Skocz do zawartości

tomx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Sentence napisał:

Argumentuję i tłumaczę, że transmisje sportowe nie powinny być klasyfikowane jako premiery, bo mimo, że są pierwszy raz nadawane przez ten kanał, powinny być klasyfikowane poprawnie jako archiwum. 

Ale to nie jest premiera transmisji tylko bloku programowego w ramach, którego jest przypominana ta transmisja. W ten sposób można z wielu rzeczy zrobić premierę ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, diabeu napisał:

Ale to nie jest premiera transmisji tylko bloku programowego w ramach, którego jest przypominana ta transmisja. W ten sposób można z wielu rzeczy zrobić premierę ;) .

W tym wypadku taki zapis powinien mieć jedynie wstęp do archiwalnego meczu - jeżeli w ogóle jest, zaś na czas emisji podmieniony na ARCHIWUM. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, diabeu napisał:

Napis premiera widnieje podczas całego bloku programowego i do tego bloku programowego się odnosi. Tak to sobie wymyślili i tyle. Dla mnie zupełnie nie istotny szczegół.

Czyli gdyby wstęp leciał na żywo ze studia, to archiwalna transmisja też powinna być podpisana "na żywo"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic do tego programu Klasa, lecz czy to jest normalne by zapychać nim ramówkę sportowej anteny, gdzie w tym samym czasie można by było przypomnieć wiele retro archiwalnych wydarzeń sportowych? Np. mecze szczypiornistek w 1/8 i 1/4 f. w 2013-m i 2015-m szczypiornistów z 2009-go od 2012-go do 2015-go w mistrzowskich imprezach, mecze olimpijskie szczypiornistów, siatkarzy, siatkarek od 2004-go czy nawet 1996-go do 2016-go plus Berlin 2016 i te choćby dramatyczne spotkanie z Niemcami, boje Justyny z Marit, medal Justyny z Sylwią na mistrzostwach, mistrzowskie imprezy w lekkiej, może coś z tenisa i jakieś pamiętne zwycięstwa Agi. Znalazło się tego trochę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to jałowa dyskusja. Wiadomo,że chodzi o premierowy odcinek programu "Retro TVP Sport", w ramach którego pokazywane są archiwalne transmisje. Dla mnie najważniejsza jest zawartość, a nie to czy przy logu jest napis premiera, archiwum czy brak jakiegokolwiek napisu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, wislok napisał:

Dla mnie to jałowa dyskusja. Wiadomo,że chodzi o premierowy odcinek programu "Retro TVP Sport", w ramach którego pokazywane są archiwalne transmisje.

Otóż to. Od samego poczatku o tym pisałem. I jak dla mnie również nie ma to większego znaczenia jaki tam jest dopisek. Wyjaśniałem tylko że ta "premiera" ma swoją rację bytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmy dokumentalne w TVP Sport są naprawdę super, ale byłyby jeszcze lepsze w odbiorze gdyby Telewizja Polska wynajęła profesjonalnych lektorów. To samo tyczy się Eleven Sports. Dziennikarze i komentatorzy w roli lektorów sprawdzają się średnio. Ja wiem, że bodaj Jabłoński od jakiegoś czasu bawi się w lektora także przy filmach, ale lektorem jest nie ma co ukrywać słabym. Nawet Tsubasę mi obrzydził. Ostatnio obejrzałem sobie dokument "Diego" w HBO GO i to jest zupełnie inna bajka, spektakl, inny odbiór filmu dokumentalnego. Tylko, że tam zatrudnili Gudowskiego, który jest czołówką w tej dziedzinie, a w TVP Jabłońskiego, Sobczyńskiego, a w Eleven każdego po trochu, eh... 

 

Na koniec się pewnie narażę tolerancyjnym, ale co mi tam. Czy wam też przeszkadza gość migający rękami w prawym dolnym rogu ekranu? Eh... czy naprawdę nie wystarczyłyby jakieś napisy ON/OFF? Ja wszystko rozumiem, ale ci ludzie od języka migowego są naprawdę irytujący. Czy TVP naprawdę nie może jakoś inaczej wybrnąć z tej sytuacji. Szczególnie, że migowi są w gigantycznej mniejszości? Mamy XXI wiek, halo... 

  • Popieram 1
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Project_ALF napisał:

Na koniec się pewnie narażę tolerancyjnym, ale co mi tam. Czy wam też przeszkadza gość migający rękami w prawym dolnym rogu ekranu? Eh... czy naprawdę nie wystarczyłyby jakieś napisy ON/OFF? Ja wszystko rozumiem, ale ci ludzie od języka migowego są naprawdę irytujący. Czy TVP naprawdę nie może jakoś inaczej wybrnąć z tej sytuacji. Szczególnie, że migowi są w gigantycznej mniejszości? Mamy XXI wiek, halo... 

To nie jest kwestia tolerancji, tylko patrzenia dalej niż czubek własnego nosa - na drugiego człowieka. Fakt, taki gość czasem przeszkadza - mi najbardziej przy kabaretach na WP. Ale wiem, że są ludzie, którzy tego człowieka potrzebują. Mnie np. przeszkadza komentator podczas różnych losowań, ale mam świadomość, że nie wszyscy znają angielski. I nie jest to wcale gigantyczna mniejszość - ok. 500 tys. głuchych i ok. 900 tys. z poważnym uszczerbkiem słuchu - to daje w sumie 1,4 mln - 3,68% Polaków. Mniejszość - owszem. Gigantyczna?

 

No właśnie, mamy XXI wiek, a jednak takie rzeczy trzeba nadal tłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Vojthas napisał:

I nie jest to wcale gigantyczna mniejszość - ok. 500 tys. głuchych i ok. 900 tys. z poważnym uszczerbkiem słuchu - to daje w sumie 1,4 mln - 3,68% Polaków. Mniejszość - owszem. Gigantyczna?

Ilu z nich zna język migowy? 

 

To, że ktoś niedosłyszy czy jest głuchy nie znaczy, że zna język migowy, a to oznacza, że tych faktycznie rozumiejących Pana/Panią w dolnym rogu ekranu jest jeszcze mniej niż te statystyki, które tutaj przedstawiasz. 

 

Ja nikogo nie stygmatyzuję i naprawdę staram się być tolerancyjny. Po prostu dziwi mnie, że w XXI wieku nie znaleziono jakiegoś złotego środka na to by zdrowym nie przeszkadzać, a niedosłyszącym umilić życie. 

 

Mnie ci ludzie machający rękami przeszkadzają i tyle. Wyrażam tylko swoje zdanie i zapewne nie jestem w tej opinii odosobniony. Mam tu na myśli zwłaszcza te osoby, które na tym forum potrafiły toczyć tasiemcowe dyskusje nt. wielkości czy położenia logotypu na ekranie. Bo rozumiem, że skoro komuś przeszkadza wielkość logotypu lub napis HD obok niego to tym bardziej powinien kogoś takiego drażnić człowiek machający rękami. 

 

Powiem szczerze, że ludzi nerwowych ktoś taki może doprowadzić nawet do... tików. Nie chcę już nawet poruszać tematu epilepsji. 

 

Z własnego doświadczenia wiem, że ten ludzik w dolnym rogu ekranu może nawet zniechęcić do danego programu. Mnie np. taki zniechęcił (na spółę z T. Hajto) to oglądania "Cafe Futbol". "Dziękuję" Polsacie. 

  • Popieram 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem głuchego, który by nie znał języka migowego . Jednak czy Ci obywatele ze względu na to,że jest ich wg czyjegoś widzi misia mało mają być wykluczeni i dyskryminowani- głuchoniemy fan piłki nożnej nie może sobie obejrzeć programu o piłce nożnej bo ucierpi na tym komfort @Project_ALF? Czy gdybyś był głuchoniemy to nadal byś miał takie zdanie? Warto sobie odpowiedzieć czyim dobrem powinna kierować się telewizja - niepełnosprawnych czy telewidza, którego komfort oglądania przeszkadza?  W Polsce nadal istnieje deficyt programów z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych , w TVP kuleje audiodeskrypcja . Natomiast nie wiem czy technicznie istnieje możliwość - można by pomyśleć,,że tak jak z napisami - włączenie lub wyłączenie tłumacza języka migowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że emitują programy i filmy dokumentalne z tłumaczem języka migowego jest moim zdaniem dobre. Wiele osób w Polsce to osoby niesłyszące więc dobrze, że nawet w TVP Sport są programy i filmy dokumentalne dla nich dostosowane.

  • Popieram 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Project Alf napisał to, co zdecydowana większość oglądaczy myśli, ale boi się napisać. Tak. Korzystam z napisów z przymusu i drażni mnie ludzik machający w rogu ekranu.

@wislok, rekomenduj czołowym stacjom, żeby puszczali te wywijasy 24h/doba, zwłaszcza na megapremierach filmowych i dowiesz się, jak tolerancyjna jest nasza ojczyzna. Rozumiem audycje kierowane do/dla niepełnosprawnych. Niech ułatwiają odbiór osobom niesłyszącym innymi metodami.

  • Popieram 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wislok napisał:

 Natomiast nie wiem czy technicznie istnieje możliwość - można by pomyśleć,,że tak jak z napisami - włączenie lub wyłączenie tłumacza języka migowego. 

 

Nie jestem w stanie tego rozróżnić, ale jak wygląda sprawa skupienia się na wizji. Trudno tu porównywać to wersji bez lektora z napisami, ale dla osoby która ma problem ze słuchem. Jak wygląda percepcja wideo? Więcej jest w stanie ''zobaczyć'' oglądając program z napisami czy tłumaczem języka migowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pierre napisał:

@Project Alf napisał to, co zdecydowana większość oglądaczy myśli, ale boi się napisać. Tak. Korzystam z napisów z przymusu i drażni mnie ludzik machający w rogu ekranu.

Naprawdę myślisz że "większość" [potrzebne źródło] jest taka egocentryczna i nieczuła na nieszczęście drugiego człowieka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co ma egocentryzm i nieczułość, do opinii że w XXI wieku da się znaleźć inną i lepszą metodę niż Pani/Pan używający języka migowego w rogu ekranu? Przy napisach nawet zwykłe skupienie się na obrazie jest dużo łatwiejsze niż skupienie się na osobie od języka migowego. Mnie osobiście to nie przeszkadza, ale również jestem zdziwiony że (chyba) jedynie TVP nadal używa takiej metody transkrypcji.

  • Popieram 2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...