Jump to content

Recommended Posts

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmienić podpis na odpowiedni. W TVP Kultura wstęp do archiwalnych koncertów, czy programów był podpisywany jako PREMIERA, a potem zostawało samo logo.

Myślę, że temat został wyczerpany. 

• Confused 4
  • Upvote 1

Nie mam nic do tego programu Klasa, lecz czy to jest normalne by zapychać nim ramówkę sportowej anteny, gdzie w tym samym czasie można by było przypomnieć wiele retro archiwalnych wydarzeń sportowych? Np. mecze szczypiornistek w 1/8 i 1/4 f. w 2013-m i 2015-m szczypiornistów z 2009-go od 2012-go do 2015-go w mistrzowskich imprezach, mecze olimpijskie szczypiornistów, siatkarzy, siatkarek od 2004-go czy nawet 1996-go do 2016-go plus Berlin 2016 i te choćby dramatyczne spotkanie z Niemcami, boje Justyny z Marit, medal Justyny z Sylwią na mistrzostwach, mistrzowskie imprezy w lekkiej, może coś z tenisa i jakieś pamiętne zwycięstwa Agi. Znalazło się tego trochę. 

• Upvote 1
20 godzin temu, Vojthas napisał:

Czyli gdyby wstęp leciał na żywo ze studia, to archiwalna transmisja też powinna być podpisana "na żywo"?

Gdyby babcia miała brodę.

• Confused 1

Dla mnie to jałowa dyskusja. Wiadomo,że chodzi o premierowy odcinek programu "Retro TVP Sport", w ramach którego pokazywane są archiwalne transmisje. Dla mnie najważniejsza jest zawartość, a nie to czy przy logu jest napis premiera, archiwum czy brak jakiegokolwiek napisu. 

• Confused 2
  • Upvote 1
12 minut temu, wislok napisał:

Dla mnie to jałowa dyskusja. Wiadomo,że chodzi o premierowy odcinek programu "Retro TVP Sport", w ramach którego pokazywane są archiwalne transmisje.

Otóż to. Od samego poczatku o tym pisałem. I jak dla mnie również nie ma to większego znaczenia jaki tam jest dopisek. Wyjaśniałem tylko że ta "premiera" ma swoją rację bytu.

• Confused 2

Filmy dokumentalne w TVP Sport są naprawdę super, ale byłyby jeszcze lepsze w odbiorze gdyby Telewizja Polska wynajęła profesjonalnych lektorów. To samo tyczy się Eleven Sports. Dziennikarze i komentatorzy w roli lektorów sprawdzają się średnio. Ja wiem, że bodaj Jabłoński od jakiegoś czasu bawi się w lektora także przy filmach, ale lektorem jest nie ma co ukrywać słabym. Nawet Tsubasę mi obrzydził. Ostatnio obejrzałem sobie dokument "Diego" w HBO GO i to jest zupełnie inna bajka, spektakl, inny odbiór filmu dokumentalnego. Tylko, że tam zatrudnili Gudowskiego, który jest czołówką w tej dziedzinie, a w TVP Jabłońskiego, Sobczyńskiego, a w Eleven każdego po trochu, eh... 

Na koniec się pewnie narażę tolerancyjnym, ale co mi tam. Czy wam też przeszkadza gość migający rękami w prawym dolnym rogu ekranu? Eh... czy naprawdę nie wystarczyłyby jakieś napisy ON/OFF? Ja wszystko rozumiem, ale ci ludzie od języka migowego są naprawdę irytujący. Czy TVP naprawdę nie może jakoś inaczej wybrnąć z tej sytuacji. Szczególnie, że migowi są w gigantycznej mniejszości? Mamy XXI wiek, halo... 

• Like 2
  • Upvote 1
42 minuty temu, Project_ALF napisał:

Na koniec się pewnie narażę tolerancyjnym, ale co mi tam. Czy wam też przeszkadza gość migający rękami w prawym dolnym rogu ekranu? Eh... czy naprawdę nie wystarczyłyby jakieś napisy ON/OFF? Ja wszystko rozumiem, ale ci ludzie od języka migowego są naprawdę irytujący. Czy TVP naprawdę nie może jakoś inaczej wybrnąć z tej sytuacji. Szczególnie, że migowi są w gigantycznej mniejszości? Mamy XXI wiek, halo... 

To nie jest kwestia tolerancji, tylko patrzenia dalej niż czubek własnego nosa - na drugiego człowieka. Fakt, taki gość czasem przeszkadza - mi najbardziej przy kabaretach na WP. Ale wiem, że są ludzie, którzy tego człowieka potrzebują. Mnie np. przeszkadza komentator podczas różnych losowań, ale mam świadomość, że nie wszyscy znają angielski. I nie jest to wcale gigantyczna mniejszość - ok. 500 tys. głuchych i ok. 900 tys. z poważnym uszczerbkiem słuchu - to daje w sumie 1,4 mln - 3,68% Polaków. Mniejszość - owszem. Gigantyczna?

No właśnie, mamy XXI wiek, a jednak takie rzeczy trzeba nadal tłumaczyć.

• Confused 4
  • Upvote 1
21 godzin temu, Vojthas napisał:

I nie jest to wcale gigantyczna mniejszość - ok. 500 tys. głuchych i ok. 900 tys. z poważnym uszczerbkiem słuchu - to daje w sumie 1,4 mln - 3,68% Polaków. Mniejszość - owszem. Gigantyczna?

Ilu z nich zna język migowy? 

To, że ktoś niedosłyszy czy jest głuchy nie znaczy, że zna język migowy, a to oznacza, że tych faktycznie rozumiejących Pana/Panią w dolnym rogu ekranu jest jeszcze mniej niż te statystyki, które tutaj przedstawiasz. 

Ja nikogo nie stygmatyzuję i naprawdę staram się być tolerancyjny. Po prostu dziwi mnie, że w XXI wieku nie znaleziono jakiegoś złotego środka na to by zdrowym nie przeszkadzać, a niedosłyszącym umilić życie. 

Mnie ci ludzie machający rękami przeszkadzają i tyle. Wyrażam tylko swoje zdanie i zapewne nie jestem w tej opinii odosobniony. Mam tu na myśli zwłaszcza te osoby, które na tym forum potrafiły toczyć tasiemcowe dyskusje nt. wielkości czy położenia logotypu na ekranie. Bo rozumiem, że skoro komuś przeszkadza wielkość logotypu lub napis HD obok niego to tym bardziej powinien kogoś takiego drażnić człowiek machający rękami. 

Powiem szczerze, że ludzi nerwowych ktoś taki może doprowadzić nawet do... tików. Nie chcę już nawet poruszać tematu epilepsji. 

Z własnego doświadczenia wiem, że ten ludzik w dolnym rogu ekranu może nawet zniechęcić do danego programu. Mnie np. taki zniechęcił (na spółę z T. Hajto) to oglądania "Cafe Futbol". "Dziękuję" Polsacie. 

• Confused 1
  • Upvote 3

Nie spotkałem głuchego, który by nie znał języka migowego . Jednak czy Ci obywatele ze względu na to,że jest ich wg czyjegoś widzi misia mało mają być wykluczeni i dyskryminowani- głuchoniemy fan piłki nożnej nie może sobie obejrzeć programu o piłce nożnej bo ucierpi na tym komfort @Project_ALF? Czy gdybyś był głuchoniemy to nadal byś miał takie zdanie? Warto sobie odpowiedzieć czyim dobrem powinna kierować się telewizja - niepełnosprawnych czy telewidza, którego komfort oglądania przeszkadza?  W Polsce nadal istnieje deficyt programów z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych , w TVP kuleje audiodeskrypcja . Natomiast nie wiem czy technicznie istnieje możliwość - można by pomyśleć,,że tak jak z napisami - włączenie lub wyłączenie tłumacza języka migowego. 

• Confused 5
  • Upvote 4

Mnie też to swego czasu denerwowało i znalazłem na to sposób, stawiam przed telewizorem dzbanek który zasłania tą część ekranu i już mnie to nie rozprasza :)

• Haha 6

To, że emitują programy i filmy dokumentalne z tłumaczem języka migowego jest moim zdaniem dobre. Wiele osób w Polsce to osoby niesłyszące więc dobrze, że nawet w TVP Sport są programy i filmy dokumentalne dla nich dostosowane.

• Confused 4
  • Upvote 6

@Project Alf napisał to, co zdecydowana większość oglądaczy myśli, ale boi się napisać. Tak. Korzystam z napisów z przymusu i drażni mnie ludzik machający w rogu ekranu.

@wislok, rekomenduj czołowym stacjom, żeby puszczali te wywijasy 24h/doba, zwłaszcza na megapremierach filmowych i dowiesz się, jak tolerancyjna jest nasza ojczyzna. Rozumiem audycje kierowane do/dla niepełnosprawnych. Niech ułatwiają odbiór osobom niesłyszącym innymi metodami.

• Confused 1
  • Upvote 6
11 godzin temu, wislok napisał:

Natomiast nie wiem czy technicznie istnieje możliwość - można by pomyśleć,,że tak jak z napisami - włączenie lub wyłączenie tłumacza języka migowego. 

Nie jestem w stanie tego rozróżnić, ale jak wygląda sprawa skupienia się na wizji. Trudno tu porównywać to wersji bez lektora z napisami, ale dla osoby która ma problem ze słuchem. Jak wygląda percepcja wideo? Więcej jest w stanie ''zobaczyć'' oglądając program z napisami czy tłumaczem języka migowego?

1 godzinę temu, pierre napisał:

@Project Alf napisał to, co zdecydowana większość oglądaczy myśli, ale boi się napisać. Tak. Korzystam z napisów z przymusu i drażni mnie ludzik machający w rogu ekranu.

Naprawdę myślisz że "większość" [potrzebne źródło] jest taka egocentryczna i nieczuła na nieszczęście drugiego człowieka?

• Confused 4

Ale co ma egocentryzm i nieczułość, do opinii że w XXI wieku da się znaleźć inną i lepszą metodę niż Pani/Pan używający języka migowego w rogu ekranu? Przy napisach nawet zwykłe skupienie się na obrazie jest dużo łatwiejsze niż skupienie się na osobie od języka migowego. Mnie osobiście to nie przeszkadza, ale również jestem zdziwiony że (chyba) jedynie TVP nadal używa takiej metody transkrypcji.

• Like 1
  • Upvote 2

Większość stacji telewizyjnych zarówno w Polsce, jak i na świecie używa tłumacza języka migowego. Więc nie tylko TVP go używa, ale też wspomniany już Polsat czy kanały tematyczne Platformy Canal+.

• Upvote 1
16 godzin temu, pierre napisał:

@wislok, rekomenduj czołowym stacjom, żeby puszczali te wywijasy 24h/doba, zwłaszcza na megapremierach filmowych i dowiesz się, jak tolerancyjna jest nasza ojczyzna. Rozumiem audycje kierowane do/dla niepełnosprawnych. Niech ułatwiają odbiór osobom niesłyszącym innymi metodami.

Może @Kirk zgodzi się powiedzieć jak to jest np. w Italii? Z tego co się orientuję to tam znacznie  więcej programów jest z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.  Brak tolerancji społeczeństwa ma być argumentem do rezygnacji z udogodnień dla osób niepełnosprawnych ?

Moim zdaniem nie ma powodu do wydzielania jak Żydom gett programów  dla nich pozbawiając ich prawa do korzystania z innych pozycji programowych . Moim zdaniem telewizje w Polsce powinny dążyć do tego by niepełnosprawni mogli obejrzeć każdy program. Dlaczego niepełnosprawny tak jak inni ma być pozbawiony prawa obejrzenia mega premiery filmowej ? Przypominam,że język migowy lub napisy - osoby niesłyszące oraz audiodeskrypcja- osoby niewidome. 

Miarą XXI w. powinno być zwiększenie dostępności programów dla osób niepełnosprawnych,a nie ich zwijanie. Sytuacja Polski pod tym względem jest dramatyczna. 

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/638289

• Confused 3
  • Upvote 2

TVP w teorii jest telewizją misyjną więc na obowiązek zapewnienia dostępu do swoich programów niepełnosprawnym (w tym głuchoniemym). Jeżeli wam przeszkadza człowieka, który zajmuje 1/20 ekranu to wy nie jesteście tolerancyjni. Wy jesteście wielkimi egoistami.

• Like 2
  • Confused 3
  • Upvote 5
2 godziny temu, wislok napisał:

Może @Kirk zgodzi się powiedzieć jak to jest np. w Italii? Z tego co się orientuję to tam znacznie  więcej programów jest z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych

Włoska TV publiczna ma obowiązek emitować serwisy informacyjne z napisami dla niesłyszących, do tego w każdej z trzech głównych stacji jest osobne wydanie dziennika przygotowane dla niesłyszących z tłumaczem języka migowego, one są tak poustawiane w ramówce, by były o różnych porach. Do tego sporo programów jest z napisami, od seriali i filmów po audycje publicystyczne czy rozrywkowe, audiodeskrypcja też jest stosowana. I nikt tam nie robi zarzutu z tego, że jest osobny serwis dla niesłyszących.

Moim zdaniem TVP Sport bardzo dobrze robi, oferując swoje programy oraz filmy dokumentalne tam nadawane z tłumaczeniem na język migowy, widać że nie jest to robione tak jak w niektórych innych kanałach (wpuszczanie wersji z lektorem migowym na 4:00 nad ranem, byleby tylko wymogi wypełnić).

• Upvote 1
46 minut temu, Alek1234 napisał:

TVP w teorii jest telewizją misyjną więc na obowiązek zapewnienia dostępu do swoich programów niepełnosprawnym (w tym głuchoniemym). Jeżeli wam przeszkadza człowieka, który zajmuje 1/20 ekranu to wy nie jesteście tolerancyjni. Wy jesteście wielkimi egoistami.

Tak, przeszkadza mi ludzik machający rękami na ekranie. Tak samo jak przeszkadzają mi np. kolorowe loga stacji czy te śmieszne kwadraciki z ograniczeniem wiekowym.

Co do TVP i jej misji. Idealnym byłoby stworzyć osobny kanał na którym filmy czy seriale leciałyby z tym machającym rękami ludzikiem. Z audiodeskrypcją jest łatwiej bo w czasach cyfrowej telewizji można to zrobić dodając osobną ściezkę dźwiękową. Napisy też można wrzucić na "normalny" kanał.

Inaczej natomiast odbieram to w telewizji informacyjnej jak np. TVP Info. Tam i tak ekran zawalony jest paskami informacyjnymi więc i dodatkowy ludzik nie przeszkadza już tak bardzo, jak np. podczas jakiegoś filmu.

Edited by diabeu
  • Confused 2

Niestety to,że Wam przeszkadza nie jest wystarczającym powodem by dyskryminować osoby niepełnosprawne . Bo jeśli nie zrozumiecie

W dniu 3.04.2020 o 22:43, Project_ALF napisał:

a niedosłyszącym umilić życie

że to nie jest umilenie,a umożliwienie obejrzenia danego programu . Tolerancja nie wyraża się w stwierdzeniu,że się rzekomo jest tolerancyjnym,a w tak drobnej rzeczy wyszło- ma nie być udogodnień dla osób niepełnosprawnych - bo cierpi mój komfort oglądania ,a on jest ważniejszy. Można wykluczać całe grupy społeczne , bo w Waszym mniemaniu są zbyt mało liczne.  Naprawdę każdemu by się przydało by na jeden dzień stracił wzrok, słuch czy stał się niepełnosprawny ruchowo, przekonał się jak ważna jest likwidacja różnego rodzaju barier i mógł się postawić w czyjejś sytuacji. 

Edited by wislok
  • Confused 3
  • Upvote 3

Ja pisałem o tym że misją TVP powinno być stworzenie osobnego kanału dla niedosłyszących i głuchych z machającym rękami ludzikiem a ty mi wyskakujesz z dyskryminowaniem osób niepełnosprawnych. A co do tego czy taki ludzik podczas emisji filmu na normalnym kanale przeszkadza - no niestety, przeszkadza, tak samo jak inne niepotrzebne śmieci na ekranie w postaci kolorowego logo czy znaczków wiekowych.

• Confused 1
  • Sad 1

Ale kto do [beep]y dyskryminuje osoby niepełnosprawne?! Wyrażamy własną opinię, zaproponowaliśmy inne rozwiązania (proste napisy, moim zdaniem łatwiej się na nich skupić równocześnie z programem niż analogicznie z tłumaczem), które naszym zdaniem byłyby lepsze, a Wy naskakujcie na nas jakbyśmy Was zamknęli w domach i zakazali oglądania telewizji. Nie mamy żadnej władzy, niczego nikomu nie zabierzemy, ale tak. Jesteśmy egoistami i widzimy tylko siebie... Świetna dyskusja.

• Sad 1
  • Upvote 1