcją jak tłumacz na język migowy, którego można uruchomić podobnie jak teletekst również nie powinno być problemu. Szkopuł w tym że nikt na to jeszcze nie wpadł, a szkoda bo wtedy takich audycji mogłoby być więcej (nie mówię o 100%, bo to ogromne koszty, ale jakieś 60% by było) i wtedy takiego "ludzika machającego rękami" możnaby sobie włączyć i nie mieć problemu z obejrzeniem danej audycji. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze kwiatki wywiadu : Jesteśmy kanałem Premium?,  wszyscy wywiesili białą flagę, tylko TVP się liczy ( kiedy jest zupełnie na odwrót, tvp sport tylko internet, a w TV ciągle to samo bądź szkoła). Taki  mecz Polonia-Unibax. Na życzenie. Nie można by wrzucić w TV? Tak jak robią to inni. Ja wiem retro transmisję to nie to samo co live ale kurcze zawsze lepiej jak jest coś czego już dawno nie można było zobaczyć niż non stop powtarzać to samo.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wierzyć ramówkom to 1-3 maja 2020 o 15.30 mecze reprezentacji z EURO 2008 pokazywanego wyłącznie przez telewizję Polsat. Zresztą najlepiej pokazana impreza w historii polskiej TV. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...